ελληνική μουσική
    430 online   ·  210.839 μέλη

    Βασίλης Καζούλλης - Νέος Δίσκος!

    alena
    10.04.2009, 23:38

    Όντως μέχρι και την Τετάρτη Κώστα δεν ήταν διαθέσιμο ούτε εδώ σε κεντρικότατα καταστήματα, σήμερα όμως... χε, χε, το βρήκα και το πήρα!!!

    Όταν το ακούσω θα επανέλθω με εντυπώσεις. {#emotions_dlg.walkman}


    tago
    11.04.2009, 11:14

    Ήμουν σίγουρος αλλά τώρα που τον άκουσα μπορώ να το πω: Ω ναι…….είναι εκπληκτικός!{#emotions_dlg.thumbup}

     


    margo
    12.04.2009, 04:30

    {#emotions_dlg.walkman}

    Τον άκουσα, τον ακούω ,θα τον ακούω..

    Είναι ο αυθεντικός Βασίλης Καζούλλης που αγαπήσαμε.

    Ονειρικά ,μαγευτικά τα κομμάτια

    με το μεγαλείο της απλότητας

    χωρίς τίποτα κραυγαλέο,τίποτα περιττό!

    Αυτό που πάντα μου άρεσε στον Καζούλλη:

    Η μουσική του και η φωνή του σε αγγίζουν  διακριτικά μα καθόλου επιφανειακά.

    Και σε ταξιδεύουν..Smile

    Κομμάτια του δίσκου που λάτρεψα ήδη:

    "το παλιό αλφαβητάρι"(με Μαχαιρίτσα)

    "ειν'το τραγούδι"

    "Της αγάπης τα λουλούδια"

    "Σβήσε μου τα φώτα"(Κίτρινα Ποδήλατα)

    "Ταξίδια"

    "Πύλη θαλασσινή"

    "Θα περιμένω το χειμώνα"(Πλιάτσικας)

     

     

     


    kithara-woman
    12.04.2009, 12:53

    Δεν το έχω πάρει ακόμα αλλά είναι το αμέσως επόμενο που θα πάρω όταν πάω σε δισκοπωλείο!{#emotions_dlg.walkman}


    istoxastis
    12.04.2009, 15:48

    "Έχασα χρόνο να γυρνώ σ' άγνωστα μέρη,

    πέρασε πάλι γρήγορα το Καλοκαίρι"

    και... "Κυλάει ο Χρόνος το νερό μεσ' τ' όνειρο τ' αποψινο"...

    Λόγοι ικανοί -μέρα γενενεθλίων μου που τους πρωτάκουσα- να τον ερωτευτώ αυτό το δίσκο! 


    jorge
    06.05.2009, 01:11

    Όχι επειδή είμαστε χορηγοί επικοινωνίας, αλλά επειδή μόλις σήμερα άκουσα με ησυχία τα 10 τραγούδια του δίσκου (και το hidden!), έχω να δηλώσω οτι τελικά ο δίσκος του Βασίλη έχει πραγματικά πολύ όμορφα τραγούδια και νιώθω πολύ ωραία που τελικά τα "ανακάλυψα" σχετικά εύκολα. Μου άρεσε πολύ το ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ και τα ΤΑΞΙΔΙΑ.

    :)


    sigur
    02.06.2009, 13:16

    αλήθεια, αυτή η φωτογραφία κοσμει το νέο του cd; δηλαδή μας δείχνει οτι και αυτός πάτησε τις διάσημες διαβάσεις τις πόλης; και το δείχνει στο εξώφυλο του cd του ; μήπως στο οπισθόφυλο θα υπάρχει το ηλιοβασίλεμα από την Σαντορίνη; Υπάρχουν και άλλες γραφικότητες στη νέα του δουλειά ή εξαντλούνται στα περι φωτογραφιών ;


    margo
    02.06.2009, 13:50

    Άκουσε τη δουλειά για να το ανακαλύψεις.Wink

    Αν και δεν κατάλαβα τι σε ενοχλεί στο εξώφυλλο ..

    καλό είναι να δίνεις βάση στο περιεχόμενο.

     


    PARATERISTAS
    02.06.2009, 15:31

    Δεν πειραζει...εδω κρινονται οι ανθρωποι απο το εξώφυλλό τους..στο cd θα κολλήσουμε?

    Αν πάντως είναι "γραφικότητα"το προτιμώ απο αυτό που συνηθήσαμε να λέμε σήμερα "ποιότητα"Wink


    Reason
    03.06.2009, 00:18

    Ένας δίσκος πολύ «φρέσκος» σαν άκουσμα, ευχάριστος, σου δημιουργεί όμορφα συναισθήματα, θετική διάθεση και νομίζω πως και αυτό είναι ένα χάρισμα του καλλιτέχνη, να μπορεί με απλά ακούσματα να αγγίζει τον ακροατή. Δεν χρειάζεται πάντα η «δύσκολη» μουσική, κάποια απλά - αλλά προσεγμένα πράγματα είναι και τα πιο όμορφα. Στο δίσκο αυτό ο Βασίλης Καζούλης επιστρέφει στα ακούσματα που τον πρωτογνωρίσαμε στις αρχές της δεκαετίας του ’90 και αυτό μου αρέσει πολύ. Δίσκος βγαλμένος από τα παλιά αλλά τόσο φρέσκος, σαν να ακούς καινούργια τραγούδια από εκείνη την εποχή, με την ίδια πάντα ζεστή φωνή του Βασίλη…

    Υ.Γ. Μην κολλάτε τώρα στο «γραφικό» εξώφυλλο κ.τ.λ. Εξάλλου ο ίδιος ο Καζούλης δεν έχει κρύψει ποτέ την αγάπη του για τα σκαθάρια, τον Ντύλαν και γενικά τα ακούσματα εκείνης της εποχής (παιδιά των λουλουδιών και δεν συμμαζεύεται…) με τη μουσική των οποίων μεγάλωσε και «ανδρώθηκε». Αυτό ίσως είναι ένα είδος έκφρασης θαυμασμού ή φόρου τιμής σε αυτά που αγάπησε… και αυτό πρέπει να το κριτικάρουμε;


    -----------------
    Όλα είναι δρόμος... Τίποτα δεν πάει χαμένο....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Reason στις 03-06-2009 00:21 ]


    gate
    04.06.2009, 02:15

    -----------------
    "Επειδή οι άνθρωποι, ως επί το πλείστον, είναι φιλόδοξοι, αναγκαστικά τους αρέσει να κακολογούν τον πλησίον τους": Αριστοτέλης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 04-06-2009 02:21 ]