ελληνική μουσική
    710 online   ·  210.832 μέλη

    Βικτωρία Ταγκούλη (α)

    jorge
    07.03.2009, 23:56

    Το (α) είναι ο ...τίτλος του δίσκου. Επειδή δεν είναι του γούστου μου οι συγκεκριμένες φωνές (τραγουδάνε πολύ ψηλά) είπα να μην γράψω στο Περιοδικό, αλλά απλά να παραθέσω εδώ το Δελτίο Τύπου.

    Βικτωρία Ταγκούλη
    (α)
    Έντεκα τραγούδια του Χρίστου Θεοδώρου


    Τους γνωρίσαμε από την ομάδα του Σταμάτη Κραουνάκη Σπείρα- Σπείρα. Η Βικτωρία Ταγκούλη συμμετείχε ως τραγουδίστρια – performer και ο Χρίστος Θεοδώρου ως συνθέτης σε όλες σχεδόν τις παραστάσεις της ομάδας από το 1999 μέχρι το 2007.

    Η Βικτωρία Ταγκούλη, πτυχιούχος του τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του πανεπιστημίου Μακεδονία, πτυχιούχος ανωτέρων θεωρητικών, του μουσικοπαιδαγωγικού συστήματος Kodaly και διπλωματούχος μονωδίας με καθηγητή τον Κωνσταντίνο Πασχάλη, εκτός από τη συμμετοχή της στις παραστάσεις της Σπείρας- Σπείρας, συμμετείχε στην παράσταση «Εγκλήματα κι εγκλήματα» του Α. Στρίνμπεργκ με πρωταγωνιστές τον Μ. Χατζησάββα και τη Κ. Καραμπέτη (χειμ. 2007-2008) και πρωταγωνίστησε στο μονόπρακτο μιούζικαλ «Προς κατεδάφιση» του Tenesse Williams σε μουσική Χρίστου Θεοδώρου, λιμπρέτο Διαμαντή Γκιζιώτη και σκηνοθεσία Γρηγόρη Χατζάκη (Ιουλ. 2008). Φέτος εμφανίζεται στην παράσταση «Φουρκέτα» της Ελένης Γκασούκα στο θέατρο Εμπορικόν.

    Ο Χρίστος Θεοδώρου εκτός από τις παραστάσεις της Σπείρας-Σπείρας, έχει γράψει μουσική για 16 θεατρικές παραστάσεις και δύο κινηματογραφικές ταινίες.

    Το (α) είναι η πρώτη προσωπική δισκογραφική δουλειά της Βικτωρίας Ταγκούλη σε έντεκα τραγούδια του Χρίστου Θεοδώρου. Οι στίχοι είναι του Χρήστου Κανελλόπουλου, της Μαρίας Θεοδώρου, του Γιώργου Σαχίνη, του Διαμαντή Γκιζιώτη και του Γρηγόρη Χατζάκη ενώ υπάρχουν και δύο μελοποιημένα ποίηματα, το «Κι έπινα μέσ’ απ’ τα χείλια σου» του Ναπολέοντα Λαπαθιώτη και «Τα γιασεμιά» του Κωστή Παλαμά. Τέλος, μία νέα μελοποίηση του τραγουδιού της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου «Ο μπάρμπας μου ο Παναγής». Η Βικτωρία Ταγκούλη που ξεχώρισε ήδη από τα πρώτα της βήματα στην ομάδα Σπείρα- Σπείρα, ερμηνεύει μοναδικά και με έντονη θεατρικότητα τα ατμοσφαιρικά τραγούδια του Χρίστου Θεοδώρου. Το πρώτο τους άλμπουμ με τον χαρακτηριστικό τίτλο (α), απλά δεν πρέπει να λείπει από τη δισκοθήκη σας!





    επισυναπτόμενα: TAGOULI-COVER.jpg 
    kwstasagas
    08.03.2009, 12:08

    "Τέλος, μία νέα μελοποίηση του τραγουδιού της Ευτυχίας Παπαγιαννοπούλου «Ο μπάρμπας μου ο Παναγής»."

    Η προηγούμενη μελοποίηση του ποιήματος της ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ "Ο μπάρμπας μου ο Παναής" έχει γίνει από τον πιανίστα - οργανίστα ΓΙΩΡΓΟ ΣΤΕΦΑΝΑΚΗ, με ερμηνεία από τον ΜΙΧΑΛΗ ΖΑΜΠΕΤΑ, υιό του ΓΙΩΡΓΟΥ ΖΑΜΠΕΤΑ. Μπορείτε να το βρείτε στο YouTube .....