ελληνική μουσική
    723 online   ·  210.848 μέλη

    Φιλί μεταξύ ανδρών ανάβει φωτιές στην Εθνική Λυρική Σκηνή

    jorge
    09.03.2009, 11:31
    Ενα φιλί μεταξύ ανδρών επί σκηνής έκανε τη «Ρούσαλκα» πεδίο... μάχης! Ο πρωταγωνιστής πρίγκιπας της όπερας του Αντονίν Ντβόρζακ, που έκανε πρεμιέρα την Παρασκευή στο θέατρο «Ολύμπια» από την «Εθνική Λυρική Σκηνή», φιλά στο στόμα έναν νέο (ίσως και το... είδωλό του) ξεσηκώνοντας τις αντιδράσεις και διχάζοντας το κοινό.

    Ωστόσο, ήδη η Ορχήστρα της ΕΛΣ που συμμετείχε στην παράσταση, διαμέσου του προέδρου των μουσικών της, είχε εκφράσει τις αντιρρήσεις της για τη σκηνοθετική ματιά που ακολούθησε η σκηνοθέτις Μαριόν Βάσερμαν, μια ψυχολογική ανάγνωση με ομοφυλοφιλικές νύξεις.

    Οι αντιπαραθέσεις και οι εντάσεις της πανελλήνιας πρεμιέρας της όπερας συνεχίστηκαν, σε μικρότερη κλίμακα, και το Σάββατο, οπότε μέλη των ομοφυλοφιλικών κοινοτήτων αντέδρασαν στα γεγονότα της Παρασκευής.

    Το χρονικό των προαναγγελθέντων αντιδράσεων ξεκίνησε πριν από την παράσταση της Παρασκευής, όταν μέλη της ορχήστρας της Λυρικής (η οποία συμμετείχε στην παράσταση) μοίραζαν «φυλλάδια» στους εισερχόμενους θεατές.

    «Οπως θα διαπιστώσετε παρακολουθώντας την παράσταση, η συγκεκριμένη σκηνοθετική απόδοση, εκτός του ότι αλλοιώνει το λιμπρέτο, προσδίδει στον κεντρικό ήρωα του έργου ομοφυλοφιλικές τάσεις με ακραίες σκηνές, κάτι για το οποίο διαμαρτυρηθήκαμε εγγράφως στη Διοίκηση της Λυρικής», έγραφαν μεταξύ άλλων, ενώ έδιναν και μια σύνοψη της υπόθεσης για να διαφωτίσουν το κοινό περί τίνος πρόκειται.

    Μην τυχόν και παρακολουθώντας την παράσταση δεν καταλάβει το «πρόβλημα»...

    Η παράσταση, παρά την προσπάθεια που έγινε από την αρχή, κύλησε ομαλά μέχρι το φινάλε. Στο χειροκρότημα της αυλαίας οι «εξώστες» μίλησαν. «Ουουου...», «αίσχος», ήταν τα πρώτα που ακούστηκαν τα οποία κατέβηκαν στην πλατεία και ως κύμα εξαπλώθηκαν. Κραξίματα από τη μία και «μπράβο» και χειροκροτήματα από την άλλη.

    Ολοι οι ερμηνευτές, ακόμη και ο μαέστρος γιουχαϊστηκαν εντονότατα (ακούστηκε βέβαια και σχόλιο για την ορχήστρα: «Αυτή η ορχήστρα να πάει να παίξει στην Τεχεράνη!»), ενώ η σκηνοθέτις ζήτησε, από σκηνής, με ένα νεύμα να μιλήσει. Τις πρώτες λέξεις της στα Γαλλικά έπνιξαν φωνές και γιούχα, με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώσει ούτε τη φράση της.

    Την επομένη, το Σάββατο, γύρω στα πενήντα άτομα μέλη ομοφυλοφιλικών οργανώσεων, ανάμεσά τους και ο Γρηγόρης Βαλλιανάτος, μπήκαν στην αίθουσα και διάβασαν από... πλατείας κείμενο-απάντηση στα γεγονότα της προηγούμενης ημέρας. Στην κίνησή τους αυτή υπήρξαν αντιδράσεις και μικροεπεισόδια από εργαζόμενους, μουσικούς και κοινό.

    πηγή: ΕΘΝΟΣ


    paradisefox
    09.03.2009, 13:28

    Μπράβο στους ανοιχτόμυαλους  <<καλλιτέχνες>> μας..{#emotions_dlg.thumbdown}

    Και στο κάτω-κάτω αν είχανε τόσο μεγάλο πρόβλημα ας μην παίζανε για διαμαρτυρία!

    Αλλά βέβαια μη χάσουμε και το ψωμάκι μας τώρα...


    despinakontogianni
    09.03.2009, 17:04

    Δεν ξέρω αν το έβλεπα στη Λυρική πώς θα αντιδρούσα...Οκ, δέχομαι πως υπήρχε μια διαφορετική οπτική...


    sickhorse
    09.03.2009, 18:56

    Το ακουσα και εγω αυτο για τις αντιπαραθεσεις που παιχτηκαν!

     


    jorge
    10.03.2009, 00:04

    sickhorse θα μπορούσες σε παρακαλώ να γράφεις ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ στα topics στα οποία γράφεις; Έχεις γεμίσει τον κόσμο ανούσια posts μιας γραμμής, που ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ αφάνταστα. Μη με αναγκάσεις να σου ξανακάνω παρατήρηση σε παρακαλώ.


    freakhood
    10.03.2009, 04:23

             Δεν περίμενα και κάποια διαφορετική αντιμετώπιση από αυτήν που εισπράχθηκε στην λυρική. Το πόσο παλαιοσυντηρητικός λαός είμαστε στις δομές αλλά και στις "αξίες" μας, δεν είναι κάτι που ανακαλύφθηκε σήμερα.


    stam82
    10.03.2009, 08:12

    Μερικές απορίες:  Όσοι παρακολούθησαςν την εν λόγω παράσταση και αντέδρασαν με όχι και τόσο ευγενικό τρόπο, θεωρούνται πολιτισμένοι, κουλτουριάριδες ή δε ξέρω κι εγώ τι άλλο παρεμφερές;

     Τι διαφορά έχει η συμπεριφορά αυτή απο τη συμπεριφορά κάποιων εξαγριωμένω φιλάθλων μιας ποδοσφαιρικής ομάδας την οποία μάλιστα συμπεριφορά είναι πολύ πιθανό να αποδοκιμάσουν οι κύριοι ξευτοκουλτουριάριδες;


    blackdragon
    12.03.2009, 14:55

    Η αλήθεια είναι πως να συμβαίνει κάτι τέτοιο στην Λυρική Σκηνή δεν το έχω ξανακούσει. Σαφώς πολύ πρωτότυπο, δεν είναι κάτι που το είδε κάποιος στο δρόμο. Πάντως δεν μπορώ να πω πως το βλέπω θετικό....δεν ξέρω αν αυτό θεωρείται οπισθοδρομικό ή συντηρητικό...το μόνο σίγουρο είναι πως το θεωρώ αρνητικό...ίσως να έχουμε εκμηδενίσει ορισμένες αξίες στη σημερινή εποχή....


    freakhood
    14.03.2009, 05:22

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 10-03-2009 στις 04:23 έγραψε...

             Δεν περίμενα και κάποια διαφορετική αντιμετώπιση από αυτήν που εισπράχθηκε στην λυρική. Το πόσο παλαιοσυντηρητικός λαός είμαστε στις δομές αλλά και στις "αξίες" μας, δεν είναι κάτι που ανακαλύφθηκε σήμερα.



    Μάλιστα...

    Βλέπω πως επιβεβαιώνομαι απολύτως τελικά, τουλάχιστον όσον αφορά αυτή την αποψη μου.


    nikos_music
    14.03.2009, 12:17

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 14-03-2009 στις 10:01 έγραψε...

    Οι ομοφυλοφιλικές περιπτύξεις επί σκηνής απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό, όπως θα γινόταν πχ αν είχαμε μία σκηνή αυνανισμού επί σκηνής.

     



    Στην περίπτωση αυνανισμού θα απευθύνονταν σε όλους, οπότε μάλλον άκυρο το παράδειγμα - άσε που θα ήταν πια λαικό θέαμα και όχι για τους λίγους...Γιατί έτσι όπως το θέτετε είναι σαν να είναι η ομοφυλοφιλία και ο αυνανισμός το ίδιο και το αυτό.

    Προσωπικά θεωρώ αστεία και μόνο όσα έγιναν, οι περισσότεροι είναι υποκριτές και ψευτες, ομοφοβικοί και κατ ουσίαν ανώμαλοι, που τους ενοχλεί μια καλλιτεχνική "άποψη" και δεν τους ενοχλεί η παιδική μαστροπεία που συμβαίνει γύρω μας - εγώ που ζω κοντά στην Ομόνοια έχω δει απίστευτα πράγματα- όπως και το ότι άνθρωποι της Εκκλησίας παρενοχλούν σεξουαλικά ανήλικα αγόρια σαν το πρόσφατο επεισόδιο με τον ηγούμενο...

    Είναι δηλαδή σουρεαλιστικό να κάθεσαι σε μια καρέκλα και να γιουχάρεις μια καλλιτεχνική άποψη αντί να βγείς και να γιουχάρεις τα πραγματικά γεγονότα που συμβαίνουν δίπλα σου, στην γειτονιά σου, στην χώρα σου!


    nikos_music
    14.03.2009, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 14-03-2009 στις 13:10 έγραψε...

    Μία οποιαδήποτε ερωτική πράξη που παρουσιάζεται επί σκηνής δε μπορεί παρά να απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

    Το να τους ενοχλεί το συγκεκριμένο θέμα με ποιόν τρόπο αποδεικνύει ότι δεν τους ενοχλούν τα υπόλοιπα;



    Mα τι λέτε; Δηλαδή ένας φόνος για παράδειγμα αφορά μόνο ένα κοινό εγκληματιών ή μια κωμωδία αφορά μόνο ένα κοινό κωμικών ή φαρσαδώρων;

    Εσείς δηλαδή όταν πάτε να δείτε θέατρο εξετάζετε κατα πόσο το έργο απευθύνεται σε εσάς;

    Ή αν πάτε σε μια συναυλία εξετάζετε ποια τραγούδια θα παίξουν μήπως και δεν απευθύνονται όλα σε εσάς;

    Δεν με καλύπτει η τοποθέτηση σας.

    Η γοητεία της τέχνης είναι το πέρα από αυτό που ζούμε ή θα θέλαμε να ζήσουμε. Είναι και το άγνωστο, το "απαγορευμένο", το μη συμβατό, το υπερβατό.

    Προσωπικά δεν με ενοχεί κάτι όταν δίνεται σωστά μέσα απο την πλοκή ή την άποψη που έχει ο δημιουργός ή ο σκηνοθέτης,

    Αυτά που με ενοχλούν είναι αυτά που ανέφερα πριν και που βρίσκω την υποκρισία να νικάει κάθε άλλη "λοξοδρόμηση"...

     

     

     


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 14-03-2009 13:38 ]


    jorge
    14.03.2009, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος nikos_music στις 14-03-2009 στις 12:17 έγραψε...

    Είναι δηλαδή σουρεαλιστικό να κάθεσαι σε μια καρέκλα και να γιουχάρεις μια καλλιτεχνική άποψη αντί να βγείς και να γιουχάρεις τα πραγματικά γεγονότα που συμβαίνουν δίπλα σου, στην γειτονιά σου, στην χώρα σου!

    Νίκο, δηλαδή αν κάποιος γιουχάρει τα πραγματικά γεγονότα που συμβαίνουν στη χώρα του, τότε μόνο έχει δικαίωμα να γιουχάρει μια καλλιτεχνική άποψη;

    Γιατί κάποιος γονιός που είχε πάρει από καιρό εισιτήριο ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ να παρακολουθήσουν τη Λυρική, να πρέπει να εξηγεί στα "άβγαλτα" ακόμα παιδιά, που ακόμα μιμούνται αυτά που βλέπουν (όπως ΚΑΘΕ παιδιί), οτι το να φιλά ένας άνδρας έναν άλλον άνδρα δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-03-2009 14:05 ]


    nikos_music
    14.03.2009, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-03-2009 στις 14:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nikos_music στις 14-03-2009 στις 12:17 έγραψε...

    Είναι δηλαδή σουρεαλιστικό να κάθεσαι σε μια καρέκλα και να γιουχάρεις μια καλλιτεχνική άποψη αντί να βγείς και να γιουχάρεις τα πραγματικά γεγονότα που συμβαίνουν δίπλα σου, στην γειτονιά σου, στην χώρα σου!

    Νίκο, δηλαδή αν κάποιος γιουχάρει τα πραγματικά γεγονότα που συμβαίνουν στη χώρα του, τότε μόνο έχει δικαίωμα να γιουχάρει μια καλλιτεχνική άποψη;

    Γιατί κάποιος γονιός που είχε πάρει από καιρό εισιτήριο ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ να παρακολουθήσουν τη Λυρική, να πρέπει να εξηγεί στα "άβγαλτα" ακόμα παιδιά, που ακόμα μιμούνται αυτά που βλέπουν (όπως ΚΑΘΕ παιδιί), οτι το να φιλά ένας άνδρας έναν άλλον άνδρα δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-03-2009 14:05 ]



    Τα ανηλικα παιδιά οφείλουν να γνωρίζουν. Η άγνοια είναι επικίνδυνη και όχι αυτό που λες. Το παιδί όταν πονηρευεται χάνει την μπάλα, όχι όταν γνωρίζει.

    Όσο αφορά την επιλογή του αν θα πάει κάποιος με τα παιδιά του ή όχι σε ένα τολμηρό έργο εξαρτάται σαφέστατα από την παιδεία που έχει δώσει στο παιδί του και την σωστή αντίληψη.

    Κακό έκαναν αυτοί που στείλαν τα παιδιά τους στην εκκλησία και τα αποπλάνησαν, γιατί ίσως είχαν την ίδια άποψη με σένα, και την πάτησαν.

    Προσωπικά οι γονείς μου μου από μικρή ηλικία με ενημέρωσαν για πολλά από αυτά που ίσως εσύ θεωρείς επικύνδυνα και επειδή μικρός  τα συναντησα μπροστά μου κάποιες φορές τα απέφυγα.

     

     


    jorge
    14.03.2009, 15:38

    Κοίτα, υπάρχουν παιδιά που δέχονται τα λόγια των γονιών παθητικά και σε αυτή την περίπτωση θα "πιάσει" αυτό που λες. Τι γίνεται όμως με τα παιδιά που κάνουν, σκέφτονται και αγνοούν αυτά που τους λένε οι γονείς τους; Θα το έχουν απλά σαν μια εικόνα στο μυαλό τους και αυτό θα τους μείνει. Και οι εικόνες στην παιδική ηλικία, νομίζω οτι όλοι ξέρουμε πόσο επηρεάζουν.

    Δεν είναι δυνατόν να απαιτείς όλοι οι γονείς να είναι τέλειοι και όλα τα παιδιά να μπορούν να καταλάβουν σε μια ανώριμη ηλικία οτι τους λενε οι γονείς. Μακάρι να συνέβαινε, αλλά είναι ουτοπικό.


    paradisefox
    15.03.2009, 11:12

    Συμφωνώ με τον Γιώργο στο ότι δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο και ότι οι εικόνες  επηρεάζουν και είναι σημαντικές.Όμως όσο δυσάρεστες συνέπειες μπορεί να έχει για ένα παιδί το να δει ένα φιλί μεταξύ ανδρών, εξίσου δυσάρεστες είναι οι εικόνες ενός ακροατηριου να γιουχαίζει.Δηλαδή το να εντυπωθεί το ότι δεν είναι κακό όταν κάτι δεν μας αρέσει ή δεν μας βρίσκει σύμφωνους να γιουχαίζουμε ή να τα κάνουμε όλα γυαλιά-καρφιά.

    Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρξει όριο ηλικίας,όπως γίνεται στο σινεμά.Από κει και έπειτα ο καθένας ας διαπαιδαγωγήσει το παιδί του όπως νομίζει.

    Συμφωνώ με το ότι έπρεπε να γίνει η όπερα για λόγους καλλιτεχνικής ελευθερίας.Ακόμα και να έβαλε το φιλί η σκηνοθέτιδα για να δημιουργήσει ντόρο γύρω από το όνομά της, είναι καθαρά δικό της θέμα.

    Διαφωνώ πλήρως με την στάση του ακροατηρίου αλλά και των μουσικών.Mε το ακροατήριο γιατί το κάνανε γήπεδο, και με τους μουσικούς γιατί ως καλλιτέχνες θα έπρεπε να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι.Στο κάτω-κάτω όπως είπα και πριν αν είχανε όντως πρόβλημα με το φιλί ας μην παίζανε για διαμαρτυρία.

    Είναι κρίμα οι ίδιες σκηνές που αμαυρώνουν τον αθλητισμό να αμαυρώνουν και την τέχνη.Θα έπρεπε να εξαλειφθούν και όχι να αναπαράγονται και σε νέους χώρους.


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 15-03-2009 11:23 ]


    deathminor88
    15.03.2009, 11:23

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 10-03-2009 στις 04:23 έγραψε...

             Δεν περίμενα και κάποια διαφορετική αντιμετώπιση από αυτήν που εισπράχθηκε στην λυρική. Το πόσο παλαιοσυντηρητικός λαός είμαστε στις δομές αλλά και στις "αξίες" μας, δεν είναι κάτι που ανακαλύφθηκε σήμερα.



     

    Είμαστε ΤΟΣΟ πίσω που για πρώτη φορά θα συμφωνήσω με τον freakhood!

    Έλεος εν έτει 2009 να έχουμε ακόμα τέτοιες αντιλήψεις.

     

    ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ, ΠΡΟΚΑΤΗΛΕΙΜΕΝΟΙ, ΟΜΟΦΟΒΙΚΟΙ, ΠΑΛΑΙΟΛΙΘΙΚΟΙ

    χαχαχαχ


    ins2anity
    15.03.2009, 17:44

    φιλε jorge διαβασα ενα προηγουμενο ποστ σου και πρεπει να ξερεις πως με τον τροπο που σκεφτεσαι δημιουργεις ρατσιστικα στερεοτυπα...γτ δηλαδη να μην δουν τα παιδια το διαφορετικο; διαφορετικο ειναι οχι αναγκαια χειροτερο...στην προκειμενη περιπτωση το καλο και το ασχημο ειναι υποκειμενικα....

    πρεπει δηλ να τους κλεισουμε τα ματια; γιατι;

    οταν μου προβαλλουν τα δικα σου προτυπα γιατι δεν αντιδρας?

    οταν μου προβαλλουν την θρησκεια που εσυ πιστευεις στα σχολεια γτ ολα ειναι καλα; ασε λοιπον και το διαφορετικο να μπει μεσα στα μυαλα των παιδιων...

    και μην μου πεις οτι μονο το προστυχο κερδιζουν

    αυτο το δεχομαστε αδιαλειπτος και χωρις να μας το προσφερουν οι ομοφιλοφυλοι.

    δηλ τα παιδια μας γτ να δουν αυτο που πιστευεις εσυ;

    δεν μπορω να το καταλαβω...

    δυστυχως κι εμενα με τετοια γ...α προτυπα με μεγαλωσαν και δυστυχως δεν τα εχω αποβαλλει ακομα....

     


    Ananeotis
    15.03.2009, 19:49

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14-03-2009 στις 15:38 έγραψε...

    Κοίτα, υπάρχουν παιδιά που δέχονται τα λόγια των γονιών παθητικά και σε αυτή την περίπτωση θα "πιάσει" αυτό που λες. Τι γίνεται όμως με τα παιδιά που κάνουν, σκέφτονται και αγνοούν αυτά που τους λένε οι γονείς τους; Θα το έχουν απλά σαν μια εικόνα στο μυαλό τους και αυτό θα τους μείνει. Και οι εικόνες στην παιδική ηλικία, νομίζω οτι όλοι ξέρουμε πόσο επηρεάζουν.

    Δεν είναι δυνατόν να απαιτείς όλοι οι γονείς να είναι τέλειοι και όλα τα παιδιά να μπορούν να καταλάβουν σε μια ανώριμη ηλικία οτι τους λενε οι γονείς. Μακάρι να συνέβαινε, αλλά είναι ουτοπικό.



      Πλεον η Ιατρικη εξηγει με ορους βιολογιας και γενετικης την ομοφυλοφιλια..Με αλλα λογια ομοφυλοφιλος γεννιεσαι,δεν γινεσαι...Αρα ενα παιδι το οποιο δεν ειναι ομοφυλοφιλο δεν προκεται οσα φιλια κι αν βλεπει να γινει...

      Αν ητανε οτι βλεπουν τα παιδια να το μιμουνται θα ειχανε γινει εκατονταδες φονοι και βιασμοι λογω της παρακολουθησης της τηλεορασης απο τους μπομπιρες...

      Απο την αλλη σιγουρα το να βλεπω δυο μαντραχαλους να πλακωνονται στα φιλια δεν με τρελενει σαν ιδεα...Ομως και οι μπαμιες δεν μ αρεσουν καθολου..Παρ'ολα αυτα δεν εχω γιουχαρει κανενα που τις τρωει και βεβαια δεν σηκωθηκα να φυγω απο καμμια αιθουσα σινεμα η θεατρου επειδη ο ηρωας σε μια σκηνη ετρωγε μπαμιες...

      Οσο για τα γεγονοτα στη λυρικη...Αστειοτητες και μονο...Κανενας δεν πρεπει να ασχοληθει με στημενα διαφημιστικα κολπακια...

     


    jorge
    15.03.2009, 20:59

    Παράθεση:

    Το μέλος ins2anity στις 15-03-2009 στις 17:44 έγραψε...

    φιλε jorge διαβασα ενα προηγουμενο ποστ σου και πρεπει να ξερεις πως με τον τροπο που σκεφτεσαι δημιουργεις ρατσιστικα στερεοτυπα...γτ δηλαδη να μην δουν τα παιδια το διαφορετικο; διαφορετικο ειναι οχι αναγκαια χειροτερο...στην προκειμενη περιπτωση το καλο και το ασχημο ειναι υποκειμενικα....

    Οκ φίλε μου, όταν με το καλό κάνεις παιδάκι και φθάσει 6-7 ετών, πήγαινε το να δει όλα τα "διαφορετικά" που υπάρχουν στον κόσμο, έτσι να αποκτήσει μια εικόνα των πάντων. Τράβα του και μια ένεση ηρωίνης, βάλτου να δει και σεξ με ζώα ή βάλτο να ποζάρει γυμνό μέρα μεσημέρι στο μνημείο του Αγνωστου Στρατιώτη. Μπορεί να του αρέσουν.

     

    Δεν είμαι κατά των γκέι σε καμιά περίπτωση. Όμως όταν συμμετάσχω ή είναι να παρακολουθήσω ένα event, θέλω να είμαι ενημερωμένος αν αυτό που θα δω προσβάλει την αισθητική μου. Όταν οι άνθρωποι πήραν εισιτήρια να δουν Λυρική, δεν ήταν ενημερωμένοι και αυτό τους έβγαλε έξω από τα ρούχα τους. Εεγώ δεν ξέρω αν θα γιουχάιζα, αλλά σίγουρα δε θα ένιωθα και άνετα.

    Όμως το θέμα μας δεν είναι το γιουχάισμα, αλλά το φιλί.

     

    Παράθεση:

    οταν μου προβαλλουν τα δικα σου προτυπα γιατι δεν αντιδρας?

    Όταν φιληθεί άντρας με γυναίκα, ναι, όντως, δεν θα αντιδράσω. Εχεις δίκιο. Μήπως να ντρέπομαι;

     

    Παράθεση:

    οταν μου προβαλλουν την θρησκεια που εσυ πιστευεις στα σχολεια γτ ολα ειναι καλα; ασε λοιπον και το διαφορετικο να μπει μεσα στα μυαλα των παιδιων...

    Μίλησα πουθενά για θρησκεία; Ντε και καλά όποιος δε γουστάρει να βλέπει άντρες να φιλιούνται, να είναι της εκκλησίας; Πως προκύπτει αυτό;


    ins2anity
    16.03.2009, 00:58

    θα απαντησω λιγο αντιστροφα απο την σειρα που εγραψες...πρωτα απ'ολα...

    ειπα εγω αν εισαι η οχι της εκκλησιας; ενα παραδειγμα προβολης προτυπων ηταν...το αν εισαι η οχι πιστος δεν με αφορα και με αφηνει παγερα αδιαφορα...δεν με ενδιαφερει...αλλα με νοιαζει το οτι μεσα στα σχολεια προβαλονται διαφορα προτυπα αποδεκτα κατα τους πολλους και δεν μας επιτρεπουν να αναπτυξουμε δικα μας κριτηρια και συστηματα ιδεων....δεν ειναι μονο η θρησκεια..απλα ανεφερα ενα παραδειγμα...οσο για την σχεση ομοφιλοφυλιας και εκκλησιας ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει οτι θα προεκυπτε απο το ποστ μου αλλα μιας και το ειπες εμενα δεν με ενδιαφερει καθολου...

    δευτερων...αν καπου εγραψα να δοκιμασει καθε τι ξενο και περαν του πρεπον η και του νομιμου(γτ εκανες αναφορα κ σε ναρκωτικα) η να προσβαλει αξιες πες μου....δεν θυμαμαι ατι τετοιο αλλα μπορει να κανω κ λαθος...τεσπα...ειπα οτι δεν πρεπει να αποριπτει η καλυτερα να μην αποριπτουμε εμεις το διαφορετικο εκ μερους του...

    τριτον.φανταζεσαι να αντιδρουσαν ολοι οι ομοφιλοφυλοι οπως εμεις;τοτε ο ερωτας θα χανοταν απο την επιφανεια καθως η πραξη του θα ηταν κατακριταια απο πολλους...βλεπεις ομως οτι μονο εμεις νομιζουμε πως εχουμε καθε δικαιωμα να υποσκαπτουμε τα πιστευω αλλων...να αντιδρασουν θα ηταν παραλογο και βλακωδες...οσο παραλογη και βλακωδη θεωρω την συμπεριφορα μας προς αυτους......

    .........παντα φιλικα.......