ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη
    loy
    25.02.2009, 13:55

    Δυο μεγαλες αγαπες του κοσμου περα απο τα σιριαλ ειναι και τα διαφορα σοου!!!!!!!!!!.Το x factor και το fame story ειναι δυο μεγαλες τρελες μικρων αλλα και μεγαλων.Το δευτερο fame story     ειναι ισως λιγο ποιο πιασαρικο(ερωτες,ξεκατινιασματα  κτλ) και απο τραγουδι οοοοοο λιγοι ειναι που μπωρεσαν να κανουν καριερα.Το x factor τωρα ειναι αρκετα καλο βγαζει μερικους καλους τραγουδιστες που εχουν δυνατοτικες και μπορουν να υποστιριξουν το τραγουδι.εσεις αραγε τι λετε για τα δυο αυτα παιχνιδια??????????????  


    moufidis
    25.02.2009, 14:18

    Λέω πως είναι καιρός να ανακαλύψεις κι άλλου είδους παιχνίδια...


    Blackpearl
    25.02.2009, 17:40

    Είμαι κατά του Fame story, επειδή το μόνο που βλέπαμε ήταν ξεκατινιάσματα, έρωτες και καυγάδες. Αν είχανε πρόβλημα δεν μπορούσαν να το λύσουν σε πιο κλειστο κύκλο; Τι αποκομίστηκε απο αυτό; Τιποτα σχεδόν, λίγοι ήταν καλλιτέχνες που συνέχισαν, και που έκαναν καριέρα. 

    Το x factor ήτανε καλύτερο, οφείλω να παραδεχθώ ότι το έβλεπα που και που, και επίσης είχαν βγει και πολυ καλες φωνές.

    Εν τέλη συμφωνω με τον moufidis καιρός για άλλα παιχνίδια.

    Και λέω τωρα, δεν θα ήταν ωραίο να είχαμε ξανα ενα <παμε γι άλλα> ;; και το <θα ρθείς και θα πεις και ενα τραγούδι> ;;


    MariannaLappa
    25.02.2009, 20:11

    Τηλεπαιχνίδια τύπου Fame Story δε μ' αρέσουν καθόλου και ουσιαστικά δεν έχουν και κανένα νόημα, αφού είναι φανερό ότι μόνο το ταλέντο δε μετράει για το αποτέλεσμα.Το X-Factor ήταν καλύτερο πιστεύω, υπήρχαν κάποιοι με πολύ καλές φωνές κι αυτός που κέρδισε ήταν νομίζω εξίσου καλός.

    Τελικά όμως δεν ξέρω αν είμαι γενικά υπέρ ή κατά. Απ' τη μία,δίνονται ευκαιρίες σε νέα παιδιά, απ' την άλλη όμως δεν ξέρω αν αυτός είναι κι ο καλύτερος τρόπος (αναφέρομαι στο X-Factor γιατί για το Fame Story είπα τη γνώμη μου).


    kwstasagas
    25.02.2009, 21:22

    Η τηλεόραση είναι ένα .... "αδηφάγο ον", που πρέπει οπωσδήποτε να γεμίσει τα "κενά" της, δηλαδή τον "τηλεοπτικό χρόνο". Κι οπωσδήποτε, εμείς οι "παλαιότεροι" προλάβαμε την εποχή της Κρατικής Τηλεόρασης με τα 2 μόλις κανάλια και το πρόγραμμα να είναι χρονικά περιορισμένο από τις 5 : 30 το απόγευμα μέχρι τη 01 : 00 - 01 : 30 μετά τα μεσάνυχτα [κι αυτό σε περίπτωση που έπαιζε κάποια ταινία που διαρκούσε μέχρι εκείνη την ώρα].   

    Όμως, από της αρχές των 90ς και μετά ο τηλεοπτικός χρόνος έγινε ατέλειωτος / απεριόριστος, καθόσον όλα τα κανάλια παίζουν ακατάπαυστα, χωρίς καμία διακοπή και χωρίς κενό. Έτσι, η τηλεόραση πρέπει να "ρυφήξει" όσο το δυνατόν περισσότερα θεάματα και περισσότερες εκπομές [το 90% των οποίων είναι, φυσικά, "άνευ λόγου υπάρξεως", "σκουπίδια" κλπ] ....

    Έτσι και με τα fame story, X - factor κλπ. Το μόνο που εξυπηρετούν είναι το γέμισμα του τηλεοπτικού χρόνου. Τίποτε άλλο παρά εφήμερη τηλεοπτική κατανάλωση. Τέτοιες εκπομπές έρχονται - φεύγουν και στο τέλος δεν μένει τίποτα, ούτε καν σαν ανάμνηση. Και ρωτάω τη μικρή μας συμφορουμίτισσα loy, που άνοιξε το τόπικ : Όταν θα φτάσεις στην ηλικία μου [μεταξύ 35 και 40 ετών], θα θυμάσαι - έστω και λίγο - το X Factor ???? Θα σού έχει αφήσει μέσα σου κάτι [εστω και μικρό] που θα σε "συνοδεύει" ακόμη και μετά από 20 χρόνια ???

      


    djmetronomos
    25.02.2009, 21:36

    Μπορείτε να φανταστείτε τον Kurt Cobain να βγαίνει με τους Nirvana στο X - Factor? Και να τον μαλλώνει ο κος Μουράτος και η κα Ξανθοπούλου? "Πώς τραγουδάς έτσι? Γιατί κρατάς την κιθάρα ανάποδα? Κόψε τα μαλλιά σου κι έλα με τους γονείς σου..."

    Η καλή μουσική φθάνει στα αυτιά μας μετά από ιδρώτα, δάκρυα και αίμα. Η Patti Smith ξεκίνησε απαγγέλοντας ποιήματα με τη συνοδεία μιας κιθάρας. Μετά πρόσθεσε πλήκτρα, άλλη μια κιθάρα και στον 4ο χρόνο και ντραμίστα. Της πήρε τέσσερα χρόνια και πολλές εμφανίσεις για να αποκτήσει το κοινό της και στο τέλος να καταφέρει να μπει στο στούντιο και να μας δώσει το αριστουργηματικό Horses. Ποιο κοριτσάκι ή αγοράκι που πάει σε αυτού του είδους τους διαγωνισμούς έχει κάτι ανάλογο να δώσει? Σε στίχο και ερμηνεία? Σάμπως και οι 'κριτές' θα καταλάβαιναν ένα αντίστοιχο ταλέντο?


    konvoulis
    26.02.2009, 18:37

    Τα εβλεπα και τα δυο ριαλτι!!!Και ημουνα και φανατικος πολυ!!!


    Addicted-To-Music
    28.02.2009, 15:10

    Όταν πρωτοξεκίνησε το Fame Story μου φάνηκε ενδιαφέρον, το παρακολουθούσα πού και πού... Όμως το σιχάθηκα! Φτάνει πια, 4 Fame Story, τι ήταν αυτό? Βαρεθήκαμε τη ζωή μας!

    Όσο για το x-factor, ήταν σαφώς υψηλότερου επιπέδου, με καλύτερες φωνές και γενικά ήταν μεγαλύτερο πανηγύρι. Όμως μου τα χαλάνε κι αυτοί γιατί ετοιμάζουν δεύτερο x-factor, το οποίο δεν πρόκειται να παρακολουθήσω.


    DoctorStrangelove
    28.02.2009, 22:27

    Show με τα οποία δε γίνεται τίποτα άλλο παρά η προώθηση του μέτριου ως κακού ή μάλλον του κακού ως μέτριου!Προσωπικά αξίζει να τα δεις μόνο για χαβαλέ και τίποτα άλλο.Είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα γενικά αν θέλουμε να δούμε το θέμα από πολλές πλευρές.


    freakhood
    03.03.2009, 00:25

    Ούτε για το χαβαλέ δεν αξίζει να τα δεις. Η προώθηση της αποχαύνωσης.


    Addicted-To-Music
    05.03.2009, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 03-03-2009 στις 00:25 έγραψε...

    Ούτε για το χαβαλέ δεν αξίζει να τα δεις. Η προώθηση της αποχαύνωσης.



     

    Ίσως τελικά να έχεις και δίκιο... {#emotions_dlg.walkman}