ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.833 μέλη

    Σας αρέσει να γράφετε μουσικη?Και τι μουσική?

    sickhorse
    05.03.2009, 14:17

    Εμενα μου αρεσει να γραφω μουσικη παρα πολυ!

    Μέσα απο τα τραγουδια μου ξεσπαω και εκφραζω τα βαθυτερα συναισθηματα μου!

    Τώρα τελευταια αρχισα να γραφω μπαλαντες επιδη περναω και μια φαση , αλλα γενικα γραφω Metal και death Metal!


    mmmmaria
    05.03.2009, 15:59

    Από μικρή που ήμουν δεν κρατουσα ημερολόγια αλλά οτι ήθελα να πω και να εκφράσω το εγραφα σε ένα στιχάκι μαζί με μουσική.......εντάξει τώρα γράφω περισσότερο μπαλάντες και hip hop.....


    Panosfloyd
    12.03.2009, 20:22

    εγώ γράφω μπαλάντες τις περισσότερες φορές...τα περισσότερα τραγούδια που γράφω είναι μελαγχολικά με χαρακτηρίζουν απόλυτα....ξέρεις τώρα φάσεις κ έτσι.......αλλά τελευταία γράφω πολύ μέταλ......{#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.happycrazy}


    kwstasagas
    13.03.2009, 10:11

    Έχω την εντύπωση ότι ... τουλάχιστον το 90% των Μιουζικχεβενιτών ασχολείται, ή έχει ασχοληθεί, με το γράψιμο μουσικής!!! Άλλοι, ίσως, επαγγελματικά, άλλοι από μεράκι, άλλοι σποραδικά, άλλοι ... όλο και κάποιο τραγουδάκι θα έχουν γράψει ...  


    MOYSIKH
    17.03.2009, 19:54

    ΚΑΙ  ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ  ΑΡΕΣΕΙ  ΝΑ  ΓΡΑΦΩ  ΜΟΥΣΙΚΗ  ΕΓΩ  ΓΡΑΦΩ  ΣΥΝΘΗΩΣ  ΓΡΑΦΩ  ΛΑΙΚΑ ΡΟΚ  ΚΟΜΜΑΤΙΑ


    j1giann
    17.03.2009, 22:59

    Εγω γραφω μονο μουσικη Rock, δυναμικου τυπου, αλλα και τυπου grunge.Mε τους στιχους εχω προβλημα...αλλα σιγα σιγα διορθωνεται{#emotions_dlg.biggrin}.

     


    220493
    27.05.2009, 23:50

     

     

    Ναι αρκετά είναι αλήθεια πως εκφράζομαι με τη μουσική αλλά πολύ περισσότερο με τα δικά μου....!!!!


    Το στύλ είναι έντεχνο ροκ/ποπ!!!!


    Το όποιο χωρίζεται σε μπαλάντες(ερωτικά κυρίως)

    Δυναμικά ροκ

    αλλά και με επιρρόες folk οσον αφορά την κιθάρα αλλά πολύ πιάνο....!!!!


    nicos00
    28.05.2009, 01:20

    -

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nicos00, 14-09-2014 20:37 ]


    taksidiwths
    28.05.2009, 10:47

    εχω γραψει αρκετα τραγουδεια...

    κυριως ειναι μπαλαντες με επιρροες απο ροκ

    τα οποια εχω μελοποιησει κιολας,

    αλλα εχω γραψει και 2-3 hip hop..

    ειναι αναλογα και την διαθεση μου...

    παντως γενικα εκφραζω τα εσωψυχα μου

    με τα τραγουδεια/ποιηματα που γραφω

    που για να το καταλαβει κανεις ομως πρεπει

    να τα διαβασει προσεκτικα γιατι ειναι

    σκοπιμα φυλαγμενο το εσωτερικο τους...


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 28-05-2009 10:48 ]


    giorgosziotas
    28.05.2009, 12:49
    rafailgiou
    31.05.2009, 15:52

    Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ξέρει πώς γίνετε πάνω σε κάποιους στιχους να βάλω μουσική!!!!!


    classical
    18.05.2010, 13:16
    Τελευταία τα θεματάκια μου αν δεν δεν προσπαθήσω να δώσω κάποιο 'προσανατολισμό' μου βγαίνουν με υφος που θυμίζει παλιά μουσική από αμερικάνικο κιν/φο,λίγο από elton john, michael bolton αν μπορώ να πω αντικειμενικά. Αυτό που με παραξενεύει είναι το ότι εκτός από τον elton john με τους άλλους δεν έχω ασχοληθεί πέρα από το να γνωρίζω γενικα το άκουσμά τους
    gkravar
    18.05.2010, 15:18

    rafailgiou νομίζω ότι πρώτα πρέπει να βρείς το μέτρο του στίχου και να δείς σε τι ρυθμό σε οδηγεί.

    Δηλαδή τα τονισμένα μέρη του μέτρου να αντιστοιχούν-όσο το δυνατόν- στις τονισμένες συλλαβες του στίχου και κάθε στίχος να αντιστοιχεί σε ακέραιο αριθμό μέτρων(1,2,4,8 ή 16).

    Αυτή η αρχιτεκτονική είναι αναγκαία για να έχει συμμετρία και ισορροπία το κομμάτι,από κει και πέρα για την μελωδία και την αρμονία ότι σε φωτίσει ο θεός.


    classical
    19.05.2010, 02:51

    Παράθεση:

    Το μέλος nicos00 στις 28-05-2009 στις 01:20 έγραψε...

    Ορχηστρικά πιο πολύ, σε στυλ soundtrack.. Αλλά όχι ακριβώς. Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω, το MySpace μου είναι στην υπογραφή μου, οπότε όποιος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματια...



    Παράθεση:

     

     

    ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΟΥ...ΜΠΡΑΒΟ

     


    o-Zone
    19.05.2010, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 13-03-2009 στις 10:11 έγραψε...

    Έχω την εντύπωση ότι ... τουλάχιστον το 90% των Μιουζικχεβενιτών ασχολείται, ή έχει ασχοληθεί, με το γράψιμο μουσικής!!! Άλλοι, ίσως, επαγγελματικά, άλλοι από μεράκι, άλλοι σποραδικά, άλλοι ... όλο και κάποιο τραγουδάκι θα έχουν γράψει ...



    {#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.eek}

    Με όλο το σεβασμό και χωρίς να θέλω να σε προσβάλω...

    Πως συμπεραίνεις ότι "τουλάχιστον το 90% των Μιουζικχεβενιτών ασχολείται, ή έχει ασχοληθεί, με το γράψιμο μουσικής!!!..."???

    Έχεις κάνει ή γνωρίζεις κάποια δημοσκόπηση???


    Gamer13
    21.05.2010, 00:48

    hard rock , melanxolikes ballades ,heavy Metal , progressive Metal , k para poli ligo punk , classic rock , ke kana solo blues , a ke se pc dance ri8mous house , k grafw ke kana hip hop (stixous mia fora sto toso ) sta alla mousiki


    kwstasagas
    22.05.2010, 00:04

    "Πως συμπεραίνεις ότι "τουλάχιστον το 90% των Μιουζικχεβενιτών ασχολείται, ή έχει ασχοληθεί, με το γράψιμο μουσικής!!!..."???

    Έχεις κάνει ή γνωρίζεις κάποια δημοσκόπηση???"

     

    Από την προσωπική μου επαφή με συμφορουμίτες, αλλά και από όσα διαβάζω στα ποστς ή στις πληροφορίες στα προφίλ των μελών, έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα : ότι ένα πολύ μεγάλο ποσοστό μελών του ΜΗ όχι μόνο ξέρει να παίζει μουσικά όργανα αλλά .... όλο και κάποιο τραγουδάκι ή κάποια μελωδία έχει στο συρτάρι του !!! Από κει και πέρα, κάποιοι έχουν έτοιμα πιο ολοκληρωμένα πράγματα, κάποιοι πιο "ανολοκλήρωτα" [δεν αποκλείεται στο μέλλον να τα "δουλέψουν" περισσότερο, αν έχουν διάθεση], κάποιοι άρχισαν να "σκαλίζουν" τις πρώτες τους μελωδίες, κάποιοι το μεράκι τους για το γράψιμο τραγουδιών το άρχισαν και το συνεχίζουν, κάποιοι άλλοι το ίδιο μεράκι το άρχισαν αλλά το άφησαν στη μέση κλπ κλπ κλπ ......

    Όπως έχω καταλάβει [από όσα διαβάζω στο site και από όσα μου έχουν πει από κοντά οι συμφορουμίτες που έτυχε να γνωριστούμε και σε προσωπικό επίπεδο], εδώ στο ΜΗ το γράψιμο τραγουδιών είναι "προνόμιο" της "ισχυρής πλειοψηφίας" ..... Κι αυτό μού αρέσει {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.rockon}...... Διότι τι να δημιουργείς κάτι δικό σου, ακόμη κι αν είναι άτεχνο ή "πρωτόλειο", είναι τις περισσότερες φορές θετικό .....  

     


    rollinngstone
    22.05.2010, 20:45

    Με την κιθάρα μου συχνά σκαρώνω διάφορες μελωδίες, βασισμένες σε συγχορδίες συνήθως. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι χειρίζομαι το συγκεκριμένο όργανο με άνεση και δεν μπορώ επίσης να περηφανευτώ για τις συνθέσεις μου. Με το πιάνο όμως, στο οποίο έχω φτάσει σε ένα προχωρημένο επίπεδο, σπαταλώ περισσότερη ώρα συνθέτοντας μουσική, κυρίως αυτοσχεδιάζοντας. Ξεκινώ από κάπου και αφήνω το ένστικτο και το μυαλό μου να με πάει όπου θέλει. Είναι μια πολύ ευχαριστη στιγμή της ζωής μου, σχεδόν μαγική. Παρ' όλα αυτά τους διάφορους αυτοσχεδιασμούς μου ποτέ δεν τους έχω καταγράψει σε παρτιτούρα και έτσι σύντομα τους ξέχνάω, φτιάχνοντας γρήγορα όμως νέες συνθέσεις.


    kwstasagas
    23.05.2010, 20:13

    "Γενικά δεν μπορώ να πω ότι χειρίζομαι το συγκεκριμένο όργανο με άνεση και δεν μπορώ επίσης να περηφανευτώ για τις συνθέσεις μου"

    Βρε, συνέχισε να σκαλίζεις μελωδιούλες και .... ποτέ δεν ξέρεις τι θα βγει κάποια στιγμή ....

     

    "Παρ' όλα αυτά τους διάφορους αυτοσχεδιασμούς μου ποτέ δεν τους έχω καταγράψει σε παρτιτούρα και έτσι σύντομα τους ξέχνάω"

    Τότε γιατί δεν παίρνεις κανένα μαγνητόφωνο, για να καταγράφεις αυτά που παίζεις ????


    -----------------
    Goodbye travelling, So long to the boys in the band [Mountain - Boys In The Band]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 23-05-2010 20:14 ]


    rollinngstone
    23.05.2010, 22:21

    Μμμμμ...Δεν μπορώ να πω, πολύ καλή ιδέα. Δεν την σκέφτηκα ποτέ, καθώς δεν θεωρώ τις συνθέσεις μου τίποτε σημαντικό, που αξίζει να καταγραφεί. Θα το έχω υπ' όψην μου, σε ευχαριστώ για την ενθάρυνση και την πρόταση. Το βρίσκω πολύ όμορφο να σε παροτρύνουν για κάτι, χωρίς να σε γνωρίζουν προσωπικά. Η μόνη ηχογράφηση που έχω προσπαθήσει να κάνω είναι αυτή με τον προσωπικό μου Η/Υ, με κιθάρα, αλλά επίσης κάποιες φορές και με κλαρινέτο (το τρίτο όργανο που παίζω). Περιττό να αναφέρω ότι το αποτέλεσμα είναι άθλιο και ο ήχος κάτι παραπάνω από χείριστος...