ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Γιατί να είσαι καλός άνθρωπος;

    Spirous
    10.03.2009, 21:28

    Γιατί να είσαι καλός άνθρωπος και να προσφέρεις δικαιοσύνη, ανιδιοτέλεια, αγάπη, αλληλεγγύη κτλ. τι στιγμή που γύρω σου τόσα τέρατα ετοιμάζονται να εκμεταλευτούν ακριβώς  αυτές τις αρχές και τις ευαισθησίες σου; Μήπως τελικά όποιος είναι καλός άνθρωπος είναι αφελής;


    ilias-nekt
    10.03.2009, 22:30

    Δεν νομίζω πως,οποιος δινει αγάπη,καλοσύνη,εργαζεται με ανηδιοτελεια καποιες φορες,θεωρειται αφελης.

    Απλα χρειαζεται να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα,για να μπορουμε να αντιμετωπιζουμε με σωστο τροπο τις διαφορες καταστάσεις που προκύπτουν.Τουτεστιν,να μη μας εκμεταλευονται!...


    okanenas
    10.03.2009, 23:50

    Kαλύτερα αφελής αλλά άνθρωπος

    παρά «έξυπνος» και απάνθρωπος
    {#emotions_dlg.rolleyes}


    mellia
    11.03.2009, 02:49

    Η ανιδιοτέλεια, η δικαιοσύνη, η αλληλεγγύη κτλ ουδεμία σχέση έχουν με την αφέλεια, αγαπητέ spiroos. Η "καλοσύνη" είναι χαρακτηριστικό "προοδευμένων" πραγματικά ανθρώπων, που έχουν προ πολλού ξεφύγει από την παγίδα του "εξυπνάκια πονηρούλη". Γενικότερα το να είσαι "καλός" άνθρωπος σου δίνει την "πολυτέλεια" να μην περιορίζεσαι από πάθη όπως μίσος, μνησικακία κτλ και να είσαι πραγματικά ελεύθερος.

    ΥΓ: τα λέω και στον εαυτό μου να τα ακούει αυτά!


    fotis70
    11.03.2009, 09:14

    Αντικειμενικά τώρα! Αν είμαστε μόνο ύλη και τίποτα άλλο δεν έχει κανένα νόημα να μην ακολουθούμε τον δρόμο της φυσικής επιλογής που λέει ότι τα ισχυρότερα γονίδια επιβιώνουν! Άρα λοιπόν όλα για την επιβίωση, η καλοσύνη και τα σχετικά είναι χαρακτηριστικά των αδυνάτων!

    Αν όμως δεν είμαστε μόνο ύλη και υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται ψυχή, τότε αλλάζει το πράγμα!

    Είμαστε Άνθρωποι και υπάρχουν και τα ζώα ή είμαστε ζώα που λέγονται άνθρωποι;

    Αυτός ο διαχωρισμός ξεκαθαρίζει πολλά στο υπαρξιακό ζήτημα του ανθρώπου!  


    StavmanR
    11.03.2009, 09:34

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 10-03-2009 στις 21:28 έγραψε...

    Γιατί να είσαι καλός άνθρωπος και να προσφέρεις δικαιοσύνη, ανιδιοτέλεια, αγάπη, αλληλεγγύη κτλ. τι στιγμή που γύρω σου τόσα τέρατα ετοιμάζονται να εκμεταλευτούν ακριβώς  αυτές τις αρχές και τις ευαισθησίες σου; Μήπως τελικά όποιος είναι καλός άνθρωπος είναι αφελής;



     

    Η απάντηση βρίσκεται για άλλη μία φορά στην ίδια την ερώτησή σου...

    Η μορφή του ερωτήματός μας υποδηλώνει τον τρόπο με τον οποίο  αντιλαμβανόμαστε, εμείς οι ίδιοι, το νόημά του.

    Ακολούθησε τις bold λέξεις και δημιούργησε μία απάντηση.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-03-2009 10:32 ]


    paradisefox
    11.03.2009, 14:22

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 10-03-2009 στις 21:28 έγραψε...

    Γιατί να είσαι καλός άνθρωπος και να προσφέρεις δικαιοσύνη, ανιδιοτέλεια, αγάπη, αλληλεγγύη κτλ. τι στιγμή που γύρω σου τόσα τέρατα ετοιμάζονται να εκμεταλευτούν ακριβώς  αυτές τις αρχές και τις ευαισθησίες σου; Μήπως τελικά όποιος είναι καλός άνθρωπος είναι αφελής;



    Το συμπέρασμα που έχω βγάλει μετά από πολλά <<χαστούκια>> είναι το εξής

    Να είσαι καλός για να μπορείς να βλέπεις κάθε πρωί το πρόσωπό σου στον καθρέπτη χωρίς να αηδιάζεις , να μην είσαι σαν τα <<τέρατα>> που περιγράφεις.

    Απλώς πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός ακόμα και σκληρός όταν κάποιος προσπαθεί να σε εκμεταλλευτεί.Δεν αξίζουν όλοι οι άνθρωποι τον κόπο, όμως δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

    Εγώ προσωπικά συμπεριφέρομαι όπως θέλω να μου συμπεριφέρονται.(τουλάχιστον αυτό προσπαθώ)Τώρα αν κάποιος συμπεριφερθεί σκάρτα  του δίνω μια ακόμα ευκαιρία -αν μου το ζητήσει ο ίδιος.Αν ξανακάνει τα ίδια τότε τον κάνω πέρα μια για πάντα..

    Φυσικά μπορεί να είμαι  λάθος.

     


    MariannaLappa
    11.03.2009, 17:32

    Καλός άνθρωπος πρέπει πρώτα απ' όλα να είσαι για τον εαυτό σου. Να ξέρεις ότι εσύ συμπεριφέρεσαι όπως πρέπει και κάνεις το σωστό. Έτσι τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. Αυτό βέβαια απαιτεί μεγάλη ωριμότητα και καθαρό μυαλό και συνήθως είναι δύσκολο να το κάνουμε.

    Πολλές φορές, έρχεται και η ανταμοιβή από κάποιους που ενδεχομένως θα εκτιμήσουν τις πράξεις σου. Άλλες φορές πάλι, έρχεται ο πόνος και η εκμετάλλευση. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είσαι αφελής ή ότι δεν πρέπει να ξανασυμπεριφερθείς σωστά και με καλοσύνη για να μην πληγωθείς.

    Θα συμφωνήσω όμως και με τον paradisefox στο ότι δεν αξίζουν όλοι οι άνθρωποι τον κόπο, γι' αυτό και εννοείται ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με κάποιους.


    Spirous
    11.03.2009, 20:08

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 11-03-2009 στις 02:49 έγραψε...

    Η ανιδιοτέλεια, η δικαιοσύνη, η αλληλεγγύη κτλ ουδεμία σχέση έχουν με την αφέλεια, αγαπητέ spiroos. Η "καλοσύνη" είναι χαρακτηριστικό "προοδευμένων" πραγματικά ανθρώπων, που έχουν προ πολλού ξεφύγει από την παγίδα του "εξυπνάκια πονηρούλη". Γενικότερα το να είσαι "καλός" άνθρωπος σου δίνει την "πολυτέλεια" να μην περιορίζεσαι από πάθη όπως μίσος, μνησικακία κτλ και να είσαι πραγματικά ελεύθερος.

    ΥΓ: τα λέω και στον εαυτό μου να τα ακούει αυτά!





    mellia έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά γιατί κάποιος που θεωρεί ευτυχία του να είναι ο πονηρούλης εξυπνάκιας, ο μάγκας, ο δυνατός κτλ. να μην εκμεταλεύεται τους αδύναμους;

    fotis70 δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αν έχουμε ψυχή ή ΄όχι; Ωραία πες ότι έχουμε και μετενσαρκώνεται. Αύριο θα είσαι ένα λευκό περιστέρι επειδή ήσουν καλός άνθρωπος. Καταλαβαίνω ότι θες να το γυρίσεις στο θεολογικό / χριστιανικό αλλά δεν έθεσα τέτοιο θέμα. Απλά ένα ζήτημα συμπεριφοράς απέναντι στους συνανθρώπους μας.


    mellia
    11.03.2009, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 11-03-2009 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 11-03-2009 στις 02:49 έγραψε...

    Η ανιδιοτέλεια, η δικαιοσύνη, η αλληλεγγύη κτλ ουδεμία σχέση έχουν με την αφέλεια, αγαπητέ spiroos. Η "καλοσύνη" είναι χαρακτηριστικό "προοδευμένων" πραγματικά ανθρώπων, που έχουν προ πολλού ξεφύγει από την παγίδα του "εξυπνάκια πονηρούλη". Γενικότερα το να είσαι "καλός" άνθρωπος σου δίνει την "πολυτέλεια" να μην περιορίζεσαι από πάθη όπως μίσος, μνησικακία κτλ και να είσαι πραγματικά ελεύθερος.

    ΥΓ: τα λέω και στον εαυτό μου να τα ακούει αυτά!





    mellia έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά γιατί κάποιος που θεωρεί ευτυχία του να είναι ο πονηρούλης εξυπνάκιας, ο μάγκας, ο δυνατός κτλ. να μην εκμεταλεύεται τους αδύναμους;

    fotis70 δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αν έχουμε ψυχή ή ΄όχι; Ωραία πες ότι έχουμε και μετενσαρκώνεται. Αύριο θα είσαι ένα λευκό περιστέρι επειδή ήσουν καλός άνθρωπος. Καταλαβαίνω ότι θες να το γυρίσεις στο θεολογικό / χριστιανικό αλλά δεν έθεσα τέτοιο θέμα. Απλά ένα ζήτημα συμπεριφοράς απέναντι στους συνανθρώπους μας.



    Spirous για το ερώτημα που απευθύνεις σε μένα, δίνεις ο ίδιος την απάντηση: εαν κάποιος θεωρεί ευτυχία να ζει εις βάρος των άλλων μέσω της εκμετάλλευσης κτλ αυτό και θα κάνει.

    Γενικότερα όμως αν ψάχνεις να βρεις απάντηση στο ΓΙΑΤΙ θέλουμε ή πρέπει να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι, εκεί δεν μπορείς να δώσεις απάντηση αν δεν απαντήσεις πρώτα ποιό είναι το νόημα της ζωής και στο τι είναι αυτό που κάνει τον άνθρωπο να μην συμπεριφέρεται σαν ζώο (με την έννοια "ο θάνατός σου, η ζωή μου"). Αυτό σηκώνει ΚΑΙ πολύ "μεταφυσική" αναζήτηση (οπότε η παρέμβαση του fotis70 έχει να κάνει με αυτό). Από την αλλη μεριά πάλι, αν οι άνθρωποι, που έχουμε την ανάγκη να ζούμε σε ομάδες για να επιβιώσουμε, σωματικά αλλά και ψυχικά, "τρώγαμε" ο ένας τον άλλο, τότε θα θέταμε σε κίνδυνο την ίδια μας την ύπαρξη. Γι αυτό υπάρχουν οι νόμοι που απαγορεύουν και αποτρέπουν ανάλογες πράξεις. Όμως οι νόμοι όπως καταλαβαίνεις από μόνοι τους δεν αρκούν να συγκρατήσουν μια κοινωνία όταν δεν υπάρχει και η ανάλογη προαίρεση (ο πολιτισμός, η κουλτούρα, τα ήθη μιας κοινωνίας).
    Αυτά από εμένα, έτσι πολύ γενικά.


    fotis70
    11.03.2009, 23:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 11-03-2009 στις 20:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 11-03-2009 στις 02:49 έγραψε...

    Η ανιδιοτέλεια, η δικαιοσύνη, η αλληλεγγύη κτλ ουδεμία σχέση έχουν με την αφέλεια, αγαπητέ spiroos. Η "καλοσύνη" είναι χαρακτηριστικό "προοδευμένων" πραγματικά ανθρώπων, που έχουν προ πολλού ξεφύγει από την παγίδα του "εξυπνάκια πονηρούλη". Γενικότερα το να είσαι "καλός" άνθρωπος σου δίνει την "πολυτέλεια" να μην περιορίζεσαι από πάθη όπως μίσος, μνησικακία κτλ και να είσαι πραγματικά ελεύθερος.

    ΥΓ: τα λέω και στον εαυτό μου να τα ακούει αυτά!





    mellia έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ αυτό πιστεύω αλλά γιατί κάποιος που θεωρεί ευτυχία του να είναι ο πονηρούλης εξυπνάκιας, ο μάγκας, ο δυνατός κτλ. να μην εκμεταλεύεται τους αδύναμους;

    fotis70 δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αν έχουμε ψυχή ή ΄όχι; Ωραία πες ότι έχουμε και μετενσαρκώνεται. Αύριο θα είσαι ένα λευκό περιστέρι επειδή ήσουν καλός άνθρωπος. Καταλαβαίνω ότι θες να το γυρίσεις στο θεολογικό / χριστιανικό αλλά δεν έθεσα τέτοιο θέμα. Απλά ένα ζήτημα συμπεριφοράς απέναντι στους συνανθρώπους μας.



    Όταν εκφράζω την άποψή μου φροντίζω να δίνω και τον σιλογισμό που με οδηγεί σε αυτήν! Τώρα αν αυτό εκλαμβάνεται σαν προσπάθεια να το εκτρέψω και να το πάω αλλού συγνώμη αλλά δεν είναι στην πρόθεσή μου κάτι τέτοιο και σταματώ να συμετέχω στην συζήτηση αφου ενοχλεί! 


    StavmanR
    12.03.2009, 01:10

    Παράθεση:

    Το μέλος mellia στις 11-03-2009 στις 22:38 έγραψε...

    Γενικότερα όμως αν ψάχνεις να βρεις απάντηση στο ΓΙΑΤΙ θέλουμε ή πρέπει να είμαστε καλύτεροι άνθρωποι, εκεί δεν μπορείς να δώσεις απάντηση αν δεν απαντήσεις πρώτα ποιό είναι το νόημα της ζωής και στο τι είναι αυτό που κάνει τον άνθρωπο να μην συμπεριφέρεται σαν ζώο (με την έννοια "ο θάνατός σου, η ζωή μου"). Αυτό σηκώνει ΚΑΙ πολύ "μεταφυσική" αναζήτηση (οπότε η παρέμβαση του fotis70 έχει να κάνει με αυτό). Από την αλλη μεριά πάλι, αν οι άνθρωποι, που έχουμε την ανάγκη να ζούμε σε ομάδες για να επιβιώσουμε, σωματικά αλλά και ψυχικά, "τρώγαμε" ο ένας τον άλλο, τότε θα θέταμε σε κίνδυνο την ίδια μας την ύπαρξη. Γι αυτό υπάρχουν οι νόμοι που απαγορεύουν και αποτρέπουν ανάλογες πράξεις. Όμως οι νόμοι όπως καταλαβαίνεις από μόνοι τους δεν αρκούν να συγκρατήσουν μια κοινωνία όταν δεν υπάρχει και η ανάλογη προαίρεση (ο πολιτισμός, η κουλτούρα, τα ήθη μιας κοινωνίας).
    Αυτά από εμένα, έτσι πολύ γενικά.



     

    Μελλια, η θεωρία της εξέλιξης είναι πλέον αδιαμφισβήτητη (μή συζητήσιμη). Θεός, παράδοση, αξίες, ηθική έχουν 'πεθάνει' προ πολλού μαζί με τους τελευταίους προ-νεωτεριστικούς φιλόσοφους που τραγούδησαν το κύκνειο άσμα του όμορφου "φιλοσοφικού κύκνου". Ο συνδυασμός των σύγχρονων ερμηνειών της θεωρίας της εξέλιξης με εκείνη του εγωιστικού γονιδίου είναι υπεραρκετές για να καταλάβει κανείς πόσο βολικός είναι ο επιστημονισμός για τους έχοντες και κατέχοντες αυτού του κόσμου.

    Επαναλάβετε μαζί μου λοιπόν για να το εμπεδώσουμε και να ενταχθούμε στους προοδευτικούς και ανεπτυγμένους:

    "Ο ανταγωνισμός είναι ο κώδικας της φύσης"

    "Ο ανταγωνισμός είναι ο κώδικας της ..."

    "Ο ανταγωνισμός είναι ο ..."

    "..."

     

    'Όταν "πεθάνει" ο νους, το σωμα δεν μπορεί να επιβιώσει' (The Matrix)

    Αναδρομικά προφητικό...

     

    Μιας και είμαστε σε μουσική σελίδα θυμίζω το "αιρετικό" μα άκρως αποκαλυπτικό True Belief των Paradise Lost:

    "(...) The curse is cast, you've lost the past forevermore

    A candle burns here no more (...)

     

    "(...) I don't know about a century of life

    When the love of generations die

    And I can see no good in taking your own life

    When any moment death calls... (...)"

     

    [Όταν η Heavy metal συναντά τη φιλοσοφία, κάθε τραχύς και σκληρός ήχος εξευγενίζεται.]

     

    Τέλος, τί είναι καλός άνθρωπος στις μέρες μας και πώς το κρίνουμε; Κάθε προσπάθεια περιγραφής της καλοσύνης προσκρούει στον τοίχο της "ηθικής των αιώνων" και πρέπει να αποβληθεί από την αντικειμενική πραγματικότητα της αρχειοθέτησης των ιδιοτήτων της ύλης. Καλός, κακός, σωστός, λάθος κλπ. είναι πλέον παρωχημένες ηθικές έννοιες, που συμπαρασύρονται στη θίνη του Διασκοτισμού των τελευταίων τριών αιώνων για να χαθούν στις σελίδες των ιστορικών συγγραμάτων ως "κάποτε υπήρξε κι αυτό".

     

    Για να μην ξεχνιόμαστε, επαναλαμβάνω το μάθημα σύγχρονης επιβίωσης: ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ (σφαχτείτε...). Γιατί μόνο μέχρι την έννοια της επιβίωσής μας μπορούμε να σκεφτούμε σήμερα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 12-03-2009 01:34 ]


    thanasis1987
    12.03.2009, 01:41

    Βασικά όπως έγραψε και η Μαριάννα πιστεύω πως όντως τελικά η καλοσύνη αλλά και άλλες "αρετές" πάνε βαση της ωριμότητας του κάθε ατόμου.. Το να συμπεριφέρεσαι σωστά (και το <<σωστά>> έχει μεγάλη διαφορά απο το <<καλά>>) προυποθέτει ώριμη σκέψη. Οπότε, ίσως θα ήταν καλύτερα να αναρωτιόμαστε για ποιον λόγο να είμαστε σωστοί άνθρωποι. Ένας καλός λόγος είναι για να ωριμάσουμε σαν νοήμονα όντα.


    paradisefox
    13.03.2009, 09:50

    Παράθεση:

    Το μέλος thanasis1987 στις 12-03-2009 στις 01:41 έγραψε...

    Βασικά όπως έγραψε και η Μαριάννα πιστεύω πως όντως τελικά η καλοσύνη αλλά και άλλες "αρετές" πάνε βαση της ωριμότητας του κάθε ατόμου.. Το να συμπεριφέρεσαι σωστά (και το <<σωστά>> έχει μεγάλη διαφορά απο το <<καλά>>) προυποθέτει ώριμη σκέψη. Οπότε, ίσως θα ήταν καλύτερα να αναρωτιόμαστε για ποιον λόγο να είμαστε σωστοί άνθρωποι. Ένας καλός λόγος είναι για να ωριμάσουμε σαν νοήμονα όντα.



    Tι εννοείς όταν λες <<σωστά>>?Μήπως εννοείς <<δίκαια>>?

    Φυσικά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά.Ότι είναι <<καλό>>, <<σωστό>> , <<δίκαιο>>ή <<ώριμο>> για κάποιον, είναι <<σκάρτο>> .<<λάθος>> , <<άδικο>> ή εντελώς <<ανώριμο>> για κάποιον άλλο.Με βάση ποιο κριτήριο/α μπορεί να αξιολογήσει κάποιος τις επιλογές του?

    Ισως τελικά το <<κλειδί>> σε όλη αυτή την ιστορία να είναι  η όσο το δυνατόν καλύτερη <<διαχείριση>> του εγωισμού μας.Δηλαδή να σκέφτεσαι και τον εαυτό σου αλλά ΚΑΙ τον άλλο..

    (και μην μου πείτε ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην είναι εγωιστής γιατί δεν θα σας πιστέψωWink-μπορεί κάποιοι να είναι  σε μικρότερο βαθμό από κάποιους άλλους ή να το δείχνουν λιγότερο,αλλά καθόλου?)


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 13-03-2009 12:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 13-03-2009 12:36 ]


    konvoulis
    13.03.2009, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-03-2009 στις 14:04 έγραψε...

    Πολλοί άνθρωποι έκαναν τέτοιες σκέψεις στη νεότητά τους. Βέβαια, εξίσου πολλοί τις ξέχασαν στη συνέχεια.



    Συμφωνω μαζι σου!!!:)


    thanasis1987
    13.03.2009, 21:20

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 13-03-2009 στις 09:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanasis1987 στις 12-03-2009 στις 01:41 έγραψε...

    Βασικά όπως έγραψε και η Μαριάννα πιστεύω πως όντως τελικά η καλοσύνη αλλά και άλλες "αρετές" πάνε βαση της ωριμότητας του κάθε ατόμου.. Το να συμπεριφέρεσαι σωστά (και το <<σωστά>> έχει μεγάλη διαφορά απο το <<καλά>>) προυποθέτει ώριμη σκέψη. Οπότε, ίσως θα ήταν καλύτερα να αναρωτιόμαστε για ποιον λόγο να είμαστε σωστοί άνθρωποι. Ένας καλός λόγος είναι για να ωριμάσουμε σαν νοήμονα όντα.



    Tι εννοείς όταν λες <<σωστά>>?Μήπως εννοείς <<δίκαια>>?

    Φυσικά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά.Ότι είναι <<καλό>>, <<σωστό>> , <<δίκαιο>>ή <<ώριμο>> για κάποιον, είναι <<σκάρτο>> .<<λάθος>> , <<άδικο>> ή εντελώς <<ανώριμο>> για κάποιον άλλο.Με βάση ποιο κριτήριο/α μπορεί να αξιολογήσει κάποιος τις επιλογές του?

    Ισως τελικά το <<κλειδί>> σε όλη αυτή την ιστορία να είναι  η όσο το δυνατόν καλύτερη <<διαχείριση>> του εγωισμού μας.Δηλαδή να σκέφτεσαι και τον εαυτό σου αλλά ΚΑΙ τον άλλο..

    (και μην μου πείτε ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην είναι εγωιστής γιατί δεν θα σας πιστέψωWink-μπορεί κάποιοι να είναι  σε μικρότερο βαθμό από κάποιους άλλους ή να το δείχνουν λιγότερο,αλλά καθόλου?)


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 13-03-2009 12:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 13-03-2009 12:36 ]

     

    Κατά την δική μου ταπεινή άποψη μου φαίνεται κάπως λογικό το σωστό να είναι και δίκαιο -όχι βέβαια όπως μπέρδεψε ο Βουλγαράκης το νόμιμο με το ηθικό αλλά άποψη μου αυτή είναι.- . Επίσης πιστεύω πως μια γενική άποψη για το σωστό υπάρχει όπως υπάρχει και για το δικαιο. Και στην τελική αυτός που μπορεί να διαχειριστεί τον εγωισμό <<σωστά>> <<καλά>> και <<δίκαια>> ε, όπως και να το κάνουμε, αυτός ο άνθρωπος είναι ώριμος.-


    paradisefox
    13.03.2009, 23:30

    Παράθεση:

    Το μέλος thanasis1987 στις 13-03-2009 στις 21:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 13-03-2009 στις 09:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanasis1987 στις 12-03-2009 στις 01:41 έγραψε...

    Βασικά όπως έγραψε και η Μαριάννα πιστεύω πως όντως τελικά η καλοσύνη αλλά και άλλες "αρετές" πάνε βαση της ωριμότητας του κάθε ατόμου.. Το να συμπεριφέρεσαι σωστά (και το <<σωστά>> έχει μεγάλη διαφορά απο το <<καλά>>) προυποθέτει ώριμη σκέψη. Οπότε, ίσως θα ήταν καλύτερα να αναρωτιόμαστε για ποιον λόγο να είμαστε σωστοί άνθρωποι. Ένας καλός λόγος είναι για να ωριμάσουμε σαν νοήμονα όντα.



    Tι εννοείς όταν λες <<σωστά>>?Μήπως εννοείς <<δίκαια>>?

    Φυσικά όλα αυτά είναι τελείως υποκειμενικά.Ότι είναι <<καλό>>, <<σωστό>> , <<δίκαιο>>ή <<ώριμο>> για κάποιον, είναι <<σκάρτο>> .<<λάθος>> , <<άδικο>> ή εντελώς <<ανώριμο>> για κάποιον άλλο.Με βάση ποιο κριτήριο/α μπορεί να αξιολογήσει κάποιος τις επιλογές του?

    Ισως τελικά το <<κλειδί>> σε όλη αυτή την ιστορία να είναι  η όσο το δυνατόν καλύτερη <<διαχείριση>> του εγωισμού μας.Δηλαδή να σκέφτεσαι και τον εαυτό σου αλλά ΚΑΙ τον άλλο..

    (και μην μου πείτε ότι υπάρχει άνθρωπος που να μην είναι εγωιστής γιατί δεν θα σας πιστέψωWink-μπορεί κάποιοι να είναι  σε μικρότερο βαθμό από κάποιους άλλους ή να το δείχνουν λιγότερο,αλλά καθόλου?)


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 13-03-2009 12:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 13-03-2009 12:36 ]

     

    Κατά την δική μου ταπεινή άποψη μου φαίνεται κάπως λογικό το σωστό να είναι και δίκαιο -όχι βέβαια όπως μπέρδεψε ο Βουλγαράκης το νόμιμο με το ηθικό αλλά άποψη μου αυτή είναι.- . Επίσης πιστεύω πως μια γενική άποψη για το σωστό υπάρχει όπως υπάρχει και για το δικαιο. Και στην τελική αυτός που μπορεί να διαχειριστεί τον εγωισμό <<σωστά>> <<καλά>> και <<δίκαια>> ε, όπως και να το κάνουμε, αυτός ο άνθρωπος είναι ώριμος.-



    Και εγώ φοράω γκρι πουλόβερ και όπως και να το κάνουμε μου φαίνεται κάπως λογικό να είμαι ελέφαντας!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.lol}

     

    Άντε καληνύχτα...


    thanasis1987
    14.03.2009, 21:43

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 13-03-2009 στις 23:30 έγραψε...

     

    Και εγώ φοράω γκρι πουλόβερ και όπως και να το κάνουμε μου φαίνεται κάπως λογικό να είμαι ελέφαντας!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.lol}

     

    Άντε καληνύχτα...



    Oπότε ρώτα χίλια άτομα και η απάντηση που θα πάρεις θα είναι όχι πως είσαι ελέφαντας αλλά κάτι άλλο που τελειώνει σε -ας!! Βλάκας εννοώ! (φιλικά παντα!) Γιατί άλλο το τι πιστεύει η κάθε μονάδα και άλλο το ΄συνολο. Εσύ μπορεί να φόραγες και ένα ροζ πουλόβερ και να πέρναγες τον εαυτό σου για φλαμίνγκο,αποψή σου,λανθασμένη μεν αλλά, άποψη σου! Πάντως αν όντως έχεις τέτοις "ανησυχίες" έχω μία γνωστή που κάνει πρακτική στο δρομοκαίτειο. Θα φροντίσω για σουίτα. Άντε γιατί πολύ ειρωνεία μαζεύτηκε. Καληνύχτααα!                                                                                                                                                (ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ «ΔΡΟΜΟΚΑΪΤΕΙΟ»

    Ιερά Οδός 343

    Τ.Κ.12461, ΧΑΪΔΑΡΙ

    Πρόεδρος Δ.Σ.: 2105404116
    Διοικητής: 2105449917)         {#emotions_dlg.oops}


    paradisefox
    15.03.2009, 08:57

    Παράθεση:

    Το μέλος thanasis1987 στις 14-03-2009 στις 21:43 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 13-03-2009 στις 23:30 έγραψε...

     

     

     


    Βλάκας εννοώ! (φιλικά παντα!) Γιατί άλλο το τι πιστεύει η κάθε μονάδα και άλλο το ΄συνολο.                                                                                                                                                 (ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ «ΔΡΟΜΟΚΑΪΤΕΙΟ»

    Ιερά Οδός 343

    Τ.Κ.12461, ΧΑΪΔΑΡΙ

    Πρόεδρος Δ.Σ.: 2105404116
    Διοικητής: 2105449917)         {#emotions_dlg.oops}



    Δεν ήξερα ότι το Δρομοκαίτειο απευθύνεται σε βλάκες!{#emotions_dlg.biggrin}Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!

    Αν όντως σε ειρωνεύονται συχνά καλό θα ήταν να ψάξεις την αιτία σε αυτά που λες.

    Εγώ δεν ειρωνεύτηκα,πλάκα έκανα.Πλάκα την οποία ξεκίνησες ΕΣΥ στο προηγούμενο post σου όταν απάντησες σε ένα ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ με απόλυτο τρόπο χωρίς να να παραθέσεις  επιχειρήματα.Είναι σαν να σου έθεσε κάποιος το γνωστό ζήτημα με το αυγό και την κότα και εσύ να απαντάς ότι το αυγό είναι αυγό και η κότα είναι κότα,κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

    Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά να σου πω ότι δεν με καλύπτουν εικασίες του στυλ σωστό είναι ότι λέει ο πολύς κόσμος.Αυτό μάλλον δικαιολογία μου φαίνεται  προκειμένου να συγκαλυφθεί η έλλειψη επιχειρημάτων (δεν εννοώ απαραίτητα εσένα)ή και εφυσυχασμός αν θέλεις, στα καθιερωμένα από την κοινωνία.Ποιος είναι ο κόσμος?Αν βρεις 1000 άτομα να υποστηρίζουν μία συγκεκριμένη άποψη για ένα φιλοσοφικό θέμα, εγώ μπορώ να βρω άλλα τόσα να υποστηρίζουν ακριβώς την αντίθετη.

    Στάνταρ απαντήσεις υπάρχουν ΜΟΝΟ στα χειροπιαστά πράγματα.Σε όλα τα υπόλοιπα γνώμες λέμε και εικασίες κάνουμε,όλα είναι ΥΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.Φυσικά αν εσύ προσωπικά θεωρείς ότι έχεις   ΛΥΣΕΙ τα  ηθικά προβλήματα της ανθρωπότητας, τότε διαφώτισέ μας και μας τους κακομοίρηδες-ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΜΩΣ.

    ΥΓ. Καμία άποψη δεν είναι βλακεία.

     

     


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 15-03-2009 10:46 ]


    thanasis1987
    15.03.2009, 14:56

    Παράθεση:

    Το μέλος paradisefox στις 15-03-2009 στις 08:57 έγραψε...

     

    Δεν ήξερα ότι το Δρομοκαίτειο απευθύνεται σε βλάκες!{#emotions_dlg.biggrin}Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!

    Αν όντως σε ειρωνεύονται συχνά καλό θα ήταν να ψάξεις την αιτία σε αυτά που λες.

    Εγώ δεν ειρωνεύτηκα,πλάκα έκανα.Πλάκα την οποία ξεκίνησες ΕΣΥ στο προηγούμενο post σου όταν απάντησες σε ένα ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ με απόλυτο τρόπο χωρίς να να παραθέσεις  επιχειρήματα.Είναι σαν να σου έθεσε κάποιος το γνωστό ζήτημα με το αυγό και την κότα και εσύ να απαντάς ότι το αυγό είναι αυγό και η κότα είναι κότα,κάτι τέτοιο τελοσπάντων.

    Για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά να σου πω ότι δεν με καλύπτουν εικασίες του στυλ σωστό είναι ότι λέει ο πολύς κόσμος.Αυτό μάλλον δικαιολογία μου φαίνεται  προκειμένου να συγκαλυφθεί η έλλειψη επιχειρημάτων (δεν εννοώ απαραίτητα εσένα)ή και εφυσυχασμός αν θέλεις, στα καθιερωμένα από την κοινωνία.Ποιος είναι ο κόσμος?Αν βρεις 1000 άτομα να υποστηρίζουν μία συγκεκριμένη άποψη για ένα φιλοσοφικό θέμα, εγώ μπορώ να βρω άλλα τόσα να υποστηρίζουν ακριβώς την αντίθετη.

    Στάνταρ απαντήσεις υπάρχουν ΜΟΝΟ στα χειροπιαστά πράγματα.Σε όλα τα υπόλοιπα γνώμες λέμε και εικασίες κάνουμε,όλα είναι ΥΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.Φυσικά αν εσύ προσωπικά θεωρείς ότι έχεις   ΛΥΣΕΙ τα  ηθικά προβλήματα της ανθρωπότητας, τότε διαφώτισέ μας και μας τους κακομοίρηδες-ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΟΜΩΣ.

    ΥΓ. Καμία άποψη δεν είναι βλακεία.

     

     


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 15-03-2009 10:46 ]



    Με άτομα που δεν γνωρίζω δεν ξεκινάω καμία πλάκα. Είπα την άποψη μου και εκεί τελείωνε για μένα το ζήτημα. Δεν έγραψα σε κανένα επιστημονικό περιοδικό,σιγά μην παραθέσω και τις πηγές μου. Δεύτερον, το να διαχειρίζεται κάποιος τον εγωισμό του επιμένω πως αποτελεί αποδειξη ωριμότητας. Ούτε ήμουν απόλυτος λέγοντας πως "Κατά την δική μου ταπεινή άποψη μου φαίνεται κάπως λογικό το σωστό να είναι και δίκαιο". Έχω δεχτεί προ πολλού οτι το λογικό είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Οπότε, ναι, μπορεί κάποιος με μία μπλούζα να πιστέψει πως είναι ελέφαντας (και να μην κάνει πλάκα) αλλά αν τύχει και μοιραστεί την άποψη του παραέξω τότε κάποιος θα βρεθεί να τον στείλει σε έναν ψυχολόγο (για αρχή). Γιατί, όπως ανέφερες, "Στάνταρ απαντήσεις υπάρχουν ΜΟΝΟ στα χειροπιαστά πράγματα". Και ναι, είναι χειροπιαστό πως δεν είναι ελέφαντας. Οπότε το να κάνει μια βόλτα από το δρομοκαίτειο λόγω τρέλας (και όχι βλακείας) είναι σωστό, από τη δική μου οπτική γωνία. Όταν όμως εσύ, που απ'ότι εχω δει να γράφεις, είσαι κατά τη γνώμη μου λογικό άτομο, λες οτι είσαι ελέφαντας με μια γκρι μπλούζα, τότε για να μην το πω χειρότερα θα πω απλά βλακεία. Επίσης πιστεύω πως χρειάζεται να δίνουμε βάση στις σκέψεις του συνόλου. Όχι πάντα φυσικά αλλά χρειάζεται κάποιες φορές είτε όσον αφορά τις ιδέες μας είτε τα φιλοσοφικά ερωτήματα. Και τωρα αν θες να κόβεις και να ράβεις για να βγαίνει εντάξει το αποτέλεσμά σου.. Τι να πω? Όπως βολεύει τον καθένα μας!