ελληνική μουσική
    507 online   ·  210.821 μέλη

    G700 Ή αλλιώς... Δέκα μείον πέντε μείον πέντε

    samg
    25.02.2009, 13:59

    Δέκα μείον πέντε

    Δέκα μείον πέντε μείον πέντε
    έξι διά δύο συν οκτώ
    είκοσι φορές το δεκαπέντε
    έντεκα κι επτά δεκαοκτώ.

    Σύνολον δεκάξι
    μάλλον είν' εντάξει.
    Ωρα να πάω και να κοιμηθώ

    Αν κοιμηθώ νωρίς/ θα σηκωθώ νωρίς/ θα ξεκινήσω νωρίς/ και θα παρκάρω νωρίς.
    Αν κοιμηθώ αργά/ θα σηκωθώ αργά/ κι όταν θα ψάχνω για θέση θα 'ν' αργά.

    Εχουμε και λέμε μείον πέντε
    έξι δια δύο συν οκτώ
    είκοσι φορές το δεκαπέντε
    έντεκα κι επτά δεκαοκτώ.

    Σύνολο δεκάξι
    μάλλον είν' εντάξει.
    Αστα και σπίτι θα τα ξαναδώ.

    Αν κοιμηθώ νωρίς/ θα σηκωθώ νωρίς/ θα ξεκινήσω νωρίς/ και θα παρκάρω νωρίς.
    Αν κοιμηθώ αργά/ θα σηκωθώ αργά/ κι όταν θα ψάχνω για θέση θα 'ν' αργά.

    Δέκα μείον πέντε μείον πέντε
    έξι διά δύο συν οκτώ
    είκοσι φορές το δεκαπέντε
    έντεκα κι επτά δεκαοκτώ.

    Σύνολο δεκάξι
    μάλλον είν' εντάξει
    Ωρα να πέσω και να κοιμηθώ.

    Αν κοιμηθώ νωρίς/ θα σηκωθώ νωρίς/ θα ξεκινήσω νωρίς/ και θα παρκάρω νωρίς.
    Αν κοιμηθώ αργά/ θα σηκωθώ αργά/ κι όταν θα ψάχνω για θέση θα 'ν' αργά.

    Λέγαμε λοιπόν πως μείον πέντε
    έξι διά δύο συν οκτώ
    είκοσι φορές το δεκαπέντε
    έντεκα κι επτά δεκαοχτώ.

    Κι όμως κατά βάθος,
    κάπου υπάρχει λάθος
    κάπου την έχουμε πατήσει κι οι δυο.

    Λουκιανός Κηλαηδόνης

     

    Μετα απο το παραπανω τραγουδακι που προσφατως θυμηθηκα, ας μιλησουμε για την πολυσηζητημενη γενια των 700 €.

    Υπαρχει οντως η ειναι εφευρεση των media;

    Φερει ευθυνη η ιδια η γενια η δεν μπορει να διαχειριστει την κατασταση;

    Ειναι γεγονος η δικαιολογια για να μας φροντισουν οι γονεις μας μεχρι...;

    Θα ζησουν οντως οι τωρινες γενιες χειροτερα απο τις προηγουμενες;

    Ειμαστε δεσμιοι τις πολυτελειας ή απλα απαιτουμε ποιοτητα ζωης;

    Ακουω γνωμες παιδια!!

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    liopesiotis
    25.02.2009, 14:11

    Υπάρχει και η γενιά των 800, 900, 1000 €. Συνταξιούχοι των 200 , 300, 400€ κτλ. Πάντα υπήρχαν οι ίδιες ανάγκες  αλλά ήταν όλα πιο φτηνά και έφτανε ο μισθός.   Δούλευε μόνο ο αντρας και το σπίτι ήταν καλα.   Τώρα πρέπει να δουλεύει ο αντρας , η γυναίκα και τα παιδιά για να περναει το σπίτι.


    Termite
    25.02.2009, 17:09

    Μ'αυτούς τους γελοίους που κυβερνάνε τα τελευταία 5 χρόνια και τόσα που παίρνουμε πάλι καλά να λέμε...


    fotis70
    25.02.2009, 19:33

    Αν μπορούσε να γίνει μια αναδρομή σε δελτία ειδήσεων από το εβδομήντα και μετά θα καταλαβαίνατε ότι η ακρίβεια η λιτότητα και η κακή λειτουργία του δημοσίου δεν μας άφησε ποτέ!

    Ένα πράγμα αυξήθηκε δραματικά και ενίσχυσε την ανασφάλεια των πολιτών. Η εγκληματικότητα η οποία αυξήθηκε και ποσοτικά και ποιοτικά και είναι άλλο θέμα και έχει χιλιοσυζητηθεί!

    Εγώ μεγάλωσα στην επαρχία και συγκεκριμένα σε χωριό! Κάποτε λοιπόν δούλευαν μόνο οι άντρες και η οικογένεια τα κατάφερνε! Σήμερα δουλεύουν όλοι και πάλι ζορίζονται.

    Η διαφορά είναι στην εξάρτηση από τα καταναλωτικά αγαθά! Κάποτε αυτά που αγόραζες από το supermarket ή καλύτερα από το μπακάλικο της γειτονιάς ήταν πέντε-δέκα συγκεκριμένα πράγματα γιατί πολλά άλλα τα παρήγαγες ο ίδιος όπως γάλα, αβγά, κρέας, λαχανικά και φρούτα, τυρί και πολλά άλλα προϊόντα. Η διατροφή μας ήταν πιο ισορροπημένη και το οικονομικό άνοιγμα ανάλογο του οικογενειακού προϋπολογισμού!   

    Σήμερα ακόμα και στα χωριά όλα τα παίρνουμε έτοιμα γιατί δεν θέλουμε να ασχοληθούμε ούτε με ζώα, ούτε με κήπους ούτε με χρονοβόρες διαδικασίες παρασκευής χειροποίητων δικών μας τροφίμων!

    Αλλάξαμε τις διατροφικές μας συνήθειες με πολύ κρέας υπερκατανάλωση  προϊόντων από το supermarket που πολλές φορές λήγουν και τα πετάμε.

    Φορτώσαμε τους λογαριασμούς και τις πιστωτικές γιατί δεν θέλουμε να μας λείπει ούτε αυτό που δεν το χρησιμοποιούμε συχνά (π.χ προσωπικό παράδειγμα: έχουμε «φριτέζα» και ζήτημα να την χρησιμοποιήσαμε 5 φορές στα 6 χρόνια γάμου!).

    Θέλουμε το καλύτερο αυτοκίνητο και όχι αυτό που μας χρειάζεται.

    Η αγορά εργασίας έχει αλλάξει γιατί στους νέους τουλάχιστον δεν αρμόζει να κάνουν οποιαδήποτε εργασία με αποτέλεσμα σε πολλούς τομείς εργάζονται μόνο οι αλλοδαποί ( και καλά κάνουν ).

    Οι Έλληνες γονείς τις δικής μου εγκληματικής γενιάς και λίγο ακόμα πίσω είμαστε της λογικής να εξασφαλίσουμε - αν είναι αυτό δυνατόν - και τα τρισέγγονά μας. Φιλάμε κατουρημένες ποδιές για έναν διορισμό του παιδιού μας είτε έχουμε την οικονομική άνεση είτε δεν έχουμε! Και γενικά μαθαίνουμε τα παιδιά μας πρώτα να είναι καταναλωτές και μετά παραγωγικοί και εκείνο αν είναι δυνατόν να το αποφύγουμε!

    Για αξίες και ιδανικά να μην συζητάμε. Σπάνια η φιλία το φιλότιμο ο αντρικός λόγος τιμής και τα σχετικά! Λοβιτούρα, κομπίνα και απάτη! Και αυτά γιατί τα προηγούμενα ιδανικά που προανέφερα εξορίστηκαν και έγιναν αντικείμενο χλεύης και ειρωνείας από τα ΜΜΕ τους ψευτοδιανοούμενους και τους ψευτοπροοδευτικούς πολιτικούς και καλλιτέχνες.

    Όλα αυτά φυσικά έχουν και τις εξαιρέσεις τους για να μην αδικούμε ανθρώπους. Απλά διαβάζω την τάση της κοινωνίας κατά την γνώμη μου!  

    Δεν είναι - λοιπόν - οι καταστάσεις χειρότερες από άλλα χρόνια! Εμείς είμαστε χειρότεροι  δυστυχώς! Και κοντά σε εμάς και αυτοί που μας κυβερνούν και έρχεται το γνωμικό : ήταν στραβό το αμπέλι το έφαγε και ο γάιδαρος!     


    liopesiotis
    25.02.2009, 20:40

    Α ρε Φώτη πόσο δίκιο έχεις με αυτά που είπες και πόσα άλλα θα ήθελες να πείς. 


    fotis70
    25.02.2009, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος liopesiotis στις 25-02-2009 στις 20:40 έγραψε...

    Α ρε Φώτη πόσο δίκιο έχεις με αυτά που είπες και πόσα άλλα θα ήθελες να πείς. 



    Έχει γίνει πριν από πολύ καιρό εκπομπή - στην τηλεόραση - με αυτό το θέμα και έδειξε αποσπάσματα από δελτία ειδήσεων από τότε που υπάρχουν ιδιωτικά κανάλια.

    Σαν να μην πέρασε μια μέρα εδώ και είκοσι χρόνια! Μια επανάληψη με φοβερή συνέπεια ως προς τα θέματα! Και εμείς ακόμα τα ρίχνουμε στους νυν στους πρώην και στους εξωγήινους! Μόνο τον εαυτό μας δεν βλέπουμε και δεν του αποδίδουμε ευθύνες!

    Είμαστε μικροί, λίγοι και μίζεροι! Ξέρουμε πάρα πολύ καλά τα δικαιώματά μας αλλά παθαίνουμε κάτι όταν μας λένε για τις υποχρεώσεις και τα λάθη μας!   

     


    kithara-woman
    26.02.2009, 09:21

    Από προσωπική πείρα,λέω ότι η γενιά των 700 δεν υπάρχει...Έφτασα 30 χρονών να πάρω 700 ευρώ σε δουλειά,στις άλλες που ήμουνα έπαιρνα ψίχουλα.

    Όταν το επίδομα ανεργίας είναι 400 ευρώ τι να πεις...Ζει κανείς με τόσα;Και προυποθέτει ένσημα ή απόλυση...Μα χρυσοί μου άνθρωποι αν έχω ένσημα,όσα ζητάτε,τότε δεν είμαι άνεργη,εργαζόμενη είμαι...Ακυρώνεται ο τίτλος του.Παλιά ήμουνα άνεργη,ανανέωνα 3 χρόνια κάρτα ανεργίας,τσάμπα πήγαινα κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ,κρίμα ο κόπος,και όσες φορές έκανα αίτηση για stage(έκανα αρκετές προσπάθειες) ποτέ δεν με πήραν,αν και είμαι πτυχιούχος,προτιμούν ΔΕ,επειδή εκεί δίνουν λιγότερα χρήματα.

    Υπάρχει μεγάλη ανεργία.Υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις στην αγορά,υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις στην κοινωνία,από την αύξηση της τεχνολογίας.Παλιά υπήρχαν ελάχιστοι πτυχιούχοι οι οποίοι βρίσκανε αμέσως δουλειά,αλλά το ίδιο άνετα βρίσκανε δουλειά όλοι,ακόμα και όσοι είχαν τελειώσει απλά το δημοτικό ή το γυμνάσιο.Ο πατέρας μου μου λέει ότι όταν ήταν νέος έφευγε τη μία μέρα από μια δουλειά και την επόμενη μέρα είχε βρει άλλη.

    Σήμερα υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι πτυχιούχοι,και υπάρχει απαξίωση πχ για τα τεχνικά επαγγέλματα,κανένας δεν πάει να γίνει υδραυλικός για παράδειγμα,το θεωρούν ντροπή.

    Οι νέες γενιές θα ζήσουν χειρότερα από τις προηγούμενες,από την άποψη ότι υπάρχουν όλα τα αγαθά και δεν μπορούμε να τα απολαύσουμε.

    Πάντως,παρά τα άσχημα οικονομικά και την ανεργία,τα θεωρώ δικαιολογία εν μέρει,στις περισσότερες περιπτώσεις,για να μένουν τα παιδιά με τους γονείς.Θεωρώ απαράδεκτο να είναι κάποιος 35 χρονών και να μένει με τους γονείς του.Θέλει κι ένα ρίσκο η ζωή.Θέλει να είσαι προνοητικός,να ξέρεις να διαχειρίζεσαι τα χρήματα σου ώστε να σου φτάνουν.Οι περισσότεροι δεν θέλουν να χάσουν τις ανέσεις.Με μια σωστή διαχείριση,μπορεί να μην περνάς πλουσιοπάροχα,αλλά φτάνουν να ζήσεις μόνος.Θέλει να κάνεις και κάποιες θυσίες,αν θέλεις την ευκολία σου μονίμως,θα πας 50 χρονών και θα ζεις με τους γονείς σου.Μια φίλη μου πήγε και νοίκιασε σπίτι μόνη,αν και δουλεύαμε σε μια δουλειά που πέρναμε ψίχουλα,δεν είχαμε εκεί καν μισθό,μόνο ποσοστά.Την θαύμασα για αυτή την απόφαση.Μπορεί να ήταν στριμωγμένη οικονομικά για μεγάλο διάστημα αλλά τα κατάφερε μια χαρά,μετά βρήκε καλύτερη δουλειά και τα πράγματα έφτιαξαν.Γιατί τόλμησε.Δεν βολεύτηκε.

    Όσο για ποιότητα ζωής...Αυτό χωράει συζήτηση...Πόση ποιότητα μπορούμε να έχουμε σε αυτή τη χώρα;Σαν ανέκδοτο μου μοιάζει...

    Φταίμε κι εμείς όμως.Που έχουμε μάθει στην πολυτέλεια.Εχουμε στο αίμα μας τον νεοπλουτισμό.Οι περισσότεροι φορτώνουν πιστωτικές και παίρνουν δάνεια,για την πιο ασήμαντη αφορμή.Ξέρω ανθρώπους που παίρνουν δάνειο,για να ξεχρεώσουν προηγούμενο δάνειο.Άλλους που έχουν 5 πιστωτικές και δεν μπορούν ούτε τη μια να πληρώνουν.Άλλους που τα φέρνουν βόλτα με κόπο,αλλά πήραν πολυτελέστατο αυτοκίνητο.Η φιγούρα κι ο ανταγωνισμός θα μας φάει.Ο Ελληνας δεν ανέχεται σε τίποτα δεύτερη θέση...Θέλει σε όλα να είναι ο καλύτερος.Δεν ξέρει να χάνει.

    Προσωπικά λέω ότι θα βγάλω πιστωτική μόνο σε περίπτωση που πουνε ότι καταργούνται τα μετρητά.Δηλαδή ποτέ.Αν έχω χρήματα ψωνίζω,αν δεν έχω,κάθομαι στο σπίτι,δεν βγαίνω ούτε για καφέ, και μένω με τα παλιά ρούχα,παπουτσια κλπ.

    Σε μεγάλο βαθμό μόνοι μας προκαλούμε δυστυχία στον εαυτό μας.Δεν έχουμε μάθει να ζούμε απλά.Θέλουμε να γεμίζουμε παλάτια με περιττές πολυτέλειες και να οδηγούμε αυτοκίνητα εκατοντάδων χιλιάδων σε αυτούς τους απαράδεκτους δρόμους.


    samg
    26.02.2009, 15:18

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 25-02-2009 στις 19:33 έγραψε...

    Αν μπορούσε να γίνει μια αναδρομή σε δελτία ειδήσεων από το εβδομήντα και μετά θα καταλαβαίνατε ότι η ακρίβεια η λιτότητα και η κακή λειτουργία του δημοσίου δεν μας άφησε ποτέ!

    Ένα πράγμα αυξήθηκε δραματικά και ενίσχυσε την ανασφάλεια των πολιτών. Η εγκληματικότητα η οποία αυξήθηκε και ποσοτικά και ποιοτικά και είναι άλλο θέμα και έχει χιλιοσυζητηθεί!

    Εγώ μεγάλωσα στην επαρχία και συγκεκριμένα σε χωριό! Κάποτε λοιπόν δούλευαν μόνο οι άντρες και η οικογένεια τα κατάφερνε! Σήμερα δουλεύουν όλοι και πάλι ζορίζονται.

    Η διαφορά είναι στην εξάρτηση από τα καταναλωτικά αγαθά! Κάποτε αυτά που αγόραζες από το supermarket ή καλύτερα από το μπακάλικο της γειτονιάς ήταν πέντε-δέκα συγκεκριμένα πράγματα γιατί πολλά άλλα τα παρήγαγες ο ίδιος όπως γάλα, αβγά, κρέας, λαχανικά και φρούτα, τυρί και πολλά άλλα προϊόντα. Η διατροφή μας ήταν πιο ισορροπημένη και το οικονομικό άνοιγμα ανάλογο του οικογενειακού προϋπολογισμού!   

    Σήμερα ακόμα και στα χωριά όλα τα παίρνουμε έτοιμα γιατί δεν θέλουμε να ασχοληθούμε ούτε με ζώα, ούτε με κήπους ούτε με χρονοβόρες διαδικασίες παρασκευής χειροποίητων δικών μας τροφίμων!

    Αλλάξαμε τις διατροφικές μας συνήθειες με πολύ κρέας υπερκατανάλωση  προϊόντων από το supermarket που πολλές φορές λήγουν και τα πετάμε.

    Φορτώσαμε τους λογαριασμούς και τις πιστωτικές γιατί δεν θέλουμε να μας λείπει ούτε αυτό που δεν το χρησιμοποιούμε συχνά (π.χ προσωπικό παράδειγμα: έχουμε «φριτέζα» και ζήτημα να την χρησιμοποιήσαμε 5 φορές στα 6 χρόνια γάμου!).

    Θέλουμε το καλύτερο αυτοκίνητο και όχι αυτό που μας χρειάζεται.


     

    Ολα τα παραπανω ειναι 100% άληθη, αλλα αυτα για την επαρχια.

    Εννοω οτι εγω παραδειγμα που μεγαλωσα στην πολη -και την λατρευω-, δεν μπορω να πω οτι την δεκαετια του 80 και 90 οι ανθρωποι δεν ηταν πολυ πιο ανετοι οικονομικα.

    Για αρχη, μπορουσες στις αρχες της δεκαετιας του 80 να νοικιασεις σπιτι -και οχι γκαρσονιερα- με το 1/3 του βασικου μισθου.

    Μπορουσες να πας ενα θεατρο χωρις να το σκεφτεσαι.

    Και τοτε υπερκαταναλωναμε, φυσικα, αλλα το καναμε φθηνοτερα.

    Απο τα μεσα των 90’s και μετα αρχισαν να ξεφυτρωνουν οι καφετεριες και τα μπαρακια σαν μανιταρια, και εγω τουλαχιστον πιστευω οτι ανθισαν σαν φτηνη διασκεδαση.

    Για αυτο και τα μεγαλα κεντρα περνανε κριση, τα θεατρα αδειαζουν και τα σινεμα που εμειναν ειναι τα multiplex. Βεβαια σε αυτο επαιξε ρολο και το διαδικτυο.

    Το φαγητο εξω επισης με φειδω, τα διημερα τριημερα και λογης εξορμησεις, με περισκεψη αν βρουμε κανεναν γνωστο να εχει κανενα εξοχικο να μας φιλοξενησει.

    Οσον αφορα τος πιστωτικες και εγω ειμαι κατα, αλλα εαν καποιοι εκρποσωποι του g700 βγαζουν πιστωτικες ασυστολα τοτε η δεν εχουν συναισθηση η εχουν πραγματικα αναγκη...

    Γιατι αλλο πραγμα η κακοδιαχειριση του βαλαντιου σου και αλλο το να ΜΗΝ φτανουν οι αποδοχες σου να στηριξουν ενα συντηρητικο αλλα ΟΧΙ στερημενι lifestyle.

    Για την φριτεζα δεν λεω κουβεντα, νομιζω οτι ειναι μαζικη παραισθηση οτι ειναι χρησιμος αυτος ο κουβας!! Το εχουμε παθει ΟΛΟΙ! {#emotions_dlg.biggrin}

    Τωρα οσο για αυτους που θελουν την αστερατη την αμαξαρα, και παλι ας προσεχαν, εγω μιλαω για αυτους που θελουν οντως αυτο που τους χρειαζεται αλλα και παλι--«δεν βγαινουν, μανα μου»!

     

    Τωρα οσον αφορα στην kithara-woman με την οποια επισης συμφωνω, εχω να σχολιασω, οτι απο προσωπικη πειρα αντιστοιχα γνωριζω οτι γενια των 700 ευρω υπαρχει, γιατι και οπου και να εχω δουλεψει, με εξαιρεση τα part-time ο μισθος μουτ εκι κυμαινοταν, προφανως ειχες καποιες ατυχεις εμπειριες και ειναι κριμα! Αν και τωρα δεν εχει νοημα να το συζηταμε.

    Κατα τα αλλα εχεις απολυτο δικιο, αλλα θα ηθελα γενικα να αποσαφηνισουμε τις εννοιες ΖΩ ΑΠΛΑ και ΖΩ ΜΕ ΠΕΡΙΤΤΕΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΕΣ.

    Για παραδειγμα γραφεις

     "Προσωπικά λέω ότι θα βγάλω πιστωτική μόνο σε περίπτωση που πουνε ότι καταργούνται τα μετρητά.Δηλαδή ποτέ.Αν έχω χρήματα ψωνίζω,αν δεν έχω,κάθομαι στο σπίτι,δεν βγαίνω ούτε για καφέ, και μένω με τα παλιά ρούχα,παπουτσια κλπ."

    και συμφωνω, αν και εγω αντιστοιχα φροντιζω να κραταω μικροποσα ωστα να μην αναγκαστω να μην βγαινω ουτε για καφε, γιατι με πιανει κομπος στον λαιμο στην ιδεα.

    Εχω περασει περιοδους  -μικρες για να μην παρεξηγηθω- που δεν ειχα ουτε για τσιγαρα, επειδη δεν θελω να σταματησω το ωδειο.

    Και αναρωτιεμαι, οντως αναρωτιεμαι, το να βγω για καφε ειναι πολυτελεια; Το να πηγαινω ωδειο ειναι; Δηλαδη για να εκπαιδευτω πρεπει να κοψω τον καφε;

    Ειναι πολυτελειες που δεν μπορουν να συνυπαρχουν;

    Οχι, προφανως, αρεα γιατι να μην μπορει ο μεσος νεος και νεοπροσληφθεις να μαθει μια δευτερη η τριτη γλωσσα βρε αδερφε;

    Γιατι να θελω να κανω ενα δωρο σε ενα γιλο στα γενεθλια του και να με λουζει κρυος ιδρωτας;

    Να σημειωσω οτιεπιδη μενω με τους δικους μου, αν δεν πληρωνα ωδειο, ισως να ειχα παρει pc να ειχα βγαλει διπωμα αυτοκινητου, η και να ειχα παρει -με δοσεις εννοειται- αυτοκινητο...

    Τι απο ολα αυτα ειναι πολυτελεια;

    Υστερα, αντε και εφυγα απο το σπιτι, αντε βρηκα και συγκατοικο, λεμε τωρα, θα μπορεσω να ζησω μονος μου αν δεν κανω τιποτα και ξοδευω μονο αλλα ΜΟΝΟ για τα απαραιτητα.

    Και να΄μαστε παλι απο την αρχη να ζεις για αν επιβιωνεις...

    Οποτε τι θα πει ΖΩ ΑΠΛΑ;

    Φυσικα και μπορουμε να ζησουμε απλαουστερα, αλλα....... τι θα χαρουμε;

    Εγω π.χ. ουτε στα hot clubs με την αδιανοητη εισοδο πηγαινω ουτε Ψυρρη καθε σαββατοβραδο, ουτε Μυκονο και Αραχωβα πηγαινοερχομαι, γιατι "Ζω απλα" και δεν θα με εξεφραζε ουτως η αλλως αυτος ο τροπος ζωης,

    παρολο που ομολογω οτι λιγη γκλαμουρια δεν εβλαψε ποτε κανεναν..

    Αλλα αν ΖΩ ΑΠΛΑ σημαινει στερουμαι, τοτε μολις πελαγωσα.

    Γιατι για μενα ζω απλα, χωρις στερησεις, σημαινει -και ακουω ολες τις ενστασεις σας εδω, με ενδιαφερει η γνωμη σας-..

    σημαινει λοιπον:

    Ζω μονος (η με σχεση η με συγκατοικο)

    Αρα νοικι λογαριασμοι τροφιμα

    Μπορω να παω ενα θεατρο τον μηνα ή εξω για φαγητο η δυο φορες σινεμα η σε μια συναυλια.

    Εχω το αυτοκινητο μου

     -ε, να μην ειναι και καρουλι, να πηγαινει και στην εθνικη-

    Μπορω να φυγω δυο διημερα τον χρονο και 5-6 μερες το καλοκαιρι

    Μπορω να πληρωνω ενα φροντιστηριο η ενα γυμναστηριο η ενα ωδειο η τεσπα να διαθεσω κατι για να αναπτυχθω πνευματικα.

    Μπορω να παω και για 5 - 10 καφεδες τον μηνα.

    -ταλαιπωρουμαι στην δουλεια μου, μπορει να κανω και υπερωριες απληρωτες, ε το αξιζω-

    Μπορω να ξοδεψω 2 δεκαρες για να παρω ενα ρουχο και μπορω που και που να διαθετω κατι για τους αγαπημενους μου.

    ΥΓ.

    Μην μου πειτε για τον κοσμο που ζει σε αθλιες συνθηκες στον τριτο κοσμο, δεν θα συγκρινομαστε με την εξαθλιωση, γιατι δεν θα παμε μπροστα!

    Και ακομη το οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κανουμε ολα τα παραπανω, δεν σημαινει οτι ειναι πολυτελειες, ο καθενας δεν θα επρεπε να προσβαση σε αυτο το βιοτικο επιπεδο, το οποιο εγω, ελπιζω και εσεις, θεωρω βασικο;


    Hastaroth
    27.02.2009, 08:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 25-02-2009 στις 17:09 έγραψε...

    Μ'αυτούς τους γελοίους που κυβερνάνε τα τελευταία 5 χρόνια και τόσα που παίρνουμε πάλι καλά να λέμε...



    Δηλαδή αυτοί που κυβερνήσανε τά προηγούμενα 20 χρόνια ήταν καλύτεροι;

    Ξεχάσαμε ποιοί καλλιέργησαν στον κόσμο-καί ιδιαίτερα στους νέους-την νοοτροπία τού "νά βρώ μιά θεσούλα στό δημόσιο" καί τού "τό κέρδος είναι κακό πράγμα" διότι "οι ιδιώτες επιχειρηματίες είναι άπληστοι δράκουλες που ρουφάν το αίμα τού κοσμάκη";

    Ξεχάσαμε ποιοί κατάστρεψαν την οικονομία μέ τίς "κοινωνικοποιήσεις" εκατοντάδων "μικρομεσαίων και προβληματικών" επιχειρήσεων,τίς οποίες φόρτωσαν στόν κρατικό προύπολογισμό;

    Ξεχάσαμε ποιοί υπερχρέωσαν τίς ΔΕΚΟ χρησιμοποιώντας τις σάν μέσον βολέματος "ημετέρων" (μέ τίς περίφημες "κλαδικές") καί επιβαρύνοντάς τις έτσι μέ πλεονάζον προσωπικό καί ζημιές εκατοντάδων εκατομμυρίων;

    Ξεχάσαμε ποιοί εξάπλωσαν την διαφθορά στόν δημόσιο βίο σέ σημείο να αγανακτήση κάι ο τότε πρωθυπουργός "μέγας ηγέτης" Ανδρέας όχι επειδή ένας διοικητής ΔΕΚΟ "έκανε ένα δωράκι στον εαυτό του",αλλά επειδή το "δωράκι" ήταν πεντακόσια εκατομμύρια (δραχμές);

    Ξεχάσαμε τόν Κοσκωτά τόν υπαγορεύοντα τούς νόμους στον αλήστου μνήμης υπουργό Κουτσόγιωργα;

    Ξεχάσαμε τόν υφυπουργό εμπορίου Αθανασόπουλο που βάφτιζε το γιουγκοσλαβικό καλαμπόκι ελληνικό γιά να παίρνουν επιδοτήσεις οι "ημέτεροι" αγροτοπατέρες;Είχε μάλιστα τό θράσος,στο δικαστήριο όπου δικαζόταν,νά πή στόν Βέλγο πρώην επίτροπο τήε ΕΕ που κατέθετε ώς μάρτυς οτι "όταν εμείς φτιάχναμε Παρθενώνες εσείς τρώγατε βελανίδια",ξεχνώντας οτι τους Παρθενώνες δέν τους έφτιαξε αυτός,αλλά οι αρχαίοι-καί εντιμώτεροι-πρόγονοί του.

    Ξεχάσαμε τόν Ανωμερίτη που,ώς διοικητής τής -κρατικής- Αγροτικής Τράπεζας,"ξέπλενε" βρώμικο χρήμα μέσω τών υποκαταστημάτων τής τράπεζας αυτής;Τό κόμμα του αργότερα τον έκανε υπουργό εμπορικής ναυτιλίας,μέ τό σκεπτικό οτι κάτι θά ήξερε από νερά μετά από τόσο ξέπλυμα....

    Ξεχάσαμε οτι η διαφθορά αυτή είχε αγγίξει ακόμα καί τόν "μεγάλο ηγέτη" καί οτι γιά μιά ψήφο δέν οδηγήθηκε καί αυτός στην φυλακή διότι,όπως είχε πεί τότε ο Καραμανλής ο πρεσβύτερος "έναν πρωθυπουργό δέν τόν κλείνεις στην φυλακή,τόν στέλνεις απλά στό σπίτι του".

    Ξεχάσαμε τίς υποτιμήσεις και τίς "διολισθήσεις" τής δραχμής,που φτάσαμε στο σημείο να μάς φαίνεται "ψιλά" τό πεντοχίλιαρο;

    Χωρίς να παραβλέπω οτι οι σημερινοί κυβερνώντες φάνηκαν κατώτεροι τών προσδοκιών μας καί έκαναν πολύ λιγώτερα από όσα είχαν υποσχεθεί,δέν μπορώ ωστόσο νά δεχτώ οτι γιά όλη τήν σημερινή κατάσταση τής χώρας φταίνε μόνο αυτοί και οτι οι προηγούμενοι ήταν θαυματουργοί καί έκαναν τά πάντα τέλεια και εν σοφία.

     


    -----------------
    κι'όλου τού κόσμου τά θηρία μέ συνοδεύουν στή στερνή μου κατοικία

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 27-02-2009 08:48 ]


    gikostas
    28.02.2009, 16:17

    Θα συμφωνήσω κι εγώ με την σειρά μου με όλους τους παραπάνω.Η σημερινή κατάσταση είναι αποτέλεσμα κακής διαχείρησης και λάθος πολιτικής προηγούμενων ετών.Βέβαια και οι σημερινοί πολιτικοί δεν δείχνουν ικανοί να μας βγάλουν από το αδιέξοδο.Η αλήθεια είναι πως το πρόβλημα στις τσέπες των ελλήνων έγινε αισθητό με την έλευση του ευρώ αλλά  το πιο ανησυχητικό είναι πως το μέλλον φαντάζει χειρότερο.