ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    Επιλογή τραγουδιού!

    tagar
    08.03.2009, 00:13

    Είμαστε μουσικό σύνολο και θα λάβουμε μέρος σε μουσικό διαγωνισμό και δυσκολευόμαστε στην επιλογή μουσικού κομματιού απο τους παρακάτω συνθέτες: Μίκης Θεοδωράκης, Απόστολος Καλδάρας, Χρήστος Λεοντής, Μάνος Λοΐζος, Γιάννης Μαρκόπουλος, Θάνος Μικρούτσικος, Δήμος Μούτσης, Σταύρος Ξαρχάκος, Μίμης Πλέσσας, Διονύσης Σαββόπουλος, Μάνος Χατζιδάκις! Επειδή δεν έχουμε πολύ καλούς τραγουδιστές τα τραγούδια που επιλέξαμε βασίζονται κυριως στην ορχήστρα(πιάνο,κιθάρα,αρμόνιο)

    Μέχρι τώρα έχουμε επιλέξει τα 1)Κεμάλ, 2)Προσκυνητής ή Πόλη Χιόνι(Δικής μας επιλογής), και θέλουμε άλλο ένα απο τους παραπάνω συνθέτες.

    Προτείνετε μας κάποιο Ευχαριστούμε

     

     


    kwstasagas
    08.03.2009, 01:14

    Χμμμ .... εγώ αν ήμουν στη θέση σας θα επέλεγα ΧΡΗΣΤΟ ΛΕΟΝΤΗ !!! Κι αυτό επειδή είναι λιγότερο αναγνωρισμένος σε σχέση με τους υπόλοιπους που αναφέρεις [παρόλο που το έργο του είναι σπουδαιότατο]. Έτσι, η επιλογή τραγουδιού από Λεοντή θα είναι, προφανώς, μια ευχάριστη έκπληξη για τους παρευρισκόμενους στον διαγωνισμό !!! 

     

    Θα σάς πρότεινα, δε, να επιλέξετε κάποιο τραγούδι από το "ΑΧ ΕΡΩΤΑ", με τα μεταφρασμένα ποιήματα του ΛΟΡΚΑ : Ίσως το "Λούζεται η αγάπη μου στον Γκουαδαλκιβίρ", ίσως το "Νανούρισμα" [που πρόσφατα μάς το θύμισε μετά από πολλάααα χρόνια η Τσανακλίδου στο "Μετρό"], ίσως το "Ο παράδεισός μου", ίσως το ομώνυμο "Αχ Έρωτα" .....  


    tagar
    08.03.2009, 19:29

    Οκ καλά όλα αυτά που μας λες ρε φίλε αλλά δεν είναι "του στυλ μας" αυτά επειδή δεν έχουμε μπουζούκι κιόλας κάτι πιο  ελαφρύ με κιθάρα και πιάνο!! Είχαμε παίξει και την Jamaica αλλά δεν θέλουμε κάτι τόσο "χαρούμενο"{#emotions_dlg.clap}, και τόσο εύκολο!! Κάτι άλλο?


    edalleynejohnson
    14.03.2009, 00:32

    Ίσως η "όμορφη πόλη" του Μίκη θα ταίριαζε στην περίπτωσή σας.

    Είναι καταπληκτικό και μελαγχολικό. Ελπίζω να βοήθησα


    tagar
    15.03.2009, 01:55

    Eυχαριστούμε πολύ αλλά τώρα έγινε ο διαγωνισμός,πήραμε και το 3 βραβείο!!{#emotions_dlg.thumbup}


    edalleynejohnson
    20.03.2009, 13:19

    Μπράβο ρε παιδιά ..Άντε και την επόμενη φορά με το πρώτο.