ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.817 μέλη

    Αγορά Συνθεσάιζερ: Korg Oasys ή όχι

    Comfis
    22.03.2009, 12:55

    Xαίρετε!


    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα πραγματικά καλό συνθεσάιζερ! Η προηγούμενη εμπειρία μ ήταν με ένα Ensoniq mr 61.
    To έχω εδώ και 10 χρόνια και έφτιαξα με αυτό μουσικές που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα μπορούσα να γράψω! Ωστόσο μάλλον πέρασε η μπογιά του και θέλω κάτι καινούριο, που να προσφέρεται για σύνθεση (αυτό είναι το κυριοτερο πεδίο ενασχόλησής μου), να έχει πολύ καλούς/πιστούς στην πραγματικότητα ήχους. Δεν θέλω να μπλέξω με pc, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω midi τεχνολογίες και θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο απλό και  εύχρηστο - στο ensoniq ακόμη ανακαλύπτω πράγματα-

    Έψαξα κάπως και μου έκανε κλικ το Korg Oasys. Τα χρήματα δεν είναι θέμα (εντάξει δεν θα πληρώσω και 30000 για συνθ).

    Θέλω από εσάς να μου πείτε τη γνώμη σας
    -για το Κοrg Oasys (υπάρχει και πιο καινούρια εκδοχή του;; και αν ναι πως λέγεται;) και πόσο ταιριάζει στις ανάγκες μου
    -για το αν κάποιο άλλο συνθεσάιζερ θα με εξυπηρετούσε καλύτερα

    Δηλώνω αρκετά noob πάνω στο θέμα οπότε όσο πιο αναλυτικοί και απλοί είστε στα λόγια σας, τόσο καλύτερο!

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

     

    ΥΓ: Και τα καλά εφέ θα ήταν ιδιαίτερα καλοδεχούμενα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Comfis στις 22-03-2009 12:57 ]


    luisarmstrong
    22.03.2009, 18:51

    φιλε αν θες για συνθεση παρε casio δαγκωτο!εξαιρετικα με πολυ αληθινους ηχους συνδεση με pc και καλο τουσε αν σε ενδιαφερει αυτο. τιμη ενα πολυ καλο 1500 γιουρα


    Comfis
    22.03.2009, 19:15

    σε ευχαριστώ πολύ! αλλά για ποιο casio λες ακριβώς;; Διαφώτισέ με!!


    G-makis
    23.03.2009, 15:50

    ρε παιδια... ο ενας μιλαει για oasys και ο αλλος για casio ???? ειναι κανα αστειο αυτο ??? φιλαρακια εισαστε και κανετε πλακα ετσι ???? {#emotions_dlg.biggrin}


    Termite
    23.03.2009, 15:50

    Tο Korg Oasys ειναι η ναυαρχίδα της συγκεκριμένης εταιρείας αυτή τη στιγμή... Και όχι άδικα...

    Προσφέρεται για απόλυτη συνθεση με εφέ που θέλεις αλλα και για απείρως περισσότερα πράγματα που ίσως ποτέ δε θα χρησιμοποιήσεις απ'ότι κατάλαβαίνω.Ειναι το απόλυτο performance synth που πρέπει να ξέρεις πολλά πράγματα για να το εκμεταλευτείς έστω στο 70%.

    Για το επίπεδο που θέλεις μπορείς να ψάξεις και σε Roland ακόμα και Yamaha αλλα όχι μέσω Ιντερνετ...να πάς στην Bon Studio, ή στο Νάκα και να κάτσεις πάνω απο το όργανο με ακουστικά και να παίξεις...

    Μετά σου βρίσκουμε και απο πού θα το αγοράσεις.

     

     


    Comfis
    23.03.2009, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος G-makis στις 23-03-2009 στις 15:50 έγραψε...

    ρε παιδια... ο ενας μιλαει για oasys και ο αλλος για casio ???? ειναι κανα αστειο αυτο ??? φιλαρακια εισαστε και κανετε πλακα ετσι ???? {#emotions_dlg.biggrin}



    θέλησα να ειμαι ευγενικός (και να κάνω ένα ακόμη ποστ ώστε να ανέβει στην επιφάνεια ξανά το θέμα μου και να έχω πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις)!:P

     

    Τermite, αν υποθέσουμε ότι τα χρήματα δεν είναι θέμα, γιατί να μην δοκιμάσω το OASYS? Δεν με ενδιαφέρει τόσο το live! Πιστεύεις ότι είναι τόσο πολύπλοκο που θα δυσκολευτώ να το παρακολουθήσω ;

     

    αν θέλετε τσεκάρετε και μουσικές που έχω γράψει, για να καταλάβετε για συνθέσεις το θέλω: http://www.comfis.gr/2009/02/26/megali-apati/  (τα συγκεκριμένα κομμάτια τα έγραψα με ένα Ensoniq mir61

     

     


    heliasv
    24.03.2009, 00:46

    Αν μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή ακόμα.... η Kurzweil ετοιμάζει κάτι καινούριο το οποίο θα ταράξει τα νερά και θα είναι για άλλη μια φορά 10 χρόνια μπροστά.


    Comfis
    24.03.2009, 10:52

    το ίδιο μου είπε και ένα παιδί σε ένα άλλο αντίστοιχο φόρουμ.. μα επιτέλους είναι τόσο μπροστά η kurzweill?? μιλάμε για μηχάνημα που θα είναι πολύ καλό στη σύνθεση, με καλούς ήχους και εφέ;;


    Termite
    26.03.2009, 11:41

    Φίλε Comfis αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, το OASYS ειναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή. Αν σε ενδιέφερε πολύ το κλαβιέ και η αίσθηση του παιξίματος, περισσότερο απο τους ήχους θα σου πρότεινα το PC3X της Kurzweil αλλά αφου σε ενδιαφέρουν πολύ τα εφέ και οι ήχοι του ίδιου του πλήκτρου τότε ασυζητητί να πάρεις το OASYS...

    Αν το αγοράσεις, φρόντισε να κάτσεις επάνω του για ώρες και να παίζεις, να καταλάβεις τους ήχους του, τα εφέ του, και σιγά σιγά να μάθεις να το προγραμματίζεις.

    Το συγκεκριμένο εργαλείο, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπαίξει με KORG θα χρειαστεί πολύ χρόνο και πολύ προσπάθεια για να το μάθεις.


    Comfis
    26.03.2009, 12:00

    α χα! ούτως ή άλλως η μόνη μου εμπειρία από synth είναι με το ensoniq μ! οπότε οποιοδήποτε και να επέλεγα θα ξεκινούσα με μηδενική εμπειρία!

    Καμια ιδέα που μπορώ να το βρω;; πως μπορώ να το αγοράσω με ασφάλεια;; υπάρχει μόνο ένα μοντέλο korg oasys ή διαφορετικές εκδόσεις, και αν ναι ποια θα έπρεπε να επιλέξω;


    heliasv
    27.03.2009, 12:45

    Οι διαφορές που υπάρχουν είναι στο κλαβιέ αν θα είναι δυναμικό το πλήκτρο ή βαρυκεντρισμένο όπως σε όλες τις περιπτώσεις. Για μένα πρώτα από όλα κοίτα τις τιμές που έχει το thomann.de και μετά κάνε μια βόλτα στα μαγαζιά του κέντρου ξέροντας τη τιμή του thomann. Εγώ προσωπικά προτείνω να πας μια βόλτα από το Διαμαντόπουλο... μπορεί να μην είναι επίσημος αντιπρόσωπος αλλά όλο και κάτι μπορεί να γίνει.... δεν χάνεις τίποτα να περάσεις μια βόλτα....{#emotions_dlg.rockon}


    Comfis
    27.03.2009, 12:51

    Υποθέτω ότι αυτό βρίσκεται στην Αθήνα ε? κάποιο αντίστοιχα καλό στη θεσσαλονίκη;


    Bosey
    27.03.2009, 15:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Comfis στις 27-03-2009 στις 12:51 έγραψε...

    Υποθέτω ότι αυτό βρίσκεται στην Αθήνα ε? κάποιο αντίστοιχα καλό στη θεσσαλονίκη;



    Αντιπρόσωπος της KORG για την Ελλάδα είναι το Bonstudio:

    http://www.bonstudio.gr/default.asp

    Υποκ/μα Θεσ/κης
    Διεύθυνση: 17η Νοέμβρη 73 & Κ.Παλαμά 1 – 54352 – Θεσ/κη
    Τηλ: 2310 947676 – 8
    Fax: 2310 947663

     

    BTW, η μουσική σου είναι πολύ καλή! Συνέχισε έτσι και καλύτερα και με το OASYS σου (ή όποιο άλλο αποφασίσεις)!Wink


    lawrence-gr
    05.04.2009, 08:55

    Παράθεση:

    Το μέλος Comfis στις 27-03-2009 στις 12:51 έγραψε...

    Υποθέτω ότι αυτό βρίσκεται στην Αθήνα ε? κάποιο αντίστοιχα καλό στη θεσσαλονίκη;



    για το οασυς δεν το συζηταω.ο,τι καλυτερο πραγματικα.η κουρζβαιλ δεν νομιζω οτι θα ειναι 10 χρονια μπροστα,ας μην υπερβαλουμε.φιλε αν πληρωνεις μετρητης θα παρουμε καλη τιμη.στειλε μου μυνημα να τα πουμε.


    Comfis
    05.04.2009, 12:31

    Ευχαριστώ πολύ για τις καλες σου κουβέντες για τη μουσική μ!

    Να το, το βρήκα το πουλάκι μου! Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 27-03-2009 στις 15:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Comfis στις 27-03-2009 στις 12:51 έγραψε...

    Υποθέτω ότι αυτό βρίσκεται στην Αθήνα ε? κάποιο αντίστοιχα καλό στη θεσσαλονίκη;



    Αντιπρόσωπος της KORG για την Ελλάδα είναι το Bonstudio:

    http://www.bonstudio.gr/default.asp

    Υποκ/μα Θεσ/κης
    Διεύθυνση: 17η Νοέμβρη 73 & Κ.Παλαμά 1 – 54352 – Θεσ/κη
    Τηλ: 2310 947676 – 8
    Fax: 2310 947663

     

    BTW, η μουσική σου είναι πολύ καλή! Συνέχισε έτσι και καλύτερα και με το OASYS σου (ή όποιο άλλο αποφασίσεις)!Wink




    Comfis
    03.05.2009, 20:55

    παιδιά, δυστυχώς το bonstudio δεν το έχει.. υπάρχει περίπτωση να το βρω πουθενά για να το δοκιμάσω λίγο?!

    αν όχι.. ποια η καλύτερη επιλογή για να το παραγγείλω!??!

    το thomman? από έλληνες εμπόρους μπορώ??

    ευχαριστώ πολύυ


    Termite
    04.05.2009, 09:33

    Έισαι σίγουρος; Δεν το έχει το Oasys to bon studio?


    Comfis
    04.05.2009, 09:36

    πήρα τηλέφωνο προχτές, και μου είπαν ότι είχαν μερικά δείγματα για demo, αλλά εξαντλήθηκαν αλλά ότι μπορούν να μου δώσουν το τηλέφωνο ενός dealer με τον οποίο να συνεννοηθώ για το που να το στείλει κλπ κλπ.


    Bosey
    06.05.2009, 01:57

    Για να μη το έχει το Bon, είναι πιθανό να έχει ήδη σταματήσει τη παραγωγή του η Korg...

    http://www.noiz.gr/index.php?topic=165069.0


    Comfis
    06.05.2009, 02:48

    μάααλιστα! ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.. τελείωσε, το Roland Fantom G6 ή G7 θα επιλέξω

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Comfis στις 06-05-2009 14:13 ]