ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.833 μέλη

    Το πιο δυσκολο μουσικο οργανο.

    earinos
    22.04.2009, 17:37

    Το ποιό δύσκολο όργανο?????????????????

    Αυτό που τυλίγεται με οργανικές ίνες , κύταρα , μυς , αίμα .Αυτό που είναι ζωντανό!!!!!! και κουράζεται , πονάει .

    Ολα τα άλλα κατασκευάσματα του ανθρώπου είναι απο τον άνθρωπο για την ικανότητα του ανθρώπου . Ποτε δεν θα κατασκέυαζε κάτι που είναι πολύ!!! δύσκολο.Αρα λοιπόν είναι η φωνή μας...   Τέλος.....  αυτο.... ναι.... έτσι  είναι.....  


    marakiasteraki
    22.04.2009, 22:51

    Σωστός!!!!!!!


    Spotlight_Dancer
    22.04.2009, 22:55

    Η φλογερα,διοτι πρεπει να φυλας και τα προβατα.


    nowaveband
    22.04.2009, 23:58

    Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


    guitarteacher
    23.04.2009, 13:45

    χαχαχα{#emotions_dlg.happycrazy}ωραίος ο Βοσκός{#emotions_dlg.smartass}


    NikosRoman
    23.04.2009, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 22-04-2009 στις 22:55 έγραψε...

    Η φλογερα,διοτι πρεπει να φυλας και τα προβατα.



    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΦΙΛΕ ΕΛΙΩΣΑ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ.ΣΩΣΤΟΣ.


    preety93
    26.04.2009, 18:58

    το πιο δυσκολο μουσικο οργανο ειναι το βιολι.για αυτο και το μαθαινουν λιγοι.εγω για παραδειγμα μαθαινω 2 μουσικα οργανα:πιανο και βιολι.

    αυτα...


    DA-HOMER
    22.05.2009, 04:53

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 14-03-2009 στις 12:22 έγραψε...

    Η καρδιά

    Είναι ένα έγχορδο (μυικές ίνες), πνευστό (λειτουργεί με πνοή), κρουστό (ο χτύπος της είναι το ατού της) μουσικό όργανο.

    Κρατά σταθερό ρυθμό δίνοντας ζωή σε ένα κούφιο ηχείο.

    Επιταχύνει ή επιβραδύνει, ώστε να παραμείνει σε αρμονία με το περιβάλλον.

    Μόλις ακούσει μουσική γύρω της, σπεύδει να προσαρμοστεί ως νέο μέλος της ορχήστρας, παρακολουθώντας με προσήλωση τη συνολική αίσθηση του ήχου.

    Μα πάνω από όλα συνεχίζει να παράγει μουσική παρά το γεγονός ότι ένα άτεχνο όργανο (το μυαλό) συνεχώς την επικρίνει σε κάθε της χτύπο.

    Γιατί είναι δύσκολο; Γιατί προϋποθέτει πολλά περισσότερα από απλή τεχνική και πολλά λιγότερα από μουσικές αναλύσεις. Χρειάζεται αγάπη.



     

    να συμπληρωσω οτι χρειαζετε και πολυ φροντιδα αν ειναι "χαλασμενη" (ωντας βαρια καρδιοπαθεις το ξερω πολυ καλα αυτο)

     

    αλλα για εμενα φαινεται εκεινο που παιζεις πιανο πατας κατι με τα ποδια και εχει κατι σαν σωληνες οπου βγαινει ο ηχος


    -----------------
    choose the impossible

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DA-HOMER στις 22-05-2009 04:54 ]


    paradisefox
    22.05.2009, 10:30

    Παράθεση:

    Το μέλος DA-HOMER στις 22-05-2009 στις 04:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 14-03-2009 στις 12:22 έγραψε...

    Η καρδιά

    Είναι ένα έγχορδο (μυικές ίνες), πνευστό (λειτουργεί με πνοή), κρουστό (ο χτύπος της είναι το ατού της) μουσικό όργανο.

    Κρατά σταθερό ρυθμό δίνοντας ζωή σε ένα κούφιο ηχείο.

    Επιταχύνει ή επιβραδύνει, ώστε να παραμείνει σε αρμονία με το περιβάλλον.

    Μόλις ακούσει μουσική γύρω της, σπεύδει να προσαρμοστεί ως νέο μέλος της ορχήστρας, παρακολουθώντας με προσήλωση τη συνολική αίσθηση του ήχου.

    Μα πάνω από όλα συνεχίζει να παράγει μουσική παρά το γεγονός ότι ένα άτεχνο όργανο (το μυαλό) συνεχώς την επικρίνει σε κάθε της χτύπο.

    Γιατί είναι δύσκολο; Γιατί προϋποθέτει πολλά περισσότερα από απλή τεχνική και πολλά λιγότερα από μουσικές αναλύσεις. Χρειάζεται αγάπη.



     

    να συμπληρωσω οτι χρειαζετε και πολυ φροντιδα αν ειναι "χαλασμενη" (ωντας βαρια καρδιοπαθεις το ξερω πολυ καλα αυτο)

     

    αλλα για εμενα φαινεται εκεινο που παιζεις πιανο πατας κατι με τα ποδια και εχει κατι σαν σωληνες οπου βγαινει ο ηχος


    -----------------
    choose the impossible

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DA-HOMER στις 22-05-2009 04:54 ]



    Μάλλον εννοείς εκκλησιαστικό όργανο.Όντως πρέπει να είναι δύσκολο...


    Chitarrista
    22.05.2009, 12:59

    Κι εγώ πιστεύω πως είναι το βιολί. Πρέπει να περάσουν τουλ 2 χρόνια για να αρχίσεις να παίζεις χωρίς να ακούγεσαι φάλτσος.


    Rudess
    23.05.2009, 14:47

    Συμφωνώ για το βιολί σίγουρα 100% και με τον βουκολικό προλαλήσαντα φίλο και έχω να προσθέσω άλλη 1 κατηγορια οργάνων.

    Τα οπωροκηπευτικά μουσικά όργανα της γνωστής μπάντας,γιατί απαιτούν όχι μόνο γνώσεις μουσικής αλλά και γνώσεις μανάβη και μην πω και γεωπόνου.Οι τύποι είναι άπαιχτοι.....

    (Και επειδή αυτή τη στιγμή σφυρίζει μια χύτρα και μου χει πάρει τα αυτια θα προσθέσω το μελωδικό αυτό σφύριγμα-φάλτσο στη μουσικόμαγειρική ικανότητα της νοικοκυράς.)

    {#emotions_dlg.eek}


    bittersweet
    26.07.2009, 14:02

    Δεν ξέρω ποιό είναι το πιο δύσκολο μουσικό όργανο...

    αλλά θεωρώ τα πνευστά τα πιο δύσκολα γιατί έχουν να κάνουν με την αναπνοή.


    notina
    26.07.2009, 14:42

    Δεν υπάρχουν δύσκολα μουσικά όργανα!Αν ξέρεις μουσική(ή ακόμη κι αν δεν ξέρεις )και υπάρχει θέληση και

    διάθεση,αν τό'χεις μέσα σου...τότε τίποτα δεν είναι δύσκολο!Έτσι πιστεύω...!{#emotions_dlg.rolleyes}


    8e8e8
    28.07.2009, 00:08

    Κατα τη γνωμη μου το πιο δυσκολο ειναι το εκκλησιαστικό οργανο δεν εχω ασχοληθει μαζι του αλλα ετσι νομίζω.


    MikeGnR
    02.08.2009, 04:31

    Το πιο δύσκολο όργανο είναι το τρίγωνο... (Ναι, αυτό που παίζουμε την παραμονή των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς...) Λίγοι ξέρουν να κρατάνε ρυθμό για αρκετά λεπτά και να το κρατανε σωστά!!!

     

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!   {#emotions_dlg.tt2}


    stratosbb
    02.08.2009, 12:38

     

    -Όλες οι απόψεις που διάβασα είναι σωστές, όμως για μένα με λίγα λόγια όλα τα μουσικά όργανα είναι όχι απλά δύσκολα, αλλά πολύ δύσκολα αν δεν ξέρεις να παίξεις....


    Akodusto
    10.04.2011, 15:38
    Η φυσαρμονικα διοτι οτι κανεις δεν το βλεπεις...το εσθανεσε
    cobal
    10.04.2011, 16:21

    Παράθεση:

    Το μέλος earinos στις 22-04-2009 στις 17:37 έγραψε...

    Το ποιό δύσκολο όργανο?????????????????

    Αυτό που τυλίγεται με οργανικές ίνες , κύταρα , μυς , αίμα .Αυτό που είναι ζωντανό!!!!!! και κουράζεται , πονάει .

    Ολα τα άλλα κατασκευάσματα του ανθρώπου είναι απο τον άνθρωπο για την ικανότητα του ανθρώπου . Ποτε δεν θα κατασκέυαζε κάτι που είναι πολύ!!! δύσκολο.Αρα λοιπόν είναι η φωνή μας...   Τέλος.....  αυτο.... ναι.... έτσι  είναι.....



    Aυτο το λεει συνεχεια ο τραγουδιστης (και κουμπαρος μου) της μπαντας μου αλλα ειμαι καθετα αντιθετος.

    Το πιο δυσκολο ειναι σχετικο.... Οπως ειπε καποιος πιο πανω, τιποτα δεν ειναι δυσκολο απο τη στιγμη που το θελεις πολυ και εχεις τουλαχιστον "χρονο" (το πιο σημαντικο για να παιξεις μουσικη) και συμφωνω απολυτα.

    Απο τη μερια μου και ας μην παρεξηγηθω, παντως, θα ελεγα οτι ισως τα τυμπανα (ντραμς) να ειναι απο τα πιο δυσκολα ειδικα αν θες να παιξεις οπως ο Horacio "El Negro" Gonzales (για εμενα τουλαχιστον ο κορυφαιος στον κοσμο) ο οποιος καταφερνει και χωριζει το μυαλο του πληρως στα τεσσερα!!! Και μαλλον ο μοναδικος στον κοσμο γιατι δεν εχω δει αλλο ντραμερ να παιζει ετσι.

    Επανερχομαι και λεω οτι δεν υπαρχει δυσκολο οργανο οταν το θελεις πραγματικα και μπορεις να αφιερωσεις απειρες ωρες εξασκησης πανω του....... Γιατι οσο ζεις μαθαινεις........


    delta66
    12.04.2011, 09:19

    Το πιο δυσκολο οργανο ειναι αυτο που παρολο οτι ειναι οργανο, δεν βγαζει ουτε νοτα {#emotions_dlg.whistling}


    ORFEASMIRSINIS
    12.04.2011, 12:59

    ... δεν αφήνεις τους γρίφους λέω γώ?

        ... και επι του θέματος ... δύσκολο είναι ό,τι δεν γνωρίζουμε και εύκολο αυτό που γνωρίζουμε!

       Κατα τ άλλα, ο,τι όργανο και να επιλέξεις, πρέπει να λιώσεις στην εξάσκηση για να πεις πως κάτι κάνεις, σε σοβαρό επίπεδο