ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.840 μέλη

    Ιγμορίτιδα, στραβό διάφραγμα και φωνή

    Vaggelis-13-
    11.03.2009, 17:26

    θα ήθελα να σας πώ το εξής:

    1)    έχω ελαφρά στραβό διάφραγμα στη μύτη και γι' αυτό ποτέ δεν αναπνέω 100% απ' τη μύτη. Έχω μια μικρή δυσκολία και αναπνέω απ' το στόμα τις περισσότερες φορές.

    2)   είχα υγμορίτιδα, για την οποία πήρα θεραπεία, και γενικά παρατηρώ ότι κατεβαίνουν συνέχεια φλέματα στο φάρυγγα και κολούν και θέλω συνέχεια να καθαρίζω το λαιμό μου.

    Όλα αυτά που ανέφερα, μπορεί να επηρεάζουν τη φωνή, γιατί κάπως κουράζομαι-ζορίζομαι απ' το δεύτερο τραγούδι και έπειτα. Νιώθω ότι κάτι κολλάει στο λαιμό. Σα γρέζι, ξερό, πώς να το πώ.

     

    ευχαριστώ!!


    -----------------
    Forbiden

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vaggelis-13- στις 11-03-2009 17:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-03-2009 22:49 ]


    VOICETEACHER
    11.03.2009, 17:53

    Τωρα το ειδα αυτο το ποστ σου,αρα τωρα εχειs και την απαντηση σου για το προβλημα σου.Εχω μαθητεs με ιγμοριτιδα,που ειναι το χειροτερο για εναν τραγουδιστη,αλλα ,πιστεψε με,παλευεται.Ο γιατροs σου,θα σου πει τα σχετικα.Νασαι καλα!{#emotions_dlg.rockon}και στη διαθεση σου...


    Vaggelis-13-
    11.03.2009, 20:12

    να σε ρωτήσω όμως: Εντάξει τα φλέματα και αυτά που κολάνε στο λαιμό και θέλω συνέχεια να καθαρίζω το λαιμό μου, αλλά αποφεύγω το βήχα, γιατί είναι ότι χειρότερο, αλλά απλά πίνω νερό για να καθαρίσει. Αλλά δεν καθαρίζει πάντα γρήγορα. Μπορεί να είναι κολλημένο ακόμη και 1 με 2 ώρες και δεν μπορώ να τραγουδίσω. Πιέζομαι, με ζορίζει, σα να καίει κάτι στο λαιμό, σα να είναι κάτι κολλημένο.

    Πάει αυτό. Τώρα: όσον αφορά την κούραση που κουράζομαι μετά το δεύτερο με τρίτο τραγούδι, η υγμορίτιδα είναι υπαίτια; Μήπως γνωρίζεις σε παρακαλώ να μου πείς γιατί κουράζει τη φωνή η υγμορίτιδα; Επίσης, και το υγρό που σου έχω πεί μπορεί να επηρεάζει, έ;

     

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ!!!

    Να επισκέπτεσαι συχνά το συγκεκριμένο φόρουμ, γιατί έχω απορίες, να φαν και οι κότες. Ευχαριστώ για τις ανταποκρίσεις σου στα ερωτήματα που με ταλανίζουν χρόνια τώρα!!


    djmetronomos
    11.03.2009, 21:02

    Αρχίζει και γίνεται ιατρικό το φόρουμ και μου αρέσει... Η ιγμορίτιδα (αφού την έχεις, μάθε να τη γράφεις σωστά φίλε Vaggelis-13-) είναι πολύ συχνή πάθηση. Συνήθως καταλήγει σε χρόνια. Μη σε τρομάζει όμως. Θα μάθεις να ζεις μαζί της. Όπως έκανα κι εγώ. Κάποια στιγμή είχε φθάσει σε πολύ προχωρημένο στάδιο και αναγκάστηκα να κάνω παρακέντηση, όπου σου καθαρίζουν τα "ιγμόρεια άντρα" από συσσωρευμένα υγρά. Δίχως αυτό να σημαίνει ότι θα πρέπει να το υποστείς κι εσύ. Από τότε με ταλαιπωρεί κάθε χρόνο, συγκεκριμένες εποχές (φθινόπωρο και άνοιξη). Θα ήταν καλό να σε δει κάποιος ΩΡΛ κι αν γίνεται και δεύτερος (για να διασταυρώσεις γνώμες). Έχω ανακαλύψει το Physiomer (απιονισμένο θαλασσινό νερό) στα φαρμακεία και σε κρίσεις, με βοηθά στην αποσυμφόρηση. Επίσης, όπως και στο κρυολόγημα, βάζω λίγο λάδι ευκαλύπτου σε ζεματιστό νερό και κάνω εισπνοές...

    Όσο για το διάφραγμα, μη σε στεναχωρεί. Το πολύ-πολύ να ακούγεσαι σαν τον Bob Dylan! Πολλοί τραγουδιστές έχουν ένρινη φωνή. Αν όντως σου δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα στην αναπνοή, καλύτερα να συμβουλευτείς ΩΡΛ. Ίσως να χρειαστεί να το διορθώσεις.

    Όσο για το φλέγμα, όταν έχεις να τραγουδήσεις, απόφυγε τα γαλακτοκομικά. Επιδεινώνουν τη κατάσταση. Μια φίλη μου που ζει στη Νέα Υόρκη και παίζει με κλασικές ορχήστρες, μου είπε πώς καθαρίζουν τη φωνή τους οι τραγουδίστριες της όπερας πριν την παράσταση. Ζεσταίνουν μηλόξυδο με λίγο μέλι και κάνουν γαργάρες. Το έχω δοκιμάσει (τραγουδάω κι εγώ λίγο) και έχει απαίσια γεύση, αλλά είναι θαυματουργό!! Το ξύδι διώχνει το φλέγμα από το φάρυγγα και το μέλι πάει και βουλώνει τα σημεία που το εκκρίνουν...

    Αυτά είχα να σου πω, πάω τώρα να δώσω εξετάσεις στην Ιατρική! Σου εύχομαι καλή τύχη με τα προβλήματά σου... Dr Spock


    Vaggelis-13-
    11.03.2009, 21:11

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες να διαβάσεις αυτό το μικρό κείμενο μου και για την καλή απάντηση σου.

     

     

     

    Λοιπόν, δασκάλα μου, σε περιμένω να μου απαντήσεις για να έχω και μια επαγγελματική γνώμη.


    VOICETEACHER
    12.03.2009, 11:50

    Μικρε μου φιλε,η ιγμοριτιδα,ειναι χρονια κατασταση,φευγει και ξαναρχεται,θελει ,να μην λουζεσαι και να βγαινειs εξω(χειμωνα-καλοκαιρι),να κανειs πλυσειs καθημερινεs με αυτα τα σκευασματα με θαλασσινο νερο,που ανεφερε ο προηγουμενοs φιλοs,και γενικα αν δειs οτι το πραγμα χειροτερευει,θα χρειαστει να εγχειρισειs το διαφραγμα,και να καθαρισειs τα ιγμορια,αργοτερα,ομωs,ακομα εισαι μικροs.Και ναι,οι λαρυγγιτιδα ειναι παιδι...ολων αυτων,δυστυχωs....αρα,το μεγαλο προβλημα ειναι η  ιγμοριτιδα,και λιγοτερο η γαστροοισοφαγικη.Δεν ειμαι ΩΡΛ,αλλα με τοσα χρονια πειραs ,εχω γινει ,λιγο....{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.rockon}


    Vaggelis-13-
    12.03.2009, 16:09

    Δηλαδή, εσύ μου λες να πάρω θεραπεία για την ιγμορίτ τιδα. Δηλαδή, από τη στιγμή που όλοι οι Ω.ΡΛΑ με βλέπουν μια χαρά και ότι οι χορδές είναι μια χαρά, τότε αποκλείετε να ευθύνεται το τότε τραγούδι που έκανα, γιατί θα φαινόταν αυτό. Έχω κάνει και ενδοσκόπηση και μου είπαν μια χαρά, αλλά τί έχω; Ο μόνος παράγοντας που μας έχει απομείνει είναι η ιγμορίτ τιδα και η γαστροοισοφαγική. Με τη θεραπεία περνάει η ιγμορίτ τιδα; Αφού λες είναι χρόνια κατάσταση, ποτέ δηλαδή δε θα ηραμήσω. Δηλαδή για να καταλάβεις ακόμη και τώρα, που δέ μιλάω, νιώθω κάτι κολλημένο στο λαιμό μου και όταν πάω λιγάκι να βήξω, καμιά φορά ξεκολλάει και είναι ένα άσπρο πυκτό στο χρώμα του σάλιου όμως. Μιλάω και κουράζομαι. Όταν πάω να μιλήσω μου κολλάει συνέχεια, μα συνέχεια, κάθε φορά αυτό και βγαίνει με ζόρι η φωνή. Πάντως, συνάχη δεν έχω, δηλαδή σά νερό,άπηκτο. ΌΧΙ! Έχω μόνο συνέχεια κάτι μες τη μύτη μου και όταν την καθαρίζω, μετά από καμιά ώρα, νάσου και πάλι τα ίδια. Πάντως είναι διαφανές ότι βγάζω απ' τη μύτη και πηκτό, όχι σα νερό. Δεν ξέρω αν είναι ιγμορότ τιδα. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο αυτό. Τί μπορεί λες να είναι;


    djmetronomos
    12.03.2009, 21:28

    αρχίζει να γίνεται λίγο... σιχαμερό το όλο πράγμα. προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα, άλλους σκέπτομαι που το διαβάζουν... νομίζω ότι με το να περιγράφεις το τι βγαίνει από τη μύτη σου σ'αυτό το μουσικό site, δεν θα λύσεις το πρόβλημά σου... ήδη πήρες κάποιες αξιόπιστες απαντήσεις, αλλά πρόσεχε λίγο... αύριο κάποιος θα σου πει να ρίξεις πάπρικα στα ρουθούνια σου... θα το κάνεις? συμβουλεύσου γιατρό, βρες στο ίντερνετ ιατρικά sites (στα αγγλικά ψάξε για sinus), αγόρασε τον "ιατρικό οδηγό του 21ου αιώνα" της time-life books και δώσε χρόνο στον εαυτό σου - και στον οργανισμό σου - να διορθωθούν κάποια πράγματα...  


    Vaggelis-13-
    12.03.2009, 21:42

    Εντάξει. Απλά θέλω τι γνώμη της καθηγήτριας Φωνητικής και μετά κλείνει το θέμα. Απλά θέλα να μου πει αν περνάει με θεραπεία η ιγμορίτ τιδα.


    freddieKrueger
    13.03.2009, 17:02

    Σιγουρα ολοι ιο παραπανω πραγαοντες ειναι επιβαρυντικοι για την κατασταση του λαρυγγα αλλα ο κυριοτερος απ ολους ειναι πως εχεις αγχος φιλε μου που ξηραινει ακομη πιο πολυντο λαιμο,υποβαθμιζει την ποιοτητα της ανασας και αυξανει τη γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση...

    Επισης εχωτην αισθηση πως τραγουδας πολυ ψηλοτερα απ οτι μπορεις ανετα...θα πρεπει οταν τραγουδας να μην εχεις την αισθηση οτι κανεις δυναμικη προσπαθεια,αλλα οτι τοτραγοθυδι σιου βγαινει ελευθερα...

    Να οσυ δωσω ενα απλο παραδειγμα:Αν εδινα το 100 τα 100 της προσπαθειας μου θα μπορουσα με πιεση να τραγουδαω και μεχρι Β4 στα ψηλα,αλλα παρολα αυτα περιοριζω το τραγουδι μου μεχρι εκει που το κανω ΠΟΛΥ ανετα δηλ μεχρι F4...Δεν εχω λογο να παω πιο ψηλα,οσα κομματια ειναι στο θεο τα ριχνω ενα η και δυο η και τρεις τονους,κτλ...

    Δεν χρειαζεσαι παραπανω απο 2 οκταβες εκταση για να τραγουδησεις σχεδον οτιδηποτε...αρκει να εισαι σε θεση να βαζεις την προσωπικη σου ταυτοτητα καθε φορα στην ερμεηνειεα σου...

    Κανονικα θα πρεπε να εισαι σε θεση να τραγουδας για 2 η 3 η και 4 ωρες ασταματητα και να νοιωθεις το λαιμο σου να πεταει...Αυτο ειναι το σωστο τραγουδι..ο,τιδηποτε αλλο ειναι λανθασμενο κι επικινδυνο...

    Σε προτρεπω φιλικα να κανεις τα εξης:1)Για τη χρονια ιγμοριτιδα καλο θα ηταν να συμβουευτεις το γιτρο σου μηπως χρειαζεται να κανεις παροχετευση της βλεννας που υπαρχει εκει και αποσυμφορηση των γναθιαιων κολπων(ιγμορειων)...επισης ισως βοηθουσαν οι εισπνοες απο το στομα υδρατμων με ευκαλυπτο αλλα και οι συχνες πλυσεις της μυτης και οι γαργαρες με αλατονερο...

    2)Για την ξηρολαιμια φροντισε να πινεις πολυ νερο(οπως σωστα και κανεις και να συνεχισεις να κανεις) να αποφευγεις φαρμακα που μπορει να την επιδεινωσουν οπως για πχ την υπερμετρη χρηση αντισταμινικων που μπορει να παιρνεις για την αντιμετωπιση της παραρρινοκολπιτιδας(ιγμοριτιδας)που εχεις η ηρεμιστικων για το αγχος κτλ

    Στην ξηρολαιμια συμβαλλει και η ανασα απο το στομα κατα τη διαρκεια του υπνου...Η διορθωση του στραβου σο ρινικου διαφραγματος ισως επιφερι ριζικη λυση σε αυτο...

    Το τραγουδι στο οποιο 'σπρωχνεις' τη φωνη ΕΣΤΩ και λιγο ειναι υπευθυνο κατα πολυ για την ξηρολαιμια...Συνεπως σκεψου να αλλαξεις δασκαλο φωνητικης η να προσπαθησεις να βρεις που ειναι το λαθος στην κατανοηση αυτων που σου λεει ο ηδη υπαρχων δασκαλος...

    Γενικα:Παρατηρω δεξια αριστερα μου ειδικα στα νεα παιδια πως ολοι θελουν να γινουν τενοροι η σοπρανο,θελουν να τραγουδησουν πολυ δυσκολα κομματια απο την αρχη των σπουδων τους,κτλ και κανειςν δεν καθεται να σκεφτει βασικα πραγματα:Για πχ οταν αρχισει καποιος να μαθαινει τραγουδι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ νοτα απο τη εκταση του μια και τις περισσοτερες φορες εχει λαθος τοποθετηση...Αντι λοιπον να ξεκινησουν με ΑΠΛΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ απλων κειμενων και συνδυασμο σωστης ανασας και τοπθετησης η εστω ρε αδερφε να τραγουδησουν το ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΡΑΒΙ  πανε και πιανουν στο στομα τους πανδυσκολα κομματια με στοχο δεν ξερω κι εγω τι...


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 13-03-2009 17:12 ]


    Vaggelis-13-
    13.03.2009, 18:29

    το θέμα ρε Χρήστο είναι ότι κουράζομαι και στην ομιλία. Μόλις πάω να μιλήσω, αφού μιλάω για 2-3 λεπτά, κουράζομαι, βαραίνει μέσα στο λαιμό η φωνή, φγαίνει με ζόρι και μαζεύτεται αυτό που ανέφερα παραπάνω και θέλω συνεχώς να καθαρίζω το λαιμό μου. Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και για το μήνυμά σου που είναι τεράστιο, πραγματικά. Αυτό βεβαίως δείχνει ότι θέλεις πολύ να βοηθήσεις την όλη μου κατάσταση. Να σε ρωτήσω όμως: Ποιοί παράγοντες πιστεύοεις ότι φταίνε;

    1)ιγμορίτ τιδα για την οποία θα κάνω ότι μου είπες(θα κάνω αλατόνερο, με το φισιομέρ πλύσεις στη μύτη(θαλασσόνερο), αυτό με τον ευκάλιπτο) και τί άλλο είπες; ;    ’, ναι, αυτό με το διάφραγμα. Η παλληνδρόμηση μπορεί να τις ερεθίζει ,αφού το υγρό που ανεβαίνει είναι οξύ;

    ευχαριστώ και πάλι..

     

    επίσης και κάτι άλλο: με το αλατόνερο πόσο αλάτι; να είναι χλιαρό το νερό βέβαια, έ;


    -----------------
    Forbidden

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vaggelis-13- στις 13-03-2009 18:34 ]