ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.846 μέλη

    Τι προτεινετε για πιανο; (3000 - 4500 ευρώ)

    luisarmstrong
    22.03.2009, 19:07

    κανω 5 μηνες πιανο στο μουσικο γυμνασιο κορινθου αλλα εχω πρωχορησει τοσο πολυ που παιζω μεχρι και το for elise (το γνησιο) του μπετοβεν. προς το παρον βολευομαι με ενα αρμονιο αλλα οι απαιτησεις θα αρχισουν να αναιβαινουν οπως μου λεει η δασκαλα μου και πρεπει να παρω κλασσικο πιανο αμεσα. τι προτινετε με ενα μπαντζετ 3000 με 4500 ευρω?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-03-2009 19:38 ]


    SpyrusTheVirus
    22.03.2009, 19:19

    μπορεις να βολευτεις με ενα yamaha καινουριο,αλλα προσωπικα τα θεωρώ (απο αποψη ηχου) πολυ κακα.ψαξε για ακριβα (7-8 χιλιαδες) μεταχειρησμενα,νομιζω θα βρεις καλο με τα λεφτα που διαθέτεις.αν αγορασεις καινουριο,παρε της μετριτής,θα γλιτωσεις κανα δυο χιλιαρικα


    luisarmstrong
    22.03.2009, 19:29

    βασικα  μου εχουν πει αν παρω καινουργιο να κοιταξω για samick kai gia metaxeireismeno germaiko


    -----------------
    τι γνωμη εχετε για τα σαμικ? εχω διαβασει και καλα και κακα λογια για αυτα παντως εχουν γεμανικες προδιαγραφες.αληθευει αυτο?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : luisarmstrong στις 22-03-2009 19:58 ]


    taksidiwths
    22.03.2009, 19:43

    Κοιτα.εγω σαν γιαννης προτεινω να παρεις μεταχειρισμενο γιατι ο ηχος του πιανου θα ειναι πιο δουλεμενος και πιο γλυκος απο ενα καινουργιο.βεβαια και με ενα καινουργιο το στρωνεις με τον καιρο,αλλα ξεκουρδιζεται ευκολα στις αρχες και μπλα μπλα.ειναι καθαρα προσωπικη σου γνωμη.θα σου προτεινα μακρια απο samick.ειναι καλα για αρχη αλλα μετα οταν ανεβεις επιπεδο δεν θα σε ικανοποιει.προσωπικα προτεινω ενα yamaha u1 η b1.το u1 μαλιστα το εχει και το ωδειο μου και ο ηχος του μαρεσει παρα πολυ.τοσο που σκεφτομαι και εγω να το αγορασω(σε μεταχειρισμενο φυαικα).αυτα ειχα να σου πω.τωρα ψαξε και σε αλλα θεματα εδω,γιατι υπαρχουν πολλα παρομοια..
    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 22-03-2009 19:59 ]


    fibonazzi
    22.03.2009, 21:48

    Ορίστε ένα καλό και κατατοπιστικό άρθρο για την αγορά πιάνου που με καλύπτει απόλυτα: Προτιμώ κι εγώ τα ευρωπαϊκά πιάνα και με τα λεφτά που διαθέτεις θα μπορέσεις να πάρεις ένα καλό μεταχειρισμένο.

     

    http://features.classicalmusic.gr/article.php?id=1671


    luisarmstrong
    23.03.2009, 17:58

    ποια ειναι η γνωμης σας για τα kavai exoyn καλο τουσε απο οτι ξερω . αληθευει

     


    Bosey
    23.03.2009, 21:19

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 23-03-2009 στις 17:58 έγραψε...

    ποια ειναι η γνωμης σας για τα kavai exoyn καλο τουσε απο οτι ξερω . αληθευει

     



    Η Kawai κέρδισε το βραβείο "ACOUSTIC PIANO LINE OF THE YEAR" , στην έκθεση "NAMM show 2009" από το περιοδικό MMR για το νέο Kawai K-3, το οποίο χρησιμοποιεί το νέο μηχανισμό "Millennium III Upright Action"...

    http://www.mmrmagazine.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=Publishing&mod=Publications%3A%3AArticle&mid=8F3A7027421841978F18BE895F87F791&tier=4&id=3329ADD779814E34B7D00ABB070885D4

    http://www.kawaius.com/main_links/vertical/k_series06/k3.html

    Μπορείς να το βρείς στο Διαμαντόπουλο:

    http://www.idiamantopoulos.gr/displayITM1.asp?ITMID=37

    Νομίζω ότι είναι και πολύ κοντά στο budget σου!

     Καλή δοκιμή και περιμένουμε σχόλια...Wink


    -----------------
    "Η Μουσική είναι ίδια, όπου και να παίζεται!" —Βασίλης Τσαμπρόπουλος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bosey στις 23-03-2009 21:25 ]


    luisarmstrong
    24.03.2009, 14:17

    bosey την δευτερα παω αθηνα μηπως μπορεις να μου πεις προς τα που πεφτει το μαγαζι του διαμαντοπουλου?{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}


    Bosey
    24.03.2009, 19:24

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 24-03-2009 στις 14:17 έγραψε...

    bosey την δευτερα παω αθηνα μηπως μπορεις να μου πεις προς τα που πεφτει το μαγαζι του διαμαντοπουλου?{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}



    Είναι στο κέντρο της Αθήνας. Δες και το χάρτη: http://www.idiamantopoulos.gr/displayITM1.asp?ITMID=8

    Σε αυτή τη περιοχή υπάρχουν πάρα πολλά μαγαζιά με πιάνα. Κάνε το κόπο να δοκιμάσεις όσο περισσότερα όργανα μπορείς για να είσαι σίγουρος για τη τελική επιλογή σου! Wink


    luisarmstrong
    03.04.2009, 14:08

    ηρθε το πιανο μου.Μετα απο πολυ ψαξιμο με τον καθηγητη μου στην αθηνα καταληξαμε στο kawai k-6 kai to exv edv mprosta moy .φοβαμαι να το ακουμπησω γιατι ειναι με μια λεξη ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!ειναι απιστευτη η αισθηση των πληκτρων ο ηχος εξαιρετικος και η κατασκευη αψογη!!!ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!

     


    dimarasjim
    03.04.2009, 18:13

    Άκου φίλε και εγώ βρίσκομαι στην ίδια κατάστση. Έχει λίγους μήνες που ξεκίνησα πιάνο και εγω γίνει πολυ καλός. Σε λιγό καιρό προκειται να αγοράσω πιάνο. Σκέφτομαι ένα kawai είναι καλό. Στο ωδείο μου έτυχε ν κάτσω πολλές φορές σε τέτοιο πιάνο και έμεινα ευχαριστημένος. Σκέψου το.


    Bosey
    04.04.2009, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος luisarmstrong στις 03-04-2009 στις 14:08 έγραψε...

    ηρθε το πιανο μου.Μετα απο πολυ ψαξιμο με τον καθηγητη μου στην αθηνα καταληξαμε στο kawai k-6 kai to exv edv mprosta moy .φοβαμαι να το ακουμπησω γιατι ειναι με μια λεξη ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!ειναι απιστευτη η αισθηση των πληκτρων ο ηχος εξαιρετικος και η κατασκευη αψογη!!!ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!

     



     

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! Βλέπω ότι το συγκεκριμμένο μοντέλο που επέλεξες, είναι αρκετά ακριβότερο από το Κ3. Λοιπόν έκανες πολύ καλά . Δεν αγοράζεις πιάνο κάθε μέρα! Αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για κάτι καλό!

    Το δικό σου Κ6 είναι 52" (132 εκ.) στο ύψος και αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον όγκο του ήχου και τις αρμονικές και ειδικά για δυνατά και "ξεκούραστα" μπάσα.

    Σου εύχομαι να έχεις υγεία να το χαίρεσαι (χωρίς τραυματισμούς) και να φτάσεις στο πιανιστικό (και όχι μόνο) επίπεδο που ονειρεύεσαι!

    Εε, και τώρα μελέτη, ετσι?!?Wink


    taksidiwths
    05.04.2009, 16:54

    πω ρε φιλε σε ζηλευωω!! αντε μεγια μεγια και καλο παιξιμο!!!