ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Δυνατοτερος ηχος για λυρα η Βιολι??

    Jackie7
    15.03.2009, 16:38

    Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω που ειναι ο πιο δυνατος, ποιοτικος και κα8αρος ηχος πανω στη λυρα η στο βιολι για να συνδεσω μια καψα η κατι τετοιο...Πανω στο καβαλαρη??η πανω στο καπακι κατω απο τον καβαλαρη??η που αλλου???


    paradisefox
    15.03.2009, 19:14

    Καλησπέρα επίσης.Απ΄ότι μου έχει πει ο δάσκαλός μου το κάθε όργανο έχει ένα συγκεκριμένο δυνατό σημείο και υπάρχει κάποιο ειδικό καλάμι με το οποίο χτυπάς πάνω στην επιφάνεια του οργάνου,ακούς προσεκτικά και έτσι καταλαβαίνεις σε ποιο σημείο πρέπει να μπει η κάψα.Όμως αυτά ισχύουν για κανονάκι.Δεν ξέρω αν ισχύουν και για τα όργανα που σε ενδιαφέρει.


    -----------------
    ...KAI KΑΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paradisefox στις 15-03-2009 19:26 ]


    darbukaboy
    15.03.2009, 20:58

    Το μονο (και καλυτερο που εχεις να κανεις) ειναι να παρεις την εν λογω καψα και να κατσεις αρκετες ωριτσες να το ψαξεις μονος σου.Παντως απο αυτα που εχω δει προσωπικα, στο βιολι συνηθως η καψα μπαινει πανω στον καβαλαρη (αν ειναι με κλιπσακι) αλλιως κολλαει ακριβως μπροστα απο τον καβαλαρη πανω στο καπακι.Στην περιπτωση της λυρας, η καψα μπαινει αναμεσα στις δυο τρυπες που εχει το καπακι. Ολ'αυτα παντως ειναι εντελως υποκειμενικα γιατι παιζουν ρολο

    α) τι τυπο καψα θα παρεις (ή εχεις ηδη παρει)

    β) σε ποιο σημειο το οργανο σου ειναι πιο δυνατο 

    Παντως ψαξ'το, εχει πολυ ενδιαφερον....!


    kementzetzis10
    18.06.2009, 16:49

    Φίλε εγώ που παίζω ποντιακή λύρα την κάψα μου την έχω πάνω στον καβαλάρη... Και οι περισσότερη λυράρηδες!


    evlia
    14.07.2009, 18:06

    Καλησπέρα παιδιά!μήπως υπάρχουν έγχορδοι οι οποίι να ενδιαφέρονται,να συνεισφέρουν ως ενεργά μέλη στη δημιουργία μουσικού σχήματος;