ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Α ρε Εντγκαρ και νάξερες...

    ANDREAZ
    27.11.2004, 18:04
    Αντιγράφω απ την ενότητα "ΤΑΔΕ ΕΦΗ" του ΜΗ :

    Είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις όπου η δημοτικότητα θα έπρεπε να θεωρείται από μόνη της κριτήριο αξίας ενός πράγματος. Η περίπτωση των τραγουδιών είναι, νομίζω, μια από αυτές τις ελάχιστες.

    Έντκαρ Άλαν Πόε

    Συμφωνούμε εν έτη 2004? Α ρε Εντγκαρ και νάξερες...

    Σ.Σ. (Είμαστε κολητάρια με τον Εντγκαρ , για αυτό και έχω το θάρρος...)

    revekka
    27.11.2004, 19:48
    δεν είναι μόνο αυτά τα λόγια του Edgar Allan Poe διαχρονικά... ένας απο τους πιο σπουδαίους πεζογράφους και ποιητές, ο οποίος έχει γράψει και κείμενα θεωρίας της λογοτεχνίας. όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει για τον Αμερικάνικο Ρομαντισμό, για Γοτθικά κείμενα, για ιστορίες ντετέκτιβ (που είναι δική του εφεύρεση).

    ένας λογοτέχνης βασανισμένος απο τη δική του ιδιοφυία και φαντασία, απο την τραγική του ζωή...μπροστά μας ξεπροβάλλουν οι εφιάλτες της τρέλλας του ολοζώντανοι, σαν δικοί μας.

    χειρισμός της γλώσσας αψεγάδιαστος, κάθε λέξη και μαχαίρι.


    it is not the ordinary things that threaten to close an open mind


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 27-11-2004 19:49 ]
    ANDREAZ
    27.11.2004, 20:16
    Συμφωνω μαζί σου ...

    Μόνο που ειδικα στο παραπάνω θέμα, διαφωνω παντελώς με τον Εντγκαρ.Αυτός είναι ο λόγος που λεώ " και νάξερες"
    revekka
    28.11.2004, 11:18
    κι όμως...όταν λέει δημοτικότητα δεν εννοεί προσωρινή δημοτικότητα...

    αν ήξερε τι γίνεται σήμερα με τα τραγούδια θα τροποποιούσε λίγο τον ορισμό προς αποφυγή παρεξηγήσεως
    Xris
    28.11.2004, 14:25
    Ίσως αν ο E.A. Poe ζούσε στην εποχή μας να τροποποιούσε τη φράση ή να μην την έλεγε καθόλου.Ίσως πάλι να την διατύπωνε ακριβώς όπως τότε και πολύ απλά εμείς να έχουμε χάσει το πραγματικό νόημα των λέξεων.Τι θέλω να πώ με αυτά?Πολύ απλά πως όσο οι κοινωνίες εξελίσσονται τόσο πιό δύσκολα βρίσκουν κοινό τόπο οι αντιλήψεις του τότε με το σήμερα και ειδικά όταν δεν είναι αόριστες διατυπώσεις του τύπου "η γη κινείται" αλλά μιλούν για συγκεκριμένα πράγματα....