ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Brutal φωνητικά:Εκτόνωση ή ηχορρύπανση;

    billaros
    21.03.2009, 13:31

    Τo brutal έχει μπεί για τα καλά στη συχρονη Metal σκηνή. Ποιά είναι η άποψή σας; Σας αρέσει ή το θεωρείτε απλά ένα θόρυβο; Και γιατί;

     

    Προσωπικά θεωρώ ότι σε κάποια τραγούδια ταιριάζει πάρα πολύ.Νιώθω ότι δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για να ειπωθούν κάποιοι στίχοι ,και να "δέσουν" με τη μελωδία. Άλλες φορές πάλι ,τα βρίσκω εντελώς περιττα και ακατανόητα.


    paradisefox
    21.03.2009, 14:44

    Συμφωνώ με την άποψή σου.Εγώ το βλέπω σαν μία επιλογή.Κάποιοι καλλιτέχνες τα έχουν χρησιμοποιήσει με μεγαλύτερη επιτυχία από κάποιους άλλους.


    alexia-vicky
    22.03.2009, 00:13

    ΗχορρύπανσηSmile


    seras
    22.03.2009, 01:09

    Simfono kai ego me tin apopsi tou melous billaros ;)


    StavmanR
    22.03.2009, 16:33

    Αν με τον ορο brutal περιγραφουμε τα φωνητικά που επιτίθενται στα αυτιά μας, τότε τολμώ να πω ότι είναι η κυρίαρχη τεχνοτροπία στην ελληνική σόου μπιζ.

    Για να απαντήσω και στο ερώτημα: ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ...


    angel-0f-darkness
    22.03.2009, 16:55

    Το brutal ειναι τροπος εκφρασης και οντως ειναι εκτονωση.. Αν παλι ο τραγουδιστης δεν εχει την καταλληλη φωνη κατανταει ηχορρυπανση και καλυτερα να το αποφυγει..[οπως π.χ. οι immortal που δεν ακουγονται..{#emotions_dlg.biggrin}]


    billaros
    23.03.2009, 10:21

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

    Πολλοί θεωρούν τα φωνητικά του τραγουδιστή των Nile πολύ ωραία. Γιατί εγώ νομίζω οτι είναι απλώς ίδια με πάρα πολλων άλλων death συγκροτημάτων;Μήπως δηλαδή οδηγούμαστε σε μια "μαζοποίηση" των φωνητικών (αν μπορω να χρησιμοποιήσω αυτό τον όρο) ,που ,προσωπικά ,μου δείχνει και υποτίμηση του ρόλου του τραγουδιστή? Νομίζω σε ένα μεγάλο ποσοστό των death τραγουδιστών - ακόμα και πολλών "φτασμένων" - έχει χαθεί το προσωπικό στίγμα.

    Ακόμα ,νομίζω πως όταν σε ένα τραγούδι χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ brutal ,τότε το brutal χάνει τον ουσιαστικό σκοπό του ,που δεν είναι άλλος από την έκφραση της απόγνωσης και της οργής. Aν δηλαδή ta brutal χρησιμοποιούνται μόνο σε κάποιους συγκεκριμένους στίχους (πχ μόνο στο ρεφραίν ή μόνο στο κουπλέ) ,νομίζω ότι καταδεικνύεται πολύ καλύτερα η σημασία τους. Τί λέτε?


    taksidiwths
    23.03.2009, 13:58

    το συγκεκριμενο κομματι το θεωρω αθλιο.ισως αρεσει σε καποια ατομα,αλλα επειδη ακουγα 2 περιπου χρονια death Metal πιστευω οτι δεν το αντιπροσωπευει .καταρχην ο ιδιος ο ηχος ειναι μια ηχορυπανση!ακους ενα βρρρ απο κιθαρες και απο ντραμς συνεχομενο νταπα ντουπα{#emotions_dlg.confused1}.καλυτερα να κοιταξεις συγκροτηματα οπως norther,children of bodom,skyfire,insomnium.αντιστοιχει απολυτα σε αυτο που λες.δηλαδη χρησιμοποιουν και το μπρουταλ αλλα και κανονικο τραγουδι.η μουσικη βεβαια ειναι 1000 φορες καλυτερη απο αυτην την ηχορυπανση που εστειλες και θεωρω πολυ πιο ποιοτικη.οσο για αυτο που ειπες,φυσικα και εχουν μαζοποιηθει ολα και οι πιο πολλοι πλεον νομιζουν οτι death Metal ειναι τραγουδεια με κραυγες και αθλια μουσικη.τσεκαρε παντως τα συκγροτηματα που σου ειπα και θα καταλαβεις τι εννοω..


    deathminor88
    23.03.2009, 21:56

    Εξαρτάται από ποιόν γίνονται και γιατί..

    Πχ τα brutal των Opeth σε συνδυασμό με την μουσική τους ειναι ... πραγματικά τέχνη για εμένα...


    tatsis
    14.04.2009, 17:49

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 23-03-2009 στις 13:58 έγραψε...

    το συγκεκριμενο κομματι το θεωρω αθλιο.ισως αρεσει σε καποια ατομα,αλλα επειδη ακουγα 2 περιπου χρονια death Metal πιστευω οτι δεν το αντιπροσωπευει .καταρχην ο ιδιος ο ηχος ειναι μια ηχορυπανση!ακους ενα βρρρ απο κιθαρες και απο ντραμς συνεχομενο νταπα ντουπα{#emotions_dlg.confused1}.καλυτερα να κοιταξεις συγκροτηματα οπως norther,children of bodom,skyfire,insomnium.αντιστοιχει απολυτα σε αυτο που λες.δηλαδη χρησιμοποιουν και το μπρουταλ αλλα και κανονικο τραγουδι.η μουσικη βεβαια ειναι 1000 φορες καλυτερη απο αυτην την ηχορυπανση που εστειλες και θεωρω πολυ πιο ποιοτικη.οσο για αυτο που ειπες,φυσικα και εχουν μαζοποιηθει ολα και οι πιο πολλοι πλεον νομιζουν οτι death Metal ειναι τραγουδεια με κραυγες και αθλια μουσικη.τσεκαρε παντως τα συκγροτηματα που σου ειπα και θα καταλαβεις τι εννοω..



     

    Kala taksidioti an theoreis athlious tous nile pragmatika den exw ti na sou po....An theoreis athlia mia apo tis megaliteres death Metal bandes tote eisai gelsmenos...An den exooun mathei ta aftakia stou se aytoo to eidos mousikis den exeis kanena dikaioma na to les ixoripansi...Kai oso gia tis bandes pou eipes prin...HAHAHAHAHAHAHA!!!!Pragmatika den exeis idea ti simainei death Metal....Krima pou yparxoun atoma san k esena pou apla milane xwris na kseroun....Pou nakouseis tipota brodequin esi....Po kala...Thathela na eimoun ekei na dw tin mapa sou!!!!!!!Akou oi children of bodom death Metal!!!XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!


    taksidiwths
    14.04.2009, 18:32

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 14-04-2009 στις 17:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 23-03-2009 στις 13:58 έγραψε...

    το συγκεκριμενο κομματι το θεωρω αθλιο.ισως αρεσει σε καποια ατομα,αλλα επειδη ακουγα 2 περιπου χρονια death Metal πιστευω οτι δεν το αντιπροσωπευει .καταρχην ο ιδιος ο ηχος ειναι μια ηχορυπανση!ακους ενα βρρρ απο κιθαρες και απο ντραμς συνεχομενο νταπα ντουπα{#emotions_dlg.confused1}.καλυτερα να κοιταξεις συγκροτηματα οπως norther,children of bodom,skyfire,insomnium.αντιστοιχει απολυτα σε αυτο που λες.δηλαδη χρησιμοποιουν και το μπρουταλ αλλα και κανονικο τραγουδι.η μουσικη βεβαια ειναι 1000 φορες καλυτερη απο αυτην την ηχορυπανση που εστειλες και θεωρω πολυ πιο ποιοτικη.οσο για αυτο που ειπες,φυσικα και εχουν μαζοποιηθει ολα και οι πιο πολλοι πλεον νομιζουν οτι death Metal ειναι τραγουδεια με κραυγες και αθλια μουσικη.τσεκαρε παντως τα συκγροτηματα που σου ειπα και θα καταλαβεις τι εννοω..



     

    Kala taksidioti an theoreis athlious tous nile pragmatika den exw ti na sou po....An theoreis athlia mia apo tis megaliteres death Metal bandes tote eisai gelsmenos...An den exooun mathei ta aftakia stou se aytoo to eidos mousikis den exeis kanena dikaioma na to les ixoripansi...Kai oso gia tis bandes pou eipes prin...HAHAHAHAHAHAHA!!!!Pragmatika den exeis idea ti simainei death Metal....Krima pou yparxoun atoma san k esena pou apla milane xwris na kseroun....Pou nakouseis tipota brodequin esi....Po kala...Thathela na eimoun ekei na dw tin mapa sou!!!!!!!Akou oi children of bodom death Metal!!!XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!






    egw milisa gia to sigekrimeno kommati oxi oxi genika gia tous nile.an esu tous thewreis wreous den exw kanena provlima.opws egrapsa kiolas se kapious mporei na aresoun.egw to thewrw ixoripansi.ti na kanoume den exoun oloi ta idia gousta!!episis oi cob ti thewrountai?mipws thrash?death melodic Metal thewrountai.opws eipa allwste kai egw akouga 2 xronia oxi mono tis mpantes pou eipa alla kai alles.apla egrapsa autes giati o billaros zitise mpantes pou tha xrisimopoioun kai kanoniki fwni alla kai brutal.toulaxiston mathe na diabazeis swsta kai oxi oti thes na diabazeis kai meta na milas.oso gia thn mapa mou opws les makari na thn evlepes giati einai poli kaliteri apo thn dikia sou!ante sou thiksame thn agapimeni sou mpanta kai stenaxwrithikes...


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 14-04-2009 18:35 ]


    madprofessorus
    15.04.2009, 11:09

    γενικά δεν μου αρέσουν τα brutal φωνητικά,προτιμώ τις μελωδικές φωνές γιατί εκεί φαίνεται αν έχεις φωνή η όχι,το να μουγκρίζεις με κάποια τεχνική μαθαίνεται.τα μόνα brutal που μου αρέσουν είναι των paradise lost στις πρώιμες μέρες τους...


    rompa
    15.04.2009, 11:53

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 23-03-2009 στις 21:56 έγραψε...

    Εξαρτάται από ποιόν γίνονται και γιατί..

    Πχ τα brutal των Opeth σε συνδυασμό με την μουσική τους ειναι ... πραγματικά τέχνη για εμένα...



     

    Θα συμφωνήσω απόλυτα και θα προσθέσω και αυτά των Paradise Lost.  Μου αρέσουν αλλά όταν γίνονται με μέτρο και όταν συνδυάζονται και με κάποια μελωδικότητα . Γιατί αν αυτά αποτελούν αφορμή για μία άθλια μουσική επένδυση ... τότε καλύτερα να ακούω την νταλίκα που ξεφορτώνει στην απέναντι πολυκατοικία .


    billaros
    15.04.2009, 15:37

    tatsis ,αν απαντούσες και λίγο στο θέμα της συζήτησης θα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο..

     


    rompa
    20.04.2009, 11:43

    Καλημέρα!!! Για να αρχίσει καλά (brutal) η μέρα μας {#emotions_dlg.tt2}

     

     

     


    bittersweet
    20.04.2009, 16:34

    Σίγουρα μερικές φορές είναι εκτόνωση!


    giorgosziotas
    20.04.2009, 20:41

    Εμένα απλά μου τη δίνουν τα trend και οι τάσεις. Κάντο! Απλά μην το κάνεις σύστημα.


    tatsis
    08.07.2009, 19:06

    Mesa sto thema eimai...An aftes oi bandes p eipe einai death Metal tote egw akouo skiladika...Oso gia tous COB einai  melodiko Metal APLA!Tipota to pio extreme...Esena s thiksame tin mapa s kai tsadistikes??0ax0ax0ax0ax0!!!eleos!


    marching-girl
    08.07.2009, 19:15

    sometimes is noise pollution! {#emotions_dlg.yes}


    taksidiwths
    08.07.2009, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος tatsis στις 08-07-2009 στις 19:06 έγραψε...

    Mesa sto thema eimai...An aftes oi bandes p eipe einai death Metal tote egw akouo skiladika...Oso gia tous COB einai  melodiko Metal APLA!Tipota to pio extreme...Esena s thiksame tin mapa s kai tsadistikes??0ax0ax0ax0ax0!!!eleos!



     

    προβλημα σου να μην τις θεωρεις death.κανεις δεν ρωτησε την γνωμη σου αλλωστε!

    ο καθενας εδω μεσα απανταει συμφωνα με αυτα που ξερει και πιστευει!

    αν εσενα δεν σ'αρεσουν αυτα,υπαρχει το Χ πανω δεξια..