ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.848 μέλη

    Οι τραγουδοποιοί του χτες και του σήμερα

    PARATERISTAS
    05.03.2009, 14:00

    Σαν κρασί πιο γευστικό που παλιώνει ....σαν τα παιδικα νοσταλγικά χρόνια ,κάπως ετσι αντιλαμβάνομαι το θέμα που ήθελα να αναφέρω καθώς το θεωρώ άξιο αναφορας...

    Λένε πως η μουσική αντικατοπτρίζει την κοινωνία μας..το σήμερα και αυτό το πιστεύω.Δεν θέλω να αναφερθώ σε ονόματα,αλλα ολο το συναισθημα του υλικου που χαρακτηκε τοτε στα βινυλια,στα cd μα και στις καρδιές μας δύσκολα συναντιέται σήμερα...Σαφώς ταλεντο υπάρχει και σήμερα μα κάθε μερα που περνά..ολο και λίγο θέλω πίσω να γυρνώ..Θεωρώ πως δεν ειναι τυχαιο πως το περιβοητο συστημα(δισκογραφιας κλπ)επαναφέρει σήμερα καλλιτέχνες που ξέχασε αλαζονικα για καμια 5ετια τουλάχιστον...Σίγουρα καποια στιγμή αρμονικα θα παραδίδεται η σκυτάλη στο νέο αίμα..αλλα η διαχρονικότητα εκείνων των τραγουδιών θεωρώ δύσκολα συναντάται σήμερα..Θα ήθελα την γνώμη σας

                                                                                 Με εκτίιμηση

                                                                                  Κωνσταντίνος Κόλιζας

     


    marylin
    05.03.2009, 16:20

     

    Κωστή μου αγαπημένε έχεις δίκιο... Κι εγώ που ακούω και υποστηρίζω πάντα τα νέα παιδιά γυρίζω  πίσω καθημερινά. Δε μπορώ να συγκρίνω το cd με τον κλασσικό δίσκο, το τόσο αγαπημένο βινύλιο με τα υπέροχα εξώφυλλα που κρατούσα κι ένιωθα ότι γέμιζαν τα χέρια μου... Δυσκολεύτηκα απίστευτα μέχρι να συμβιβαστώ με το μικρό τετράγωνο κουτάκι που στην τελική ευτελίζεται κι έτσι παράνομα στους δρόμους. Τώρα σχετικά με τους ξεχασμένους καλλιτέχνες ανοίγουμε μεγάλο θέμα και πολύ καλά κάνουμε, θεωρώ ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξεπεραστούν και δεν έχω ακούσει πολλά από τα τωρινά τραγούδια που θα μείνουν χαραγμένα στη μνήμη μας... Όλοι σχεδόν οι νεώτεροι καλλιτέχνες μας συμπεριλαμβάνουν στις εμφανίσεις τους παλιά τραγούδια που πάντα απογειώνουν τον κόσμο και πολλές πολλές διασκευές. Εκ του ασφαλούς λειτουργούν Κωστή μου και σίγουρα δεν είναι τυχαίο... Smile


    MariannaLappa
    05.03.2009, 16:47

    Συμφωνώ μαζί σου. Αν και όπως είπες ταλέντο υπάρχει και σήμερα, όπως και να το κάνουμε, είναι αρκετά δύσκολο να συναντήσεις καλλιτέχνες που να αξίζουν πραγματικά, να βλέπεις δηλαδή ότι έχουν όντως μεγάλο ταλέντο(άξιο θαυμασμού), να δημιουργούν ωραία τραγούδια με νόημα και να αγαπούν αυτό που κάνουν ουσιαστικά.

    Βέβαια, για να μην είμαστε και απόλυτοι, σίγουρα υπάρχουν και καλλιτέχνες που είναι καλοί σ' αυτό που κάνουν και αξίζουν. Μιλάμε όμως για την πλειοψηφία.


    paradisefox
    05.03.2009, 21:58

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 05-03-2009 στις 16:47 έγραψε...

    Συμφωνώ μαζί σου. Αν και όπως είπες ταλέντο υπάρχει και σήμερα, όπως και να το κάνουμε, είναι αρκετά δύσκολο να συναντήσεις καλλιτέχνες που να αξίζουν πραγματικά, να βλέπεις δηλαδή ότι έχουν όντως μεγάλο ταλέντο(άξιο θαυμασμού), να δημιουργούν ωραία τραγούδια με νόημα και να αγαπούν αυτό που κάνουν ουσιαστικά.

    Βέβαια, για να μην είμαστε και απόλυτοι, σίγουρα υπάρχουν και καλλιτέχνες που είναι καλοί σ' αυτό που κάνουν και αξίζουν. Μιλάμε όμως για την πλειοψηφία.



    Κατά την γνώμη μου μια χαρά καλλιτέχνες υπάρχουν που αξίζουν τον κόπο.Αν ρωτήσεις τον κάθε δάσκαλο μουσικής ,θα σου πει από όλους τους μαθητές μου ,ιδιαίτερο ταλέντο έχει ο τάδε, ο τάδε κτλ.Το ερώτημα είναι πόσοι από αυτούς θα βγουν ποτέ προς τα έξω?Φυσικά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό για αυτούς εφ΄όσον οι κατάσταση με τις δισκογραφικές,τα μαγαζιά κλπ είναι τόσο χάλια.Κακό είναι για μας που για να βρούμε κάτι της προκοπής να ακούσουμε πρέπει να κάνουμε κανονική ανασκαφή μέσα στο σωρό τον σκουπιδιών..Ευτυχώς τώρα με τη διάδοση του internet έχει αρχίσει να αλλάζει αυτό.Είδμεν..


    MariannaLappa
    05.03.2009, 22:06

    Έχεις δίκιο σ' αυτό. Εγώ βέβαια αναφέρθηκα σε όσους έχουν ήδη βγει προς τα έξω, αυτούς που γνωρίζουμε (όσους βέβαια μπορούμε να γνωρίζουμε). Γιατί σαφώς υπάρχουν και άλλοι πολλοί που έχουν ταλέντο και δεν ασχολούνται επαγγελματικά. Αυτό είναι άλλο θέμα.


    paradisefox
    06.03.2009, 10:00

    Παράθεση:

    Το μέλος MariannaLappa στις 05-03-2009 στις 22:06 έγραψε...

    Έχεις δίκιο σ' αυτό. Εγώ βέβαια αναφέρθηκα σε όσους έχουν ήδη βγει προς τα έξω, αυτούς που γνωρίζουμε (όσους βέβαια μπορούμε να γνωρίζουμε). Γιατί σαφώς υπάρχουν και άλλοι πολλοί που έχουν ταλέντο και δεν ασχολούνται επαγγελματικά. Αυτό είναι άλλο θέμα.



    Ναι, και οι δύο έχουμε δίκιοSmile.

    Απλώς γνωρίζω  καλλιτέχνες -καλλιτέχνες με όλη την έννοια της λέξης- οι οποίοι λένε ασ'το καλυτερα,δεν είναι δυνατόν να βυθιστώ εγώ μέσα στο βούρκο-τρομάξανε οι άνθρωποι και με το δίκιο τους..Φυσικά και αυτοί που το παλεύουνε (εννοώ χωρίς να ρίξουνε το επίπεδο τους) πόρτες κλειστές αντικρύζουνε, εκτός  βέβαια και αν μπορούν να χρηματοδοτήσουν μόνοι τους τη δουλειά τους..Απλά μου φαίνεται πολύ άδικο γι'αυτό γκρινιάζω έτσι.

     

    Χάρηκα που τα είπαμε...


    Termite
    06.03.2009, 10:57

    Εγώ απλά θα ήθελα να σας πώ, οτι τα συναισθήματα που έχουμε για τους "παλιούς" δίσκους, καλλιτέχνες cd κλπ, αν ζούσαμε στην εποχή τους και κάναμε αυτή την κουβέντα ίσως να μήν υπήρχαν.

    Ας δώσουμε τον απαραίτητο χρόνο να γίνει η πνευματική ζύμωση και τότε να δείτε που θα ξεσκαρταριστούν απο μόνα τους όλα αυτα


    PARATERISTAS
    07.03.2009, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 06-03-2009 στις 10:57 έγραψε...

    Εγώ απλά θα ήθελα να σας πώ, οτι τα συναισθήματα που έχουμε για τους "παλιούς" δίσκους, καλλιτέχνες cd κλπ, αν ζούσαμε στην εποχή τους και κάναμε αυτή την κουβέντα ίσως να μήν υπήρχαν.

    Ας δώσουμε τον απαραίτητο χρόνο να γίνει η πνευματική ζύμωση και τότε να δείτε που θα ξεσκαρταριστούν απο μόνα τους όλα αυτα

    Tοτε εχει προβλημα το ζυμάρι ή η μαγιά(λογω ελλειψης μαγκιας)Wink