ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη
    Spirous
    22.02.2009, 14:45

    Λοιπόν αν και είμαι άθρησκος ωστόσο έχω τα αυτιά μου ανοιχτά σε όσα λένε οι διάφοροι χριστιανοί. Έχω λοιπόν την εξής απορία: όταν με το καλό αναστηθούμε και δεν θα έχουμε πια ανάγκη από τροφή, νερό, ζεστασιά, δουλειά κτλ. τι θα κάνουμε ρε παιδιά όλη μέρα;


    angel-0f-darkness
    22.02.2009, 15:27

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap} θα παιζουμε μπαλα στον κηπο του παραδεισου... χαχαχαχα


    ins2anity
    22.02.2009, 21:12

    ελπιζω μεχρι τοτε να εχει βγει το gothic 4 γιατι αλλιως δεν θα την παλευω...αλλα και το πατροπαραδοτο ταβλακι δεν με χαλαει...{#emotions_dlg.tt2}


    fotis70
    23.02.2009, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 22-02-2009 στις 14:45 έγραψε...

    Λοιπόν αν και είμαι άθρησκος ωστόσο έχω τα αυτιά μου ανοιχτά σε όσα λένε οι διάφοροι χριστιανοί. Έχω λοιπόν την εξής απορία: όταν με το καλό αναστηθούμε και δεν θα έχουμε πια ανάγκη από τροφή, νερό, ζεστασιά, δουλειά κτλ. τι θα κάνουμε ρε παιδιά όλη μέρα;



    θέλεις απάντηση ή χαβαλέ;


    Spirous
    23.02.2009, 14:49

    Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές fotis70.


    swkraths
    23.02.2009, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 22-02-2009 στις 14:45 έγραψε...

    Λοιπόν αν και είμαι άθρησκος ωστόσο έχω τα αυτιά μου ανοιχτά σε όσα λένε οι διάφοροι χριστιανοί. Έχω λοιπόν την εξής απορία: όταν με το καλό αναστηθούμε και δεν θα έχουμε πια ανάγκη από τροφή, νερό, ζεστασιά, δουλειά κτλ. τι θα κάνουμε ρε παιδιά όλη μέρα;



     

    Εφόσον είσαι "άθρησκος" όπως λες, τότε γιατί απορείς για κάτι που δεν ισχύει σύμφωνα με τα πιστεύω σου;

    Σαν κάτι "μάγκες" που το παίζουν άθεοι και κατεβάζουν χριστοπαναγίες όλη μέρα....


    Spirous
    23.02.2009, 17:41

    Ίσα ρε που θα μου τι βγεις κι από πάνω. Άνθρωπος είμαι και έχω και περιέργεια και ανησυχίες να δω τι πίστευουν οι άλλοι


    swkraths
    23.02.2009, 18:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 23-02-2009 στις 17:41 έγραψε...

    Ίσα ρε που θα μου τι βγεις κι από πάνω. Άνθρωπος είμαι και έχω και περιέργεια και ανησυχίες να δω τι πίστευουν οι άλλοι

    ....Δεν βλάπτει και λίγη ευγένεια...

    Απλά το κακό με τα θρησκευτικά θέματα έχει παραγίνει.Ούτε της Αρχιεπισκοπής η σελίδα τόσες ανησυχίες...Καθώς επίσης, καλό θα είναι να μην θίγουμε τα πιστεύω κάποιων (όχι απαραίτητα των δικών μου) είτε αστειευόμενοι καλοπροαίρετα είτε όχι.


    StavmanR
    23.02.2009, 18:49

    Άλλες φορές ρωτάμε από απορία (α-πορία= έλλειψη πόρων) κι άλλες από ειρωνεία. Καί στις δύο περιπτώσεις η πρόθεση είναι εμφανής, περισσότερο από όσο φανερώνει η ίδια η σύνταξη των προτάσεων.

     

    Δεν έχω σκοπό να μεμφθώ κάποιον επί προσωπικού. Αντ' αυτού θα μεταφέρω μία ιστορία της ανατολής, που ίσως μας κάνει πλουσιότερους κυρίως ως προς τις απορίες που έχουμε και πώς τις εκφράζουμε:

     

    "Ο Ναν Ιν, γνωστός δάσκαλος του ζεν, υποδέχτηκε έναν πανεπιστημιακό καθηγητή που ήρθε να γνωρίζει, τι είναι το ζεν. Ο Ναν Ιν κάλεσε τον καθηγητή να πιούνε τσάι, γέμισε το φλιτζάνι, όμως συνέχιζε να χύνει το τσάι. Ο καθηγητής τον παρακολουθούσε να γεμίζει το φλιτζάνι κι όταν είδε ότι ο δάσκαλος δεν σταματάει να χύνει, φώναξε:
    - Το φλιτζάνι είναι γεμάτο. Δεν μπορεί να πάρει περισσότερο.
    Και τότε ο Ναν Ιν είπε: 
    - Όπως κι αυτό το φλιτζάνι, είστε γεμάτος με τις δικές σας γνώμες και σκέψεις. Πώς μπορώ να σας δείξω, τι είναι Ζεν, αν δεν εκκενώσετε το φλιτζάνι σας."

     

    Η παράδοση ανά τον κόσμο, όπως εύκολα διαπιστώνει κανείς, έχει κοινές τομές σε βασικά σημεία. Η αντίληψη περί σοφίας είναι εξίσου κοινή σε κάθε λαό, όπως φανερώνει και η παραπάνω ιστορία.


    GinakiZouzounaki
    23.02.2009, 20:48

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 23-02-2009 στις 18:49 έγραψε...

    Άλλες φορές ρωτάμε από απορία (α-πορία= έλλειψη πόρων) κι άλλες από ειρωνεία. Καί στις δύο περιπτώσεις η πρόθεση είναι εμφανής, περισσότερο από όσο φανερώνει η ίδια η σύνταξη των προτάσεων.

     

    Δεν έχω σκοπό να μεμφθώ κάποιον επί προσωπικού. Αντ' αυτού θα μεταφέρω μία ιστορία της ανατολής, που ίσως μας κάνει πλουσιότερους κυρίως ως προς τις απορίες που έχουμε και πώς τις εκφράζουμε:

     

    "Ο Ναν Ιν, γνωστός δάσκαλος του ζεν, υποδέχτηκε έναν πανεπιστημιακό καθηγητή που ήρθε να γνωρίζει, τι είναι το ζεν. Ο Ναν Ιν κάλεσε τον καθηγητή να πιούνε τσάι, γέμισε το φλιτζάνι, όμως συνέχιζε να χύνει το τσάι. Ο καθηγητής τον παρακολουθούσε να γεμίζει το φλιτζάνι κι όταν είδε ότι ο δάσκαλος δεν σταματάει να χύνει, φώναξε:
    - Το φλιτζάνι είναι γεμάτο. Δεν μπορεί να πάρει περισσότερο.
    Και τότε ο Ναν Ιν είπε: 
    - Όπως κι αυτό το φλιτζάνι, είστε γεμάτος με τις δικές σας γνώμες και σκέψεις. Πώς μπορώ να σας δείξω, τι είναι Ζεν, αν δεν εκκενώσετε το φλιτζάνι σας."

     

    Η παράδοση ανά τον κόσμο, όπως εύκολα διαπιστώνει κανείς, έχει κοινές τομές σε βασικά σημεία. Η αντίληψη περί σοφίας είναι εξίσου κοινή σε κάθε λαό, όπως φανερώνει και η παραπάνω ιστορία.



     

    ψιλομπερδεύτικα... ({#emotions_dlg.blush})

    δε βαριέσαι..

    Όσο για την ερώτιση του Spirous...

    Να μη σε ενδιαφέρει.Smile (δεν το λέω ειρωνικά, απλά φιλικά εντάξει? για να μην εχουμε και παρεξιγησεις!!! {#emotions_dlg.crying}) Όταν με το καλό έρθει αυτή η αναμενόμενη ώρα, τότε θα δούμε όλοι. Μη σπας το κεφάλι σου. Καλό είναι να έχεις απορίες, δε λέω, καλά έκανες που ρώτισες... Απλά ορισμένοι πήραν την ερώτισή σου ως ερώτιση "για χαβαλέ" ενώ οι άλλοι θα βρούν την ερώτισή σου ενδιαφέρουσα. Εγώ είμαι στο ενδιάμεσο πάντως για να πω την αλήθεια!!

    (ελπίζω να μη μου έχεις μουτρώσει.. {#emotions_dlg.blush} )


    Spirous
    23.02.2009, 23:52

    Απλά πιστεύω πως στο συγκεκριμένο ζήτημα υπάρχει θεολογική τρύπα και είμαι όλος αυτιά να δω τι την γεμίζει.


    Opeth
    24.02.2009, 00:12

    Οταν εκανα αυτη την ερωτηση στο σχολειο μου ειπε ο θεολογος πως θα υμνουμε ασταματητα τον θεο και θα ειμαστε συνεχεια μαζι του ! Δεν ξερω..μου ακουγεται καπως χαζο...(δν πιστευω κιολας) σορρυ κιολας για την εκφραση "χαζο"! Ισως απλα να μου εδωσε ο θεολογος λαθος απαντηση !


    fotis70
    24.02.2009, 09:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 23-02-2009 στις 23:52 έγραψε...

    Απλά πιστεύω πως στο συγκεκριμένο ζήτημα υπάρχει θεολογική τρύπα και είμαι όλος αυτιά να δω τι την γεμίζει.



    Η ιστορία που ανέφερε ο Σταύρος πιο πάνω έχει αρκετό «ζουμί» όμως πέρασε στα ψιλά!

    Αν περιμένεις να κατανοήσεις αυτό το θέμα προσεγγίζοντας το με υλιστικά - και μόνο -    κριτήρια τότε σίγουρα δεν θα πάρεις ποτέ και καμιά απάντηση που να σε ικανοποιεί.

    Πριν απ’ όλα θα πρέπει να πιστεύεις στην ύπαρξη της ψυχής και στην ιδιότητά της να παραμένει αθάνατη!

    Χωρίς αυτήν την πίστη κάθε συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα! Αν είμαστε μόνο ύλη γιατί να συζητάμε για κάτι που δεν υπάρχει;

     

    Άντε πες ότι σου είπαμε τι πιστεύουμε, τι νόημα έχει; Λέμε για να λέμε.

    Άσε που όταν ρωτάς τι πιστεύουν οι άλλοι σημαίνει ότι δεν ξέρεις. Αφού δεν ξέρεις, πως έχεις διαμορφωμένη άποψη και λές είμαι άθρησκος; Το να δηλώνεις άθρησκος (και φυσικά είναι δικαίωμά σου) σημαίνει ότι την έψαξες με τις θρησκείες και δεν σου βγήκε! Αν την είχες ψάξει με τις θρησκείες θα ήξερες και την απάντηση! Αυτό το θέμα δεν αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο, όλοι οι χριστιανοί π.χ το ίδιο πιστεύουν!

    Σοφότερο λοιπόν θα ήταν – χωρίς να θέλω να σε υποτιμήσω – να πεις:

    Παιδιά δεν γνωρίζω τίποτα για την μετά θάνατο ζωή και υπάρχει μια τρύπα σε αυτό το σημείο στις γνώσεις μου. Μπορείτε να μου πείτε τα δικά σας πιστεύω;

    Τότε θα ακούσεις θρήσκους και μη, ψαγμένους και άσχετους και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου!  

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotis70 στις 24-02-2009 09:37 ]


    Spirous
    24.02.2009, 11:42

    Τελικά η θεολογική τρύπα υπάρχει και κανείς δεν ξέρει να τη γεμίσει. Καθόλου προτότυπο για όλες τις θρησκείες. Το μόνο που διαφαίνεται είναι ο φόβος της απάντησης ή ότι θα ακολουθήσει ο χλευασμός. Κρίμα.

    *fotis70 Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις από το net τι έχει διαβάσει και τι έχει ζήσει ο άλλος και γιατί έχει καταλήξειο εκεί που έχει καταλήξει.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 24-02-2009 11:45 ]


    nirvgirl
    24.02.2009, 16:02

    εγω παντως δεν δηλωνω τιποτα{χριστιανη ορ8οδο3η πθ ειμ και καλα η α8εη κτλκτλ..ισως ειμαι μικρη ακομα για ν καταλαβω{#emotions_dlg.confused1}}...ενοοω οτι υπαρχουν καποια πραγματα που κανουμε στα 8ρησκευτικα που δεν μπορω να τα πιστεψω..αλλα τεσπα..για τη μετα 8ανατο ζωη που λενε οτι 8α πανε καποιοι στην κολαση κα αλλοι στ παραδεισο αφου μας χωρισει ο Χριστος{ή ο Θεος {#emotions_dlg.confused1}}δεν το πιστευω..ποιος παραδεισος και ποια κολαση?χααχαα αφου πε8ανουμε?ποιος 3ερει τι 8α κανουμε?


    -----------------
    orkizomai sth staxth ayth logos aima nohma logos aima nohma fovos nevma kalesma

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nirvgirl στις 24-02-2009 16:04 ]


    fotis70
    24.02.2009, 22:20

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 24-02-2009 στις 11:42 έγραψε...

    Τελικά η θεολογική τρύπα υπάρχει και κανείς δεν ξέρει να τη γεμίσει. Καθόλου προτότυπο για όλες τις θρησκείες. Το μόνο που διαφαίνεται είναι ο φόβος της απάντησης ή ότι θα ακολουθήσει ο χλευασμός. Κρίμα.

    *fotis70 Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις από το net τι έχει διαβάσει και τι έχει ζήσει ο άλλος και γιατί έχει καταλήξειο εκεί που έχει καταλήξει.


    -----------------
    Ζεις για ν' αγαπάς.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 24-02-2009 11:45 ]



    Από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω δύο πράγματα:

    Α) δεν διαβάζεις καλά τι γράφουν οι άλλοι.

    Β) δεν καταλαβαίνεις τι γράφουν οι άλλοι!

    Αν λοιπόν ξαναδιαβάσεις τι έγραψα θα βρείς ότι πρίν το συμπέρασμα υπάρχει ένας συλλογισμός. Το λέω όμως ότι δεν σε υποτιμάω και το αφήνω ανοιχτό για να με διαψεύσεις.

    Σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω τι έχεις διαβάσει και τι έχεις περάσει στην ζωή σου,. Όμως τι σημαίνει αυτό; Τον ουρανό με τα άστρα να διάβασες, αν δεν τα έχεις κατανοήσει είναι σαν να μην έκανες τίποτα!

    Εγώ δεν σε κρίνω ρίχνοντας τα κουκιά και μαντεύοντας τι είσαι! Από τα γραφόμενα σου σε κρίνω!   Σε αυτά απαντούμε! Άσε λοιπόν τις εξυπνάδες του τύπου «φόβος της απάντησης και τρύπια θεωρία»!

    Ή γνωρίζεις και κατά συνέπεια η απάντηση είναι περιττή γιατί όλοι οι χριστιανοί πιστεύουν τα ίδια ή δεν γνωρίζεις και ζητάς να μάθεις! Αυτό έχει σημασία για την απάντηση που θα πάρεις! Για να γίνω πιο απλός ή σοβαρολογούμε ή κάνουμε χαβαλέ στο ξαναείπα. Σε μια συζήτηση που αξίζει να ασχοληθεί κάποιος δεν μπορούν αυτά τα δύο να συνυπάρξουν γιατί το θέμα δεν είναι γελοίο και κάποιοι που δεν γνωρίζουν ίσως να βγάλουν λάθος συμπεράσματα!  

    Δικαιολόγησε λοιπόν την τρύπα - που επικαλέστηκες - στην ορθόδοξη θεολογία προβάλλοντας πρώτα τι λέει και πως το ερμηνεύει αυτή,  και μετά τις ενστάσεις σου, και θα σου απαντήσω!   

    Βλέπεις ότι σε λαμβάνω σοβαρά υπόψιν και δεν σε υποτιμάω.

     


    Spirous
    24.02.2009, 22:52

    Κι όμως οι υπεκφυγές συνεχίζονται άρα με υψηλή πιθανότητα μια χριστιανική θεολογική τρύπα μόλις  εντοπίστηκε. Αφού κανείς δεν μπορεί να δόσει μια απλή απάντηση το πιθανότερο είναι μην υπάρχει. Ξαναλέω, δεν είναι κακό να μην υπάρχει. Όλες οι θρησκείες έχουν κενά.


    swkraths
    25.02.2009, 00:56

    Ωραία ζήσε και συμβιβάσου με την ύπαρξη της τρύπας.


    fotis70
    25.02.2009, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 24-02-2009 στις 22:52 έγραψε...

    Κι όμως οι υπεκφυγές συνεχίζονται άρα με υψηλή πιθανότητα μια χριστιανική θεολογική τρύπα μόλις  εντοπίστηκε. Αφού κανείς δεν μπορεί να δόσει μια απλή απάντηση το πιθανότερο είναι μην υπάρχει. Ξαναλέω, δεν είναι κακό να μην υπάρχει. Όλες οι θρησκείες έχουν κενά.



    Βεβαίως και υπεκφεύγω! «Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας»!

    Εγώ από την δική μου πλευρά καταλαβαίνω πόσο πολύ το έχεις ψάξει και σίγουρα δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να πω!

    Επειδή όμως η ουσία δεν είναι αυτό, θα σου πω ότι: όταν αποφασίσεις πραγματικά ότι θέλεις να μάθεις να είσαι σίγουρος ότι θα μάθεις. Θα βρεις τρόπο να ψάξεις και θα είναι πρόθυμοι πολλοί να σου εξηγήσουν, γιατί η ορθοδοξία δεν έχει μυστήρια για λίγους και εκλεκτούς αλλά είναι προσιτή σε όλους!

     


    gikostas
    25.02.2009, 20:05

    Φίλε spirous όποιος πραγματικά έχει απορία για το τι θα συμβεί μετα την δευτέρα παρουσία και αναφέρομαι σε σ'ένα,γιατί εσύ άνοιξες αυτό το θέμα,υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να σου δώσουν μια πιο πειστική απάντηση.Άνθρωποι που ασχολούνται και που έχουν μελετήσει το συγκεκριμένο θέμα,όπως κάποιοι από τους ανθρώπους της εκκλησίας.Αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να μάθεις απλά θες να μας πείσεις για αυτή την χριστιανική ,θεολογική τρύπα όπως λες και τα διάφορα κενά που υπάρχουν.Είναι λογικό να μην έχω απάντηση να σου δώσω γιατί δεν με απασχόλησε ποτέ ως τώρα το συγκεκριμένο θέμα,όπως και πολλούς άλλους πιστεύω.Ωραίο θεματάκι για κουβέντα αλλά μην περιμένεις τεκμηριωμένες και πειστικές απαντήσεις.Αν δεν φοβάσαι τον αντίλογο και τα πιστεύω σου είναι τόσο ισχυρά μπορείς να πας να μιλήσεις με κάποιον ειδικό επι του θέματος.Θέλει ανοιχτό μυαλό όμως,γιατί αν το φλυτζάνι σου είναι γεμάτο όπως του καθηγητή στην πολύ ωραία ιστοριούλα του StavmanR τι να σου κάνει και ο Ναν Ιν.