ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.830 μέλη

    Σκεφτομαι να ξεκινησω μπουζουκι

    8anasis
    21.02.2009, 13:23

    καλησπερα σας,

    ειμαι νεος στην παρεα σας και θα ηθελα την συμβουλη σας..

    ειμαι 22 χρωνω και σκεφτομαι να ξεκινησω να μαθαινω μπουζουκι.Αυτο που με απασχολει ομως ειναι πως δεν εχω μουσικο αυτι και γενικα δεν γνωριζω αρκετα πραγματα σχετικα με νοτες κλπ κλπ...

    θα ηθελα λοιπον να μου πειτε θα καταφερω να μαθω να παιζω μπουζουκι ή θα δυσκολευτω πολυ και θα τα παρατησω?

    ξερω πως ολα ειναι θεμα θελησης υπομονης και επιμονης απλα προβληματιζομαι γτ γενικα ειμαι ασχετος.....

    θα μπορουσα ισως να κανω ιδιαιτερα σε καποιο ωδειο με καποιο δασκαλο για καλυτερα??

    σας ευχαριστω πολυ και περιμενω τις συμβουλες σας με αγωνια...

    φιλικα

    θανασης

     

     


    PHILIPPOSSM
    21.02.2009, 15:11

    Φίλε Φώτη καλώς ήρθες στο musicheaven.

    Για το αν θα μάθεις Μπουζούκι δεν μπορεί κανείς να το ξέρει. Αν θες να μάθεις θα μάθεις δεν υπάρχει αμφιβολία, πρέπει όμως να έχεις υπομονή ιδιαίτερα αν (όπως λες) δεν έχεις ιδέα από νότες.

    Το μπουζούκι είναι λίγο πιο δύσκολο γιατί πρέπει να μάθεις να ακολουθείς όλο το τραγούδι για να μην χάνεις τα μέτρα.


    Βρες λοιπόν έναν δάσκαλο με λίγα άτομα (είναι σημαντικό να μην υπάρχουν πολλοί μαθητές την ίδια ώρα) για να σου δίνει μεγαλύτερη προσοχή.
    Αυτά από μένα, καλή επιτυχία.

     

     


    8anasis
    21.02.2009, 17:48

    file μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..

    υπομονη εχω απειρη ειδικα οταν με ενδιαφερει κατι....

    εχω ομως μια απορια..που ειδες πως με λεεν φωτη?θαναση με λενε εκτος και αν δεν απαντησες σε μενα...


    PHILIPPOSSM
    21.02.2009, 19:40

    χαχαχαχα sorry φιλε Θαναση....


    8anasis
    21.02.2009, 19:50

    δεν πειραζει....

     

    να ρωτησω και κατι αλλο ξερει κανεις που μποΡΩ να βρω δασκαλο για ιδιαιτερα στην χαλκιδα?

    να παω σε ενα ωδειο και να ρωτησω αν καποιος απο τους εκει καθηγητες κανει μαθηματα στο σπιτι?

    πως βρισκονται δλδ οι καθηγητες που κανουν ιδιαιτερα?

     

    σας ζητω συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα τωρα που το αποφασισα θα ηθελα να ξεκινησω οσο πιο συντομα γινεται....


    PHILIPPOSSM
    22.02.2009, 09:29

    Πρώτα πάρε καμιά τοπική εφημερίδα και κοίτα στις αγγελίες, Αν δεν βρεις τίποτα κανε μια βόλτα από κανένα μαγαζί με μουσικά όργανα όλο και κάτι θα βρεις και αν δεν βρεις και εκεί πέρνα από κανένα ωδείο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ενδείκνυται να ρωτήσεις εκεί εκτός και αν δεις κάποια αγγελία στον πινάκα ανακοινώσεων. Τέλος ψάξε το NET !!!!!!

    Αν δεν βρεις κάτι ξανά γράψε εδώ να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε....

     

    Μπουζούκι έχεις;

     

     

     


    darbukaboy
    22.02.2009, 10:01

    Φιλε Θαναση(και οχι Φωτη!) το μουσικο αυτι και οι νοτες που λες αποκτωνται(το αυτι λιγο πιο δυσκολα).

    Επειδη εχω περασει απο το σταδιο που λες και μαλιστα πολυ προσφατα για τις αναγκες της σχολης μου σου λεω πως αν ασχοληθεις υπευθυνα σε συνεργασια παντα με ενα δασκαλο με το οργανο μεσα σε ενα εξαμηνο πιστευω οτι θα εχεις φτασει σε ενα επιπεδο να ξερεις ολες τις νοτες πανω στο οργανο και να ξερεις καποιες στοιχειωδεις δαχτυλοθεσιες για να μπορεις να κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη.Αν μαθεις να κινεισαι πανω στην ταστερια με ανεση(αυτο θελει πολληηηηηηηηηηηη δουλεια και το λεγομενο ''σπασιμο'' των δαχτυλων)θα δεις οτι με τον καιρο και οι νοτες θα σου ερχονται και κατι που θα ακους θα μπορεις να το προσαρμοζεις στο οργανο(το αυτι που λεγαμε...).Αυτα με τα πρακτικα θεματα,υπομονη και αισιοδοξια πανω απ'ολα και θα δεις αποτελεσματα...!

    Επειδη απ'οτι μας ειπες εισαι πρωταρης στο αθλημα, θα πρεπει να προσεξεις λιγο το οργανο που θα αγορασεις να ειναι σε καλη κατασταση(να μην ειναι σκευρωμενο, να γυριζουν με σχετικη ευκολια τα κλειδια, να μην εχει χαρακιες η ταστιερα κτλ κτλ).

    Καλη αρχη λοιπον!!!

    ΥΓ:Παρε ενα μετρονομο για τη μελετη...βοηθαει...


    Blackpearl
    22.02.2009, 10:42

    Οταν υπάρχει θέληση, και αγάπη γι αυτό που θες να κάνεις, όλα γίνονται εύκολα, γι αυτό αν σε ελκυεί το μπουζούκι ξεκινησε το, αμα είσαι απο αυτούς που με την πρώτη δυσκολια θα τα παρατήσουν, τοτε φίλε μου ξεχνα το. Τίποτα δεν είναι εύκολο, καθε αρχή και δύσκολη! 

    Απο εμένα καλή εξάσκηση

    Practice makes perfect !


    8anasis
    22.02.2009, 17:27

    pαιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας..

    μπουζουκι δεν εχω ακομα και για αρχη θα δανειστω ενα 4χορδο ενος θειου μου...

    οσο για το δασκαλο εψαξα σε τοπικες εφημεριδες αλλα και στο νετ αλλα μεχρι στιγμης δεν βρηκα τιποτα..

    τελικα μαλλον θα παω σε ωδειο να ρωρησω....


    8anasis
    24.02.2009, 21:10

    kalησπερα σας τελεικα καταφερα να βρω ενα δασκαλο ο οποιος μου ζηταει 70 ευρω τν μηνα και θα κανουμε ενα μαθηαμ την εβδομαδα ενω στο ωδειο ζητουν 60 το μηνα...

     

    εσας πως σας φαινονται αυτα σαν τιμες??

    ο δασκαλος μου φανηκε καλος και μου ειπε και για ενα συστημα που εχει που σε βοηθαει να μαθαινεις και να παιζεις τραγουδια  με το αυτι...


    SpyrusTheVirus
    25.02.2009, 16:44

    μου φαινεται λογική η τιμή του,αν και ισως ειναι καλύτερα να πας σε ωδείο.θα εχεις και επικοινωνια και με αλλους μουσικούς,και μπορεις ευκολα να βρεις καποιον αλλον να παιξεις (κατι που στο ιδιαίτερο γινεται πιο δυσκολα-αν δεν εχεις φιλο που παιζει καποιο οργανο),και το μαθημα στο ωδείο ειναι παλι ιδιαίτερο,οποτε κρινε αναλογα με τη φημνη του ωδειου και του καθηγητη που βρηκες


    stroumfomanos
    26.02.2009, 03:36

    .....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την stroumfomanos, 10-02-2015 15:28 ]


    gk63
    16.03.2009, 22:50

    Επειδη και εγω ειμαι αρχαριος λατρης του μπουζουκιου, η γνωμη μου ειναι να παρεις πρωτα ενα καλο οργανο και κοντα σε ενα καλο δασκαλο με πολλες ωρες μοναχικης εξασκησης, σιγουρα θα βρεις το *δρομο* σου. Μετα ψαχνεις και για παρεες. Καλη επιτυχια!!!!!!


    garvanit
    06.05.2009, 01:15

    Επειδή και εγώ έχω παιδική επιθυμία που ποτέ δεν έκανα πραγματικότητα να μάθω μπουζούκι και όλο το καθυστερώ θα ήθελα συμβουλή.

    Καταρχήν για να μην το σκέφτομαι απλά αλλά να ξεκινήσω κιόλας σκέφτομαι να αγοράσω ένα μπουζούκι. Λεφτά δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί απλά δεν μου περισεύουν αυτήν την περίοδο από την άλλη δεν θέλω να πάρω κανένα μπουζούκι των 50 ευρώ με το οποίο μόλις μάθω 5 πράγματα θα το πετάξω. Με ένα δάσκαλο που μίλησα προ 2 ετών μου είπε μην αγοράσεις το απολύτως φθηνότερο και σαν συμβουλή να πάρω κάποιο να μην έχει βέργα.

    Επειδή η μόνη πηγή που σκέφτομαι και γνωρίζω είναι ο Νάκας ξέρει κανείς κάτι άλλο ή κάποια πρόταση;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : garvanit στις 06-05-2009 01:28 ]


    FARSALOZAKK
    06.05.2009, 23:09

    καλησπερα φιλε μ θαναση εγω βασικα  πηγενα 6 χρονια μπουζουκι..λοιπον για να σου δοσω μια εικονα δεν ειναι πολυ δυσκολο απλα οπως ειπαν πολυ σωστα και τα παιδια χριαζετε θελιση αν εχεις θελιση ολα γεινοντε!να μελετας αργα και οχι μαγκιες και τετοια γιατι οποιος βιαζεται........................{#emotions_dlg.happycrazy}το αργο σου παιξιμο να μην σε απασχολει!αν μελετας αργα θα αποκτισεις πολυ πολυ ποιο γρηγορη πενα απο οτι νομιζεις!αυτο ειναι το μονο σιγουρο!παντος  αν δεν (παραπατας με τν πενα) και μαθεις απο τν αρχη σωστα πανω κατω το λεγομενο πι βε τοτε θα γινεις <<ο νουμερο 2 χιοτης>>!!!!!!!!εγω παντος ειμαι σιγουρος πως θα μαθεις!!!{#emotions_dlg.clap}καλη τυχη φιλε μ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    groudik
    16.02.2012, 18:24

    ναι ξεκινησε ποτε δεν ειναι αργα και οσο για το θεμα του μουσικου αυτιου μην ανυσυχεισ καθολου οσο δουλευεις μαθαινεις !!!!!!!!!!!!!!!


    reteos
    16.02.2012, 18:45

    Kαλησπέρα Φίλε θανάση.

    Βέβαια οι απαντήσεις των μελών είναι υπεραρκετές ,ωστόσο θα δώσω  και εγώ μια ακόμη . Πρώτα από όλα πως ξέρεις ότι δεν έχεις «μουσικό  αυτί»; γιατί αρχίζεις με αρνητική ψυχολογία ; Αυτό θα το διαπιστώσεις «εν καιρώ» .  Κατα κύριο όμως λόγο θα ήθελα να σου πώ πως πρέπει να έχεις αγαπήσει το όργανο ,να τόχεις «ερωτευθεί». Αν ναι, ξεκίνα το και σίγουρα θα μάθεις . Ο δάσκαλος (είτε ωδείου, είτε ιδιαίτερα) θα σε βοηθήσει αρκετά ,αλλά δεν φθάνει αυτό ,χρειάζεται μελέτη  και εξάσκηση. Η συναναστροφή με άτομα που παίζουν όργανο είναι πολύ θετική. «με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις»  που λέει και η παροιμία . Καλή μελέτη .


    killbill2
    26.02.2012, 15:29

    Παιδιά θέλω και εγώ να ξεκινήσω μπουζούκι. Ξέρω μουσική, παίζω αρμόνιο και κιθάρα (ακκόρντα βασικά). Θα μπορέσω να μάθω μόνος μου αφού ξέρω κιθάρα, αγοράζοντας μια μέθοδο; Πόσο δύσκολο είναι και πόσο διαφορετικό από την κιθάρα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 27-02-2012 20:06 ]


    killbill2
    09.06.2012, 15:57
    κανείς; τι έγιναν οι μπουζουξίδες του φορουμ; Πόσο δύσκολο είναι το μπουζούκι για έναν κιθαρίστα; Αφού ξέρω κιθάρα μήπως να μην πάω σε δάσκαλο και να μάθω μόνος μου με μια μέθοδο; ή θα χάσω τον χρόνο μου;
    killbill2
    21.06.2012, 12:26

    σκέφτηκα το εξής. Επειδή χρήματα δεν έχω για αγορά μπουζουκιού, και αφού παίζω κιθάρα, σκέφτηκα να βγάλω τα σόλα στην κιθάρα.

    Οι χορδές στο μπουζούκι είναι ΡΕ-ΛΑ-ΦΑ ΝΤΟ και στην κιθάρα είναι ΜΙ-ΣΙ-ΣΟΛ-ΡΕ δηλαδή ακριβώς οι ίδιες με έναν τόνο διαφορά.  Που σημαίνενι ότι αν κάποιος ξέρει να παίζει τα σόλα στην κιθάρα χρησιμοποιώντας τις 4 χορδές, τότε θα μπορεί και στο μπουζούκι. Θα είναι οι ίδιοι δακτυλισμοί και ίδιες αποστάσεις.

    Σωστός;