ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Αυστηρότερες ποινές για τους κουκουλοφόρους.

    liopesiotis
    17.03.2009, 20:25


    Με 2-10 χρόνια επιπλέον ποινής θα χρεώνονται όσοι συλλαμβάνονται σε επεισόδια αποκρύπτοντας τα χαρακτηριστικά του προσώπου τους, προωθεί η κυβέρνηση, εξαγγέλλοντας ποινικοποίηση της κουκούλας. Έντονες αντιδράσεις της αντιπολίτευσης και για την ανακίνηση θέματος ασύλου από τον Χρ.Μαρκογιαννάκη. Αποζημίωση για τις καταστροφές ζητούν οι έμποροι.

    Σωστό ή λάθος;


    rompa
    17.03.2009, 21:21

    To επόμενο στάδιο ... Να απαγορευτεί η εισαγωγή μπλουζών με κουκούλες ... Όποιος σχεδιαστής περιλαμβάνει κουκούλα σε ρούχα να διώκεται ποινικά ... μην πούμε να θανατώνεται προς παραδειγματισμό!!

    Εεεε δεν πάμε καλά!


    Hastaroth
    17.03.2009, 22:30

    Προφανώς δέν εννοεί το δημοσίευμα τίς κουκούλες τών παλτών ή τών μπλουζών αλλά τίς κουκούλες εκείνες που καλύπτουν ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κεφάλι,αφήνοντας μόνο δύο τρύπες γιά τά μάτια και μία γιά την μύτη.

    Κατά την γνώμη μου είναι σωστό γιατί έτσι,ακόμα και άν δέν συλληφθή επ'αυτοφώρω ο ταραξίας,θά μπορή να γίνη αναγνώρισή του είτε από αυτόπτες μάρτυρες ή από τυχόν υπάρχουσες κάμερες.

    Τό θέμα τού ασύλου είναι επίσης κάτι που έπρεπε να ανακινηθή.Οι πανεπιστημιακές σχολές δέν μπορούν να χρησιμοποιούνται ώς καταφύγια γιά άτομα που προξενούν καταστροφές ή ακόμα και τραυματισμούς στη διάρκεια μιάς διαδήλωσης.Τό άσυλο αφορά την καθαυτό δραστηριότητα τών πανεπιστημίων,δηλαδή την ελεύθερη (καί άρα χωρίς παρεμπόδιση από την αστυνομία) διακίνηση ιδεών καί μόρφωση τών φοιτητών.Οχι την παροχή προστασίας μέσα σ'αυτά σέ άτομα που έχουν κάνει αξιόποινες πράξεις.

    Οσο γιά την αποζημίωση τών εμπόρων από τίς καταστροφές,αυτή πρέπει νά γίνεται από τους ίδιους τους συλληφθέντες ταραξίες,ακόμα και μέ προσωπική εργασία τους γιά την αποκατάσταση τών ζημιών.Ετσι θά μάθουν καί τί σημαίνει νά κοπιάζης γιά να δημιουργήσης κάτι....  


    StavmanR
    17.03.2009, 22:38

    Κουκουλοφόρους εννοεί εκείνους που δεν πιάνουν γιατί πίνουν καφέ μαζί ή τους άλλους που τους πιάνουν ξελαδώνονται με πολιτικά τηλεφωνήματα; Είναι ικανοί , για τα μάτια του κόσμου και μόνο, να φέρουν εσκιμώο από το βόρειο πόλο ως ταραξία κουκουλοφόρο.

     

    Το όλο θέμα είναι: Γιάννης πίνει Γιάννης κερνά...

    Αρκεί να σκεφτεί κανείς ποιον επαγγελματικό "κλάδο" συμφέρουν τόσο οι φασαρίες στο κέντρο της πόλης όσο και στα Πανεπιστήμια. Σήμερα το μεσημέρι πέρασε στα ψιλά μία είδηση που έλεγε για το τί μέτρα σκέφτονται να πάρουν οι καταστηματάρχες. Τα ίδια μέτρα συζητώνται εδώ και χρόνια, τόσο στα Πανεπιστήμια, όσο και στα γήπεδα.

     

    Πέρα από τις παγκόσμιες συνωμοσίες, τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά.

     

    Και βέβαια, αυτή τη στιγμή στη ΝΕΤ συζητούν για το σχετικώς άσχετο άσυλο... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-03-2009 22:40 ]


    Spirous
    18.03.2009, 00:07

    Αυτός που φοράει σκουφί, μαντήλι ή κασκόλ και γυαλιά ηλίου και δεν φαίνεται κυριολεκτικά τίποτα από το πρόσωπό του είναι "ταραξίας κουκουλοφόρος"; Γιατί εγώ δεν έχω βρει καλύτερο και φτηνότερο τρόπο να προστατευθείς από τα δακρυγόνα.

    Μην τρελαθούμε τώρα, αυτά τα μέτρα θυμίζουν χούντα όταν η αστυνομία κυνηγούσε μακρυμάλιδες ως αναρχοκομμουνιστές...


    Termite
    18.03.2009, 09:42

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 18-03-2009 στις 00:07 έγραψε...

    Αυτός που φοράει σκουφί, μαντήλι ή κασκόλ και γυαλιά ηλίου και δεν φαίνεται κυριολεκτικά τίποτα από το πρόσωπό του είναι "ταραξίας κουκουλοφόρος"; Γιατί εγώ δεν έχω βρει καλύτερο και φτηνότερο τρόπο να προστατευθείς από τα δακρυγόνα.

    Μην τρελαθούμε τώρα, αυτά τα μέτρα θυμίζουν χούντα όταν η αστυνομία κυνηγούσε μακρυμάλιδες ως αναρχοκομμουνιστές...



     

    Συμφωνώ απόλυτα...


    liopesiotis
    18.03.2009, 12:40

    Αγαπητοί φίλοι, δεν σημαίνει πως όποιος φοράει κουκούλα θα μπαίνει φυλακή, αλλα όποιος  κάνει ζημιές.    Το ίδιο γινόταν και πριν αλλά τώρα είναι πιο σκληρά τα μέτρα. 

    Εγώ νομίζω πως θίχτηκε το Κολωνάκι και έγινε αυτό.  Εκεί κυκλοφοράει το χρήμα.   Αλλού που σπάνε και καίνε δεν τους ένοιαζε!