ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Πολύ τρίξιμο ρε παιδιά στην Washburn. Τι μπορώ να κάνω?

    guitarteacher
    30.03.2009, 10:18

    ...Πάντος, αγαπητέ φίλε kynegeiros, η θέση που δεν σου "κάθεται" στ'αυτί, παίζεται από την 4η χορδή και κάτω...απλά το διευκρινίζω{#emotions_dlg.smartass}

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    kynegeiros
    30.03.2009, 21:29

    Λοιπόν παιδιά επανέρχομαι με νέα για το θέμα της τριζάτης κιθάρας.

    Σας κούρασα αρκετά είναι αλήθεια αλλά πιστεύω να το απολαύσατε κιόλας.

    Σήμερα επεσκέφθην τον τεχνικό της κιθάρας για την σχετική ρύθμιση. Ο άνθρωπος έλεγξε με προσοχή την κιθάρα από όλες τις μεριές, την δοκίμασε παίζοντας μερικά πράγματα και αυτό που εγώ τελικά κατάλαβα είναι οτι για να λυθεί το πρόβλημα του τριξίματος χρειάζεται μια ρύθμιση την οποία όμως ο τεχνικός δεν μπορεί να κάνει.

    Και για να μην σας πρήζω σας λέω πως η κιθάρα είναι μια χαρά.

    ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΑΣΤΑ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ "ΡΥΘΜΙΣΗ" ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ.

    ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ "ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΕΓΩ" ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΤΡΙΞΙΜΑΤΑ.

    Αυτά τα λίγα αγαπητοί φίλοι. Τελικά το μόνο που έκανε ο άνθρωπος ήταν να κατεβάσει λιγάκι το μανίκι ρυθμίζοντας αναλόγως αυτήν την μεταλλική βέργα έτσι ώστε να μαλακώσουν κάπως οι χορδές. Αυτό ήταν όλο. Τώρα πιάνω να την δοκιμάσω και να σας πω την γνώμη μου.

     

    Θα επανέλθω λοιπόν.

    Αν νομίσατε πως θα ηρεμήσετε είστε γελασμένοι...........{#emotions_dlg.happycrazy}


    kynegeiros
    31.03.2009, 00:19

    Παιδιά η κιθάρα μαλάκωσε αρκετά με το κατέβασμα που έκανε ο τεχνικός. Όσο για τα τριξίματα άρχισα να βελτιώνω το παίξιμό μου και μειώθηκαν και τα τριξίματα.

    Και μάλιστα ξέχασα να πω οτι ο τεχνικός μου είπε πως η κιθάρα ακούγεται πολύ καθαρή. δεν ξέρω τι εννοούσε. Καινούργια είναι φυσικό είναι να είναι καθαρή. Μέσα στην θήκη της την κρατάω συνέχεια. Πόσο να λερωθεί? ..............αλλά ..............πάλι γιατί είπε ακούγεται.....? δεν έπρεπε να πει ...φαίνεται ....? μυστήρια γλώσσα αυτή που χρησιμοποιείτε εσείς οι μουσικοί ...{#emotions_dlg.rolleyes}...............αλλά που θα μου πάει ? θα την μάθω....

    Αυτήν την δακτυλοθεσία στην Fa dim που λέει ο delta πρώτη μου φορά την βλέπω. Θα προσπαθήσω να την μάθω.

    Φίλε κιθαροδιδάσκαλε το κατάλαβα πως παίζεται στις 4 κάτω χορδές αλλά και πάλι στο δικό μου αυτί δεν μου κάθεται καλά.Αλλά βέβαια το αυτί μου δεν είναι και εξασκημένο.

    Φίλε delta ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις των "...ιερογλυφικών" νομίζω πως κατάλαβα τις ταμπλατουρες. Είναι όμως ακόμη δύσκολο για μένα να τις διαβάζω.

    Και τα πινακάκια επίσης τα κατάλαβα καλά. Τα ήξερα και από το chordie.com που τα χρησιμοποιεί στις επεξηγήσεις των συγχορδιών. 

    Θα ήθελα τώρα να ήξερα να παίζω αυτό:  http://www.chordie.com/chord.pere/www.lindesign.se/uwp/guitar/p/pink_floyd/is_there_anybody_out_there.tab

     

    αλλά υποθέτω πως θα αργήσω μάλλον ε;

    Είναι ένα πολύ όμορφο κιθαριστικό κομμάτι του Gilmour αν καλώς ενθυμούμαι.

    Θα προσπαθήσω όμως και θα επιμένω............


    odis13
    31.03.2009, 11:01

    Ειδες που μια χαρα ηταν η κιθαρα σου? Το οτι ηταν πολυ σκληρη στο παιξιμο οφειλοταν στο λαθος set up της, το οποιο εφτιαξε ο Παναγιωτης και τσουπ να που εγινε ευκολοπαικτη η κιθαρα, οπως λενε τα reviews στο ιντερνετ.

    Καποια απο τα τριξιματα τα προκαλουσες και εσυ αλλα αυτο ειναι και σχετικα λογικο αφου εκανες μεταβαση απο κλασσικη σε ακουστικη (συρματινες χορδες κλπ, ειναι πιο σκληρη οτι και να κανουμε).

    Παιζοντας ομως θα μαθεις να τα αποφευγεις αυτα, θα παρατηρησεις οτι οσο πιο πολυ παιζεις τοσο πιο καθαρος και χωρις τριξιματα θα ακουγεσαι.

    Αν ο Παναγιωτης σου ειπε οτι η κιθαρα ακουγεται πολυ καθαρη μαλλον εννοουσε οτι εχει καλο note definition ο ηχος της, δηλαδη χτυπας ενα ακκορντο και ακους την καθε νοτα καθαρα και μεταξυ τους ισσοροπημενες και οχι μια βαβουρα, οπως γινεται συνηθως στα φτηνοτερα οργανα. Αυτο μονο καλο ως πολυ καλο μπορεις να το θεωρεις, φανηκες τυχερος και επεσες σε καλο κομματι.

     

    Υ.Γ. Οταν πατας τις χορδες, να θυμασαι το δχτυλο καθετα στην ταστιερα και πατας λιγο πριν το ταστο, οχι στη μεση.


    kynegeiros
    31.03.2009, 13:05

    Ναί φίλε μου odis. Κατάλαβα. Προσπαθώ να βελτιώσω το πιάσιμο των συγχορδιών και έχω καλύτερο ήχο τώρα. Θα βοήθησε όσο να'ναι και το setup του Παναγιώτη. Προσπαθώ να έχω όπως είπες κάθετα τα δακτυλα και να τα βάζω τώρα πια κοντά στο ξυράφι....(ούτε καν ξέρω πως λέγεται) ....εκεί που απομονώνει την χορδή και είμαι πιο ικανοποιημένος τώρα. Να φανταστείς πως ενώ δεν ήθελα να την αγγίξω εδώ και καιρό και έπαιρνα συνεχώς την YAMAHA του μικρού τώρα δεν την αφήνω από τα χέρια μου. Με ευχαρίστησε πολύ που μαλάκωσε το παίξιμό της περισσότερο από όσο περίμενα.

    Προσπάθησα να πιάσω αυτό που είχα πεί στο προηγούμενο μήνυμά μου

    (http://www.chordie.com/chord.pere/www.lindesign.se/uwp/guitar/p/pink_floyd/is_there_anybody_out_there.tab)

     

    αλλά δεν τα κατάφερα. Είναι ζόρικο για μένα. Χρειάζεται  να σπάσουν τα δάκτυλα μου πρώτα και μετά. Έχω όμως ελπίδα στην ηλικία μου άραγε?

    "Της αλήθειας ο πατέρας είναι ο χρόνος"........

    Σήμερα μάλιστα χαρούμενος όπως ήμουν με τον ήχο της κιθάρας προσπάθησα να πιάσω κι αυτό:

    http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzg3Mzk5

    και τα κατάφερα πιστεύω αλλά όχι από F#m που το δίνει στο site αλλά από Bm. Αλήθεια το γνωρίζεις αυτό το κομμάτι?

    Εσύ φίλε odis πως τα περνας?  Σήμερα λέω να κατέβω στο κέντρο για εισιτήρια των AC/DC.


    guitarteacher
    31.03.2009, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 31-03-2009 στις 13:05 έγραψε...

    Ναί φίλε μου odis. Κατάλαβα. Προσπαθώ να βελτιώσω το πιάσιμο των συγχορδιών και έχω καλύτερο ήχο τώρα. Θα βοήθησε όσο να'ναι και το setup του Παναγιώτη. Προσπαθώ να έχω όπως είπες κάθετα τα δακτυλα και να τα βάζω τώρα πια κοντά στο ξυράφι....(ούτε καν ξέρω πως λέγεται) ....εκεί που απομονώνει την χορδή και είμαι πιο ικανοποιημένος τώρα. Να φανταστείς πως ενώ δεν ήθελα να την αγγίξω εδώ και καιρό και έπαιρνα συνεχώς την YAMAHA του μικρού τώρα δεν την αφήνω από τα χέρια μου. Με ευχαρίστησε πολύ που μαλάκωσε το παίξιμό της περισσότερο από όσο περίμενα.

    Προσπάθησα να πιάσω αυτό που είχα πεί στο προηγούμενο μήνυμά μου

    (http://www.chordie.com/chord.pere/www.lindesign.se/uwp/guitar/p/pink_floyd/is_there_anybody_out_there.tab)

     

    αλλά δεν τα κατάφερα. Είναι ζόρικο για μένα. Χρειάζεται  να σπάσουν τα δάκτυλα μου πρώτα και μετά. Έχω όμως ελπίδα στην ηλικία μου άραγε?

    "Της αλήθειας ο πατέρας είναι ο χρόνος"........

    Σήμερα μάλιστα χαρούμενος όπως ήμουν με τον ήχο της κιθάρας προσπάθησα να πιάσω κι αυτό:

    http://www.kithara.vu/ss.php?id=MTIwMzg3Mzk5

    και τα κατάφερα πιστεύω αλλά όχι από F#m που το δίνει στο site αλλά από Bm. Αλήθεια το γνωρίζεις αυτό το κομμάτι?

    Εσύ φίλε odis πως τα περνας?  Σήμερα λέω να κατέβω στο κέντρο για εισιτήρια των AC/DC.



    Φίλτατε kynegeiros,

    Για ακόμα μια φορά, επιβεβαιώνεται πως "η απόκτηση τεχνικής είναι η αρχή των πάντων...στην εκμάθηση ενώς μουσικού οργάνου"...

    Πάντοτε ξεκινάμε με τις "βάσεις"(βλ. τεχνική) και έπειτα "στήνουμε" τους"ορόφους"(βλ.τραγούδια).

    Τα δάκτυλα μπορούν να "σπάσουν" ανεξαρτήτως ηλικίας, με τη σωστή μεθοδολογία...

    Ελπίζω να ακούσεις τις συμβουλές μου,

    φιλικά,

    Π.Σ.

     


    delta66
    31.03.2009, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 31-03-2009 στις 14:23 έγραψε...

     

    Τα δάκτυλα μπορούν να "σπάσουν" ανεξαρτήτως ηλικίας, με τη σωστή μεθοδολογία...

    Φυσικα απο μια ηλικια και μετα μπορουν να σπασουν και απο σπονδυλοαρθριτιδα {#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    guitarteacher
    31.03.2009, 15:25

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 31-03-2009 στις 14:39 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 31-03-2009 στις 14:23 έγραψε...

     

    Τα δάκτυλα μπορούν να "σπάσουν" ανεξαρτήτως ηλικίας, με τη σωστή μεθοδολογία...

    Φυσικα απο μια ηλικια και μετα μπορουν να σπασουν και απο σπονδυλοαρθριτιδα {#emotions_dlg.biggrin}

     

     



    χαχαχα...πάντως, έχουμε πλάκα{#emotions_dlg.smartass}σωστός ο delta66


    kynegeiros
    31.03.2009, 15:49

    Περισσότερο κινδυνεύω να σπάσουν τα δάκτυλά μου από την........γυναίκα μου. {#emotions_dlg.happycrazy}

    Κάθε φορά που πάω να πιάσω την κιθάρα.......... με μαλώνει{#emotions_dlg.nono}

     

    "ΚΑΛΑ.....ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ?   ....ΠΆΛΙ ΤΗΝ ΚΙΘΆΡΑ ΈΠΙΑΣΕΣ?......ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΑΛΛΟ.....ΘΑ ΤΗΝ ΣΠΆΣΩ"........και άλλα τέτοια συνεχώς εκστομίζει

    μπορείτε να φανταστείτε πόσο καλά παίζω ε?.....θα αλλάξω το nick μου από ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ σε ..."ΚΑΚΟΦΩΝΙΞ"........στο τέλος.{#emotions_dlg.crying}

    Αν έβγαζα καμμιά γκόμενα τόσο δεν θα την ενοχλούσε........Cool.......

    Και στ'αλήθεια η άτιμη η κιθάρα είναι ....γκόμενα ε?.....έχει μια σεξουαλική χροιά....η σχέση μαζί της.

    δεν συμφωνείτε?

     


    guitarteacher
    31.03.2009, 15:57

    ...φίλε kynegeiros...αυτό είναι ένα "Θέμα"...{#emotions_dlg.scared}

    Το νού σου...Σφύριζε αδιάφορα{#emotions_dlg.whistling}...΄΄η μπορείτε να κάνετε και Βυζαντινό "ντουέτο"...εσύ θα παίζεις και η γυναίκα σου θα "ψέλνει"!!!

    Φιλικά,

    Π.Σ.


    delta66
    31.03.2009, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 31-03-2009 στις 15:49 έγραψε...

    Περισσότερο κινδυνεύω να σπάσουν τα δάκτυλά μου από την........γυναίκα μου. {#emotions_dlg.happycrazy}

    Κάθε φορά που πάω να πιάσω την κιθάρα.......... με μαλώνει{#emotions_dlg.nono}

     

    "ΚΑΛΑ.....ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ?   ....ΠΆΛΙ ΤΗΝ ΚΙΘΆΡΑ ΈΠΙΑΣΕΣ?......ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΑΛΛΟ.....ΘΑ ΤΗΝ ΣΠΆΣΩ"........και άλλα τέτοια συνεχώς εκστομίζει...

    Κυναιγειρε αν οδηγεις μηχανη μπορεις να ξεμπερδεψεις σχετικα ευκολα και "καθαρα".

     

     

     

     

     

     

     

    Αν οχι θα σου κοστισει κατι παραπανω αλλα θα κανεις "παταγο".

    Μετα μπορεις να παιξεις οσο θελεις.

     

     

     

     


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 31-03-2009 16:27 ]


    delta66
    31.03.2009, 16:33

    Αστειευομαι φυσικα. Smile

    Την καλησπερα μου στην Κα Κυναιγειρου.


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 31-03-2009 16:33 ]


    kynegeiros
    31.03.2009, 19:36

    Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος....πιο μουσικός{#emotions_dlg.walkman} (αν και μπορεί να γίνει και αθόρυβος {#emotions_dlg.whistling} εκτελούμενος κάτω από τα 18 Hz)) .....κάπως προσωρινός βέβαια αλλά πάμφθηνος και χωρίς να έχει αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλον. Συνεισφέρει ίσως ελάχιστα στο φαινόμενο του θερμοκηπίου αλλά εξαρτάται και από το εδεσματολόγιον του καθενός από εμάς.

    μπορείτε να δείτε εδώ το πως:


    https://www.youtube.com/watch?v=Beikk_3BTuoLink

    rel="nofollow" href="" target="_self">

     

     

    Και κάτι ακόμη....Ο ....τόνος {#emotions_dlg.yawn}.....του .............non smoker μου ακούστηκε σαν Gm....στα αυτιά μου. Επειδή όμως τα αυτιά μου είναι απαίδευτα θα ήθελα να έχω την άποψη την δική σας σαν μουσικοί που είστε. Θέλω να μάθω να ξεχωρίζω τους τόνους και αυτό μέσα μου έχει εξελιχθεί σαν μια διαστροφή τελευταια {#emotions_dlg.helpsmilie}.

    Αλήθεια προσέξατε την έκφραση ικανοποίησης του non smoker? {#emotions_dlg.clap}


    kynegeiros
    31.03.2009, 19:51

    πως μπορώ να βάλω video από youtube στο ποστ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kynegeiros στις 31-03-2009 19:55 ]


    kynegeiros
    31.03.2009, 21:30

    άστα να πάνε φίλε odis!!! τι μου θύμησες τώρα....!!!

     όταν πρωτοέπιασα ακουστική μετά από 1 χρόνο στην κλασσική................επαθα SHOCK {#emotions_dlg.scared}

    Οι χορδές της κλασσικής είναι σαν να τα έχεις με μια κοπελίτσα λεπτούλα θηλυκούλα και tiny και οι χορδές της ακουστικής είναι σαν να τα έχεις με τον ΝΩΝΤΑ τον νταλικιέρη.

    Αλλά σιγά σιγά συνηθίζω πια. Και όντως η κιθάρα μαλάκωσε αρκετά. Και να φανταστείς μόνο ελάχιστα την ρύθμισε.....ένα κλικ μοναχα.


    guitarteacher
    01.04.2009, 00:58

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}

    Παράθεση:

    Το μέλος kynegeiros στις 31-03-2009 στις 19:36 έγραψε...

    Υπάρχει κι ένας άλλος τρόπος....πιο μουσικός{#emotions_dlg.walkman} (αν και μπορεί να γίνει και αθόρυβος {#emotions_dlg.whistling} εκτελούμενος κάτω από τα 18 Hz)) .....κάπως προσωρινός βέβαια αλλά πάμφθηνος και χωρίς να έχει αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλον. Συνεισφέρει ίσως ελάχιστα στο φαινόμενο του θερμοκηπίου αλλά εξαρτάται και από το εδεσματολόγιον του καθενός από εμάς.

    μπορείτε να δείτε εδώ το πως:


    https://www.youtube.com/watch?v=Beikk_3BTuoLink rel="nofollow" href="

    " target="_self">

     

     

    Και κάτι ακόμη....Ο ....τόνος {#emotions_dlg.yawn}.....του .............non smoker μου ακούστηκε σαν Gm....στα αυτιά μου. Επειδή όμως τα αυτιά μου είναι απαίδευτα θα ήθελα να έχω την άποψη την δική σας σαν μουσικοί που είστε. Θέλω να μάθω να ξεχωρίζω τους τόνους και αυτό μέσα μου έχει εξελιχθεί σαν μια διαστροφή τελευταια {#emotions_dlg.helpsmilie}.

    Αλήθεια προσέξατε την έκφραση ικανοποίησης του non smoker? {#emotions_dlg.clap}



    χαχαχαχα{#emotions_dlg.clap}είσαι απίστευτος!!!{#emotions_dlg.thumbup}κάτσε να το τσεκάρω τονικά και θα σου πώ{#emotions_dlg.scared}


    guitarteacher
    01.04.2009, 01:06

    ...Do majore (C), με κατάληξη στην Τονική, 1 οκτάβα πάνω{#emotions_dlg.happycrazy}άντε γειάααααααα!!!χαχαχα{#emotions_dlg.eek} 


    kynegeiros
    01.04.2009, 20:27

    Όχι ρε φίλε κιθαροδιδάσκαλε!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.wacko}

    Τι μου είπες τώρα!!!!!!! Innocent Κουφάθηκα ....μιλάμε. Απίστευτο. Εγώ ναι μεν έπεσα έξω τονικά κι είναι φυσικό αφού είμαι άσχετος αλλά ο τυπος πρέπει να είναι μεγάλος καλλιτέχνης δηλαδή. Αφού κατάφερε να ανεβεί μια {#emotions_dlg.rockon}οκτάβα επάνω μονομιάς και με μια ........αναπνοή.

    Ο άλλος ήταν χαμένος από χέρι τελικά.

    Λοιπόν πως τα πάτε σήμερα?

    Ξέρει κανείς τελικά πως θα βάλω video youtube στο ποστ? Ο delta το έκανε προχτές. Κάτι θα ξέρει πιστεύω

    κάτι λέει επάνω από τον editor το δοκίμασα αλλά δεν το κατάφερα.

    Σήμερα αγόρασα εισιτήρια για τους AC-DC. Θα πάω με την κόρη μου. Θα είναι κανένας φίλος εκεί να γνωριστούμε? (28-5-2009)

     

     


    delta66
    02.04.2009, 01:07

    AC/DC θα ειμαι εγω οικογενειακως {#emotions_dlg.rockon}

     

    Οσο για το πως βαζεις βιντεο στο ποστ σου:

    1. Βρισκεις στo youtube το βιντεο πχ αυτο
    https://www.youtube.com/watch?v=pLCvopDI2iQLink

    >

    2. Κοιτας δεξια που εχει το πλαισιο του "ιδιοκτητη" της σελιδας (πχ sdelta66) και βλεπεις εκει την ενδειξη embed.

    3. Πατας μεσα στο πλαισιο δεξια της λεξης "embed"και αυτοματα μπλεδιζει ολοκληρη η γραμμη.

    4. Πατας δεξι κλικ και την κανεις copy (αντιγραφη).

    5. Πας στο ποστ σου και την κανεις paste (επικολληση).

    Και εισαι ετοιμος. Πατας προεπισκοπιση να τσεκαρεις οτι εγιναν ολα σωστα.

    Υπαρχει περιπτωση να μην εχει δωσει την αδεια του ο ιδιοκτητης της σελιδας να γινεται αντιγραφη του βιντεο σε αλλη ιστοσελιδα, οποτε δεν θα σου βγαινει το βιντεο.

    ΥΓ μη το παραχε..εις.{#emotions_dlg.whistling}


    guitarteacher
    02.04.2009, 14:13

    ...Δεν ξέρω άν το καταλάβατε...αλλά είμαστε μια ωραία παρέα είμαστε...(Ντ. Ηλιόπουλος){#emotions_dlg.smartass}χαχαχα{#emotions_dlg.thumbup}




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία