ελληνική μουσική
    489 online   ·  210.845 μέλη

    Εμπνευση Για Τραγουδια!

    sickhorse
    05.03.2009, 16:04

    Επειδη ειμαι νεος στη στιχουργικη και στη συνθεση μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με αυτο το θεμα?

    Δηλαδη θα ηθελα να μου προτεινετε ιδεες για το πως να φτιαχνω μουσικη (καλυτερη) και σχετικα με στιχους που μπορω να τους εφαρμοσω και πως!

    Αν σας βοηθαει αυτο ακουω Metal και Rock (ξενα ΜΟΝΟ)  και λιγες μπαλαντες!!!


    kwstasagas
    05.03.2009, 17:02

    "Αν σας βοηθαει αυτο ακουω Metal και Rock (ξενα ΜΟΝΟ)  και λιγες μπαλαντες"

    Λοιπόν, αυτό που, καταρχήν, θα ήθελα να σε "συμβουλέψω" [νιώθω άβολα που χρησιμοποιώ αυτή τη λέξη] είναι το εξής : αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με το γράψιμο τραγουδιών, προσπάθησε όσο το δυνατόν να έχεις περισσότερα ακούσματα, τόσο από την ελληνική, όσο και από την ξένη μουσική, τόσο από τα παλιά, όσο και από τα καινούρια. Οπωσδήποτε, μια χαρά είδη είναι το Metal και το ροκ, αλλά .... γιατί να μείνεις μόνο σε αυτά ??? Ακόμη κι αν σκοπεύεις να επιδοθείς στο γράψιμο αποκλειστικά ροκ και μέταλ τραγουδιών, θα είναι καλύτερα τα ακούσματά σου να μην περιορισθούν μόνο σε αυτά ....

    Για το γράψιμο μουσικής :

    Μία λέξη μόνο έχω να προτείνω : ΑΠΛΟΤΗΤΑ !!! Όταν γράφεις μελωδίες, προσπάθησε να είσαι όσο πιο απλός γίνεται !!! Οι "ισορροπημένες" μελωδικές γραμμές είναι πάντα μεγάλο προτέρημα για ένα τραγούδι !!! Όμως ... τώρα αρχίζουν τα "δύσκολα" : Πρέπει να είσαι απλός αλλά ουχί απλοϊκός !!! Πρέπει να είσαι μεν "απλός" αλλά συγχρόνως ουσιώδης !!! Κι εδώ, λοιπόν, είναι που χρειάζεται το "ταλέντο". Διότι απλές μελωδίες έγραφαν π.χ. ο Λοϊζος και ο Τσιτσάνης, απλές μελωδίες γράφει σήμερα π.χ. ο Φοίβος !!! Είναι, όμως, το ίδιο ???

    Για γράψιμο στίχων :

    Καταρχήν για τη θεματολογία των τραγουδιών, δεν χρειάζεται τίποτε άλλο παρά ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ !!! Να συμφιλιωθείς μαζί της, να την αγαπήσεις .... Κι αν συμβεί αυτό, τότε θα νιώσεις την ανάγκη να την "καταγράψεις" σε κάποιο τραγούδι. Αλλά και θα ευχαριστηθείς τη στιγμή που θα 'εντάσσεις" την καθημερινότητά σου σε στίχους !!! Αν καθετί γύρω σου το βλέπεις "μίζερο", "λειψό" κλπ, χωρίς διάθεση περισσότερης "εμβάθυνσης" ή έστω "παρατήρησης" ... τότε μάλλον δεν θα νιώσεις την ανάγκη να γράψεις τραγούδι !!  Αλλά και αν το κάνεις, περισσότερο σαν "αγγαρεία" θα το κάνεις παρά από μεράκι ....

    Επίσης .... Προσοχή στους ΠΑΡΑΤΟΝΙΣΜΟΥΣ των λέξεων !!! Η κάθε λέξη σου, που θα γίνεται μελωδία, να ακούγεται σωστά τονισμένη ....

    Και τέλος .... Μερίμνησε όσο το δυνατόν περισσότερο για την πνευματική και ψυχική σου καλλιέργεια : Διάβασε ποίηση και λογοτεχνία, δες θέατρο και κινηματογράφο κλπ κλπ ..... 

    Αυτά .....

     

     

     

     

     

     

     


    paradisefox
    05.03.2009, 19:36

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 18-03-2009 01:36 ]


    ydrargyros
    06.03.2009, 00:31

    Ίσως σου φανεί αστείο αλλά... πολλές φορές μία εικόνα βοηθάει πάρα πολύ...

    Δοκίμασε να ασχοληθείς με την φωτογραφία λίγο και θα δεις!


    nowaveband
    06.03.2009, 03:58

    Άλλοι γράφουν πρώτα μουσική.Άλλοι πρώτα στίχο και το δένουν με μουσική.Άλλοι γράφουν στην τουαλέτα...(Καρβέλας)τότε τους έρχεται έμπνευση.Όπως σου έρχεται θα γράψεις.....


    adicteus
    06.03.2009, 23:27

    Καλησπέρα.

    Κατ' αρχήν θα ήθελα να τονίσω ότι για την μουσική, απλά δεν υπάρχουν κανόνες(!)

    Η μουσική είναι δημιουργία. Οπότε ακολούθησε το αυτί σου! (εντός ορίων βέβαια - αν θες

    προσπάθησε να βγάλεις σε πεντάγραμμο όλη την ενορχήστρωση ενός τραγουδιού που σου αρέσει και να το συγκρίνεις με το πραγματικό (βρες το σε βιβλίο))

    Όσο για τους στοίχους, νομίζω ότι είναι καλύτερα να γράφεις στην μητρική σου γλώσσα.

    Να γράφεις αυτό που νιώθεις. Σκέψου ότι είναι μια συσκευή καταγραφής συναισθημάτων, ακόμα και αν ξεφύγεις από το πραγματικό. Ο στοίχος, πιστεύω, είναι ένα άτακτο παιδί, ονειροπόλο. Άστο να παίξει!!!


    djmetronomos
    07.03.2009, 01:30

    Παράθεση:

    Το μέλος adicteus στις 06-03-2009 στις 23:27 έγραψε...

    Όσο για τους στοίχους, νομίζω ότι είναι καλύτερα να γράφεις στην μητρική σου γλώσσα.

    ...αν είναι να γράφει στην μητρική γλώσσα, ας γνωρίζει τουλάχιστον ότι δεν πρέπει να μπερδεύει τους τοίχους με τους στίχους...


    SpyrusTheVirus
    07.03.2009, 02:27

    η μουσική ειναι κατι που και ερχεται και δεν ερχεται μόνο του. Ασχολήσου με το οργανο σου,προσπάθησε να εμβαθύνεις,παιξε πραγματα,ακου τα πάντα... Πολλες φορες η ιδεα θα σου ρθει σε στιγμες ακυρες-στο δρομο,στο λεωφορείο,στο μαθημα στην τουαλέτα...αποτύπωσε τη λογική της με μια σημειωση στο μυαλό σου-οταν επιστρεψεις σπιτι μπορεις να την επαναφερεις απο τη μνημη σου και να τη δουλέψεις


    NikosRoman
    07.03.2009, 04:28

    Παράθεση:

    Το μέλος sickhorse στις 05-03-2009 στις 16:04 έγραψε...

    Επειδη ειμαι νεος στη στιχουργικη και στη συνθεση μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με αυτο το θεμα?

    Δηλαδη θα ηθελα να μου προτεινετε ιδεες για το πως να φτιαχνω μουσικη (καλυτερη) και σχετικα με στιχους που μπορω να τους εφαρμοσω και πως!

    Αν σας βοηθαει αυτο ακουω Metal και Rock (ξενα ΜΟΝΟ)  και λιγες μπαλαντες!!!



    Καλα το πας.Μονο ξενα ,μονο ροκ,και μονο πολυ δυνατα.Θα κουφαθεις και δεν θα μπορεις να γραψεις τιποτα....αλλα.... τοτε θα καταλαβεις οτι μονο η ξενη ροκ σε φτανει σε 
    εκσταση.
    Κοψε και τις μπαλαντες νεε μου.Τι τις θες?
    Αν μπορεις γινε Καρβελας και ζησε απο αυτο.Δεν θα ξανακουσεις λεξεις οπως "παρτιτουρα"
    "ορια" και οτι αλλη μα..κια θες.Ειναι αχρηστα και χανεις την ψυχη σου.
    Απλα πιασε κιθαρα και αρχισε να κοπανιεσαι.
    ααααααααααρρρρρρρρρργγγγγγγγκκκκκκκκκκχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 07-03-2009 04:33 ]


    NikosRoman
    07.03.2009, 04:36

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 07-03-2009 στις 04:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sickhorse στις 05-03-2009 στις 16:04 έγραψε...

    Επειδη ειμαι νεος στη στιχουργικη και στη συνθεση μπορει καποιος να με βοηθησει σχετικα με αυτο το θεμα?

    Δηλαδη θα ηθελα να μου προτεινετε ιδεες για το πως να φτιαχνω μουσικη (καλυτερη) και σχετικα με στιχους που μπορω να τους εφαρμοσω και πως!

    Αν σας βοηθαει αυτο ακουω Metal και Rock (ξενα ΜΟΝΟ)  και λιγες μπαλαντες!!!



    Καλα το πας.Μονο ξενα ,μονο ροκ,και μονο πολυ δυνατα.Θα κουφαθεις και δεν θα μπορεις να γραψεις τιποτα....αλλα.... τοτε θα καταλαβεις οτι μονο η ξενη ροκ σε φτανει σε 
    εκσταση.
    Κοψε και τις μπαλαντες νεε μου.Τι τις θες?
    Αν μπορεις γινε Καρβελας και ζησε απο αυτο.Δεν θα ξανακουσεις λεξεις οπως "παρτιτουρα"
    "ορια" και οτι αλλη μα..κια θες.Ειναι αχρηστα και χανεις την ψυχη σου.
    Απλα πιασε κιθαρα και αρχισε να κοπανιεσαι.
    ααααααααααρρρρρρρρρργγγγγγγγκκκκκκκκκκχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    (ολοι οι υπολοιποι αγνοηστε με σας παρακαλω.Παιξτε το ανωτεροι.Την εχουμε ξανακανει αυτην την συζητηση και δεν βγαινει πουθενα.Δεν θα απαντησω.)
    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 07-03-2009 04:33 ]