ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.826 μέλη
    montechristos-ole
    01.04.2009, 16:06

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 31-03-2009 στις 23:50 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 31-03-2009 στις 23:23 έγραψε...

    Η δικη μου αποψη ειναι να ξεκινησεις μονος και να αποκτησεις μια σχετικη ευχερια στο παιξιμο.Λυπαμαι που το λεω,αλλα αν ξεκινησεις εξ'αρχης εντατικα με δασκαλο θα σου ρουφαει φραγκα για αρκετο καιρο,μαθαινοντας σου πως να κρατας πενα,πως να τοποθετεις τα δαχτυλα σου και να διαβαζεις νοτες και αλλα τετοια τα οποια μπορεις να μαθεις και μονος.Οταν πια φτασεις σε ενα επιπεδο που θα δεις πως δεν μπορεις να βελτιωθεις,τοτε συστηνω το ωδειο.Απο εκει και περα και εχοντας μια προαπαιτουμενη γνωση,θα σου ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και θα μπορεις να αφιερωσεις χρονο σε πραγματικα ενδιαφεροντα πραγματα.Και απο προσωπικη εμπειρια θα σου πω το εξης:Αρχισα να μαθαινω μονος κιθαρα και οταν αποφασισα και βρηκα λεφτα να παω ωδειο,ο καθηγητης βλεποντας το επιπεδο μου,πηδηξε αμεσως αρκετες σελιδες και ξεκινησε να μου διδασκει απο εκει που επρεπε.Με αυτον τον τροπο κερδισα χρηματα και απεφυγα τα βαρετα εισαγωγικα μαθηματα που απλα σου σπανε τα νευρα και σου τρωνε την τσεπη...

    Καλη αρχη...

     



    ...πολύ "αγάπη" βλέπω προς τους δασκάλους...θα έχεις πολύ "καλή" εμπειρία" αγαπητέ montechristos-ole{#emotions_dlg.scared}

    Πάντως, να ξέρεις ότι συνίθως τα vampires "ρουφάνε"...για καθηγητές δεν έχω κάτι υπόψη μου...

    Επίσης, αν και διαφωνώ Κάθετα στην τοποθέτησή σου, εννοείται πως είναι σεβαστή{#emotions_dlg.whistling}

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     





    Σεβομαι το γεγονος πως διαφωνεις και εγω με την σειρα μου.Αλλα προφανως θα διαφωνουσες λογω ιδιοτητας και αυτο ειναι λογικο...Απλα πολλοι δασκαλοι δεν κανουν τη δουλεια αυτη με αγαπη και μερακι,πραγμα που εσυ ως δασκαλος ισως το τηρεις.Αλλα δεν ειναι ολοι ετσι...Και στην τελικη πιστευω πως η μουσικη παιρνει την μορφη υποχρεωσης οταν αναγκαζεσαι να μελετας και να πληρωνεις ταυτοχρονα.Για μενα η καλυτερη λυση ειναι να το προσπαθησει μονος με καλη διαθεση και αγαπη και μετα να βρει εναν δασκαλο,αν θελει, για να εμβαθυνει...Κανεις δεν εγινε καλυτερος κιθαριστας απλα κανοντας μαθηματα...Σημασια εχει πρωτα η προσωπικη μελετη και θεληση και επειτα ολα τα υπολοιπα...Μουσικος δεν ειναι αυτος που παιζει τα κερατα του,ουτε αυτος που μπορει να αναλυσει τις κλιμακες ενος κομματιου.Μουσικος ειναι αυτος που νιωθει τη μουσικη και γουσταρει!Ειναι αυτος που κλαιει μαζι με την κιθαρα του και αυτος που βγαζει απο μεσα του ο,τι νιωθει πανω σε εξι χορδες...Και αυτο δεν μπορει κανεις δασκαλος να το διδαξει...Και για να τελειωσω,Αν δεν θελει καποιος να ασχοληθει επαγγελαμτικα με την μουσικη ειναι ανουσιο να κανει μακροχρονια μαθηματα.Το ωδειο απλα πιστωποιει τις γνωσεις σου με ενα χαρτι...Μπορει να εισαι και γαμω τους κιθαριστες και απο μονος...Δεν χρειαζεσαι επιβεβαιωση απο πουθενα και απο κανεναν...Ισως ακουγονται απολυτα και εγωιστικα ολα αυτα,απλα αυτα πιστευω εγω και ελπιζω να σε βοηθησω...Μπορεις να αγορασεις καποια βιβλια και να ασαχοληθεις μονος,διαβαζοντας και προσπαθωντας.Αν ομως θελεις κατι παραπανω και βλεπεις πως μονος δεν τα καταφερνεις,τοτε δεν εχεις αλλη λυση...Δασκαλος...


    Σορρυ αν ειμαι λιγο καυστικος...χαχαχα...φιλικα και παθιαρικα...χαχαχα  


    guitarteacher
    01.04.2009, 17:01

    Παιδιά...

    Επιδειξίας Δάσκαλος=ΟΧΙ Δάσκαλος...Ίσως κάτι άλλο, αλλά Δάσκαλος Όχι...

    Επίσεις, το ωδείο ή ο Δάσκαλος δεν είναι για να σου πιστοποιήσουν τις γνώσεις, αλλά να σε κάνουν να αποκτήσεις...με μεθοδικότητα και με ασφάλεια!!!

    Συμφωνώ πως 1 κιθαρίστας μπορεί να παίζει "παππάδες", χωρίς να έχει Τίτλους σε Ωδεία κτλ...αλλά δεν είναι Αυτοδίδακτος...Εκτός, αν "γέννησε"από το κεφάλι του όλες τις Γνώσεις που απέκτησε...Άν γίνομαι κατανοητός...

    Φιλικά,

    Π.Σ.

    Υ.Γ. Δεν υπάρχει θέμα παρεξηγήσεως...έτσι και αλλιώς, έχω δείξει οτι έχω την διάθεση να βοηθείσω και να μοιραστώ τις γνώσεις μου μαζί σας άνευ οικονομικού ανταλλάγματος...{#emotions_dlg.smartass}δες παλαιότερα post μου...φιλικά:)