ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη
    Periklas
    28.11.2004, 22:26
    Ψάχνω ένα τραγούδι του Στέλιου, το "ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΚΟΛΑ'' (νομίζω έτσι πρέπει να λέγεται). Βέβαια δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην αγορά, μιας και το άκουσα στο ραδιόφωνο. Αν δεν κάνω λάθος, δεν πρέπει να έχει βγει στο εμπόριο, αλλα αν γνωρίζει κανείς τίποτα, και μπορεί να βοηθήσει, Please, ας απαντήσει.

    Antartis
    08.12.2004, 15:54
    Λοιπόν..
    Το τραγούδι αυτό του Στέλιου Καζαντζίδη κυκλοφορεί στο εμπόριο εδώ και τρία χρόνια περίπου... Εγώ το είχα αγοράει τυχαία πριν πεθάνει ο Καζαντζίδης από δισκοπωλείο της επαρχίας. Δεν είχε γίνει καμία διαφήμιση στο δεδομένο τραγούδι και στο ομότιλο cd single που κυκλοφορεί. Το cd αυτό με τίτλο "Έρχονται χρόνια δύσκολα" περιλαμβάνει πέντε τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη. Επίσης έχει και έναν πρόλογο - το κύκνιο άσμα του Στέλιου έξι πρίπου μήνες πριν μπει στο νοσοκομείο. Πέραν του προλόγου αυτού, ο οποίος είναι ένα μήνυματου Καζαντζίδη προς τους φίλους του, υπάρχουν πέντε τραγούδια. "Έρχονται χρόνια δύσκολα", "Τι γυρεύεις παλικάρι", "Ψιλοβρέχει", "Στην Ελλάς του 2000","Πέτρινα χρόνια"...

    Αξίζει να σημειωθεί ότι το τραγούδι πέτρινα χρόνια υπαρχει σε πρώτη εκτέλεση στο cd "Ελέυθερος".

    και τώρα πάμε στο τραγούδι που ζητάς, "'Ερχονται χρόνια δύσκολα" του Μάκη Ερημίτη. Η πρωτη ηχογράφηση έγινε στα 1995 και η τελική που περιέχεται και στο cd το 2000 το Νοέμβρη (!!).
    Συνοπτικά, λοιπόν, έχουμε και λέμε:

    Cd : Έρχονται χρόνια δύσκολα" με το ομότιτλο τραγούδι "Έρχονται χρόνια δύσκολα". Από την δισκογραφική MBI