ελληνική μουσική
    722 online   ·  210.851 μέλη

    συμβουλές για να μην κουράζομαι όταν εκτελώ κομμάτια

    Vaggelis-13-
    10.03.2009, 19:34

    Είμαι μαθητής της β' λυκείου και πηγαίνω από τον Οκτώβριο φωνητική.Τούς πρώτους 2 μήνες έκανε μόνο φωνητικές ασκήσεις και καθόλου τραγούδι.Στη συνέχεια,πήγαινα στο ωδείο,έκανα ένα τέταρτο στην αρχή ασκήσεις και μετά έμπαινα στο τραγούδι.Το θέμα είναι ότι:κουράζομαι όταν λέω 3 και παραπάνω τραγούδια.Έχω την αίσθηση ότι στο λαιμό μου κολάει σας ένα ξένο σώμα και θέλω να καθαρίζω συνέχεια το λαιμό μου πίνοντας νερό. Αποφεύγω το βήχα, γιατί καταπονεί πολύ τις φωνητικές χορδές. Έχω μάθει τεχνικές διαφράγματος,τοποθέτησης φωνής και ένα κόλπο, που κυρίως στις ψηλές νότες ανοίγεις πολύ το πίσω μέρος του στόματός σου,προσπιώντας χασμουριτό. Στο παρελθόν-πριν 2 περίπου χρόνια-τραγουδούσα στο σπίτι μου τελείως ερασιτεχνικά και χωρίς να ξέρω τις απαιτούμενες τεχνικές. Τραγουδούσα ακόμα και 2 ώρες ασταμάτητα τη μέρα. Αλλά εντάξει,όταν άρχιζα και κουραζόμουν και δεν μπορούσα να φτάσω εκείνες τις ψηλές νότες που έφτανα τότε(την περίοδο αυτή που τραγουδούσα),σταμάτησα το τραγούδι και...από τότε που με χάνεις πού με βρίσκεις, στον Ω.Ρ.Λ. είμαι. Δέ μου διέγνωσε τίποτα άσχημο για τις φωνητικές χορδές, όπως πολύποδες, κάλλο κ.λ.π., αλλά μου είπε ότι είναι κουρασμένες και ότι χρειάζεται κανά 3μηνο μόνο Ορθοφωνία(ασκήσεις και όλα τα σχετικά)και μετά σιγά σιγά να μπείς στο τραγούδι. Αυτό και έκανα. Όμως, βλέπω ότι αφού μπήκα στο τραγούδι, και πάλι, μετά από 2 μήνες που κάνω τραγούδι τώρα,  κουράζομαι. Αισθάνομαι ότι ο λαιμός μου τραντάζεται πολύ όταν εκτελώ κομμάτι. Ότι τραντάζονται πολύ οι φωνητικές μου χορδές.Κουράζομαι, πιέζομαι, πώς να το πώ; Τί να κάνω; Είμαι σε απελπισία,πραγματικά. Διέγνωσα,ωστόσο και κάτι άλλο: Έχω γαστροοισοφαγική παλλινδρόμηση, δηλαδή, ανεβαίνει πότε πότε υγρό απ' το στομάχι και είναι πολύ οξύ  και φτάνει μέχρι το λαιμό, και ίσως,λέω ίσως, είναι υπαίτιο αυτής της κούρασης, δηλαδή μπορεί να ερεθίζει τις φωνητικές χορδές.

    Τί με συμβουλεύετε να κάνω; Πάντως, αυτή την εβδομάδα που μας έρχεται, έχω κλείσει ραντεβού  με γαστρεντερολόγο για να κοιτάξω την παλλινδρόμηση και να πάρω κάποια θεραπεία για την εξάλιψή της.

    Αξιοσημείωτο ωστόσο είναι και το εξής: όσο μπορώ προσπαθώ να μην κουράζω τη φωνή μου, έχω μπεί πάλι μόνο σε ασκήσεις φωνητικής και έχω κόψει το τραγούδι τώρα, κάνω κατά καιρούς αφωνί.Να κάνω πόσες μέρες σχεδόν αφωνία;Βέβαια, εντάξει, δεν μπορώ να μή μιλώ καθόλου, γιατί πηγαίνω σχολείο, φροντηστήριο κ.λ.π.,αλλά όσο μπορώ και εκεί δε μιλώ.

    Μήπως, φταίει το ότι βρίσκομαι σε περίοδο μεταφώνησης;

     

    Σας  ευχαριστώ πάρα πολύ!!

    Όποιος μπορεί, ας με βοηθήσει παρακαλώ.


    PHILIPPOSSM
    10.03.2009, 20:11

    Αυτο με την παλλινδρομιση το εχω και εγω και θα ηθελα να μαθω τα αποτελεσματα απο τον γιατρο σου.

    Τωρα για την κουραση σιγουρα σου εχουν πει να (δουλευεις) εκπνεεις απο το διαφραγμα και οχι απο τους πνευμονες, και προσπαθησε να μην ζοριζεσαι, αλλωστε αυτο κανει το διαφραγμα, δεν σε κουραζει.


    BAGRATION
    11.03.2009, 11:31

    Φίλε βαγγέλη

    Μεγάλες διαφραγματικές εισπνοές επιδεινώνουν την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. (Μήπως  δεν είναι τυχαίο που είναι πιο συχνή στους τραγουδιστές απ' ότι στον υπόλυπο κόσμο?). Μπορείς κάλλιστα να τραγουδάς με πιο μικρές εισπνοές και αυτό να μην επηρεάσει καθόλου το αισθητικό αποτέλεσμα. Ευτυχώς η μαγεία του τραγουδιού δεν είναι θέμα ούτε διαφραγματικής χωρητικότητας, ούτε άψογης τεχνικης!!!!

    Αυτό σε συνδιασμό με τις ιατρικές συμβουλές που θα ακολουθήσεις θα σε απαλλάξει από τέτοια ενοχλητικά.

    Και η μεταφώνηση επηρρεάζει σημαντικά στη κούραση. Για την αφωνία νομίζω πως είναι καλά 2-3 μέρες να μιλας ελάχιστα (ένα σαββατοκύριακο ας πούμε) και για τις επόμενες 2-3 να αποφεύεγεις την ομιλία όταν αυτή δεν είναι απαραίτητη. Αν είταν κάτι σοβαρό και χρειαζόταν κατι παραπάνω θα στο λέγε και ο γατρός.

    Η δική μου άποψη είναι να βρείς από την φωνητική και τις ασκήσεις αυτά που ταιριάζουν σε εσένα και στην ηλικία σου και να κάνεις όσο χρόνο οφελεί εσένα. Ουτε λεπτό παραπάνω. Είναι σημαντικό να μην προσπαθείς να μπεις εσύ σε κάποια νόρμα αλλά να φέρεις την νόρμα στα δικά σου τα μέτρα.

     


    VOICETEACHER
    11.03.2009, 12:28

    Φιλε μου,η γαστροοισοφαγικη παληνδρομηση,ειναι συνηθισμενη,σε πολλουs ,και επηρεαζει,λιγο τιs φωνητικεs χορδεs.Σιγουρα ακομη η φωνη σου,δεν εχει στανταριστει,λογω μεταφωνησηs,απο οτι διαβασα,σωστα σου εμαθαν,μεχει στιγμηs,αλλα κοιταξε την μυτη σου,μηπωs εχειs διαφραγμα,η καμμια ρινιτιδα,και εχει αντικτυπο στην φωνη.αστα τα εντερακια σου ησυχα...και κανε 1 μερα την βδομαδα,πληρη αφωνια,κοινωs,μουγκοs.Δεν πιστευω να καπνιζειs.......{#emotions_dlg.rockon}


    Vaggelis-13-
    11.03.2009, 15:47

    Καλησπέρα!!!! αυτό είναι που με προβληματίζει πολύ. Είμαι 17 χρονών και δεν έχω βάλει στο στόμα μου ακόμα αλκοόλ. Δεν καπνίζω, αλλά ούτε παθητικός καπνιστής είμαι. Η μάνα μου όταν είναι να καπνίσει βγαίνει στο μπαλκόνι. Νόμος!! Δεν πάει να έχει -10 βαθμούς  έξω, η μάνα μου έξω. Δέν έρχομαι σε επαφή δηλαδή με τσιγάρο πουθενά. Πίνω πάνω από 20  -και δεν υπερβάλω σ'αυτό που σου λέω-ποτήρια νερό ημερησίως. Συνέχεια κατουριέμαι. Δέν μπορώ να πάω ούτε μια βόλτα μιλάμε. Όλο κατούρημα θέλω. Δηλαδή παίρνω όλες μου τις προφυλάξεις από πλευράς υγιεινής των φωνητικών χορδών και τις κρατάω σε καλή φόρμα. Χειμώνα Καλοκαίρι πίνω νερό από βρύση, μάλιστα, το Χειμώνα επειδή το νερό της βρύσης κάποιες κρύες μέρες είναι σα ψυγείου, γεμίζω μια κανάτα μεγάλη και την αφήνω μέχρι να τελειώσει και νάσου πάλι απ' την αρχή. Επίσης, τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα πίνω φασκόμηλο που κάνει καλό στη φωνή και όχι τσάι, γιατί περιέχει καφείνη. Εννοείται πως δεν πίνω ποτέ καφέ. Δηλαδή   κάνω εξοφρενικά πράγματα.

    Σου λέω πραγματικά, έχω μεγάλη λόξα με το τραγούδι και κάνω πράγματα που δεν τα κάνει ούτε ο καλύτερος τραγουδιστής μιλάμε. Λίγο πολύ όλοι κάνουν ατασταλίες, εγώ όχι.

    Κάνω σωστά καί τις διαφραγματικές αναπνοές και χρησιμοποιώ και το ''χασμουριτό'' όσο μπορώ για να μη ζορίζομαι.

    Εγώ, 1 με 2 φορές την εβδομάδα κάνω πλήρη αφωνία, αλλά μη νομίζεις, και τις υπόλοιπες μέρες, όχι μόνο με μέτρο η φωνή, αλλά καμιά φορά νευριάζουν οι γονείς μου που κάνω νοήματα και δε μιλάω. Ούτε φωνάζω, ούτε τίποτα.

    Τί να φταίει; Δηλαδή για να καταλάβεις, όχι μόνο όταν εκτελώ κάποιο κομμάτι, αλλά και έτσι, χωρίς κάν να μιλάω μαζεύονται συνέχεια φλέματα στο λαιμό, το καταλαβαίνω και θέλω να καθαρίσω το λαιμό μου. Ζορίζομαι ακόμα και στις φωνητικές ασκήσεις που κάνω πρίν μπώ στο τραγούδι. Τί να πώ.....δεν ξέρω. Τα έχω ψάξει όλα. Έχω ψάξει όλους τους παράγοντες που μπορεί να είναι υπαίτιοι. Μόνο αυτό με το υγρό που ανεβαίνει απ' το στομάχι δεν έχω κοιτάξει ακόμα. Θα πάω μες τη βδομάδα που μας έρχεται. Για να δούμε τί θα δούμε...

    Μήπως γνωριζεις αν αυτό το υυγρό είναι οξύ πολύ και επηρεάζει; Επίσης, μήπως ξέρεις από πού μπορεί να προέρχονται τα φλέματα; Επίσης, τί εννοούν όταν λένε ότι κάποιος τραγουδάει με το λαιμό, δηλαδή χαμηλά; Έτσι δηλαδή ζορίζεσαι;

     

     

    Το ξέρω ρε παιδιά ότι γράφω πολλά, αλλά βοηθήστε με σας παρακαλώ.

    Σας ευχαριστώ πολύ, όλους!!

    Βοήθησε με σε παρακαλώ, δασκάλα μου.


    -----------------
    τραγούδι=ζωή

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vaggelis-13- στις 11-03-2009 15:52 ]


    VOICETEACHER
    11.03.2009, 17:48

    Φιλε μου,καταρχαs ,ξεαγχωσου,χαλαρωσε,και ακου τι θα σου πω:Κουρασεs την φωνη σου,τα προηγουμενα χρονια,που τραγουδουσεs πολυ αποτι γραφειs,και μαλιστα,μεσα στην μεταφωνηση(κακο αυτο).Επειδη ειναι πολυ πιθανο να εχειs ρινικο προβλημα,απο ιγμοριτιδα,μεχρι αλλεργικη ρινιτιδα,και αυτα επηρεαζουν,με την εννοια οτι υπαρχει μια μονιμη πορτα,ανοιχτη σε μικροβια,για γραψε μου αν και ποσεs φορεs,συναχωνεσαι,μεσα σενα χρονο.Η γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση,λιγο επηρεαζει,και μην τρελλαινεσαι.Τσεκαρε την μυτη σου λοιπον σεναν καλο και ειδικο ΩΡΛ,φωνιατρο και τα ξαναλεμε..{#emotions_dlg.rockon}


    Vaggelis-13-
    11.03.2009, 20:33

    εντάξει ότι τραγούδαγα, τραγούδαγα. Σε χιλιάδες Ω.Ρ.ΛΑ που έχω πάει, κανένας δέ μου είπε ότι έχω κάποιο πρόβλημα. Μόνο ο αρχικός που πήγα, που μου είχε πεί ότι είναι κάπως κουρασμένες, αλλά μετά την Ορθοφωνία που έκανα για 2 μήνες, μετά σε όσους πήγαινα, δέ μου βρίσκανε τίποτα. Πέρυσι πρώτη φορά μου διέγνωσαν ότι έχω ιγμορίτιδα, αλλά μου έδωσε θεραπεία, την οποία ακολουθούσα πιστά. Μόνο τότε είχα συναχωθεί, που είχα και πυρετό. Από κεί και πέρα, συναχωμένη μύτη, να τρέχει δηλαδή διαφανή, σα νερό το χρώμα δεν ξαναέκανα, αλλά.. πάντα, μα πάντα η μύτη μου δεν είναι ξεβουλωμένη. Πάντα μα πάντα όλο και κάτι έχω μέσα, αλλά συνάχη όχι. Μάλιστα πολλές φορές που είμαι σπίτι και με το που αισθάνομαι να είναι κάτι κολλημένο, πηγαίνω στον καθρέπτη, ανάβω τα φώτα, ανοίγω στόμα και βλέπω ότι από πάνω απ' το φάρρυγγα, κατεβαίνει άλλοτε σα σάλιο ένα πράγμα, ενώ άλλες φορές είναι αρκετά παχύρευστο, διαφανή κατά βάση.Αλλά για συνάχη, όχι. Δέν ξέρω, δεν πρέπει να έχω τώρα ιγμορίτιδα, γιατί δεν έχω συνάχη και ο Ω.Ρ.Λ. που πήγα τώρα, την τελευταία φορά δέ βρήκε τίποτα, αλλά είδε τις φωνητικές μου χορδές ρόζ, ενώ είπε κανονικά πρέπει να είναι άσπρες. Πήγα,επειδή από κάποιο κρύωμα με πόναγε ο φάρρυγγας και ήταν λιγάκι ερεθισμένος και μου έδωσε 10 μέρες αντιβίωση. Κι όμως, η παλλινδρώμηση μου είπε ότι μπορεί να δημιουργήσει μόνιμη λαρυγγίτιδα!!Συνέχεια ρεύοαμαι, ανεβαίνει υγρό, το αισθάνομαι. Μετά το φαγητό δηλαδή, ανεβαίνει κάτι πολύ πυχτό με το ρέψιμο που μου έρχεται, αλλά μετά καταπίνω. Φτάνει μέχρι το λαιμό, δεν έρχεται στο στόμα όμως.

     

    αυτά τα ολίγα....

     

    ευχαριστώ!


    BAGRATION
    12.03.2009, 10:12

    20 ποτήρια=6-7 λίτρα νερο.....

    Εμ βέβαια έτσι εξηγείται! Πίνεις 20 ποτηρια νερό τη μέρα και είναι δυνατόν να μην έχεις πρόβλημα με το στομάχι?

    Οποιονδήποτε να βάλεις να πιει τόσο νερό θα έχει πρόβλημα μετα από κάποιο διάστημα.....

     


    earinos
    30.03.2009, 21:36

    τα  παραπάνω  προβλήματα  προέρχονται  απο  κακή  χρήση  της  φωνής  σου  φιλαράκο.

    Καποιοι  θέλουν  να  εντιποσιάσουν , δεν  ξέρω  αν  είχες  και  έχεις  αυτή την  λόξα , κάνουν  τα

    πάντα  στη  φωνή  την  ζορίζουν  μέχρι  τέρμα  πάνω  στη   μεταφώνηση. Για  να  καταλάβεις

    η  μεταφώνηση  είναι  η  περίοδος  που  ( το  σώμα  σου  μεγαλώνει  άρα  μεγαλώνουν  και  οι  φωνιτικές  σου  χορδές ) όταν  κάνεις  μαθήματα  φωνητικής  ή  τραγουδάς  με  το  ζόρι ,  είναι

    σαν  να  σκοτώνεις  την  ανάπτυξη  του  οργάνου  αυτού  και  στο  τέλος  μένεις  με  μια  φωνούλα

    τόσο  δα  που  ίσα-ίσα θα  μηλάς . Για  αυτό  αν  είσαι  17  ετών  και  έχεις  τα  συγκεκριμένα  προβλήματα =  κόψε  λίγο  το  τραγούδι  για  10 μήνες  ,  όσπου  να  περάσει  η  μετάφώνησή  σου. Είσαι  ακόμα  μέσα  στην   περίοδο , και  πρέπει  να  προσέξεις  πολύ.

     

    Ακης  Εαρινός...


    Pagan
    31.03.2009, 03:12

    -Αν και δεν πολυκατεχω τα της φωνητικης και διχως να θελω να σε ταραξω καλο θα ηταν να δεις να σε δει και ενας αλλος γιατρος για αυτο,πχ ενας παθολογος ή ενας πνευμονολογος ισως,τοτε θα ξερεις και θα αποφευγεις τις κακοτοπιες εξαλλου εδω ειναι ενα απλο φορουμ,οι ειδικοι που μπορουν να σου δωσουν τις απαντησεις που ζητας δυστυχως δεν βρισκονται αναμεσα μας.Καλο λοιπον ειναι να δεις και καποιον αλλο γιατρο.Καλη τυχη και πολλες μελλοντικες επιτυχιες...   


    SOFIANOITI
    02.06.2010, 11:28

    ..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOFIANOITI στις 02-06-2010 15:10 ]


    SOFIANOITI
    02.06.2010, 11:38

    ..........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOFIANOITI στις 02-06-2010 15:09 ]


    SOFIANOITI
    02.06.2010, 11:39

    .........

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOFIANOITI στις 02-06-2010 15:08 ]


    SOFIANOITI
    02.06.2010, 11:40

    ......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOFIANOITI στις 02-06-2010 15:08 ]


    SOFIANOITI
    02.06.2010, 15:07

    Γειά σου Βαγγέλη,

    Αυτό που σου συμβαίνει είναι το εξής:

    Η τεχνική που ακολουθεις είναι, κάθετα, λαθος! Αλλαξε δάσκαλο. Αν θέλεις να σωσεις την φωνή σου. Η τεχνική που σου κάνει δεν είναι σωστή γι' αυτό και πονάς μετά το μάθημα.

    Αν έχεις κάνει μόνο λίγα μαθήματα είναι κατανοητό, γιατί όταν ξεκινάς, δεν καταλαβαίνεις πως να προσαρμόσεις την φωνή σου στις ασκήσεις. Αλλα αν κανεις καιρό με τον δάσκαλο αυτόν, φταιει μονο και απολυτα η τεχνική.

    Αυτό το ξένο σώμα που αισθάνεσαι δεν είναι τίποτα άλλο απο το φραξιμο του λαιμου σου απο την πίεση...

    Ουσιαστικά, χρησιμοποιεις τους εξωτερικούς μυς του λάρυγγα (λαιμό, οπως το λένε...), φωνάζεις προφανώς,  προσπαθείς να "φτάσεις" την νοτα, ο λάρυγγας σου ανεβαίνει, φράσσει, κλείνει και μπλοκάρει την φωνή  στο περασμα απο την χαμηλή στην ψηλή περιοχή. Γι αυτό και δεν έχεις ψηλές. Η καλή τεχνική βοηθάει να τραγουδάς με υγεία πρωτα απο ολα και μετά έρχεται η δύναμη, η ευλιξία και η δεξιοτεχνία γενικοτερα. Πρέπει οι ασκήσεις να γίνονται σε μεσαία ένταση και όχι δυνατά.

    Οσον αφορά την μεταφώνηση, δεν υπαρχει κανένα προβλημα αν ο δάσκαλος ξέρει πως να χειριστεί την φωνή σου, και έχει κάνει ειδικά σεμινάρια πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Εγω ειμαι δασκάλα Τεχνικής της Φωνής, και έχω παρει αυτη τη γνώση απο σχολή στην Αμερική (συγκεκριμένα, στο Λος Αντζελες).

    Θα πρέπει να πας σε ειδικό φωνίατρο να κάνεις εξέταση με στροβοσκόπιο δηλαδη, που μεσω υπολογιστή και βίντεο μεγενθύνει τις χορδες και μονο έτσι θα δει καθαρά τι συμβαινει. Ελπιζω, να μην σου έχουν κάνει διάγνωση με καθρεφτάκι...

    Η κούραση που αισθάνεσαι είναι απο τον ερεθισμό που προκαλούν τα γαστρικά υγρα και προκαλουν φαρυγγίτιδα και λαρυγγίτιδα. Η αφωνία ειναι μια αντιμετώπιση του προβλήματος που έχει αποτέλεσμα μόνο για λίγες μέρες. Πρέπει να παρεις αντιβίωση να φύγει η φλεγμονή.

    Το θέμα του στομαχιού σαφως επηρρεάζει, γιατί τα γαστρικά υγρά, ερεθίζουν την φωνή. Με έναν καλό γαστρεντερολόγο μπορείς να κανεις μια θεραπεια που θα σε βοηθήσει. Ομως, αν το προβλημα σου είναι χρόνιο, μετάα τις κατάλληλες εξτάσεις (γαστροσκόπηση) πρέπει να κάνεις την θεραπεια πάνω απο μήνα. Οχι μερικές μέρες. Συνηθως, σε 2-3 μήνες μπορει και 4 μπορεί να ολοκληρωθει η θεραπεία, επιτυχώς. Καλό ειναι να κοιμάσαι με 2 μαξιλάρια. Η οριζόνται θέση διευκολύνει να περνανε τα υγρα πάνω, και να ερεθίζουν την περιοχή του φάρυγγα, λάρυγγα, και μέσω του βλενογόνου τις φωνητικές χορδές.

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο,

    Σοφία

     

     


    incomplete_angel
    03.06.2010, 11:34

    Παράθεση:

    Το μέλος SOFIANOITI στις 02-06-2010 στις 15:07 έγραψε...

    Γειά σου Βαγγέλη,

    Αυτό που σου συμβαίνει είναι το εξής:

    Η τεχνική που ακολουθεις είναι, κάθετα, λαθος! Αλλαξε δάσκαλο. Αν θέλεις να σωσεις την φωνή σου. Η τεχνική που σου κάνει δεν είναι σωστή γι' αυτό και πονάς μετά το μάθημα.

    Αν έχεις κάνει μόνο λίγα μαθήματα είναι κατανοητό, γιατί όταν ξεκινάς, δεν καταλαβαίνεις πως να προσαρμόσεις την φωνή σου στις ασκήσεις. Αλλα αν κανεις καιρό με τον δάσκαλο αυτόν, φταιει μονο και απολυτα η τεχνική.

    Αυτό το ξένο σώμα που αισθάνεσαι δεν είναι τίποτα άλλο απο το φραξιμο του λαιμου σου απο την πίεση...

    Ουσιαστικά, χρησιμοποιεις τους εξωτερικούς μυς του λάρυγγα (λαιμό, οπως το λένε...), φωνάζεις προφανώς,  προσπαθείς να "φτάσεις" την νοτα, ο λάρυγγας σου ανεβαίνει, φράσσει, κλείνει και μπλοκάρει την φωνή  στο περασμα απο την χαμηλή στην ψηλή περιοχή. Γι αυτό και δεν έχεις ψηλές. Η καλή τεχνική βοηθάει να τραγουδάς με υγεία πρωτα απο ολα και μετά έρχεται η δύναμη, η ευλιξία και η δεξιοτεχνία γενικοτερα. Πρέπει οι ασκήσεις να γίνονται σε μεσαία ένταση και όχι δυνατά.

    Οσον αφορά την μεταφώνηση, δεν υπαρχει κανένα προβλημα αν ο δάσκαλος ξέρει πως να χειριστεί την φωνή σου, και έχει κάνει ειδικά σεμινάρια πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Εγω ειμαι δασκάλα Τεχνικής της Φωνής, και έχω παρει αυτη τη γνώση απο σχολή στην Αμερική (συγκεκριμένα, στο Λος Αντζελες).

    Θα πρέπει να πας σε ειδικό φωνίατρο να κάνεις εξέταση με στροβοσκόπιο δηλαδη, που μεσω υπολογιστή και βίντεο μεγενθύνει τις χορδες και μονο έτσι θα δει καθαρά τι συμβαινει. Ελπιζω, να μην σου έχουν κάνει διάγνωση με καθρεφτάκι...

    Η κούραση που αισθάνεσαι είναι απο τον ερεθισμό που προκαλούν τα γαστρικά υγρα και προκαλουν φαρυγγίτιδα και λαρυγγίτιδα. Η αφωνία ειναι μια αντιμετώπιση του προβλήματος που έχει αποτέλεσμα μόνο για λίγες μέρες. Πρέπει να παρεις αντιβίωση να φύγει η φλεγμονή.

    Το θέμα του στομαχιού σαφως επηρρεάζει, γιατί τα γαστρικά υγρά, ερεθίζουν την φωνή. Με έναν καλό γαστρεντερολόγο μπορείς να κανεις μια θεραπεια που θα σε βοηθήσει. Ομως, αν το προβλημα σου είναι χρόνιο, μετάα τις κατάλληλες εξτάσεις (γαστροσκόπηση) πρέπει να κάνεις την θεραπεια πάνω απο μήνα. Οχι μερικές μέρες. Συνηθως, σε 2-3 μήνες μπορει και 4 μπορεί να ολοκληρωθει η θεραπεία, επιτυχώς. Καλό ειναι να κοιμάσαι με 2 μαξιλάρια. Η οριζόνται θέση διευκολύνει να περνανε τα υγρα πάνω, και να ερεθίζουν την περιοχή του φάρυγγα, λάρυγγα, και μέσω του βλενογόνου τις φωνητικές χορδές.

    Σου εύχομαι ότι καλύτερο,

    Σοφία

     

     



    Δεν το είχα προσέξει αυτό τόπικ παλιότερα αλλά δεν θα μπορούσα να τα έχω γράψει καλύτερα!

    Ευχαριστούμε πολύ κ.Νοητή για την ολοκληρωμένη και κατανοητή απάντησή σας.

    {#emotions_dlg.thumbup}


    Jimmos
    30.08.2010, 19:02

    Φίλε βαγγέλη είμαι πραγματικά συγκινημένος που διαβάζω τo post σου γιατι ειμαι 17 έτων,τραγουδάω ερασιτεχνικά και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!!Είναι σαν να έχω πονολαίμο 2 χρόνια!από τότε που άρχισα το ταγούδι και να ζορίζω τν φωνή μου να φτάσει ψιλά σε οκτάβες..υπάρχει ελπίδα να επανέλθω η λες να χω προκαλέσει μόνιμη βλάβη????

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Jimmos στις 30-08-2010 19:03 ]


    XrysaOikonomaki
    21.12.2010, 23:35
    Για να βγάλουμε συμπέρασμα εάν φταίει ο δάσκαλος, θα έπρεπε να σε ακούσουμε. Αλλά από την άλλη, ο δάσκαλος δεν κάνει ενέσιμες τις γνώσεις φωνητικής. Μπορεί να σου έχει εξηγήσει με χίλους τρόπους κάποιες τεχνικές κι εσύ να επιμένεις λάθος και να νομίζεις ότι κάνεις το σωστό. Προσωπικά για να κρίνω καθηγητή θα προτιμούσα να δω πως διδάσκει. Σίγουρα μαθήματα τραγουδιού και ατελείωτες ώρες πρακτικής σε περίοδο εφηβείας δεν είναι καθόλου καλό. Κάποτε δεν αναλαμβάνανε τέτοιες περιπτώσεις οι καθηγητές. Τόση πείνα έχει πέσει; Υποτίθεται ότι χρειάζεται να ολοκληρωθεί η ανάπτυξη για να αρχίσεις μαθήματα φωνητικής. Πάντως από αυτά που λες, εγώ μυρίζομαι ότι το πρόβημα ξεκίνησε επειδή η ψυχολογία σου πιέστηκε και αγχώθηκε να τα κάνει όλα σωστα με αποτέλεσμα να ζορίζεις το λαιμό σου κι έπειτα άρχισες να κάνεις "ζημιές" από τον υπερβάλλοντα ζήλο. Οι ασκήσεις φωνητικής είναι πολύ καλές και η αφωνία επίσης, αλλά στην ηλικία που είσαι, το καλύτερο που θα είχες να κάνεις είναι να τραγουδάς σε κάποιο ερασιτεχνικό συγκρότημα και να ευχαριστιέσαι τη φωνή σου. Όχι να κάνεις τον εαυτό σου στρατιώτη. Παν μέτρον άριστον. Συμφωνώ λοιπόν με αυτόν που σου έγραψε να χαλαρώσεις.