ελληνική μουσική
    846 online   ·  210.833 μέλη

    Πίανο:Του χρόνου δίνω για Μέση...

    preety93
    03.04.2009, 21:12

    γεια σας!του χρονου δινω για μεση και ειμαι πολυ αγχωμενη!!καταλαβαινω πως οι απαιτησεις μεγαλωνουν.

    Ερωτηση:ειμαι πιο δυσκολη απο αυτην που ειμαι τωρα?

    τα καμματια παρουσιαζουν περισσοτερα μουσικα φαινομενα απο οτι τωρα?

    Πόσες ταξεις ειναι η Μεση?


    TARATITA
    05.04.2009, 10:29

    Η μέση σχολή είναι τουλάχιστον τρία χρόνια.Εννοείται ότι οι απαιτήσεις όσο προχωράς μεγαλώνουν γιατί δυσκολεύουν τα κομμάτια και απο τεχνικής αλλά και απο μουσικής- εκφραστικής πλευράς. Μελέτα σταθερά και με επιμονή και μη τα βάζεις κάτω με τυχόν δυσκολίες που μπορεί να συναντάς στην πορεία σου. Μην υποτιμάς την μελέτη ασκήσεων και κλιμάκων, είναι αυτά που θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις την τεχνική που θα σου επιτρέψει να ανταποκριθείς στίς απαιτήσεις της Μέσης σχολής αλλά και ταυτόχρονα θα σε προετοιμάσουν για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις κατά την διάρκεια της Μέσης που είναι ουσιαστικά το σκαλοπάτι προς την Ανωτέρα. Καλή επιτυχία! 


    preety93
    05.04.2009, 12:35

    Παράθεση:

    Το μέλος TARATITA στις 05-04-2009 στις 10:29 έγραψε...

    Η μέση σχολή είναι τουλάχιστον τρία χρόνια.Εννοείται ότι οι απαιτήσεις όσο προχωράς μεγαλώνουν γιατί δυσκολεύουν τα κομμάτια και απο τεχνικής αλλά και απο μουσικής- εκφραστικής πλευράς. Μελέτα σταθερά και με επιμονή και μη τα βάζεις κάτω με τυχόν δυσκολίες που μπορεί να συναντάς στην πορεία σου. Μην υποτιμάς την μελέτη ασκήσεων και κλιμάκων, είναι αυτά που θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις την τεχνική που θα σου επιτρέψει να ανταποκριθείς στίς απαιτήσεις της Μέσης σχολής αλλά και ταυτόχρονα θα σε προετοιμάσουν για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις κατά την διάρκεια της Μέσης που είναι ουσιαστικά το σκαλοπάτι προς την Ανωτέρα. Καλή επιτυχία!



    ευχαριστω πολυ!!!

    Ερωτηση:η Ανωτερα ποσα χρονια ειναι?


    TARATITA
    05.04.2009, 22:44

    Η Προκ/κή είναι απο 2 εως 4,ολες οι υπόλοιπες σχολές δηλ. η Κατωτέρα, η Μέση και η Ανωτέρα είναι απο 3 το ελάχιστο εως 6 το μέγιστο. Δηλ. απο τον νόμο δεν επιτρέπεται η φοίτηση παραπάνω απο το ανώτατο όριο δηλ. τα 6 έτη σε κάθε επίπεδο σπουδών.Όπως και δεν επιτρέπεται να σπουδάζει κανείς λιγώτερα απο τα προβλεπόμενα έτη σπουδών (δηλ. 1 για προκ/κή ή 2 έτη για τις υπόλοιπες σχολές ) και να προβιβάζεται στην επόμενη.Να υπολογίζεις πάντως ότι όσο θα ανεβαίνεις στο επίπεδο τόσο  θα μεγαλώνουν οι απαιτήσεις και ενδέχεται ο χρόνος της φοίτησής σου να επιμηκυνθεί περισσότερο απο τα ελάχιστα προβλεπόμενα έτη σπουδών.Φρόντισε να αξιοποιήσεις με τον καλύτερο τρόπο τις σπουδές σου και να μάθεις όσα μπορείς περισσότεα. Η σπουδή της μουσικής είναι μια ευκαιρία που δίνει στον άνθρωπο την δυνατότητα να γνωρίσει τον εαυτό του ,να μάθει να σκέφτεται και να αντιλλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του.Όσα χρόνια και να διαρκέσει η ''επίσημη ''φοίτησή σου να ξέρεις ότι η πραγματική σπουδή της μουσικής ,της τέχνης συνολικά αλλά και της ζωής δεν πρέπει να σταματά ποτέ, εαν θέλουμε να λεγόμαστε ζωντανοί  και δημιουργικοί άνθρωποι.Να είσαι καλά!


    MirsiniManou
    07.04.2009, 00:05

    Mην ανησυχεις!Αν εχεις κανεις μια καλη τεχνικη υποδομη στην κατωτερα,η μεση σχολη θα σου ανοιξει την πορτα ν'αρχισεις να ΖΕΙΣ τη μουσικη,στην ουσια θεωρεισαι ενας μικρος πιανιστας σε αυτο το επιπεδο ,θα ερθεις σ'επαφη με τη forma sonata,με το ρομαντισμο αλλα και με την εργογραφια του 20ου αιωνα.Εχοντας τη στοιχειωδη τεχνικη δυνατοτητα θα μπορεσεις να "λυθεις"και να εστιασεις στον ιδιο τον παλμο της μουσικης

    Μην αντιμετωπιζεις τη μουσικη σπουδη με την εννοια των ταξεων,ειναι περισσοτερο σχηματικος ο ορος παρα ουσιωδης δεδομενου οτι ο καθε σπουδαστης εχει την δικη του προσωπικη εξελιξιμοτητα και ωριμανση μεσα σους δικους του "χρονους" και στις δικες του φασεις ζωης

    Καλο ειναι να μην παραβιαζουμε τους χρονους...εφοσον επι της ουσιας η μουσικη σπουδη ειναι μια πολυσυνθετη οσμωση ψυχικων,πνευματικων και κινησιολογικων παραγοντων

    Σκεψου την εννοια ΕΠΙΠΕΔΟ αν και το καλυτερο θα ειναι να μην σκεφτεσαι τιποτα Ν'ΑΦΕΘΕΙΣ στη ροη του ποταμου και ν'απολαυσεις το ταξιδι

    Σου ευχομαι εμπνευσμενες νοτες!!


    fibonazzi
    08.04.2009, 00:32

    Παράθεση:

    Το μέλος TARATITA στις 05-04-2009 στις 10:29 έγραψε...

    Μην υποτιμάς την μελέτη ασκήσεων και κλιμάκων, είναι αυτά που θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις την τεχνική που θα σου επιτρέψει να ανταποκριθείς στίς απαιτήσεις της Μέσης σχολής αλλά και ταυτόχρονα θα σε προετοιμάσουν για τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις κατά την διάρκεια της Μέσης που είναι ουσιαστικά το σκαλοπάτι προς την Ανωτέρα. Καλή επιτυχία!

     

    Ή πιο σωστά: μην υποτιμάς τη μελέτη ασκήσεων και κλιμάκων, είναι αυτά που θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ, κακό ήχο, ανεπαρκή αντίληψη της μουσικότητας και της έκφρασης, κακό γούστο, ή στην καλύτερη περίπτωση θα σε κάνουν να βαρεθείς και να κουραστείς το πιάνο! Wink


    emmanuella
    08.04.2009, 00:43

    Καλά, οι καθηγητές στα ωδεία τι κάνουν ???

    Δεν ενημερώνουν τους ενδιαφερόμενους ???  Wink

    ...Να σου πω εγώ που τα έχω περάσει. Και φυσικά αυξάνονται οι απαιτήσεις!!!! Να υπολογίσεις 2 ώρες πιάνο την ημέρα σίγουρα. ( και λίγο λέω ) Παίζει ρόλο βέβαια και τον τρόπο κατά τον οποίο θα το χειριστεί  καθένας.

    Και να συμφωνήσω με τους από πάνω... Ασκησεις, ασκήσεις και πάλι ασκήσεις. Κλίμακες, αρπίσματα.....και ό,τι άλλο βάζει ο νους σου!!! Όπως σου είπαν ο κίνδυνος να απειληθείς από τενοντίτιδα είναι τεράστιος!!!

    Αυτά... Καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις :)


    TARATITA
    08.04.2009, 09:28

    Συγνωμη αλλά όταν περισεύει η ασχετοσύνη περισεύει και η βλακεία!!Οι ασκήσεις , κλίμακες και τα αρπίσματα είναι ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ!!! Γιατί αγαπητοί μου ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗ!!!η δυνατότητα να μπορείς να παίζεις τα ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣ να πάθεις τενοντίτιδα!!!!Το κακό γούστο,ο κακός ήχος ,η καή έκφραση και η ανεπαρκής αντίληψη της μουσικότητας προέρχεται αγαπητέ μου φίλε απο την κακή διδασκαλία και την ανικανότητα να μπορείς να συλλάβεις και να αποδώσεις ένα  μουσικό κείμενο.Αλλά μη ξεχνάμε ζούμε στην Ελλάδα όπου όλοι τα ξέρουν όλα και οι άλλοι είναι πάντα άσχετοι. Στο κάτω - κάτω η καραμέλα είναι ίδια: άστον άλλον να παίξει όπως μπορεί δηλ. όπως του λέει η γκλάβα του και αν δεν μπορέσει να παίξει ποτέ......τι να κάνουμε!!!! Αρκεί να είμαστε εμείς αρεστοί!!! και ευκολόπεπτοι!!!Αν αγαπητοί μου φίλοι συναντήσατε κατά την διάρκεια της φοίτησής σας δάσκαλο που σας δίδασκε ΜΟΝΟ σπουδές,κλίμακες και αρπίσματα,καλά θα κάνατε να την κοπανήσετε και να βρείτε έναν πιο ολοκληρωνένο ΔΑΣΚΑΛΟ ,αν συναντήσετε κάποιον που δεν ασχολείται με τέτοια ''επικίνδυνα'' ή κατά άλλους ''ευτελή'' σπόρ καλά θα κάνετε να τον καταγγείλετε ή ακόμα καλύτερα να τον σκοτώσετε γιατί  αυτοί οι δάσκαλοι παίρνουν τους μαθητές στο λαιμό τους αφήνοντας τους να ''πάνε ξεβράκωτοι στα αγκάθια''.Αυτά εντελώς φιλικά!!!


    zerarpo
    08.04.2009, 15:00

    Γειά σας παιδιά. θα ήθελα, όποιος γνωρίζει να δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ΄σονάτα του Μπετόβεν -Pathetique. Δίνω για πτυχίο αλλά εχω απελπιστεί καθώς δεν ξέρω άλλουσ τρόπους να την μελετήσω. όποιος μπορεί ασ βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.Smile


    preety93
    08.04.2009, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος TARATITA στις 05-04-2009 στις 22:44 έγραψε...

    Η Προκ/κή είναι απο 2 εως 4,ολες οι υπόλοιπες σχολές δηλ. η Κατωτέρα, η Μέση και η Ανωτέρα είναι απο 3 το ελάχιστο εως 6 το μέγιστο. Δηλ. απο τον νόμο δεν επιτρέπεται η φοίτηση παραπάνω απο το ανώτατο όριο δηλ. τα 6 έτη σε κάθε επίπεδο σπουδών.Όπως και δεν επιτρέπεται να σπουδάζει κανείς λιγώτερα απο τα προβλεπόμενα έτη σπουδών (δηλ. 1 για προκ/κή ή 2 έτη για τις υπόλοιπες σχολές ) και να προβιβάζεται στην επόμενη.Να υπολογίζεις πάντως ότι όσο θα ανεβαίνεις στο επίπεδο τόσο  θα μεγαλώνουν οι απαιτήσεις και ενδέχεται ο χρόνος της φοίτησής σου να επιμηκυνθεί περισσότερο απο τα ελάχιστα προβλεπόμενα έτη σπουδών.Φρόντισε να αξιοποιήσεις με τον καλύτερο τρόπο τις σπουδές σου και να μάθεις όσα μπορείς περισσότεα. Η σπουδή της μουσικής είναι μια ευκαιρία που δίνει στον άνθρωπο την δυνατότητα να γνωρίσει τον εαυτό του ,να μάθει να σκέφτεται και να αντιλλαμβάνεται τον κόσμο γύρω του.Όσα χρόνια και να διαρκέσει η ''επίσημη ''φοίτησή σου να ξέρεις ότι η πραγματική σπουδή της μουσικής ,της τέχνης συνολικά αλλά και της ζωής δεν πρέπει να σταματά ποτέ, εαν θέλουμε να λεγόμαστε ζωντανοί  και δημιουργικοί άνθρωποι.Να είσαι καλά!



    ευχαριστω για ολα!!!!να εισαι κι εσυ καλα!!!


    marilloumajore
    08.04.2009, 23:05

    Παράθεση:

    Το μέλος zerarpo στις 08-04-2009 στις 15:00 έγραψε...

    Γειά σας παιδιά. θα ήθελα, όποιος γνωρίζει να δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ΄σονάτα του Μπετόβεν -Pathetique. Δίνω για πτυχίο αλλά εχω απελπιστεί καθώς δεν ξέρω άλλουσ τρόπους να την μελετήσω. όποιος μπορεί ασ βοηθήσει.Ευχαριστώ πολύ.Smile



     

    Τι εννοεις ακριβως? Τι ειδους πληροφοριες? Τι τροπους μελετης ψαχνεις? Ο καθηγητης σου τι σου λεει???

    Τυχαινει να παιζω και γω τη Παθητικη αυτο το καιρο (αν και την ετοιμαζω για εισαγωγη στην ανωτερα), οποτε αν πεις κανα-δυο πραγματα παραπανω ισως καταφερω να βοηθησω........