ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Εγωιστής Γίγαντας

    vouliakis
    28.11.2004, 01:21

    Ο "Εγωιστής Γίγαντας" , το περίφημο παραμύθι του Οσκαρ Ουάιλντ, διασκευάστηκε στα Ελληνικά και συνοδεύεται απο ένα CD, του οποίου η παραγωγή έγινε εξ ολοκήρου απο τη μουσική εταιρεία Chroma Musika, στο Μόντρεαλ.

    Στην παιδική όπερα τραγουδούν 22 Ελληνόπουλα της παροικίας του Μόντρεαλ, ηλικίας 5-13 ετών, που προέρχονται από τα δημοτικά Ελληνικά Σχολεία "Σωκράτης" και "Δημοσθένης", καθώς και από το δημοτικό σχολείο Gardenview.

    Μετά απο μια σειρά ακροάσεων πέρασαν στην ηχογράφηση, που έγινε στην αίθουσα Oscar Peterson Hall του πανεπιστημίου Concordia, το Φεβρουάριο και το Μάρτιο του 2004.

    Η ηχογράφηση του "Εγωιστή Γίγαντα" ήταν μια υπέροχη εκπαιδευτική εμπειρία για τα παιδιά, στα οποία δόθηκε η ευκαιρία να τραγουδήσουν με συμφωνική ορχήστρα και να μάθουν πως γίνεται η παραγωγή ενός κλασικού CD.

    Επιπλέον, είχαν τη δυνατότητα να ασκηθούν φωνητικά δίπλα στους σολίστ της όπερας και να δουλέψουν με το συνθέτη του έργου δρα. Νίκο Ξανθούλη, ο οποίος ήρθε από την Αθήνα ειδικά για να διευθύνει την όπερα.

    Σολίστ του CD είναι ο τενόρος Δημήτρης Ηλίας και η σοπράνο Μαρία Διαμαντή (οι ιδρυτές της Chroma Musika), ενώ συμμετέχουν η Chroma Musika Sinfonietta (23 όργανα) και 12 αφηγητές (4 ενήλικες και 8 παιδιά).

    Την ευθύνη της ηχογράφησης και ψηφιακής μίξης του cd είχε ο καθηγητής του Concordia δρ. Marc Corwin, ενώ τη διασκευή και τους στίχους στα Ελληνικά έκανε η Μαρία Μπουράνη.

    Η εικονογράφηση του βιβλίου έγινε από την Κατερίνα Βερούτσου, η οποία, μάλιστα, έχει τελειώσει την Σχολή Καλών Τεχνών του αγγλόφωνου πανεπιστημίου Concordia του Μόντρεαλ.

    Η όλη προσπάθεια είχε την πλήρη υποστήριξη της Ελληνικής Κοινότητας Μόντρεαλ, η οποία πάντα προωθεί τέτοιες πρωτοβουλίες στο πρόγραμμα πολιτιστικών εκδηλώσεων.

    Σήμερα, στο Ελληνικό Κοινοτικό Κέντρο πρόκειται να γίνει η πρώτη εμφάνιση της παιδικής όπερας, όπου θα ερμηνευτούν αποσπάσματα απο τα παιδιά, που συμμετέχουν σ' αυτή υπό την ενορχήστρωση και διεύθυνση του Δημήτρη Ξανθούλη. Το βιβλίο μαζί με το CD κυκλοφορεί στην Ελλάδα και τον Καναδά απο τις εκδόσεις "Κέδρος"

    Πηγή: ΕRΤ3.GR (Γιάννης Σιάτρας), news.pathfinder.gr




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 28-11-2004 01:22 ]
    andri14
    28.11.2004, 16:03
    ..Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται πάντως κ. Vouliakis θα το ψάξω αν έχει έρθει και σε μας!
    Ευχαριστούμε
    Haroulinda
    29.11.2004, 09:14
    Παραμυθάκι? πως και δεν το ξερα αυτό?

    Τώρα το ξέρω!

    Ευχαριστούμε να στε καλά!


    Jasmine
    29.11.2004, 11:05
    Είναι φανταστικό παραμύθι Χαρουλίντα, εγώ όμως το έχω διαβάσει με τον τίτλο "Ο καλόκαρδος γίγαντας" Θα το ψάξω κι εγώ, θα πρέπει να είναι πολύ ωραίο φτιαγμένο σαν όπερα!!
    Haroulinda
    29.11.2004, 14:33
    Γιασεμίιιιιι,

    αφού το λές ΄κι εσύ σίγουρα θα το βάλω στην λίστα μου με τα δώρα που θέλω απο τον Αη Βασίλη!


    gate
    30.11.2004, 21:30
    ...Αυτή την εποχή τα παραμύθια είναι απαραίτητα
    να μας ζεστάνουν λίγο την "κρύα" (...της πραγματικότητας) ατμόσφαιρα...
    dimi589
    30.11.2004, 21:55
    Το έχω διαβάσει σε 2 εκδόσεις.......
    Ένα μονο λέω......πολύ ωραίο παραμυθάκι!!!!!!
    Με συγκίνησε πραγματικά.......
    vouliakis
    12.01.2005, 23:09
    Λοιπόν, κυκλοφόρησε:



    Ποιος δεν θυμάται την τρυφερή ιστορία του εγωιστή γίγαντα, ο οποίος δεν άφηνε τα όμορφα παιδιά να παίζουν στον κήπο του; Και πως μαλάκωσε ξαφνικά η σκληρή καρδιά του όταν γνώρισε την αγάπη στο πρόσωπο ενός μικρούς παιδιού;

    Το πολυαγαπημένο έργο του Όσκαρ Ουάιλντ σε μια εμπνευσμένη μουσικοπαραμυθένια διασκευή για παιδιά και μεγάλους. Το βιβλίο περιλαμβάνει και CD που περιέχει μια μοναδική ηχογράφηση με τη συνοδεία συμφωνικής ορχήστρας και εννιά υπέροχα τραγούδια ερμηνευμένα από τενόρο, σοπράνο και παιδική χορωδία.

    Εκδόσεις: Κέδρος / Chroma Musika

    Συγγραφέας: ΟΣΚΑΡ ΟΥΑΪΛΝΤ Διασκευή Στίχοι:Μαρία Μπουράνη Εικονογράφηση: Κατερίνα Βερούτσου Μουσική: Νίκος Ξανθούλης

    Περιλαμβάνει CD.

    Πηγή: ΕRΤ.GR

    XeniaRodo
    13.01.2005, 14:02
    Tι ωραία! θα το ψάξω κι εγώ... Thaks a lot vouliakis!
    alicia0
    13.01.2005, 18:38
    εχω ενα βιβλιο με διαφορα παραμυθια του οσκαρ ουαιλντ, ολα ειναι πολυ ομορφα αλλα αυτο ειναι κατι το ξεχωριστο...ειλικρινα υπεροχο.

    dimil
    22.01.2005, 20:55
    Γειά χαρά σε όλους από Μόντρεαλ Καναδά.
    Λέγομαι Δημήτρης Ηλίας και είμαι ένας από τους σολίστ του cd.
    Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι χαρά πήραμε μαζί με τα Ελληνοπουλα εδώ όταν είδαμε την ανταπόκριση που είχε το βιβλίο/cd στην Ελλάδα.
    Για μας ήταν μια δουλειά ενάμισυ χρόνου και χαιρόμαστε που το βιβλίο έγινε bestseller για τον Κέδρο.
    Μπορείτε να επισκευθείτε την ιστοσελίδα μας www.chromamusika.com και να δείτε φωτό των παιδιών που συμμετείχαν καθώς και μια πληθώρα στοιχείων για την ηχογράφηση.
    Καλή Χρονιά

    vouliakis
    22.01.2005, 21:58
    Συγχαρητήρια -σε όλους σας- για την υπέροχη δουλειά, dimil.
    Καλή χρονιά και καλωσόρισες στο Music Heaven.
    Sofia
    22.01.2005, 22:00
    Quote:

    Το μέλος dimil στις 22-01-2005 στις 20:55 έγραψε:

    Γειά χαρά σε όλους από Μόντρεαλ Καναδά.
    Λέγομαι Δημήτρης Ηλίας και είμαι ένας από τους σολίστ του cd.
    Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι χαρά πήραμε μαζί με τα Ελληνοπουλα εδώ όταν είδαμε την ανταπόκριση που είχε το βιβλίο/cd στην Ελλάδα.
    Για μας ήταν μια δουλειά ενάμισυ χρόνου και χαιρόμαστε που το βιβλίο έγινε bestseller για τον Κέδρο.
    Μπορείτε να επισκευθείτε την ιστοσελίδα μας www.chromamusika.com και να δείτε φωτό των παιδιών που συμμετείχαν καθώς και μια πληθώρα στοιχείων για την ηχογράφηση.
    Καλή Χρονιά






    Πάντα επιτυχίες!
    jorge
    22.01.2005, 22:20
    Να πως μπορεί ένα "άψυχο" πράγμα όπως το Internet να ενώσει ακροατές και δημιουργούς...

    dimil

    ΥΓ. Έχω 3 ξαδέρφια στο Montreal!
    Haroulinda
    15.02.2005, 09:04
    Το πήρα!!!

    Τελικά δεν μου το φερε ο Αη Βασίλης μου το φερε ο Αη Βαλεντίνος! Ναι είναι όντως πολύ όμορφο... Νόμιζα οτι δεν ήξερα την ιστορία αλλά τελικά την ήξερα!

    Μου άρεσε πάρα πολύ η εικονογράφιση και η μουσική του!

    Θέλω να κάνει και ο Ευγένιος Τριβιζάς ένα τέτοιο!!! Κύριε Ευγένιε Τριβιζά κάνε ένα τέτοιο... με μουσική... και τραγούδια... ακούς?

    Ευχαριστώ vouliakis που μας το πρότεινες!