ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Πως να φτιαξω ενα website?

    sickhorse
    05.03.2009, 17:08

    Ξερει κανεις να με βοηθησει στο πως να φτιαξω ενα website?

    Μπαινω στο youtube , ψαχνω παντου αλλα με μπερδευουν(δεν ειναι και τα αγγλικα μου στην καλυτερη κατασταση)!!

    Μπορει καποιος να μου εξηγησει με ποιο απλα λογια και να μου προτεινει προγραμματα για το πως να φτιαξω ενα website?

    θα ημουν πραγματικα ευγνωμων αν με βοηθουσατε!!

    Υ.Γ.Το website δεν το θελω για αγοραπωλησιες!


    -----------------
    We don't see things the way they are We see things the way WE are...!!! -Talmud-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 30-11-2011 00:10 ]


    IxNiLaTiS
    05.03.2009, 18:55

    Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με την ιστοσελίδα;

    Πάντος αν είσια τόσο άσχετος θα σου πάρει αρκετό καιρό να μάθεις. {#emotions_dlg.sad}


    Spirous
    05.03.2009, 23:41

    Κατεβάζουμε από torrent το Dreamweaver της Macromedia και μετά κάνουμε αγίους σε php...


    ydrargyros
    06.03.2009, 00:25

    Στην τελική μιλάς με κάποιον επαγγελματία μην γίνουμε κι εμείς κλέφτες Wink


    Termite
    06.03.2009, 10:28

    Παράθεση:

    Το μέλος ydrargyros στις 06-03-2009 στις 00:25 έγραψε...

    Στην τελική μιλάς με κάποιον επαγγελματία μην γίνουμε κι εμείς κλέφτες Wink



     

    Συμφωνώ, με τον προλαλήσαντα


    orionnas
    12.03.2009, 19:29

    Παράθεση:

    Το μέλος sickhorse στις 05-03-2009 στις 17:08 έγραψε...

    Ξερει κανεις να με βοηθησει στο πως να φτιαξω ενα website?

    Μπαινω στο youtube , ψαχνω παντου αλλα με μπερδευουν(δεν ειναι και τα αγγλικα μου στην καλυτερη κατασταση)!!

    Μπορει καποιος να μου εξηγησει με ποιο απλα λογια και να μου προτεινει προγραμματα για το πως να φτιαξω ενα website?

    θα ημουν πραγματικα ευγνωμων αν με βοηθουσατε!!

    Υ.Γ.Το website δεν το θελω για αγοραπωλησειες!



    Κάνε ένα blog καλύτερα!


    Piratis
    12.03.2009, 21:07

    αρχικά θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο domain (το όνομα δηλαδή της σελίδας), κάτι που κοστίζει κάπου στα 10ευρώ τα δύο χρόνια (και μετά το ανανεώνεις).

    μετά θα πρέπει να αγοράσεις χώρο σε κάποιον web sever, όπου εκεί οι τιμές ποικίλουν ανάλογα με το πόσο χώρο αγοράσεις και άλλες παραμέτρους (αν θες πολλά e-mail, bandwidth κλπ).

    τέλος το πιο απλό μάλλον είναι να κάνεις μια σελίδα με κάποιο υπάρχον πακέτο, όπως π.χ. το joomla ή το drupal ή αν θες φόρουμ ένα php-bb (ή συνδυασμό αν θες σελίδα με φόρουμ). Αυτά είναι έτοιμα πακέτα που σου παρέχουν όλο τον κώδικα και σε 5 λεπτά έχεις μια έτοιμη ιστοσελίδα, που μετά απλά πρέπει να κάτσεις και να αλλάξεις ό,τι θες, να του φορτώσεις modules και να το φέρεις στα μέτρα σου. Αν ξέρεις και κώδικα θα σε βοηθήσει σε ορισμένα σημεία, αλλά δεν είναι απαγορευτικό, καθώς και καθόλου να μην ξέρεις την δουλειά σου θα την κάνεις.


    djmetronomos
    12.03.2009, 22:25

    Και σε τελική ανάλυση, γιατί δεν φτιάχνεις μια σελίδα στο myspace, που δεν κοστίζει και τίποτα?  Η διαδικασία είναι πολύ απλή και δε χρειάζεται να κατεβάσεις προγράμματα για να το στήσεις...


    Spirous
    12.03.2009, 22:27

    Βασικά δεν χρειάζεται να ξοδευτείς. Υπάρχουν και δωρεάν εξυπηρετητές για φιλοξενία.


    Piratis
    12.03.2009, 22:55

    αν είναι σελίδα που θες να έχει και μια database δεν ξέρω αν την παρέχουν οι δωρεάν servers. Πάντως γενικά όλα έχουν να κάνουν με το τι σελίδα θες να κάνεις.


    chernobill
    29.11.2011, 23:48

    Ένας πλήρης οδηγός για κατασκευή και διαχείριση website και μάλιστα στα ελληνικά είναι το

    netwizard.netai.net