ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    20 καλλιτέχνες στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας

    jorge
    24.02.2009, 12:36

    Είκοσι καλλιτέχνες ενώνουν τη φωνή τους για την κοινωνική αλληλεγγύη

    Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας

    9 ΜΑΡΤΙΟΥ, έναρξη 20:00

    Συμμετέχουν οι :

    1. Αλχημιστές

    2. Ανδρέου Γιώργος

    3. Γιοκαρίνης Γιάννης

    4. Γλυκεριά

    5. Ζουγανέλης Γιάννης

    6. Θαλασσινός Παντελής

    7. Θηβαίος Χρήστος

    8. Καζούλης Βασίλης

    9. Κατσιμίχας Πάνος

    10.Κούτρας Γιάννης

    11.Λοκομόντο

    12.Μακεδόνας Κώστας

    13.Μαχαιρίτσας Λαυρέντης

    14.Μικρούτσικος Θάνος

    15.Ξυδούς Μάνος

    16.Παπαδόπουλος Λάκης

    17.Παπακωνσταντίνου Βασίλης

    18.Στόκας Μπάμπης

    19.Τσακνής Διονύσης

    20.Χατζής Αλέξανδρος

     

    *Τα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν σε κοινωνικούς σκοπούς.

    Προπώληση εισιτηρίων 20 € στα δισκοπωλεία METROPOLIS

     

     

    Οργάνωση παραγωγής:

    ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

    Λόντου 2 & Ζωοδ. Πηγής, Αθήνα

    Τηλ. 210 3830609

     


    a-dark-era
    24.02.2009, 14:08

    Ευχάριστα νέα...


    marylin
    25.02.2009, 04:53

    Ωραία!!!!! {#emotions_dlg.thumbup}


    kithara-woman
    25.02.2009, 09:37

    Τέλεια συναυλία!!Μάλλον θα πάω!! {#emotions_dlg.clap}


    darbukaboy
    26.02.2009, 17:24

    Πειραια θα ειμαι τοτε,στη γειτονια μου ειναι οποτε μαλλον θα περασω μια βολτα.....


    StaSiS
    26.02.2009, 19:11

    Χαίρομαι που βλέπω το παλιό μου συγκρότημα να επιτυγχάνει όλο και περισσότερα.
    Αλχημιστές στη μουσική, αλχημιστές και στη ζωή.. Μπράβο στα παιδιά.

    Αρκετοί καλοί καλλιτέχνες και πολύ καλή η τιμή του εισητηρίου.

    Μακάρι να μαζέψει κόσμο μια και είναι για φιλανθρωπικό σκοπό, αν και δεν αναφέρεται αυτός.


    dessypris
    27.02.2009, 09:11

    Παράθεση:

    Το μέλος StaSiS στις 26-02-2009 στις 19:11 έγραψε...

    Χαίρομαι που βλέπω το παλιό μου συγκρότημα να επιτυγχάνει όλο και περισσότερα.
    Αλχημιστές στη μουσική, αλχημιστές και στη ζωή.. Μπράβο στα παιδιά.

    Αρκετοί καλοί καλλιτέχνες και πολύ καλή η τιμή του εισητηρίου.

    Μακάρι να μαζέψει κόσμο μια και είναι για φιλανθρωπικό σκοπό, αν και δεν αναφέρεται αυτός.



    Μεγάλη σύναξη και με καλή πρόθεση (κοινωνική αλληλεγγύη)...

    Από κάποιον άκουσα ότι τα έσοδα θα διατεθούν για σοβαρά ασθενή συνθέτη & στιχουργό, που έχει συνεργασθεί κατά το μακρυνό, αλλά και στο πολύ κοντινό, παρελθόν, με τον Βασίλη και με πολλούς από τους συμμετέχοντες, αλλά όχι όλους...

    Αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές (και προέρχονται από το στόμα και του πάσχοντος, αλλά και γνωστού διάσημου κιθαρίστα, που κι αυτός με τη σειρά του και είχε πλήρη συμμετοχές στις "δουλειές" του Βασίλη με τον συνθέτη / στιχουργό, αλλά δεν προσκαλέσθηκε, αντίθετα με άλλους συμμετέχοντες στη συναυλία, που δεν έχουν συνεργασθεί ποτέ με τον πάσχοντα), τότε το όλο πράγμα είναι οργανωμένο από ανθρώπους που είτε δεν γνωρίζουν, είτε δεν σέβονται τις κοινές πορείες και προσπάθειες.

    Εύχομαι να διαψευσθώ, με την απαραίτητη και αναμενόμενη επίσημη αναλυτική διευκρίνηση των οργανωτών, για το τι εννοούν με το "Συναυλία Κοινωνικής Αλληλεγγύης" και σε ποιον/ποιους θα είναι αλληλέγγυα....(Μια επίσης διευκρίνηση για τον τρόπο που θα διατεθούν στη συνέχεια, τα έσοδα απ αυτήν, θα ήταν εξ ίσου απαραίτητη).

    Γρηγόρης Δεσύπρης


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-(free download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@http://fulltracks.wind.com.gr/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 27-02-2009 09:50 ]


    jorge
    27.02.2009, 10:46

    Από τη στιγμή που τα χρήματα είναι να δοθούν στον Σταμάτη Μεσημέρη, όπως σαφώς υπονοείς Γρηγόρη, γιατί να μην το ανακοινώνουν οι διοργανωτές;


    dessypris
    27.02.2009, 11:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-02-2009 στις 10:46 έγραψε...

    Από τη στιγμή που τα χρήματα είναι να δοθούν στον Σταμάτη Μεσημέρη, όπως σαφώς υπονοείς Γρηγόρη, γιατί να μην το ανακοινώνουν οι διοργανωτές;



    Αγαπητέ Γιώργο,

    Εγώ έχω αυτή την πληροφόρηση, η οποία μένει να επιβεβαιωθεί η να διαψευσθή άμεσα η και κατά τη διάρκεια της συναυλίας. Εάν οι πληροφορίες μου - που αντιλαμβάνεστε όλοι από που προέρχονται- είναι λανθασμένες, τότε και οι πηγές μου δεν ξέρουν τι τους γίνεται, πράγμα για το οποίο πολύ αμφιβάλλω, δεδομένης της πορείας τους και της σοβαρότητάς τους τα τελευταία 20 χρόνια!

    Από κει και πέρα, δεν μπορώ να είμαι στο σκεπτικό του καθενός για το γιατί δεν αναλύεται η "κοινωνική αλληλεγγύη" και για αυτό γράφω ότι θα ήταν ευπρόσδεκτη μια διευκρίνηση από πλευράς διοργανωτών, που θα βάλει τα πράγματα στη σωστή τους θέση.

    Με εκτίμηση σε σένα και στους αναγνώστες του ΜΗ,

    Γρηγόρης Δεσύπρης.-

     


    Ananeotis
    27.02.2009, 12:40

       Καλα,Mr Δεσυπρη ολοι αυτοι οι καλλιτεχνες δεν εχουν λεφτα να βοηθησουν τον ανθρωπο απο τις συνθεσεις του οποιου βγαλανε τοσα λεφτα?

       Συγνωμη αλλα αν αυτα που λες ειναι αληθεια θα πρεπει να παμε σε αυτην την συναυλια να πληρωσουμε το εισιτηριο για να βοηθησουμε τον ανθρωπο στις δυσκολες στιγμες που περναει και μετα να τους πλακωσουμε στις μουντζες και στις μολοτοφ...

      Γιατι μερικοι απο δαυτους βγαζουνε μπολικα εκατομμυρια τραγουδωντας επιτυχιες που εχει γραψει ο Σ.Μ. στις μπουζουκομουσικες σκηνες που εμφανιζονται...Και ειμαι σιγουρος οτι ολοι αυτοι θα μπορουσαν να βοηθησουν χωρις να εκθεσουν τον ανθρωπο αυτον...

      Ας στησουν λοιπον εναν χορο πανω απο το σωμα του ασθενη κι εμεις να τους χειροκροταμε για την καφριλα τους...

      


    jorge
    27.02.2009, 12:44

    Γιατί αποκλείεις το ενδεχόμενο κάποιοι από τους καλλιτέχνες να έχουν ΗΔΗ βοηθήσει; Αυτή την αντίθεση ορισμένων σε συναυλίες τα έσοδα των οποίων πάνε σε κάποιον που έχει ανάγκη, πραγματικά δεν την καταλαβαίνω...


    Ananeotis
    27.02.2009, 13:13

         Δεν το ξερω jorge...Οπως κι εσυ δεν ξερεις αν το εχουνε κανει...Αρα και οι δυο θα σταθουμε στο γεγονος οτι στηνεται ενα παρτυ πανω απο τον ανθρωπο αυτον και μαλιστα απο καλλιτεχνες που τα βραδυα που τραγουδανε κονομανε τοσα οσα φτανουν για να βοηθησουν οχι εναν αλλα πεντε ανθρωπους...Και δεν μιλαμε για την πολιτιστικη παρεμβαση (ΚΚΕ στη φτωχεια κι αυτοι δεν ειχανε λεφτα να βοηθησουνε εναν ανθρωπο..)

       Δεν καταλαβαινω λοιπον γιατι να εκτεθει ετσι ο ανθρωπος αυτος...Ειναι σιγουρο οτι εγινε με την συγκαταθεση του αλλα αυτο δεν λεει τιποτα...

      Τελοσπαντων,εγω το κοβω εδω αυτο γιατι ο ανθρωπος ειναι αρρωστος και πρεπει στη συναυλια να πανε οσοι περισσοτεροι μπορουνε για να βοηθησουν εναν καλλιτεχνη που εχει δωσει μεσα απο την ψυχη του πολλα και του αξιζει η αγαπη μας..

       Η λιστα ομως με τους 20 εχει αρχισει και γινεται μαυρη για μενα...


    jorge
    27.02.2009, 14:01

    Πάρτυ; Μαύρη λίστα;

    Όχι φίλε μου. Δεν είναι πάρτυ το να διοργανώνεις εκδήλωση για να βοηθήσεις έναν άνθρωπο. Και όταν θα αφιερώσεις τόσο χρόνο για αυτό, ενώ θα μπορούσες να πληρωθείς για κάτι άλλο. Δεν είναι μόνο οι ώρες που τραγουδάει κάποιος. Είναι οι πρόβες, οι συνεννοήσεις, τα τηλεφωνήματα που θα γίνουν.

    Και έλεος πια με τους ανθρώπους που έχουν καταφέρει κάτι στη ζωή τους και τυχαίνει να βγάζουν και κάποια χρήματα. Έχουν δουλέψει, το αξίζουν και μπράβο τους. Γιατί όσοι έχουν βγάλει χρήματα να μην είναι άξιοι να διοργανώσουν μια εκδήλωση κοινωνικής αλληλεγγύης;

    Ας τους θεωρήσουμε επιτέλους παράδειγμα προς μίμηση και όχι μέλη μιας ...μαύρης λίστας.


    gtanf
    27.02.2009, 14:53

    Δυστυχώς κύριε Δεσσύπρη αυτή τη φορά με απογοητεύσατε...

    Παρακολουθώ το Musicheaven χρόνια! Εχω μπει παρα πολλές φορές στην ιστοσελίδα σας και γνωρίζω το έργο σας! Αλλά η στάση σας αυτή τη φορά είναι εμπαθής! Μπορώ να πω ότι με έβγαλε έξω από τα ρούχα μου και γι'αυτο 1η φορά πιάνω το πληκτρολόγιο να γράψω...

    Τα έσοδα πιστεύετε ότι θα διατεθούν για τον ίδιο τον κ.Μεσημέρη? Προσωπικά νομίζω όχι... Δεν νομίζω ότι έχει ανάγκη για ελεημοσύνες! Είναι μια συναυλία καθαρά προς τιμήν του μεγάλου ΣΤΑΜΑΤΗ ΜΕΣΗΜΕΡΗ και το έργο του! Το που θα διατεθούν τα έσοδα ενδεχομένως να αποφασίσει ο ίδιος, ενδεχομένως οι καλιτέχνες σε ποια κοινοφελή ιδρύματα θα διατεθούν... Πάντα είναι διακριτικός ο Σταμάτης Μεσημέρης, και αυτός, καθώς και οι συμμετέχοντες στη συναυλία για τέτοιους σκοπούς, και είναι μεγάλο κρίμα που δεν σεβαστήκατε την διακριτικότητα του, καθώς και των υπολοίπων καλλιτεχνών. Νομίζω μεγαλύτερο νόημα έχει ο σκοπός της συναυλίας, παρά το που θα πάνε τα λεφτά! Κάποιοι ήταν διακριτικοί ακόμη και για το σκόπο! Εσείς όχι απλώς τον αποκαλύψατε, αλλά τον αμαυρώσατε κιόλας και εξηγώ παρακάτω τα όσα εγώ πιστεύω!

    Επανέρχομαι τώρα ως προς το θέμα εμπάθεια και να τεκμηριώσω την προσωπική μου άποψη! Ναι οκ κάνατε ένα δίσκο με τον Σταμάτη Μεσημέρη! Σας τίμησε δίνοντας σας τα στιχάκια! Δεν είστε καλεσμένος στη συναυλία αυτή όμως και αυτό σας πονάει! Σωστό ή λάθος που δεν είστε καλεσμένος -προσωπικά θα έλεγα μάλλον λάθος! Αλλά λόγω του οτι αυτό σας ενοχλεί - δίκαια πιστευω,  μην αμαυρώνετε την συναυλία και μην παίζετε παιχνίδια την στιγμή που κάποιος νοσεί! Αν απλώς θέλατε αγνά και καλοπροαίρετα να τιμήσετε τον Σταμάτη Μεσημέρη θα πλησιάζατε την Πολιτιστική Παρέμβαση ή τον όποιον διοργανώνει αυτή τη συναυλία και θα λέγατε: Ξερετε επειδη εχω συνεργαστεί με τον κ.Μεσημέρη και θέλω να τον τιμήσω θέλω να συμμετέχω. Δεν νομίζω να σας έλεγε κανείς όχι! Κρίμα για την προσωπική σας ματαιοδοξία, ενόχληση, πιθανή κόντρα με πρόσωπα ή ότι άλλο είναι τελος πάντων αυτό να γράφετε όλα  αυτά σε αυτό το φόρουμ αφήνωντας σπόντες και υπονοούμενα εδώ αλλά και σε άλλα μεγάλα φόρουμ! Δεν σας τιμά η συγκεκριμένη στάση πιστευω!

    Με κάθε σεβασμο προς το πρόσωπό σας και το έργο σας

    Υ.γ. 1: Ας αφήσουμε στην άκρη λεπτομέρειες σε σχέση με το σκοπό της συναυλίας, και ας είμαστε όλοι εκεί.

    Υ.γ 2: Αν υπάρχει έστω κ ένας τυχάρπαστος γύρω από αυτή τη συναυλία που πάει να βγάλει κέρδος η λέξη ΝΤΡΟΠΗ του είναι απλώς λίγη αν και δεν το πιστευω για την συγκεκριμένη περίσταση. Θεωρώ ότι και όλοι οι συμμετέχοντες καλλιτέχνες δεν θα επιτρέψουν κάτι τέτοιο στην συγκεκριμένη συναυλία.

    Υ.γ 3: Ας μην γίνει το θέμα αυτό, με σεβασμό στο σκοπό της συναυλίας, πεδίο προσωπικής αντιπαράθεσης! Θα περίμενα κάποια σχετική απάντηση μόνο αν υπάρχουν απτά στοιχεία ότι κάποιοι (με ονόματα) θα φάνε λεφτά! Τώρα το ποιοι καλέστηκαν, γιατί δεν καλέστηκαν...δεν μπορούμε να ξέρουμε το πως και το γιατί και στην τελική δεν μας ενδιαφέρει κιόλας!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gtanf στις 27-02-2009 15:09 ]


    dessypris
    27.02.2009, 17:41

    Αξιότιμε gtanf

    Κατ αρχάς χαίρομαι που μέλη που "παρακολουθούν από χρόνια το Music Heaven", ξεκινάνε να συμμετέχουν εδώ και  παίρνουν μέρος με σχολιασμό σε ουσιαστικά θέματα, όπως αυτό, όπως χαίρομαι επίσης που γνωρίζουν το "έργο" μου αλλά και την Ιστοσελίδα μου.

    Είναι λοιπόν όπως και εσείς διευκρινίζετε, "μια συναυλία για το μεγάλο Σταμάτη Μεσημέρη και το έργο του"...Χαίρομαι που εν πρώτοις, επιβεβαιώνετε τις πληροφορίες μου, μιας και από πλευράς διοργανωτών, δεν έχουμε ακόμη επεξήγηση του "κοινωνικής αλληλεγγύης"...

    Αν και ξεκινήσατε να σχολιάζετε από το τέλος των γραφομένων μου προς την αρχή, θα απαντήσω κι εγώ, ξεκινώντας με τη σειρά μου από εκεί...Ζήτησα λοιπόν διευκρίνηση για το που θα διοχετευτούν τα χρήματα, ούτως ώστε, ο αόριστος όρος "κοινωνική αλληλεγγύη", να γίνει ορατός και συγκεκριμένος...Δεν ασχολήθηκα με το εάν θα φτάσουν στον κ. Μεσημέρη όλα, μέρος αυτών η και καθόλου...Εξ άλλου, μιας και αναφέρετε πως ο ίδιος δεν΄έχει ανάγκη των χρημάτων, τότε ορθότερο θα ήταν και οι (ενημερωμένοι φαντάζομαι επ αυτού) Διοργανωτές, να πραγματοποιήσουν μια ΔΩΡΕΑΝ προς τιμή του Συναυλία και όχι με εισιτήριο 20€.

    Ασχολήθηκα λοιπόν με το που, μιας και κατά το παρελθόν, πολλά έχουν συμβεί - όχι φυσικά από τη συγκεκριμένη επονομαζόμενη Πολιτιστική Παρέμβαση, που δεν έχω την τιμή να γνωρίζω και θα χαρώ εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα γι αυτήν και μας ενημερώσει σχετικά.

    Συνεχίζω με το ότι με "τίμησε δίνοντάς μου στιχάκια"...Κατ αρχάς δεν πρόκειται για "στιχάκια", αλλά για εξαιρετικούς στίχους, με όλη τη σημασία της λέξης...Και απ την άλλη, τον "τίμησα" και εγώ, ντύνοντάς τα με μουσική και ερμηνεία, όπως και ο Χριστόφορος Κροκίδης, στολίζοντάς τα με ενορχήστρωση...Βλέπετε, αξιότιμε κύριε, όπως λένε και οι σύμμαχοι, "It takes two to Tango" και στην περίπτωσή μας τρεις...Ο καθένας από μόνος του, δεν θα κατάφερνε το αποτέλεσμα που συνετελέσθη.

    Θα απαντήσω τώρα στο εάν με "πονάει" που δεν είμαι καλεσμένος...Μα φυσικά και με "πονάει", το ότι όταν γίνεται μια εκδήλωση για έναν συγκεκριμένο άνθρωπο/καλλιτέχνη με τον οποίο έχω συνεργαστεί εγώ, αλλά και άλλοι και οι περισσότεροι από εμάς είμαστε απόντες, ενώ παράλληλα συμμετέχουν άνθρωποι που δεν είχαν καμμία άμεση επαφή/συνεργασία μαζί του...Αυτό από μόνο του αποτελεί αδικία και μας στερεί το δικαίωμα να τον τιμήσουμε (αφιλοκερδώς εννοείται) και να παραμείνουμε πλάι του, την ίδια ώρα που θα βρεθούν εκεί άτομα που ουδεμία σχέση έχουν μαζί του...Όσον αφορά δε, το να "πλησιάσω την Πολιτιστική Παρέμβαση και να ζητήσω να συμμετάσχω", δεν νομίζω πως κάποιος από τους ήδη συμμετέχοντες έπραξε ανάλογα...Ήταν καθήκον τους (στην Παρέμβαση), να αναζητήσουν τα έργα του και τους συνεργάτες του στη μακρόχρονη πορεία του και να τους προσκαλέσουν...Αλλά κινήθηκαν, πιστεύω, καθαρά, (θα μου επιτρέψετε να το πω, όπως το αντιλαμβάνομαι), με "εμπορικό σκεπτικό".

    Όχι αγαπητέ μου...Δεν είναι θέμα προσωπικής ματαιοδοξίας...Δεν περιμένα να αποκομίσω προσωπικό όφελος- τι να το κάνω άλλωστε με μία συναυλία - ούτε δόξα, μιας και η θεωρία μου για τα (μουσικά) δρώμενα, έχει να κάνει πάντοτε με χαμηλών αλλά μεστών τόνων δημιουργίες...Άλλως, θα είχα επιδιώξει την προβολή μου μέσα από λαικότροπα τραγούδια και στίχους, που είναι και ο ευκολότερος τρόπος προβολής...

    Είναι θέμα τάξης και δίκαιου...

    Και αν αυτό δεν μπορείτε να το αντιληφθείτε, τότε δεν γνωρίζετε για ποια πράγματα πάλευε τόσα χρόνια ο Σταμάτης μέσα απ τα έργα του και στο βαθμό που μου αναλογεί και εγώ.

    Με τιμή,

    Γρηγόρης Δεσύπρης.

    ΥΓ.- Θα το εκτιμούσα, εάν από δω και εμπρός, οτιδήποτε μου απευθύνουν σε προσωπικό επίπεδο, φίλοι/μέλη, να είναι υπογεγραμμένο (όπως και εγώ πράττω εξάλλου, αναλαμβάνοντας την ευθύνη των γραφομένων μου), με ονοματεπώνυμο και όχι ανώνυμο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

     

     


    -----------------
    CDs σε Μουσική & Ερμηνεία δική μου:"Τελικός Προορισμός"-1993-με Ταξιδιώτες-"Θα πάρω το τρένο"-1998-(free download it @ www.dessypris.com)-"Απλά & Μπερδεμένα"-2005-buy it@http://fulltracks.wind.com.gr/

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dessypris στις 27-02-2009 18:48 ]


    gtanf
    28.02.2009, 16:18

    [quote]Συνεχίζω με το ότι με "τίμησε δίνοντάς μου στιχάκια"...Κατ αρχάς δεν πρόκειται για "στιχάκια", αλλά για εξαιρετικούς στίχους, με όλη τη σημασία της λέξης...Και απ την άλλη, τον "τίμησα" και εγώ, ντύνοντάς τα με μουσική και ερμηνεία, όπως και ο Χριστόφορος Κροκίδης, στολίζοντάς τα με ενορχήστρωση...Βλέπετε, αξιότιμε κύριε, όπως λένε και οι σύμμαχοι, "It takes two to Tango" και στην περίπτωσή μας τρεις...Ο καθένας από μόνος του, δεν θα κατάφερνε το αποτέλεσμα που συνετελέσθη.[/quote]

    Συμφωνώ και επαυξάνω! Και εγώ δεν το διατύπωσα ορθά στην 1η μου δημοσίευση!

    Οσο για την απάντηση σας τώρα με κάλυψε πλήρως! Και πιστευω πως έδωσε εξηγήσεις σε πολύ κόσμο! Γιατί θεωρώ ότι η 1η σας δημοσίευση είχε έντονα ειρωνικό και επιθετικό τόνο χωρίς όμως να διευκρινίζει πολλά, δημιουργόντας παρερμηνείες και οδηγόντας άλλους να γράφουν άλλα αντ'άλλων σε άλλα φόρουμ και χώρους συζητήσεων!

    Και για το αν θα έπρεπε να συμμετέχετε, σαφώς και εσείς και ο Χριστόφορος Κροκίδης θα έπρεπε να είστε καλεσμένοι. Και πιστευω ανεξαρτήτως αφίσας και οι 2 θα πρέπει να δώσετε το παρόν επι σκηνής για το μεγάλο Σταμάτη Μεσημέρη. Το δικαιούστε και σας αξίζει!

    Η μόνη ένσταση μου παραμένει ως προς το αν έπρεπε ή όχι ενω γνωρίζατε το σκοπό να δημιουργηθεί αυτή η "γκρίνια" ας το πω πριν τη συναυλία. Γιατί -προσωπικά- θεωρώ ότι 1η προτεραιότητα είναι η μαζικότητα αυτής της συναυλίας ώστε ο κόσμος να τιμήσει το Σταμάτη Μεσημέρη και να ακούσει το έργο του και μετά οι οποιεσδήποτε οικονομικές παράμετροι της συναυλίας, όπου θέλω να πιστευω ότι υπάρχουν αγνοί σκοποί - ελπίζω να μην διαψευστώ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gtanf στις 28-02-2009 16:26 ]


    Ananeotis
    28.02.2009, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-02-2009 στις 14:01 έγραψε...

    Πάρτυ; Μαύρη λίστα;

    Όχι φίλε μου. Δεν είναι πάρτυ το να διοργανώνεις εκδήλωση για να βοηθήσεις έναν άνθρωπο. Και όταν θα αφιερώσεις τόσο χρόνο για αυτό, ενώ θα μπορούσες να πληρωθείς για κάτι άλλο. Δεν είναι μόνο οι ώρες που τραγουδάει κάποιος. Είναι οι πρόβες, οι συνεννοήσεις, τα τηλεφωνήματα που θα γίνουν.

    Και έλεος πια με τους ανθρώπους που έχουν καταφέρει κάτι στη ζωή τους και τυχαίνει να βγάζουν και κάποια χρήματα. Έχουν δουλέψει, το αξίζουν και μπράβο τους. Γιατί όσοι έχουν βγάλει χρήματα να μην είναι άξιοι να διοργανώσουν μια εκδήλωση κοινωνικής αλληλεγγύης;

    Ας τους θεωρήσουμε επιτέλους παράδειγμα προς μίμηση και όχι μέλη μιας ...μαύρης λίστας.



     

       Ειναι περιεργο το τι μπορει καποιος να θεωρησει προσφορα,θυσια και αξιο θαυμασμου..Οσο για τα λεφτα που εχουν βγαλει καποιοι,σαφως και καλα κανανε και τα βγαλανε και μαγκια τους και μπραβο τους...Ομως θυσια και προσφορα το να σηκωσεις το κουλαδι σου και να παρεις καποια τηλεφωνα?

       Τοσο πολυ ξεπεσε η προσφορα στις μερες μας?Που το να ασχοληθεις με κατι τετοιο για μερικες ωρες θεωρειται προσφορα?Ε,τοτε μεσα jorge...Απλα δεν το ξερα οτι φτασαμε μεχρι εκει...

      Εγω πιστευα οτι ειναι χρεος του καλλιτεχνη να ειναι παρον σε δυσκολες καταστασεις..Και οχι τοσο σε οτι αφορα την αναγκη μεμονομενων ατομων,αλλα την αναγκη που εχει ο κοσμος να εκφραστει μεσα απο το τραγουδι σε δυσκολες κοινωνικες καταστασεις...Ετσι πιστευα...Οπως χρεος εχει ο γιατρος να προσφερει αφιλοκερδως τις υπηρεσιες του σε εναν αρρωστο οταν εκεινος δεν εχει οικονομικη ανεση...

        Τελοσπαντων,γνωμη μου ειναι πως το κομμα που πατρωναρει την ολη αυτη φαση ειναι υπολογο γιατι το εχει ξανακανει...Για γνωστο ηθοποιο εκανε ερανο αντι να προσφερει τα χρηματα το ιδιο απο τα ταμεια του..Με αποτελεσμα βεβαια ο ηθοποιος να εκτεθει και να καταρρευσει ψυχολογικα...Και βλεπω την ιδια αηδια να συμβαινει και τωρα με τους παραπανω ξεπεσμενους καλλιτεχνες να συμμετεχουν σε αυτο το....οτι ειναι τελοσπαντων....

      Επειδη Jorge ειπα την αποψη μου και ειπες κι εσυ τη δικη σου καλυτερα να το τελειωσουμε εδω ολο αυτο γιατι μπορει να κανουμε στην τελικη και κακο κανοντας μια τετοια κουβεντα στην οποια ουτε εσυ προκειται να πεισεις εμενα ουτε εγω εσενα...

       Τα σεβη μου λοιπον...


    renakey
    28.02.2009, 21:44

    Κατ'αρχάς θα ήθελα να στείλω από καρδιάς τις καλύτερες ευχές μου στον Σταμάτη Μεσημέρη - να'χει την δύναμη και το κουράγιο να ξεπεράσει τα όποια προβλήματα με την υγεία του... Και να μην ξεχνάει πως...αν αξίζει να "υπάρχουμε", ειναι "για ένα όνειρο"...Έτσι κι αλλοιώς κάποια στιγμή, η φωτια αυτού του "ονείρου" θα μας δειξει - σε όλους! - πως ακομα και η "ζωή"  ειναι μονο ενα "ονειρο"...

    Κατά τα άλλα όμως , σαν "κοινό", ακροατής - και  "θεατής" στο ιδιο αυτό έργο -  θα ήθελα να ρωτήσω αυτην την "πολιτιστική παρεμβαση" - "φάντασμα" - και την κοινωνική της "αλληλεγγύη" μιά δυό - εντελώς αφελείς - "απορίες"... 

    Η έννοια της "κοινωνικής αλληλεγγύης"  ειναι κατι που εχει σχέση με την απόδοση "τιμής" και "αναγνώρισης" στο εργο του όποιου-δη-ποτέ ανθρώπου;

    Γιατί μέχρι πρότινος νόμιζα πως η έννοια της "κοινωνικής αλληλεγγύης" είχε να κάνει με κοινωνικά θέματα - όπως π.χ. "να φτιάξουμε ενα "σπίτι" για τα παιδιά που πουλάνε χαρτομάντηλα στα φανάρια - ή... που μας ήρθανε σακατεμένα από την  Γαζα...ή ... έστω για την μόλυνση και τα δηλητηριασμένα ποτάμια...                                                              

    Δεν είχα ποτε φανταστεί πως μια τόοοσο μεγάλη συναυλία- και με τόοοοσο "καλό"... εισητήριο, μπορει να γίνεται για να ενισχυθεί οικονομικά ενας μόνο ανθρωπος - όποιος κι αν ειναι αυτός...

    Και...μια δεύτερη απορία - τόσο προς τους υπεύθυνους της "πολιτιστικής παρέμβασης" - όσο και προς τους φίλους και συνεργάτες του Σταμάτη Μεσημέρη: Είναι δυνατόν να είστε όλοι τόσο αδιάκριτοι ;;; Ειναι δυνατόν να μιλάτε για "ευαισθησία" , "εργο" , "ποίηση", κλπ. τέτοια - οταν παραλληλα ψάχνετε να βρείτε "ποιός και τι" έχει να "καταβάλει" - ΤΙ ;;; - Και...στον "λογαριασμό" του..."πάσχοντος"???

    Μαζευτείτε - να τιμήσουμε  ΟΛΟΙ μαζί! - ότι εχει δώσει μεχρι σημερα ο Σταματης Μεσημέρης...

    Δηλώστε το όμως - και να το ξερουμε...!

    Δεν ειναι τα 20ευρω βέβαια που μετράνε... Σε μια τέτοια περίσταση, όποιος και αν τα "καρπώνεται" ειναι μικρή - πολύ μικρή - η αξία τους...!

    Μια αναφορά στο έργο του φτάνει...!

    Ετσι κι αλλοιώς, τα "έργα"... μιλούν από μόνα τους...

     

     

     

     


    -----------------
    Μεταίχμιο καθε στιγμή - να το θυμάσαι...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renakey στις 28-02-2009 22:09 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renakey στις 01-03-2009 05:40 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renakey στις 01-03-2009 05:45 ]


    jorge
    02.03.2009, 22:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Ananeotis στις 28-02-2009 στις 18:44 έγραψε...

    Ειναι περιεργο το τι μπορει καποιος να θεωρησει προσφορα,θυσια και αξιο θαυμασμου..Οσο για τα λεφτα που εχουν βγαλει καποιοι,σαφως και καλα κανανε και τα βγαλανε και μαγκια τους και μπραβο τους...Ομως θυσια και προσφορα το να σηκωσεις το κουλαδι σου και να παρεις καποια τηλεφωνα?

     

    Γιατί απομονώνεις λέξεις και προσθέτεις άλλες που δεν τις χρησιμοποίησα; Που μίλησα εγώ για "θυσία"; Που μίλησα για "προσφορά"; Που είπα οτι είναι θυσία το να πάρεις μόνο ένα τηλέφωνο;

    Αγαπητέ, πραγματικά δεν έχω όρεξη για κουβεντούλα όταν παραφράζουν όσα γράφω για να σχηματίσουν εντυπώσεις.


    gtanf
    08.03.2009, 01:03

    Πάντως ο γνωστός διάσημος κιθαρίστας Χριστόφορος Κροκίδης απ'ότι έμαθα και γράφτηκε και αλλού στο ιντερνετ θα παίξει στη συναυλία.