ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Γιατί να είσαι καλός άνθρωπος;

    paradisefox
    15.03.2009, 17:45

    Αν σε ενοχλεί η τακτική του κοψίματος και ραψίματος με σκοπό να βγουν βολικά συμπεράσματα  τότε μην την χρησιμοποιείς ούτε εσύ ο ίδιος (όπως παρατήρησα στο συγκεκριμένο post).

    Αυτά όμως γιατί το παρακουράσαμε.


    emmanuella
    15.03.2009, 18:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 10-03-2009 στις 21:28 έγραψε...

    Γιατί να είσαι καλός άνθρωπος και να προσφέρεις δικαιοσύνη, ανιδιοτέλεια, αγάπη, αλληλεγγύη κτλ. τι στιγμή που γύρω σου τόσα τέρατα ετοιμάζονται να εκμεταλευτούν ακριβώς  αυτές τις αρχές και τις ευαισθησίες σου; Μήπως τελικά όποιος είναι καλός άνθρωπος είναι αφελής;



    Για να νιώθεις εσύ ό ίδιος καλά με τον εαυτό και να έχεις καθαρή τη συνείδησή σου.

    Από εκεί και πέρα ας κόψουν όλοι το λαιμό τους ...

    Η έκφραση "Δεν θα πέσω στο επίπεδο κανενούς" νομίζω τα λέει όλα ...

    Άλλωστε συμφωνώ απόλυτα με μέλος kanenas :

    "Kαλύτερα αφελής αλλά άνθρωπος

    παρά «έξυπνος» και απάνθρωπος "


    taksidiwths
    17.03.2009, 00:16

    μα ειναι δυνατον?δηλαδη αμα καποια ατομα επιλεγουν τον τροπο ζωης ως "ζωα' δεν σημαινει οτι πρεπει και εμεις να ακολουθησουμε αυτον τον δρομο..το μυαλο μας το εχουμε για να το χρησιμοποιουμε και οχι για να το αφηνουμε αχρησιμοποιητο και να πιανει αραχνες.βεβαια ο καθενας θεωρει διαφορετικα πραγματα σωστα και λογικα αλλα ο καθενας μας πρεπει να λειτουργει συμφωνα με τα δικα μας πιστευω και οχι των αλλωνων.αμα εγω θελω να ειμαι καλος θα το κανω επειδη εγω θελω και οχι επειδη πρεπει.δεν χριαζεται να καταπιεζομαστε...ολοι μας λιγο πολυ εχουμε φαει τα "χαστουκια" της ζωης,αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τα παρατησουμε η να γινουμε ιδιοι οπως ολοι οι αλλοι.δεν χρειαζεται να μαζοποιεισαι για να κανεις την διαφορα..Smile