ελληνική μουσική
    793 online   ·  210.850 μέλη

    Μοιάζει ο Θαλασσινός με την Φαραντούρη;

    CHE
    07.03.2009, 17:05

    Έκπληκτος διάβασα σήμερα στο περιοδικό Ταχυδρόμος (σελ.77) το παρακάτω σχόλιο, που εμμέσως πλην σαφώς αναφέρεται στο εξώφυλλο του περιοδικού Δίφωνο:

    ''Είπα κι εγώ. Προσέλαβε και η Μαρία Φαραντούρη στυλίστα και την ανανέωσε; Μιλάμε για εντυπωσιακή αλλαγή. Έλα όμως που δεν ήταν η Μαρία Φαραντούρη. Μήπως ήταν η Λυδία Κονιόρδου; Γιατί και σε αυτήν έφερνε. Δεν ήταν ούτε η Λυδία Κονιόρδου. Ήταν ο Παντελής Θαλασσινός σε εξώφυλλο περιοδικού μαζί με τον Μανώλη Λιδάκη. Το έντεχνο της δεκαετίας του 1980, αν εξακολουθεί να χειρίζεται σήμερα με τον ίδιο τρόπο ουσία και εικόνα, γίνεται γραφικό. Πολύ γραφικό. Και θλιβερό. Πολύ θλιβερό.''

    Δεν γνωρίζω ποιος δημοσιογράφος κρύβεται πίσω από το όνομα ''Ασυγχώρητος'' που υπογράφει το παραπάνω κείμενο αλλά όχι και να μιλάει για το έντεχνο αυτός που στην υπόλοιπη στήλη του μιλάει για την Ελεονώρα Μελέτη, την Άννα Βίσση, τον Σφακιανάκη, τον Σεργουλόπουλο και άλλους ''έντεχνους''! Τι στο καλό τον πείραξε δεν μπορώ να καταλάβω. Το μακρύ μαλλί του Θαλασσινού; Όσα χρόνια τον ξέρουμε πάντα έτσι το είχε. Τώρα τον πείραξε; Κι εν πάσει περιπτώσει το τελευταίο του σχόλιο περί ''θλιβερού έντεχνου'' μάλλον θα του το επιστρέψω ως ''θλιβερού δημοσιογραφίσκου''.

    Αν αυτός ο κύριος τόσο πολύ κόπτεται για το μέλλον και την αξία του έντεχνου τραγουδιού τότε ας προβάλλει τους έντεχνους που αξίζουν και όχι τον κάθε καραγκιόζη που τον τρώμε στη μάπα καθημερινά από την τηλεόραση. Έλεος πια!


    jorge
    07.03.2009, 17:48

    Το ΔΙΦΩΝΟ που και που βάζει αρκετό Photoshop στα εξώφυλλά του. Χαρακτηριστικό το 1ο τεύχος της εποχής Γιαννίκου, με την Βιτάλη. Στο συγκεκριμένο εξώφυλλο που αναφέρεται ο αρθρογράφος (;) του Ταχυδρόμου, δε βλέπω καμία υπερβολή.

    Για του λόγου το αληθές νάτο:

     

     

    Είναι φανερό οτι ο συγκεκριμένος έψαχνε αφορμή να τα χώσει στο έντεχνο, μια και τα συμπεράσματά του προκύπτουν από υπόθεση. "Αν εξακολουθεί να χειρίζεται", έγραψε. Δηλαδή δεν έκανε καν τον κόπο να το ξεφυλλίσει και να κρίνει από το περιεχόμενο, όπως οφείλει να κάνει ο κάθε ένας που σχολιάζει κάποιο περιοδικό. Και ειδικά αν θέλει να λέγεται δημοσιογράφος.

    Διαφορετικά, ας σχολίαζε μονάχα το εξώφυλλο.

    Κύριοι του Ταχυδρόμου, να τον χαίρεσθε τον συντάκτη σας και τα επιχειρήματά του :)


    jorge
    11.03.2009, 17:40

    Che, το post σου δημοσιεύθηκε και στο ...διάσημο blog Troktiko, στο οποίο προφανώς το έστειλες:

    http://troktiko.blogspot.com/2009/03/blog-post_1801.html


    CHE
    11.03.2009, 17:50

    Μ' άρεσε αυτό το ''προφανώς το έστειλες''! Εγώ δεν έστειλα τίποτα!!! Από σένα το είδα πρώτη φορά!!! Προφανώς το κάνανε copy-paste από εδώ...


    spiroos
    11.03.2009, 22:57

    Είναι απαδέκτος όποιος έχει το εν λόγω μπλογκ που δεν αναφέρει την πηγή. Δεν έχει δικαίωμα αναδημοσίευσης βάζοντας και το ξερό από κατω "Αναγνώστης".

    Όσο για τον Ταχυδρόμο, αφού ο ο εν λόγω δημοσιογράφος καταδέχεται να πληρώνεται μισθό για να γράφει αυτή τη στήλη,  και μάλιστα ανυπόγραφα, να τον χαίρονται οι γονείς που τον σπουδαζαν...Δεν έχει άδικο -απλά είναι ανούσια- για όσα γραφει στη στήλη γενικά, κάθε βδομάδα, αλλά και μόνο που ασχολείται με αυτούς-αυτά...γίνεται χειρότερός τους...


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 11-03-2009 22:59 ]


    NikosRoman
    12.03.2009, 10:07

    Με την Φαραντουρη δεν ξερω αλλα με την θεια μου την Κιτσα σιγουρα!!!Σοβαρα!!Αν της δωσω μια κιθαρα ειναι σαν να εχω τον Θαλλασινο στο σαλονι.
    Αφου της καναμε δωρο και ενα σι ντι του(απο μαυρο βεβαια) για να μαθει να μας λεει κανενα τραγουδι.(Απο εμπειριες παει καλα,αλλα απο τα ελληνικα χασκει.....η θεια οχι ο Παντελης).χαχαχαχα.

     

    {#emotions_dlg.scared}


    StavmanR
    12.03.2009, 10:26

    Το παρόν τόπικ θα μπορούσε κάλλιστα να ανήκει στα κουίζ: "βρείτε τις διαφορές" μιας και ο Θαλασσινός μοίαζει με τη Φαραντούρη περισσότερο από όσο αυτό το τόπκ μοιάζει με μουσική συζήτηση. {#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    kourmpas
    12.03.2009, 14:09

    Διαφωνω.Πιστευω ακραδαντα οτι ο Μαχαιριτσας ειναι η Φαραντουρη με γενια!


    jorge
    12.03.2009, 14:38

    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 11-03-2009 στις 17:50 έγραψε...

    Μ' άρεσε αυτό το ''προφανώς το έστειλες''! Εγώ δεν έστειλα τίποτα!!! Από σένα το είδα πρώτη φορά!!! Προφανώς το κάνανε copy-paste από εδώ...

    Οκ, επικοινωνησα με τον Troktiko και έβαλε πηγή :)


    NikosRoman
    12.03.2009, 16:18

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 12-03-2009 στις 10:26 έγραψε...

    Το παρόν τόπικ θα μπορούσε κάλλιστα να ανήκει στα κουίζ: "βρείτε τις διαφορές" μιας και ο Θαλασσινός μοίαζει με τη Φαραντούρη περισσότερο από όσο αυτό το τόπκ μοιάζει με μουσική συζήτηση. {#emotions_dlg.biggrin}

     

     



    Για να γινει μουσικη συζητηση πρεπει το τοπικ να ασχολειται με μουσικη.Το συγκεκριμενο θα επρεπε να ειναι στα εσωτερικα φυλλα της εφημεριδας εσπρεσσο.Αφου ομως ειναι εδω θα αντιμετωπιστει ως του αξιζει.


    -----------------
    Αν εισαι ερωτευμενος με το χαμογελο της, μην κανεις το λαθος να την παντρευτεις ολοκληρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosRoman στις 12-03-2009 16:19 ]


    jorge
    12.03.2009, 16:54

    Μάλλον το δημοσίευμα του Ταχυδρόμου θα άξιζε να είναι στην Espresso. Ο σχολιασμός του δημοσιεύματος έχει άμεση σχέση με τη μουσική, μια και μιλάμε για το έντεχνο και σχολιάζουμε απόψεις γύρω απ' αυτό. Ξαναδιαβάστε λίγο την αρχική τοποθέτηση.


    NikosRoman
    12.03.2009, 17:18

    Ενας κακοβουλος σχολιασε κακοβουλα δυο μεγαλους καλλιτεχνες.Ας μην γινει γαιτανακι και δοθει μεγαλη αξια στους ανωνυμους αρθογραφους.Ειναι σχεδον σιγουρο οτι αν ο Θαλασινος διαβαζε το συγκεκριμενο σχολιασμο θα γελαγε καθοτι διαθετει και χιουμορ.Ας μην γινομαστε οι υπερασπιστες του τιποτα γιατι ο σχολιασμος που εχει κανει ο συγκεκριμενος αρθογραφος ειναι αυτο ακριβως.Το τιποτα.


    StavmanR
    12.03.2009, 17:28

    Jorge, η σχέση που έχει το παρόν τόπικ με τη μουσική είναι ίδια με εκείνη του πόσα σφραγίσματα έκανε ο Νταλάρας φέτος. Το γεγονός πως ένα θέμα αναφέρεται σε ανθρώπους της μουσικής δε σημαίνει ότι έχει καθ' αυτό σχέση με τη μουσική. Είναι σαν να ανοίξουμε επιστημονικό θέμα περί βαρύτητας... για το σώβρακο του Νεύτωνα.

     

    Από την άλλη καταλαβαίνω την ανάγκη κάθε ιστότοπου να παρέχει πλήρη ελευθερία έκφρασης με όλες τις πιθανές συνέπειες και τα ευνόητα ευτράπελα. Αυτός είναι και ο λόγος που σχολίασα με δόση χιούμορ την πιθανή μεταφορά του θέματος σε άλλη κατηγορία, χωρίς να θέλω να ασκήσω άμεση κριτική σε οποιονδήποτε.

     

    Αναμένω τόπικ του στυλ: "Ο Λιδάκης φορά παπούτσι Νο46. Και φυσικά η Γαλάνη έχει φρικάρει επειδή φορά μόλις Νο39!"

     

    {#emotions_dlg.biggrin}


    CHE
    12.03.2009, 19:56

    Τελικά μου φαίνεται ότι είμαστε ''άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε''. Έχουμε κολλήσει στο δέντρο και χάσαμε το δάσος. Αν το θέμα της συζήτησης είναι αν το τόπικ που άνοιξα ανήκει σε άλλο section ή όχι, διαγράψτε το να τελειώνουμε. Δεν τραβάω κανένα ζόρι.

    Ή ο Jorge (και ο spiroos) είναι ο μοναδικός που κατάλαβε τι εννοούσα στη δεύτερη παράγραφο ή είναι ο μοναδικός που τη διάβασε. Το θέμα δεν είναι αν ο Θαλασσινός μοιάζει με τη Φαραντούρη (το βρίσκω πολύ γελοίο ν' ασχολούμαστε με κάτι τέτοιο) αλλά το πως ο συντάκτης του άρθρου με αφορμή αυτή την υποτιθέμενη ομοιότητα επεκτείνεται στη γενικότερη εικόνα και στάση του έντεχνου χώρου. Κι αυτήν ακριβώς την αυθαίρετη διαπίστωση ήρθα να καταδείξω. Ο τίτλος του topic είναι παραπλανητικός επίτηδες, γιατί έτσι ''έπαιξα'' με τον τρόπο που ''έπαιξε'' και ο συντάκτης του επίμαχου άρθρου. Όποιος όμως διάβασε καλά όσα έγραψα κάτω από τις φωτογραφίες κατάλαβε ότι το θέμα δεν ήταν η ομοιότητα αλλά το γεγονός ότι έκρινε έναν μουσικό χώρο από ένα εξώφυλλο περιοδικού.

    Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Δεν ήθελα να έρθω σ' αντιπαράθεση με κανέναν, τουλάχιστον όχι για τον συγκεκριμένο λόγο. Κρίμα που κάποιοι δεν το κατάλαβαν αλλά εντούτοις βρήκαν την ευκαιρία να πουλήσουν και πνεύμα... Κι είναι ακόμα πιο κρίμα αν συλλογιστεί κανείς ότι ούτε εγώ ούτε ο Jorge ειρωνευτήκαμε κανέναν. Τι να πω...


    kwstasagas
    12.03.2009, 20:13

    Πάντως, παιδιά, εμένα το παρόν τόπικ μπορώ να πω ότι με στεναχώρεσε !!!

    Εκεί στα μακρινά 80ς το περιοδικό ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ ήταν το πλέον αγαπημένο μου εφηβικό ανάγνωσμα [μαζί με το ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ βεβαίως βεβαίως ... ] .... Πραγματικά, "ρουφούσα" τις σελίδες του μέχρι "τελευταίας ρανίδας" : Τη στήλη του Α112 "ΕΝΑ ΑΓΡΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ MEDIA", με τις απόψεις και τις πληροφορίες για την ποπ / ροκ μουσική του εξωτερικού [θυμάμαι ότι αποστήθιζα ατάκες της εν λόγω στήλης για να τις λέω στους συμμαθητές μου και να φαίνομαι "ψαγμένος" περί τα μουσικά {#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.smartass}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}]. Τα κείμενα της ΜΑΝΙΝΑΣ ΖΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗ, στα οποία παρουσιάζονταν τα στέκια της Αθήνας [τα μπαράκια στο Θησείο, το καφενεδάκι στον Εθνικό Κήπο, τα καφε - μπαρ της Καστέλλας ... κι εγώ έλεγα "αχ, πότε θα μεγαλώσω για να τα γυρίσω κι εγώ όλα αυτά τα μέρη" !!!! Πριν ένα χρόνο περίπου, που έτυχε να βρεθώ με τη συμπαθέστατη Μανίνα στην ίδια εκδήλωση, η Μανίνα χάρηκε πάρα πολύ όταν τής τα είπα από κοντά όλα αυτά !!!]. Ένα σωρό συνεντεύξεις καλλιτεχνών - τραγουδιστών, ηθοποιών κλπ - που στη συνέχεια έγιναν αγαπημένοι μου [μού έχει μείνει μια καταπληκτική συνέντευξη με τον Πορτοκάλογλου] ...... και άλλα πολλά ....

    Και τώρα .... είναι πολύ κρίμα που βλέπω ότι το παρόν αυτού του - πάλαι ποτέ - αγαπημένου μου περιοδικού δεν  έχει καμία σχέση με το παρελθόν του .... Το μόνο, λοιπόν, που έχω να κάνω είναι να κρατήσω τις όμορφες αναμνήσεις από τον παλιό καλό ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ ....  

     

     


    StavmanR
    12.03.2009, 21:07

    Che,

    καλώς πράττεις και ανοίγεις ό,τι είδους τόπικ επιθυμείς. Ακόμη καλύτερα πράττεις να το ονοματίζεις κατά πώς επιθυμείς. Κανείς εξ' όσων πουλάνε πνεύμα δασολογίας επέκρινε είτε το ένα, είτε το άλλο. Στο πνεύμα της δασολογίας λοιπόν, θα σου τονίσω ότι κάνεις εκείνο το οποίο κατακρίνεις στους άλλους: δεν διαβάζεις προσεκτικά αυτά που γράφει, κοιτώντας το δέντρο και χάνοντας το δάσος.

     

    Παρακολουθώ αρκετό καιρό αμέτοχος αυτήν την ενότητα του ιστότοπου και βλέπω συνεχώς τόπικς σχετικά με έριδες, συνεντεύξεις άσχετες με την ουσία της μουσικής, γαστρονομικές ανησυχίες κλπ. Εκείνο που δεν κατανόησα στο συγκεκριμένο λοιπόν τόπικ, είναι το "ποιο είναι το αντικείμενο συζήτησης", μιας και έχει ανοιχθεί στην κατηγορία "Μουσικές συζητήσεις". Το κείμενο λοιπόν είναι ένα αντιμανιφέστο κατά του αντιεντεχνισμού, με σουρρεαλιστικό τίτλο και στοιχεία "κυβισμού". Αν δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης θα μπορούσε κάλλιστα να μεταφερθεί στο περιοδικό. Αν υπάρχει θέμα συζήτησης και δεν σχετίζεται άμεσα με τη μουσική (πχ. πώς κατέντησε έτσι το τάδε περιοδικό) καλό θα ήταν να μεταφερθεί σε άλλη κατηγορία εξαρχής, ώστε ταυτόχρονα να μην παραπλανά, αλλά και να μην "γεμίζει" άσχετες κατηγορίες.

     

    Το άρθρο αναφέρεται επικριτικά σε ένα άρθρο ενός περιοδικού. Είναι λίγο τραβηγμένο να υποστηρίζουμε ότι συζητούμε περί της μουσικής, όταν σχολιάζουμε περιοδικό που σχολιάζει περιοδικό που σχολιάζει τη μουσική. Νομίζω ότι έγινα σαφής, όπως και οι προθέσεις μου που δεν σχετίζονται με ...εμπόριο πνεύματος. Το αστείο είναι πώς η κύρια "μομφή"  θα μπορούσε να πει κανείς πως στρέφεται κατά του Γιώργου, μιας και αφορά την ευθύνη ταξινόμισης των άρθρων σε κατηγορίες.

     

    Καλή συνέχεια άνευ παρεξηγήσεων{#emotions_dlg.beer}

     

     


    vouliakis
    14.03.2009, 00:46

    Φτυστός η Θαλαντούρη αυτός ο Φαρασσινός...{#emotions_dlg.eek}


    melin
    25.03.2009, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 12-03-2009 στις 17:18 έγραψε...

    Ενας κακοβουλος σχολιασε κακοβουλα δυο μεγαλους καλλιτεχνες.Ας μην γινει γαιτανακι και δοθει μεγαλη αξια στους ανωνυμους αρθογραφους.Ειναι σχεδον σιγουρο οτι αν ο Θαλασινος διαβαζε το συγκεκριμενο σχολιασμο θα γελαγε καθοτι διαθετει και χιουμορ.Ας μην γινομαστε οι υπερασπιστες του τιποτα γιατι ο σχολιασμος που εχει κανει ο συγκεκριμενος αρθογραφος ειναι αυτο ακριβως.Το τιποτα.



    Συμφωνώ απόλυτα!!!


    220493
    25.03.2009, 18:25

    Μπα δεν νομίζω........