ελληνική μουσική
    874 online   ·  210.851 μέλη
    gate
    28.03.2003, 00:10
    Quote:

    On 2003-03-27 23:06, dinaki13b wrote:
    To kako einai oti eimaste poloi pou pisteuoume oti den mporoume na kanoume kati alloi vevaia to lene kai apla enooun oti den tous poliendiaferei kiolas ego omos pragmatika apogoiteuomai pou den vlepo na iparxoun apotelesmata se teties prospathies mallon giati i pleiopsifia einai tou "de variesai"...
    Pantos kati pou vlepo na ginetai kai pisteuo oti tha exei kapio thetiko apotelesma einai pou kai stin ellada mazeuei o kosmos farmaka kai trofima gia ta paidia tou Irak



    DINAKI σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο...Συχνά νιώθουμε αδύναμοι να κάνουμε κάτι κι αυτό γιατί δεν ξέρουμε τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε, για να σταμάτήσουμε ένα κακό τόσο μεγάλο, όσο ο πόλεμος. Ίσως να πει κανείς ότι ό,τι ήταν να κάνουμε έπρεπε ως λαός να το είχαμε κάνει την ώρα που ψηφίζαμε (σε γενικότερο επίπεδο μιλάω) αυτους που τώρα αβίαστα αποφασίζουν ερήμην της πλειοψηφίας της παγκόσμιας κοινότητας, να οργανώσουν αυτήν την καταστροφή...Δεν είμαστε όμως μάντεις...και ούτε καλούμαστε να ψηφίσουμε ως μάντεις..¶σε που τις περισσότερες φορές επιλέγουμε το μη χείρον από τους υποψηφίους, και αυτό μάλιστα υπό το κράτος της προπαγάνδας....
    Οι δυνάμεις μας φαίνεται καταρχήν να είναι πολύ περιορισμένες...Όμως...
    υπάρχει κάτι που διαθέτουμε και μπορουμε να το αξιοποιήσουμε για να κάνουμε πραγματικά κάτι...κι αυτό είναι το μυαλό μας και η ψυχή μας....Με δυο λόγια : καλλιέργεια.....τόσο πνευματική όσο και ψυχική
    Εκπαίδευση και πρότυπα....Στόχοι και όνειρα για έναν καλύτερο κόσμο...όσο ουτοπικά και αν είναι...Αυτό είναι το όπλο μας για να μπορούμε να αντιστεκόμαστε στην δύναμη της προπαγάνδας....
    Σήμερα έχω την εντύπωση πως, παρότι η εικόνα, όπως και εσύ λες δεν είναι ικανοποιητική, ωστόσο νιώθω ότι είμαστε ένα βήμα πιο μπροστά...Η κινητοποίηση, που έχει περικυκλώσει ασφυκτικά τον πόλεμο αυτόν, είναι από όλες τις μεριές του πλανήτη και είναι δυναμική κι ισχυρή....Αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει...Μου έκανε εντύπωση πως σε όσες αντιπολεμικές διαδηλώσεις οργανώθηκαν στην Αθήνα αλλά και σε άλλες πόλεις...όσοι συμμετείχαν ήταν από όλες τις γενιές...άπό τους πιτσιρικάδες μέχρι πολύ ηλικιωμένους ανθρώπους....Το ίδιο συνέβη και σε άλλες χώρες...Δε νομίζω πως αυτό πρέπει να μείνει ασχολίαστο...Είναι ένα πολύ θετικό βήμα και ίσως πρωτόγνωρο, ενόψει αυτού του κλίματος, το οποίο DINAKI ανέφερες και εσύ - του "ωχαδελφισμού" που υπήρξε έντονος πάντως πριν κάποιες δεκαετίες...Είναι αλήθεια ότι μέχρις στιγμής δεν έχουμε δει να φέρουν αποτελέσματα...αλλά αυτό δεν είναι ακόμη αναγκαίο άκόμα...Χρειάζεται αγώνας για να ανατραπεί το παγιωμένο κλίμα που μας βάραινε χρόνια τώρα, αυτό το κλίμα της ευθυνοφοβίας και της λογικής του "άσ, το ....τι ασχολείσαι...κάποιος τρελός θα βρεθεί να βγάλει το φίδι από την τρύπα..". Είναι όμως ένα θετικό πρώτο βήμα...
    Τα πραγματικά πάντως βήματα θα γίνουν όταν όλοι οι λαοί αποκτησουν παιδεία....,πραγματική παιδεία, η οποία πιο εύκολα (δε λέω αποκλειστικά ) θα οδηγήσει στην ψυχική καλλιέργεια. Η γνώση είναι όπλο, είναι δύναμη και ο ψυχικός πλούτος είναι αυτός που μας δείχνει πως μπορούμε να χρησιμοποιούμε αυτό το όπλο...Τότε ίσως στην εξουσία ανέβουν "φιλόσοφοι" και ο κόσμος γίνει πιο ανθρώπινος...
    Όλ' αυτά μπορεί να γίνονταν - θα πουν σωστά πολλοί - σε μια πλατωνική πολιτεία...ουτοπική
    Σήμερα όμως η αλήθεια είναι ζούμε κατά πολύ στην πολιτεία του Μαρξ...και η απλή κάλή διάθεση δεν βρίσκει εύκολα τόπο....
    Ακόμα όμως και σε αυτό το πλαίσιο...η παιδεία του ανθρώπου....ποτέ δεν πάει χαμένη....Δεν ξέρω αν μπορεί να ανατρέψει το ...σύστημα της οικονομοκρατίας του Μαρξ...σίγουρα όμως μπορεί να το ταρακουνήσει για αρχή, αναγνωρίζοντάς το και ερμηνεύοντάς το....
    dinaki13b
    28.03.2003, 17:05
    Quote:

    On 2003-03-28 00:10, gate wrote:

    "Οι δυνάμεις μας φαίνεται καταρχήν να είναι πολύ περιορισμένες...Όμως...
    υπάρχει κάτι που διαθέτουμε και μπορουμε να το αξιοποιήσουμε για να κάνουμε πραγματικά κάτι...κι αυτό είναι το μυαλό μας και η ψυχή μας....Με δυο λόγια : καλλιέργεια.....τόσο πνευματική όσο και ψυχική
    Εκπαίδευση και πρότυπα....Στόχοι και όνειρα για έναν καλύτερο κόσμο...όσο ουτοπικά και αν είναι...Αυτό είναι το όπλο μας για να μπορούμε να αντιστεκόμαστε στην δύναμη της προπαγάνδας...."



    Μερικές φορές είναι αλήθεια Gate πως με πιάνει η μαύρη μου απελπισία και δεν νομίζω ότι έχω και άδικο μ'αυτά που ζούμε. Φαίνεται όμως ότι ξεχνάω κάποια πράγματα σημαντικά : Πρώτον ότι η προσπάθεια πολλές φορές έχει εξίσου μεγάλη σημασία με το αποτέλεσμα (σε πολλές περιπτώσεις μεγαλύτερη σημασία) και δεύτερον ότι όταν ο άνθρωπος σταματήσει να ονειρεύεται αλλά και να προσπαθεί να πραγματοποιήσει τα όνειρα του τότε πιστεύω πεθαίνει.
    Όσο ζω ελπίζω λοιπόν αλλά και προσπαθώ, απαιτώ, διεκδικώ, κάνω τη φωνή μου να ακουστεί γιατι κι έναν άνθρωπο ακόμα να καταφέρω να "ξυπνήσω" ή να βοηθήσω έχω πετύχει πολλά.
    Ευχαριστώ για τις υπενθυμίσεις αλλά και που μου θυμίζετε πόσο σημαντικό είναι να έχεις πίστη..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: dinaki13b στις 28-03-2003 17:07 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 29-03-2003 16:43 ]
    gate
    28.03.2003, 21:36
    Quote:

    On 2003-03-28 17:05, dinaki13b wrote:
    Μερικές φορές είναι αλήθεια Gate πως με πιάνει η μαύρη μου απελπισία και δεν νομίζω ότι έχω και άδικο μ'αυτά που ζούμε. Φαίνεται όμως ότι ξεχνάω κάποια πράγματα σημαντικά : Πρώτον ότι η προσπάθεια πολλές φορές έχει εξίσου μεγάλη σημασία με το αποτέλεσμα (σε πολλές περιπτώσεις μεγαλύτερη σημασία) και δεύτερον ότι όταν ο άνθρωπος σταματήσει να ονειρεύεται αλλά και να προσπαθεί να πραγματοποιήσει τα όνειρα του τότε πιστεύω πεθαίνει.
    Όσο ζω ελπίζω λοιπόν αλλά και προσπαθώ, απαιτώ, διεκδικώ, κάνω τη φωνή μου να ακουστεί γιατι κι έναν άνθρωπο ακόμα να καταφέρω να "ξυπνήσω" ή να βοηθήσω έχω πετύχει πολλά.
    Ευχαριστώ για τις υπενθυμίσεις αλλά και που μου θυμίζετε πόσο σημαντικό είναι να έχεις πίστη..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: dinaki13b στις 28-03-2003 17:07 ]



    Κι εμένα αλλά και τους περισσότερους Dinaki μου, μας πιάνει η "μαύρη μας απελπισία" με κάτι τέτοια...αλλά ευτυχώς....όσο η ελπίδα, η πίστη, η προσπάθεια και η διεκδίκηση είναι στοιχεία που "ΞΕΧΝΑΜΕ", αυτό είναι ....ενθαρρυντικό, γιατί σημαίνει ότι βρίσκονται όλα αυτά μέσα μας....
    Αν δεν υπήρχαν μέσα μας, τότε το άκουσμά τους δε θα ανέσυρε τίποτε από τη μνήμη μας....αλλά θα ήταν ξένο....και θα έπρεπε να κάνουμε μαζί τους μια νέα γνωριμία, με όλες τις δυσκολίες που ...
    κάθε νέα γνωριμία συνεπάγεται....
    Όσοι λοιπόν "ξεχνιόμαστε", εδώ είμαστε....να υπενθυμίζουμε ο ένας στον άλλον....
    gate
    30.03.2003, 15:46
    Ψηφίζουμε ενάντια στον πόλεμο:

    http://www.enigma.gr/stopthewar/

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Στο www.asxetos.gr δημοσιεύτηκε στις μόνιμες στήλες της σελίδας, στην κατηγορία "klik today", με αριθμό 81 το ακούλοθο άρθρο:

    "...ΧΙΤΛΕΡ απευθύνεται στους στρατηγούς του την παραμονή του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου:

    "Στην αρχή των εχθροπραξιών θα χρησιμοποιήσω μία πρόφαση. Το αν είναι αληθοφανής ή όχι, λίγο με ενδιαφέρει. Δεν ελέγχεται ποτέ ο νικητής για το αν λέει ή όχι την αλήθεια. Όταν αρχίζεις έναν πόλεμο και όταν τον διεξάγεις, δεν είναι το δίκαιο που λογαριάζεται, μα η νίκη. Κλείστε τις καρδιές σας στον οίκτο. Ενεργείστε με σκληρότητα. Ο ισχυρότερος έχει πάντα δίκιο." 22 Αυγούστου 1939 (Από το Β' τεύχος της Ιστορίας Γενικής Παιδείας Γ' Λυκείου σ.235)


    Ο ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ περιφρονεί την Κοινωνία των Εθνών σε λόγο που εκφωνεί το 1936 (ο αντίστοιχος Ο.Η.Ε πριν την έναρξη του Πολέμου):

    "Για μας τους φασίστες, που έχουμε συνηθίσει να εξετάζουμε με ψυχρή λογική την πραγματικότητα της ζωής και της Ιστορίας , η ψευδαίσθηση της συλλογικής ασφάλειας είναι κάτι ανύπαρκτο. Η συλλογική ασφάλεια ούτε υπήρξε, ούτε υπάρχει, ούτε θα υπάρξει ποτέ. Ένας ζωντανός οργανισμός πραγματοποιεί, μέσα στα σύνορά του, τη δική του ασφάλεια και αρνείται να εμπιστευτεί το μέλλον του στα χέρια των ξένων. Για την κοινωνία των Εθνών το δίλημμα τίθεται καθαρά : ή να ανανεωθεί ή να εξαφανιστεί. Επειδή όμως φαίνεται ότι είναι τρομερά δύσκολο να ανανεωθεί, μπορεί ήσυχα, και αυτό πιστεύουμε ότι είναι το καλύτερο, να εξαφανιστεί" (Από το ίδιο βιβλίο της Γ' Λυκείου, σ.236-237)

    Η Iστορία ... επαναλαμβάνεται ? - Τσόρτσιλ

    Ο ΤΣΟΡΤΣΙΛ μετά τη συνθήκη του Μονάχου το Σεπτέμβριο του 1938 στην οποία η Ευρώπη προκειμένου να γλιτώσει τον αναπόφευκτο τελικά πόλεμο "Θυσιάζει" την Τσεχοσλοβακία και υποχωρεί στις απαιτήσεις του Χίτλερ για την προσάρτησή της (Μπορεί ο καθένας όπου "Τσεχοσλοβακία" να βάλει "Ιράκ" και όπου Ευρώπη την 'Ευρωπάϊκή Ένωση" και τον "Ο.Η.Ε". Εννοείται ότι ακόμη οι άγγλοι δεν αυτοπροσδιορίζονται ως η ουρά των Αμερικανών) :

    "Ο διαμελισμός της Τσεχοσλοβακίας ισοδυναμεί με μια ολοκληρωτική υποταγή των δυτικών δημοκρατιών μπροστά στην απειλή των Ναζί ότι θα κηρύξουν πόλεμο. Μια τέτοια παραχώρηση δεν θα φέρει ούτε την ειρήνη, ούτε την ασφάλεια στη Αγγλία και στη Γαλλία. Αντίθετα τοποθετεί αυτά τα δύο κράτη σε μια κατάσταση πολύ πιο επικίνδυνη.... Το να πιστεύουμε ότι κερδίσαμε την ασφάλειά μας με το να παραδίδουμε ένα μικρό κράτος στα δόντια των λύκων είναι μια θανάσιμη ψευδαίσθηση. (Από την Ιστορία και πάλι της Γ' Λυκείου,σ.237)

    Σήμερα .. έχετε όλοι ακούσει τις αλαζονικές δηλώσεις των ΜΠΟΥΣ - ΜΠΛΕΡ και όλων των παρατρεχάμενων κορακιών .... και κάνετε τις συγκρίσεις σας ....
    28-3-2003...."


    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 30-03-2003 16:07 ]
    priftisnikolaos
    04.04.2003, 09:29
    ...to kalutero sun8hma paggosmiws...me diafora!!!!!!
    jorge
    04.04.2003, 11:27
    Πραγματικά πολύ ευρηματικό !!!

    Αλήθεια, πήγε κανείς στις πορείες; Λόγω δουλειάς, δυστυχώς, δεν κατάφερα να πάω...
    ZOI
    05.04.2003, 11:44
    δυστυχως δεν πηγα στην αθηνα γιατι οταν μπορουσα δεν ειχε συγκοινωνια και βουλα αθηνα με τα ποδια δε γινεται!!!!!ειναι ομως σημαντικο να σας πω οτι εδω στη βουλα ειχαμε μια μικρη πορεια μαθητων και πολιτων που κατεληξε στο δημαρχειο οπου και ειχαμε απαγγελιες,λογους,τραγουδια.ειχαμε πανο,συνθηματα,πλακατ,τα γνωστα ολα!!!!και ειχαμε και κοσμο,μαθητες,οικογενειες......και κατι που δεν ενδιαφερει και πολυ αλλα εκει ερωτευτηκα κιολας.....μεσα στη διαμαρτυρια για τη φρικη του πολεμου να και κατι καλο!!!!!!
    gate
    08.04.2003, 15:55
    Τα "καλύτερα"...σημεία από τις σημερινές (8-4-2003) δηλώσεις του Μπους, στην κοινή συνέντευξη Μπους - Μπλερ:

    "...Οι στρατιωτικές μας δυνάμεις επιδεικνύουν μεγάλη δύναμη και ανθρωπιά..."(!!!)

    "..Όλος ο κόσμος βλέπει τον βάρβαρο τρόπο, με τον οποίο αγωνίζεται ο ιρακινός λαός..." (!!!)

    "...Έχουμε πάρει μέτρα, για να προστατεύσουμε τις ζωές των αθώων αμάχων..." (!!!)

    "Το Ιράκ προκειται να απελευθερωθεί....Θα τοποθετήσουμε μια Κυβέρνηση που θα υπηρετεί τα συμφέροντα του ιρακινού λαού..." (!!!!)
    edelweiss
    12.05.2007, 15:26
    ο πόλεμος είναι ότι χειρότερο υπάρχει στον πλανήτη... είτε μέσω εθνών είτε μεσω δυο ανθρώπων