ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη
    christ25
    25.01.2005, 17:29
    sto xaidari einai enas optikos ton opoio ton lene tsibouka.k o ofthalmiatros pou pao legetai giallias!!
    episis mia ka8igitria sto sxoleio mou tin lene tsouni!(diplasiaste ti proti sillavi)
    rivera
    25.01.2005, 20:06
    Οταν ημουν μικρος,αρκετα χρονια πριν,οι δικοι μου
    με πηγαιναν σε εναν οδοντιατρο ο οποιος λεγοταν
    Μανταρας.
    jorge
    25.01.2005, 22:01
    Ένας γιατρός στη Νίκαια, στην Ευαγγελίστρια κοντά: Μούντριχας
    pastella
    26.01.2005, 01:50
    Quote:

    Το μέλος andri14 στις 25-01-2005 στις 09:51 έγραψε:

    Quote:

    Όσο για αστεία ονόματα, η φιλόλογός μου (παλι στο γυμνάσιο) Τσαρτσάρα η οποία είχε αποκαλύψει ότι θέλησε κάποτε να αλλάξει το επίθετό της και φυσικά το επίθετο του πρώην μου που όταν το έμαθα κρατήθηκα άπειρα να μην γελάσω... "Πότσας"!!!





    Πότσα στα κυπριακά πάντως είναι η μπουκάλα.....

    [/I]



    Tι να σου πω, δεν το αποκλειω να ειναι μπουκαλα και παλι απο τοτε που χωρισαμε...
    αν και ο ιδιος μου ειπε οτι το επιθετο του προερχεται απο το Μποτσαρης-Μποτσας-Ποτσας...

    Φανταζεσαι τη μελλουσα σύζυγό του??? Κα Πότσα??? Ε πολύ θέλει να γελάσεις????
    christine85
    26.01.2005, 14:59
    Σχετικά με τις οδούς:
    Στην Θεσσαλονίκη μου έχουν πει ότι υπάρχει μια οδός που την λένε [Β]Εξαδακτύλου[/B] και όπου σε μια οικοδομή έμενε ένα παιδί που είχε επίθετο Εξαδάκτυλος και έμενε στον 6ο όροφο!!!!
    Όταν έπαιρνε delivery, όλοι του λεγαν "Μας δουλεύεις??"

    Ευτυχώς που δεν είχε και 6 δάχτυλα!!
    Hastaroth
    27.01.2005, 00:11
    Quote:

    Το μέλος ssakiss1 στις 23-01-2005 στις 00:46 έγραψε:

    θανατος ανδρεας,χαρος γεωργιος,ποντικας νικος,ανταρας ιωαννης,κολοστρουτσος δημτριος





    Στην Ολυμπιακή υπήρχαν κάποτε δύο πιλότοι,ο Ο.Χάρος και ο Π.Μακαρίτης,οι οποίοι μάλιστα γιά αρκετό χρονικό διάστημα τύχαινε πολλές φορές να πετούν μαζί.....

    Να μήν ξεχάσω να αναφέρω και έναν παλαιό ποδοσφαιριστή,ονόματι Βουνοτρυπίδη....
    Hastaroth
    27.01.2005, 00:20
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 25-01-2005 στις 10:29 έγραψε:

    Εγώ θυμάμαι στις εκλογές (νομίζω στις δημοτικές) έναν που είχε θέσει υποψηφιότητα και ονομαζόταν Ιπποκράτης Σαββούρας!

    Βεβαίως τον παίκτη του ΠΑΟΚ τον Κωλομπούρδα! (δεν ξέρω αν παίζει ακόμη)

    Και στο σχολείο του κολλητού μου δεν θα ξεχάσω τη φάση, όπου καθόταν ένας ονόματι Πουλής στο πρώτο θρανίο και ο διπλανός του ονομαζόταν Πούλος!
    Κ επειδή κάναν φασαρία ο απονήρευτος καθηγητής-frere (για όσους ξέρουν στα ελληνογαλλικά σχολεία) είπε την εξής απίστευτη ατάκα!

    "Πουλή παρ'τον Πούλο και βγείτε έξω!!!!"





    Ο Ιπποκράτης Σαββούρας,γνωστός κτηνίατρος εν Κολωνακίω,είχε εκλεγεί βουλευτής με την ΝΔ στίς πρώτες μετά την μεταπολίτευση εκλογές.

    Είχε μάλιστα προκαλέσει σάλο όταν στο σπίτι του βρέθηκαν κάτι όπλα...

    Σε κάποιες δημοτικές εκλογές,δήμαρχος Καλαμάτας (ή Μεσσήνης,δέν θυμάμαι ακριβώς) εξελέγη ο Παύλος Πτωχός.Υποψήφιος ήταν επίσης στίς ίδιες εκλογές κάποιος Γεώργιος Ζωντανός...

    Επίσης ίσως κάποιοι να θυμούνται τον ηθοποιό Διονύση Ξανθό (είχε παίξει και σ'ένα σήριαλ νομίζω...)

    Είχα και εγώ στο πανεπιστήμιο έναν καθηγητή (επιμελητής ήταν,γιά την ακρίβεια) που λεγόταν Ιωάννης Πούλος

    ΥΓ.Σέ ποιό ελληνογαλλικό σχολείο πήγαινε ο φίλος σου falimento?Διότι σε τέτοιο πήγαινα και εγώ και ξέρω οτι
    polydoroslouca
    28.01.2005, 00:43
    Ο κυριος Βουλιακης στις 3.12.04 εγραψε στις μουσικες συζητησεις ενα αρθρο για τον συνθετη George Tsontakiς.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: polydoroslouca on 28-01-2005 01:26 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: polydoroslouca on 28-01-2005 01:27 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: polydoroslouca on 28-01-2005 01:29 ]
    vouliakis
    28.01.2005, 00:46
    Ποιόν συνθέτη?
    jorge
    28.01.2005, 00:47
    Ποιό συνθέτη;
    polydoroslouca
    28.01.2005, 01:05
    George Tsontakis. Το εγραψα και προιγουμενως αλλα δεν το εμφανιζει.

    vouliakis
    28.01.2005, 01:06

    pastella
    28.01.2005, 11:57
    Υπάρχει ένα μαγαζί με οπτικά στην Λαμπράκη στη Θεσσαλονίκη που το έχει ένας Πατερίτσας (θα μπορούσε κάλλιστα να έχει μαγαζί με ορθοπεδικά και να αγοράζεις πατερίτσες από τον κ.Πατερίτσα...)

    Και μια βιοτεχνία επίπλων στο δρόμο για Πολύγυρο κοντά στα Βασιλικά που το έχει κάποιος κύριος Τριχάχαλος
    svouitsa
    28.01.2005, 13:29
    Σε ληξιαρχική πράξη θανάτου : " Στη θεσσαλονίκη σήμερα την 13η του μήνα Ιουλίου, ημέρα Τρίτη και ώρα 13.00 και στο ληξιαρχείο.....εμφανίσθηκε ο Κων/νος ΔΙΑΒΟΛΟΣ ιδιωτικός υπάλληλος του ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΗΔΕΙΩΝ .........., κάτοικος Θεσσαλονίκης, οδός Εξαδακτύλου 6"
    gia
    28.01.2005, 19:11
    Πέρασα τα παιδικά μου χρόνια στην Άρτα, όπου υπήρχαν κι ίσως υπάρχουν ακόμα

    Οπωροπωλείο: Κορομηλάς (στην οδό Σκουφά κοντά στον Αγ Γεώργιο)
    Επιπλοποιείο: Ξυλινος (κοντά στην πλατεία Κακαβά, μάλλον υπάρχει ακόμη)
    Οφθαλμίατρος: Χαμπηλωμάτης (είχε και αδελφό με Οπτικά, που άλλαξε τ όνομά του)

    Πάντως τα επαγγέλματα έδιναν πολλές φορές τα επώνυμα.
    thanasis1987
    30.01.2005, 18:50
    Στην 3η γυμνασιου καθηγητρια θρησκευτικων με επωνυμο Ντουλα (Μαλλον ηθελε το Δουλα αλλα θα το ειχε αλλη=(Δουλα του Θεου κι ετσι))


    Pavlo
    31.01.2005, 23:59
    Σκεφτειτε λιγο πως ακουγεται σε εναν Αγγλο το ονομα του ιδιοκτητη του ALPHA ¨Κοντομηνας' (Condom in ass)
    thanasis1987
    01.02.2005, 00:14


    Στην 3η γυμνασιου παλι καθηγητρια μαθηματικων ... Οικονομου ονομα και πραγμα!


    maria16
    01.02.2005, 00:48
    μία κοπελιά απο το γυμνάσιο.. Δ.Αρκούδα!!
    ένας κύριος που πέθανε -ζωή σε μας- πριν λίγο καιρό: Κων/νος Δούναβης..
    καθηγητές μου: Β.Πίτος, Α.Βρακόπουλος
    ένας συμμαθητής μου..Β.Πεΐδης
    και το άλλο το ευτράπελο... μια μέρα που είχα φάει πολύ σαλάμι και είχα ανακατευτεί -μετά απο ταξίδι-... Πάω να ξαπλώσω και ανοίγω την ολοκαίνουρια sony τηλεόραση ..ιντσών κλπ και τι ακούω..;!
    : "πάρα πολύ με βοήθησε ο κύριος Σαλαμάκης που η συνεργασία του..."
    έκλεισα μετά...
    και συνεχίζω..
    ο κύριος Παρασύρης απο Χαλκιδική!!
    η κυρία Τυροπώλη επίσης απο Χαλκιδική...
    η κυρία Υποδηματά απο την πόλη μας..
    η κυρία Εκμέκτσογλου.. μιαμ!!!
    στο χωριό μου συνηθίζεται να βγάζουν "παρατσούκλια" μετακύ τους οι συγχωριανοί και ειδικα οι ηλικιωμένοι.. έτσι όταν πχ έρχεται ο ταχυδρόμος... ακούς: αυτό για τον Βούμπα!! ή Πατάτας! έχεις γράμμα!!
    και το αποκορύφωμα...
    η κυρία Τούρτα!!

    Kotsiraki
    01.02.2005, 13:05
    Mιας που γίνεται αναφορά στους καθηγητές, θυμάμαι πως κι εγώ είχα μια καθηγήτρια στην Α Λυκείου που το επώνυμό της ήταν Τσούγλα. Και από ότι θυμάμαι δεν ήταν και ιδιαίτερα αγαπητή στα παιδιά με αποτέλεσμα να κάνουν κάθε φορά, παραλλαγή του επωνύμου της, αφαιρώντας ένα γράμμα!