ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με το Θα πάρω φόρα των Κίτρινων Ποδηλάτων . . .

    to-mantzaflari-tou-Ari
    04.04.2009, 14:15

    Με αφορμή ένα πρόσφατο δημοσίευμα εδώ, για το "τραγούδι" των Κίτρινων Ποδηλάτων "Θα πάρω φόρα", γράφω παρακάτω κάποιες σκέψεις μου : 

             To  τραγούδι γενικά, πρέπει να  έχει  λόγο  υπαινιχτικό, υπόγειο  και  ποιητικό κι  όχι άκομψα  και  κραυγαλέα "καταγγελτικό", δασκαλίστικο , ψευτο-οργισμένο και  απωθητικά τσαμπουκαλεμένο.            

           Το  περί ου ο λόγος  "τραγούδι" (είναι άραγε τραγούδι ; )  των αδερφών  με  ...τα  ποδήλατα,δεν  είνα  κακό.  

    Είναι    ΑΣΤΕΙΟ. 

     Θαρρεί  κανείς, ακούγοντάς  το, ότι  πρόκειται για παρωδία από εκπομπή του Μητσικώστα...

    Και μα το Θεό, απορώ κι  εξίσταμαι πώς είναι δυνατόν να  γράφονται γι'  αυτό, επαινετικά σχόλια  σαν κι αυτά που υπάρχουν ακριβώς κάτω απ'  το  σχετικό  ..άρθρο...!!! ....Διότι στιχουργικά, κινείται ανάμεσα στο φαιδρό και στο τελείως παιδαριώδες... Τι  να  πρωτοσχολιάσει  κανείς  απ'  τους  ανεκδιήγητους  στίχους....                

     Αλλά, εκείνο που κάνει κάποιον  να βγαίνει απ'  τα ρούχα  του, είναι  το  πώς  ενίοτε πέφτουν  λυτοί  και  δεμένοι  και  προσπαθούν να εμφανίσουν ως δήθεν αξιόλογους δημιουργούς, κάποιους τελείως μα τελείως ατάλαντους  και δίχως   αληθινά-ισχυρά βιώματα (απ'  ό,τι φαίνεται στον  τρόπο με  τον  οποίο  επιχειρούν  ..τραγουδοποιητικά) μουσικάντηδες, οι οποίοι  κατέχουν την τέχνη της τραγουδοποιίας, όσο κατέχει κι η βάβω μου η Μάρω -που ζει απ'  όταν  γεννήθηκε, στο  χωριό  της  στην  Πίνδο- από ψάρεμα. 

             Και  η  μεν βάβω  μου, ποτέ δε  δήλωσε  ψαράς.

            Ενώ, αυτοί  οι  διάφοροι   "δημιουργοί" (ο Θεός δηλ. να τους κάνει δημιουργούς), ΚΑΙ  τραγουδοποιοί  δηλώνουν, ΚΑΙ  δισκογραφούν  επί  σειρά  ετών, ΚΑΙ  "ταλαιπωρούνταί" , εδώ που τα λεμε, λιγότερο από έναν άνεργο-αδιόριστο-εργάτη χαμηλόμισθο κι  ας  επιμένουν να εμφανίζονται  ΚΑΙ στα   "τραγούδια" τους ωσάν  να  υφίστανται  την εκμετάλλευση και  την  ταλαιπωρία  όλου  του  ντουνιά  στους  ώμους  τους . . . Κι ας  δολοφονούν και την Ελληνική  γλώσσα.  .............................       

            Γενικότερα, λοιπόν : Ό,τι πασχίζει να δώσει  στους μαθητές του επί  πέντε χρόνια, ένας ευσυνείδητος δάσκαλος μες στην τάξη, έρχεται να το ακυρώσει σήμερα , μέσα σε 5 λεπτά (όσο δηλαδή διαρκεί ένα τραγούδι), ο κάθε  ματαιόδοξος ΑΤΑΛΑΝΤΟΣ που ξύπνησε μια μέρα κι είπε "θα γίνω τραγουδοποιός, να γράφω τραγούδια, να κονομάω φράγκα και  να  'χω  και  γκόμενες".          Γι'  αυτόν  ακριβώς  και  μόνο  το  λόγο, συστήνω  στους  λίγους -δυστυχώς- ανησυχούντες: -Πίσσα  και  πούπουλα σε  ΟΛΑ  τα κοτόπουλα που  έχουν  τρυπώσει στο  χώρο  του  τραγουδιού.   Πίσσα  και  πούπουλα !Παντί  τρόπω !Το  τραγούδι  είναι (καλό ή κακό)  ΣΧΟΛΕΙΟ. Ένα  άλμπουμ  με τραγούδια-μάπες, είναι  σαν μια  "ποιητική"  συλλογή  με  "ποιήματα"  του  κόλου  που φτάνει -μέσω ραδιοφώνου,δισκάδικων κ.λ -σε  χιλιάδες ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΑ και ανίκανα  ακόμα να  κρίνουν, παιδιά. Ακούνε λοιπόν  οι  πιτσιρικάδες τις μάπες και κυρίως  "βλέπουν" στους στίχους μια  -κατακρεουργημένη- Γλώσσα, την οποία αναπαράγουν. Διακορεύεται  -εν  αγνοία  τους- βαναυσότατα,η αισθητική τους.   Κολοβώνονται πολιτιστικά...Κάνει βήματα σημειωτόν, το έθνος ολάκερο.    

      ΥΓ Να μου συγχωρεθεί ο τόνος ..αγανάκτησης, αλλά δεν δύναμαι αλλιώς, σε τέτοιες περιπτώσεις  . . . 

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : to-mantzaflari-tou-Ari στις 04-04-2009 14:17 ]


    jorge
    04.04.2009, 15:59

    Έχει πλάκα που απορείς και οργίζεσαι και ταυτόχρονα δεν παρουσιάζεις ένα επιχείρημα που να στηρίζει όσα γράφεις. Μόνο εντυπωσιασμοί και ούτε μία  (1) αναφορά σε ένα στίχο ή σε ένα σοβαρό λόγο που τα Κίτρινα Ποδήλατα θεωρούνται "ατάλαντα".

    Θα ήθελα πχ να μου πεις πως κρίνεις μερικά από τα τραγούδια τους... όποια θέλεις εσύ. Έτσι για να δούμε οτι το έχεις μελετήσει λιγάκι το συγκρότημα και δεν τους κρίνεις ως "ατάλαντους" από ένα μόνο τραγούδι.


    GodefrigosTisTymfis
    04.04.2009, 17:23
    Μη γράφεις  τέτοια ρε  μαντζαφλάρι.Τους χαλάς την πιάτσα.Γενικώς.Ξέρεις πόσος κόσμος κάνει τον αμερικάνο κι ας  ξέρει ότι έχει να κάνει με μπαρουφοτράγουδα  επειδή  τρώει  ψωμί άπό  τέτοιους καλλιτέχνες  της  οκάς ??? Ένα  κάρο  δημοσιογράφοι και σχολιαστές μουσικοί..Από  Ελευθεροτυπίες  και  σου  'πα  μου  'πες, μέχρι  Δίφωνα  κ.ο.κ Άλλοι  τόσοι παραγωγοί  σε  ραδιόφωνα .Και πολλοί άλλοι  ακόμα.Μιλάμε για βιομηχανία της μπούρδας.
    to-mantzaflari-tou-Ari
    04.04.2009, 18:25

    Έτσι ακριβώς, όπως  τα  λες, προλαλήσαντα !

     Η  βιομηχανία  της  μπούρδας ! 

     Όσο  για  σένα, ..προπρολαλήσαντα, έχει  πολλή  πλάκα που  αδυνατείς  να  διακρίνεις μέσα στους  ατυχέστατους  στίχους  του  συγκεκριμένου "τραγουδιού", όχι  ένα  αλλά ..διακόσια  επιχειρήματα  που  να  στηρίζουν  όσα  γράφω, όπως  λες.... 

     Έχει  ακόμα  περισσότερη  όμως  πλάκα, που  με  θεωρείς  τόσο  διεστραμμένο-αργόσχολο, ώστε  να  κάτσω  να  "μελετήσω ( ! ! ! )  το  συγκρότημα", όταν  σ'  ένα   τραγούδι  τους  εμφανίζονται  τόσο  εξόφθαλμα  ατάλαντοι-απαράδεκτοι.

     Τι  να  κάτσω να κάνω, δηλαδή ?

     Διατριβή με θέμα  

     "Ορθοπεταλιές  

    με στίχους για κλoτσιές " ? 

     Μονάχα, αν  πληρωθώ  αδρά... 

    ................................... 

    Το "Γέλα κυρία μου" του Καφάση ( ? ), ή το "Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν", που τ' ακούγαμε και τα σνομπάραμε, όταν εσύ ήσουν αγέννητος ακόμα, είναι τραγουδάρες, συγκρινόμενα με το  περί ου ο λόγος "άσμα"...

     


    mellia
    04.04.2009, 18:25

    Παράθεση:

    Το μέλος to-mantzaflari-tou-Ari στις 04-04-2009 στις 14:15 έγραψε...

    To  τραγούδι γενικά, πρέπει να  έχει  λόγο  υπαινιχτικό, υπόγειο  και  ποιητικό κι  όχι άκομψα  και  κραυγαλέα "καταγγελτικό", δασκαλίστικο , ψευτο-οργισμένο και  απωθητικά τσαμπουκαλεμένο.


    Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω θέση. Αρκετά συχνά η όποια καταγγελία και κριτική της κοινωνίας που επιχειρείται μέσα από στίχους και μουσική είναι πολύ επιφανειακή.
    Αυτό βέβαια, αντανακλά και το είδος της εποχής μας.

    Το συγκεκριμένο τραγούδι (και μιλώ για αυτό μόνο καθώς δεν έχω ακούσει πολλά πράγματα από "κίτρινα ποδήλατα") όταν το πρωτάκουσα μου άφησε ακριβώς αυτήν την εντύπωση: του επιφανειακού.


    DIMI25-
    04.04.2009, 20:07

    μια χαρα τα λενε τα κιτρινα ποδηλατα,δεν νομιζω οτι καπιος με το ζορι μας τους επεβαλε ως τους τιτανες της μουσικης.εγω προσωπικα θεωρω οτι χρειαζεται και αυτος ο απλος και αμεσος τροπος εκφρασης,χορτασαμε απο τη βαρια κουλτουρα αλλα απο εργα τιποτα.

    what means kafasis?

    φιλικα μητσος.


    kasel
    04.04.2009, 20:49

    Φίλε matzaflari μήπως είσαι λίγο αυστηρός?Αν δεν έγραφες ότι πρόκειται για τα Κίτρινα Ποδήλατα, θα νόμιζα ότι αναφέρεσαι στην όχθη των λαϊκοπόπ διασκεδαστών.Εντάξει κι εγώ θεωρώ ότι τα Κίτρινα Ποδήλατα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο,αλλά δε τους άκουσα και ποτέ να θεωρούν τους εαυτούς τους ιδαίτερους.Νομίζω ότι έχουν κρατήσει αρκετά καλή στάση μέσα στην όλη σαβούρα της μουσικής βιομηχανίας(έντεχνων και μη).Όσο για το συγκεκριμένο τραγούδι πολύ κακό για το τίποτα.Μου είναι συμπαθές μπορώ να πω.Βρώμικη παραγωγή,απλοί και αιχμηροί στίχοι.Δεν 8α φέρει την επανάσταση κι ούτε και ίδιοι επιδίωξαν κάτι τέτοιο.Το αν είναι απωθητικά τσαμπουκαλεμένο είναι θέμα γούστου και απολύτως σεβαστό.Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Τα τραγούδια πρέπει να τα καταλαβάινουν κι αυτοί που δεν είχαν τη δυνατότητα να αναπτύξουν το πνεύμα τους,γι'αυτό χρειάζονται και οι απλοί στίχοι.Μόνο έτσι θα μάθουν πώς να ξεκινάνε να το καλιεργούν.

     


    kithara-woman
    05.04.2009, 10:22

    Επειδή την συγκεκριμένη δημοσίευση την έγραψα εγώ,θεωρώ σκόπιμο να πω τη γνώμη μου,γιατί έμμεσα βρέθηκα χωρίς να φταίω "κατηγορούμενη".

    Όποιος δεν θέλει να ακούει έναν τραγουδιστή ή ένα γκρουπ, απλά δεν το ακούει,δεν στο επιβάλλει κανείς με το ζόρι.Εδώ η τηλεόραση μας επιβάλλει ένα σωρό ατάλαντους και ατάλαντες που βγαίνουν και τραγουδάνε μισόγυμνες.Κι εγώ δεν συμπαθώ εκατοντάδες τραγουδιστές αλλά δεν θα κάτσω να ρίξω λάσπη ότι δεν αξίζουν κι ας είναι ολοφάνερο κάτι τέτοιο.Ο καθένας τη δουλειά του κάνει.Απλούστατα δεν θα αγοράσω ΠΟΤΕ το cd τους και δεν θα παω ΠΟΤΕ να τους δω στις πίστες που εμφανίζονται,γιατί δεν είναι του γούστου μου τέτοια διασκέδαση.Ίσως εσένα να είναι,δεν ξέρω.

    Αλλά όπως είπε κι ο jorge και συμφωνώ,δεν προβάλλεις κανένα επιχείρημα να στηρίξεις ότι είναι ατάλαντοι και ο τόνος αυτων που γράφεις είναι ιδιαίτερα ειρωνικός.Έχεις ακούσει άλλα τραγούδια τους;

    Από την άλλη,εδώ μέσα έχω δει να θάβονται και καλλιτέχνες που έχουν καριέρα χρόνων και διαχρονική αξία,όπως ο Παπακωνσταντίνου...Αν είναι...Προφανώς κάποιοι μπορεί να θεωρούν ότι μπορούν να βγάλουν έστω και τις μισές επιτυχίες που έχει κάνει και να γεμίσουν τους χώρους που έχει γεμίσει...Τέλος πάντων...

    Πως κρίνεις ανθρώπους που δεν ξέρεις;Πως ξέρεις αν αυτοι οι άνθρωποι δεν έχουν κοπιάσει να γράψουν τα τραγούδια,να κάνουν συναυλίες ή οτιδήποτε άλλο;Τυχαίνει να γνωριζόμαστε και ξέρω ότι 24 ώρες το 24 ωρο με τη μουσική ασχολούνται.Εσύ άραγε που γράφεις όλα αυτά,με τι ασχολείσαι;Κάθεσαι στον δερμάτινο καναπέ και κριτικάρεις τους άλλους;Σε αυτό όλοι είμαστε αυθεντίες...Στα λόγια παλάτια χτίζουμε.Στις πράξεις τι γίνεται.

    Πιστεύω ότι κάποιοι που έχουν κάνει συνεργασίες με Περίδη,Γλυκερία,Τσανακλίδου,Ανδρέατο,Γαλάνη,Μαχαιρίτσα,Τσακνή, κάτι καλό θα διέκριναν όλοι αυτοί οι κορυφαίοι καλλιτέχνες για να τους προτείνουν συνεργασία.Δεν νομίζω ότι θα υποστήριζαν ατάλαντους,όπως έχουν δείξει άλλωστε.Δίπλα τους πάντα έχουν τραγουδήσει πολύ καλοί τραγουδιστές,πρωτοεμφανιζόμενοι κάποιες φορές.

    Άλλωστε ο καθένας στο χώρο κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι κρίνει σωστό,και οι ίδιοι ποτε δεν καμάρωσαν ότι κάνουν ''έργο τέχνης''.

    Επίσης κάποιος που ασχολείται με τη μουσική από την ηλικία των 6 χρόνων,και μπαινοβγαίνει σε ωδεία,όσο να 'ναι,ατάλαντο δεν τον λες...Ούτε κάποιον που παίζει εκτός την κιθάρα και τουλάχιστον άλλα πέντε μουσικά όργανα,και έχει τελειώσει μουσικό σχολείο.

    Υποσημείωση γιατί μπορεί να πεις ότι τους υπερασπίζομαι επειδή γνωριζόμαστε.Δεν είναι καθόλου έτσι.Έχω κανένα συμφέρον;Όχι βέβαια!Μιλάνε όμως τα γεγονότα.Οι συνεργασίες,οι πολύχρονες σπουδες τους,και η ενασχόληση τους με την μουσική που την ξέρω πολύ καλά.

    Αυτά από μένα.Ό,τι και να πεις δεν θα απαντήσω.Την γνώμη μου ήθελα να πω γιατί γενικά εδώ στο φόρουμ,παρατηρώ το φαινόμενο κάποιοι να γράφουν την άποψη τους με τόσο φανατισμό που να σε κάνει έξαλλο,και το έχω δει και σε θέματα που δεν είχα γνώση ή δεν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα ή και συμφωνούσα πως πραγματικά κάποιος δεν αξίζει,αλλά με ενοχλεί ο φανατισμός και οι ακραίες απόψεις,ακόμα κι αν συμφωνώ με το νόημα όσων λέει κάποιος.Ο τρόπος με ενοχλεί,ακόμα κι αν πρόκειται για κάποιον που δεν συμπαθώ.Δεν είναι ωραίο να μιλάς ειρωνικά για κάποιον,όσο ατάλαντος κι αν θεωρείς ότι είναι.

    mellia:κι εσύ;;{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.sad}

     


    jorge
    05.04.2009, 12:51

    Παράθεση:

    Το μέλος to-mantzaflari-tou-Ari στις 04-04-2009 στις 18:25 έγραψε...

    Έχει  ακόμα  περισσότερη  όμως  πλάκα, που  με  θεωρείς  τόσο  διεστραμμένο-αργόσχολο, ώστε  να  κάτσω  να  "μελετήσω ( ! ! ! )  το  συγκρότημα", όταν  σ'  ένα   τραγούδι  τους  εμφανίζονται  τόσο  εξόφθαλμα  ατάλαντοι-απαράδεκτοι.

    Δεν σε ξέρω για να σε θεωρήσω έτσι. Απλά όταν ασχολείσαι με ένα γκρουπ, και ιδιαίτερα όταν το κατακρίνεις συνολικά, υποτίθεται οτι έχεις ακούσει 2-3 τραγούδια του. Ή τουλάχιστον κάνεις τον κόπο να γράψεις συγκεκριμένες εκφράσεις ή στίχους που "κατακρεουργούν" τη γλώσσα.

    Διαφορετικά τι να συζητάμε; Κάνε μονόλογο.


    gate
    05.04.2009, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara-woman στις 05-04-2009 στις 10:22 έγραψε...

    Επειδή την συγκεκριμένη δημοσίευση την έγραψα εγώ,θεωρώ σκόπιμο να πω τη γνώμη μου,γιατί έμμεσα βρέθηκα χωρίς να φταίω "κατηγορούμενη".

    Όποιος δεν θέλει να ακούει έναν τραγουδιστή ή ένα γκρουπ, απλά δεν το ακούει,δεν στο επιβάλλει κανείς με το ζόρι.Εδώ η τηλεόραση μας επιβάλλει ένα σωρό ατάλαντους και ατάλαντες που βγαίνουν και τραγουδάνε μισόγυμνες.Κι εγώ δεν συμπαθώ εκατοντάδες τραγουδιστές αλλά δεν θα κάτσω να ρίξω λάσπη ότι δεν αξίζουν κι ας είναι ολοφάνερο κάτι τέτοιο.Ο καθένας τη δουλειά του κάνει.Απλούστατα δεν θα αγοράσω ΠΟΤΕ το cd τους και δεν θα παω ΠΟΤΕ να τους δω στις πίστες που εμφανίζονται,γιατί δεν είναι του γούστου μου τέτοια διασκέδαση.Ίσως εσένα να είναι,δεν ξέρω.

    Αλλά όπως είπε κι ο jorge και συμφωνώ,δεν προβάλλεις κανένα επιχείρημα να στηρίξεις ότι είναι ατάλαντοι και ο τόνος αυτων που γράφεις είναι ιδιαίτερα ειρωνικός.Έχεις ακούσει άλλα τραγούδια τους;

    Από την άλλη,εδώ μέσα έχω δει να θάβονται και καλλιτέχνες που έχουν καριέρα χρόνων και διαχρονική αξία,όπως ο Παπακωνσταντίνου...Αν είναι...Προφανώς κάποιοι μπορεί να θεωρούν ότι μπορούν να βγάλουν έστω και τις μισές επιτυχίες που έχει κάνει και να γεμίσουν τους χώρους που έχει γεμίσει...Τέλος πάντων...

    Πως κρίνεις ανθρώπους που δεν ξέρεις;Πως ξέρεις αν αυτοι οι άνθρωποι δεν έχουν κοπιάσει να γράψουν τα τραγούδια,να κάνουν συναυλίες ή οτιδήποτε άλλο;Τυχαίνει να γνωριζόμαστε και ξέρω ότι 24 ώρες το 24 ωρο με τη μουσική ασχολούνται.Εσύ άραγε που γράφεις όλα αυτά,με τι ασχολείσαι;Κάθεσαι στον δερμάτινο καναπέ και κριτικάρεις τους άλλους;Σε αυτό όλοι είμαστε αυθεντίες...Στα λόγια παλάτια χτίζουμε.Στις πράξεις τι γίνεται.

    Πιστεύω ότι κάποιοι που έχουν κάνει συνεργασίες με Περίδη,Γλυκερία,Τσανακλίδου,Ανδρέατο,Γαλάνη,Μαχαιρίτσα,Τσακνή, κάτι καλό θα διέκριναν όλοι αυτοί οι κορυφαίοι καλλιτέχνες για να τους προτείνουν συνεργασία.Δεν νομίζω ότι θα υποστήριζαν ατάλαντους,όπως έχουν δείξει άλλωστε.Δίπλα τους πάντα έχουν τραγουδήσει πολύ καλοί τραγουδιστές,πρωτοεμφανιζόμενοι κάποιες φορές.

    Άλλωστε ο καθένας στο χώρο κάνει ό,τι μπορεί και ό,τι κρίνει σωστό,και οι ίδιοι ποτε δεν καμάρωσαν ότι κάνουν ''έργο τέχνης''.

    Επίσης κάποιος που ασχολείται με τη μουσική από την ηλικία των 6 χρόνων,και μπαινοβγαίνει σε ωδεία,όσο να 'ναι,ατάλαντο δεν τον λες...Ούτε κάποιον που παίζει εκτός την κιθάρα και τουλάχιστον άλλα πέντε μουσικά όργανα,και έχει τελειώσει μουσικό σχολείο.

    Υποσημείωση γιατί μπορεί να πεις ότι τους υπερασπίζομαι επειδή γνωριζόμαστε.Δεν είναι καθόλου έτσι.Έχω κανένα συμφέρον;Όχι βέβαια!Μιλάνε όμως τα γεγονότα.Οι συνεργασίες,οι πολύχρονες σπουδες τους,και η ενασχόληση τους με την μουσική που την ξέρω πολύ καλά.

    Αυτά από μένα.Ό,τι και να πεις δεν θα απαντήσω.Την γνώμη μου ήθελα να πω γιατί γενικά εδώ στο φόρουμ,παρατηρώ το φαινόμενο κάποιοι να γράφουν την άποψη τους με τόσο φανατισμό που να σε κάνει έξαλλο,και το έχω δει και σε θέματα που δεν είχα γνώση ή δεν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα ή και συμφωνούσα πως πραγματικά κάποιος δεν αξίζει,αλλά με ενοχλεί ο φανατισμός και οι ακραίες απόψεις,ακόμα κι αν συμφωνώ με το νόημα όσων λέει κάποιος.Ο τρόπος με ενοχλεί,ακόμα κι αν πρόκειται για κάποιον που δεν συμπαθώ.Δεν είναι ωραίο να μιλάς ειρωνικά για κάποιον,όσο ατάλαντος κι αν θεωρείς ότι είναι.

    mellia:κι εσύ;;{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.sad}


     

    {#emotions_dlg.thumbup}


    ins2anity
    05.04.2009, 16:43

    αν και εκτιμω πολυ την μουσικη απο τα κιτρινα ποδηλατα και με ειχαν εντυπωσιασει σε προηγουμενο live τους θεωρω το συγκικριμενο τραγουδι αθλιο...λυπαμε γιατι πραγματικα μου αρεσουν  σαν καλιτεχνες.....


    mellia
    05.04.2009, 16:56

    Αυγή, τι πάει να πει: "mellia κι εσύ"?

    Αν διαβάσεις άλλη μία φορά προσεκτικά το ποστ μου, λέω οτι συμφωνώ ΓΕΝΙΚΑ με μια συγκεκριμένη πρόταση του μέλους που ξεκίνησε το θέμα και μετά μιλάω για το συγκεκριμένο και μόνο τραγούδι και πώς το εισέπραξα εγώ. Δεν γενικεύω, δεν αφορίζω, δεν ειρωνεύομαι κτλ που αναφέρεις. Αντίθετα λέω οτι ΔΕΝ έχω παρακολουθήσει τα "κίτρινα ποδήλατα" για να έχω περαιτέρω άποψη. Και αυτό το τόνισα!

    Θα μπορούσα με αυτήν την αντίδρασή σου να αναρωτηθώ κι εγώ: κιθαρίτσα κι εσύ?
    Τι λέγαμε κάποτε για το αν μπορούμε εδώ μέσα να εκφράζουμε την ΓΝΩΜΗ μας ελεύθερα?
    Με το ζόρι να μου αρέσει το "θα πάρω φόρα" γίνεται? Δεν γίνεται! Όπως και δεν γίνεται να μην αναφερθώ στο οτι δεν μου αρέσει.


    spiroos
    05.04.2009, 19:23

    Παράθεση:

    Το μέλος GodefrigosTisTymfis στις 04-04-2009 στις 17:23 έγραψε...

    Μη γράφεις  τέτοια ρε  μαντζαφλάρι.Τους χαλάς την πιάτσα.Γενικώς.Ξέρεις πόσος κόσμος κάνει τον αμερικάνο κι ας  ξέρει ότι έχει να κάνει με μπαρουφοτράγουδα  επειδή  τρώει  ψωμί άπό  τέτοιους καλλιτέχνες  της  οκάς ??? Ένα  κάρο  δημοσιογράφοι και σχολιαστές μουσικοί..Από  Ελευθεροτυπίες  και  σου  'πα  μου  'πες, μέχρι  Δίφωνα  κ.ο.κ Άλλοι  τόσοι παραγωγοί  σε  ραδιόφωνα .Και πολλοί άλλοι  ακόμα.Μιλάμε για βιομηχανία της μπούρδας.

    Επειδή βρίσκεσαι στο Musicheaven θα έπρεπε να ξέρεις την πιάτσα του.,, Όλα τα στοιχεία υπάρχουν στο αρχείο του, ψάξε και δες τις κριτικές που γίνονται, πριν βγεις και κρίνεις εκ τους καναπέως σου.

    Τη βιομηχανία της μπούρδας τη στηρίζετε εσείς, το κοινό. Γιατί έχετε την επιλογή του on off και προτιμάτε την Πετρούλα και αγοράζετε τους δίσκους που δεν αξίζουν ενώ κανείς δε σας πίεσε.

    Ως προς τα όσα γράφτηκαν για το τραγούδι:

    "To  τραγούδι γενικά, πρέπει να  έχει  λόγο  υπαινιχτικό, υπόγειο  και  ποιητικό κι  όχι άκομψα  και  κραυγαλέα "καταγγελτικό", δασκαλίστικο , ψευτο-οργισμένο και  απωθητικά τσαμπουκαλεμένο. "  

    είναι το λιγότερο αστεία. ΓΙατί με αυτήν την τη λογική τα τραγούδια του Σιδηρόπουλου, του Άσιμου και του Τριπόλίτη ακυρώνονται και πετιούνται στο καλάθι των αχρήστων.

    Υπάρχει και η κατηγορία του "κοινωνικού τραγουδιού" που ο αρθογράφος ξέχασε μάλλον. Και το συγκεκριμένο τραγούδι έχει και κοφτά και άμεσα λόγια αλλά και ποιητικές κοψιές που θες:

    "θερίζουν πλούτη και σπέρνουν πείνα"

    ή "δημοκρατία και αξιοκρατία πλεόν πωλουνται σε πανέρια με ευκαιρία"

    ή "Αξιοπρέπεια κι αρχές λείπουν ταξίδι και την καρδιά μας που διψά ποτίζουν ξίδι"

    Τα ξαναλέμε.

     

     

     


    to-mantzaflari-tou-Ari
    06.04.2009, 00:20

    Φίλε kasel, δε νομίζω  να  'μαι  αυστηρός . 

    Το  κακό  έχει  παραγίνει .

     Έδώ,  το  κράξιμο  ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.   

    Λες  ότι "... έχουν κρατήσει αρκετά καλή στάση μέσα στην όλη σαβούρα της μουσικής βιομηχανίας(έντεχνων και μη). "

     Μα, σαβούρα  είναι  κι  οι  ίδιοι και το  εντιμότερο που έχουν να κάνουν είναι να σταματήσουν να παριστάνουν τους δημιουργούς ! 

    Διότι, στο  Θεό που  πιστεύεις,άκου  (τα  βρήκε  και  ποιητικά , κάποιος παραπάνω ! ! ! )τι  λένε:  "  

    "Αξιοπρέπεια κι αρχές λείπουν ταξίδι
    και την καρδιά μας που διψά ποτίζουν ξίδι .."  ! ! !

     Πώς δε  γράψαν  και  

     "Ανιδιοτέλεια  και  τιμή  μπήκαν  στην  μπάντα

    και  το  στεγνό  μας  το  λαιμό  ποτίζουν  Fanda .." 

      Ή  

     "Αληλεγγύη  κι  ηθική  πέσαν  σε  μπλόκα 

    και  το ξερό  τ'  αχείλι  μας  ποτίζουν  βότκα .." 

    Είμαστε  σοβαροί, ρε  φίλε kasel ?????   

    Χωράνε  λέξεις όπως "αξιοπρέπεια", "αρχές" , "αξιοκρατία",¨"δημοκρατία" μέσα  σε   τραγούδι ?? 

    Τι  το  πέρασαν  οι  φίλτατοι   ..Ποδηλάτες? 

    Προεκλογκή  συγκέντρωση  του  Γιωργάκη ?? 

    Αν  είναι  δυνατόν, δηλαδή . . . 

    Το  τραγούδι  έχει  τους  κώδικές  του . 

    Θέλει και βιώματα. 

    Θέλει  να  ξέρεις  ΠΟΛΥ  ΚΑΛΑ  τη  Γλώσσα σου, για  να  κάτσεις  να τραγουδοποιήσεις. 

    Αλλά, κυρίως , πέρα απ'  τη  μαστοριά στο  σκάρωμα  στίχων και  μελωδιών, θέλει  παρθένο μάτι : να "βλέπεις" τα  γνωστά και χιλιοειπωμένα πράματα σαν τον Έρωτα, τη Μοναξιά, την Εκμετάλλευση και το Θάνατο (γιατί αυτά τα 3-4 θέματα δίνουν ..ψωμί στο  τραγούδι, εδώ και χιλάδες χρόνια ), μέσα απ' τη δικιά σου οπτική, ώστε να ξαφνιάζεις και να γοητεύεις, αν  είναι  δυνατόν, τον ακροατή.Να τον πείθεις  μέσα  σε  τρία  λεπτά  ότι  1+1=3, γιατί έτσι συμβαίνει στο σύμπαν το δικό  σου, στο  σύμπαν  του  τραγουδιού  σου που  τον  φιλοξένησε για λίγο. Να τον κάνεις  ν'  ανακατεύεται  γλυκά και  μυστήρια και νάτο: αυτό  είναι  σήμερα  το  πολιτικό  τραγούδι : το  τραγούδι  που  κάνει  τον  ακροατή να ονειρεύεται, ν' αμφισβητεί και να ακυρώνει για λίγο (ή για πολύ, ή για πάντα) το δυνάστη της ευτέλειας, της ρηχότητας και του ΤΙΠΟΤΕ που μας έχει κάτσει στο σβέρκο, συνεπικουρούμενος από τηλεοράσεις,έντυπα  του  κώλου  και  ψευτοκαλλιτέχνες χωρίς κανενα απολύτως  βάρος... 

    Να -μπορείς να-   αποφεύγεις  ακόμα, τς κοινοτοπίες, τις φαιδρότητες, τις υπερβολές και τις ακυρολεξίες. 

     "Θα γίνω χίλιες μαχαιριές..." λέει  ο  Θηβαίος  σ'  ένα  του  τραγούδι, που  το  διαφήμιζε  κι  ένα  κανάλι (φαντάσου, το  θεωρούν  "κράχτη¨"  κι  αβανταδόρικο  το  συγκεκριμένο στιχάκι και  το  'βαλαν και  στο  ..γυαλί, για  να  τσιμπάει  ο  κόσμος...!!! )Πόσα  τελάρα  ντομάτες  πρέπει  να τρώει  στη  μάπα, κάθε  φορά  που  το  τραγουδάει  αυτό, για  να  μην  το  ματαπεί ???  

    Να, λοιπόν, γιατί  σου  λέω  ότι  το  κακό  έχει  παραγίνει και  χρειάζεται  άγριο  κράξιμο. 

    Και  αναφέρει  ο  άλλος τους ..Ποδηλάτες, μαζί  με  τον  Άσιμο, τον Παύλο και τον Κώστα  Τριπολίτη !  

    Και  τι  να  του  πω  τώρα  εγώ , που  'ναι  και  πιτσιρικάς μόλις 30 και  δεν  πρόλαβε παλιότερες  εποχές, όπου  τα  γεγονότα κι  η  περιρρέουσα  ατμόσφαιρα γένναγαν τα τραγούδια όμορφα κι αβίαστα κι όχι το αντίθετο, όπως γίνεται τώρα  . 

     ................................................................... 

    Είπαμε, λοιπόν :

     Kράξιμοοοοοοοοοοοοοοοοο ! ! !  

    ΑΓΡΙΟ !  


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : to-mantzaflari-tou-Ari στις 06-04-2009 00:38 ]


    spiroos
    06.04.2009, 00:47

    Έχεις βαθιά μεσάνυκτα, αυτό έχω να πω. Άγνοια της στιχουργικής και των τραγουδιών. Υποθέτω οτι είσαι μιας κάποιας ηλικίας, αλλά αυτό δεν αθωώνει τις ρηχές σου σκέψεις.

    Εξωραίζεις το παρελθόν και δεν ξέρεις να αξιολογήσεις το τώρα.

    Μελέτησε λίγο τους σύγχρονους, εννοώ από 1990 και μετά και τα ξαναλέμε.

    Υ.Γ Λογικά έχεις την ίδια άποψη και για αυτούς τους στίχους του Τριπολίτη

    Ήρωες, μίξερ, μανταλάκια, σερβιέτες,
    λάβαρα, κόμιξ, σούπερ-μάρκετ, ηγέτες,
    ρήτορες, μπλέντερ, βιταμίνες, μονώσεις,
    κι ότι σου τάζουνε για να καυλώσεις.

    Κίνημα, χάπια, σελοτέιπ, πτυχία,
    άγιοι, σέρβις, μπόντυ μπίλντινγκ, ηχεία,
    κάμερες, γκέι, φουστανέλες, ψυχώσεις,
    κι ότι σου δίνουνε για να καυλώσεις.

    Όλα από χέρι καμένα
    και τα σπίρτα μας βρεγμένα…
    Λείψανα ,κέικ, χορωδίες, μουστάρδες,
    βίζιτες, χύτρες, ινστιτούτα, κονκάρδες,
    κόλλυβα , πόστερ, after-shave, διαγνώσεις,
    κι ότι σου τάζουνε για να τα χώσεις.

    Κλίσματα, σέντρες, γκομενάκια, πακέτα,
    άγγελοι, telex, ανθοδέσμες, κουφέτα,
    πρόεδροι, κέτσαπ, βαλβολίνες, ενέσεις,
    κι ότι σου υπόσχονται για να τη πέσεις.

    Όλα από χέρι καμένα
    και τα σπίρτα μας βρεγμένα…
    Έρανοι, άλμπουμ, ονειράκια, πατέντες,
    κάψουλες, μπόνους, φωτοκόπιες, κουβέντες,
    κίναιδοι, τίτλοι, wind-surfing, εκπλήξεις,
    κι'ότι σου δίνουνε για να πηδήξεις.

    Ήρωες, μίξερ, μανταλάκια, σερβιέτες,
    λάβαρα, κόμιξ, σούπερ-μάρκετ, ηγέτες,
    ρήτορες, μπλέντερ, βιταμίνες, μονώσεις,
    κι ότι σου τάζουνε για να καυλώσεις.

     


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 06-04-2009 00:52 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 06-04-2009 01:08 ]


    spiroos
    06.04.2009, 01:06

    Και για να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε. Εγώ μιλώ για το συγκεκριμένο τραγούδι απο τα Κίτρινα Ποδήλατα, όχι για όλο το έργο τους.

    Και τέλος, ο Χρήστος Θηβαίος είναι από τους σημαντικότερους στιχουργούς-ποιητές του ελληνικού τραγουδιού ever. Πάντα με την υποκειμενικόητα των απόψεών μας.


    giorth
    06.04.2009, 04:23

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 06-04-2009 στις 01:06 έγραψε...

    Και για να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε. Εγώ μιλώ για το συγκεκριμένο τραγούδι απο τα Κίτρινα Ποδήλατα, όχι για όλο το έργο τους.

    Και τέλος, ο Χρήστος Θηβαίος είναι από τους σημαντικότερους στιχουργούς-ποιητές του ελληνικού τραγουδιού ever. Πάντα με την υποκειμενικόητα των απόψεών μας.



    Είναι πολύ προς την τιμήν του όμως που διαφημίζει την δουλειά του μέσω καναλιού που περιέχει εκπομπές στο πρόγραμματα του τουλάχιστον παρακμιακές;

     Όσο για το τραγούδι (μην είμαστε και όφ τόπικ) εμένα μου αρέσει. Ο φίλος μαντζαφλάρης προφανώς έχει διαφορετικά ακούσματα, διαφορετικά βιώματα που δεν του επιτρέπουν να δεχτεί πως ένα σχετικά ρηχό (το σχετικά είναι σχετικό (sic)) τραγούδι περιέχει λέξεις όπως δημοκρατιά .ελευθερία κ.ο.κ. Θα ήθελα με πολύ ενδιαφέρον να μάθω ποιους καλλιτέχνες αποδέχεται.

    Φιλικά,
    Χρήστος


    panosbousalis
    06.04.2009, 05:20

    Το τραγούδι προσωπικά δε με πείθει καθόλου. Διαισθητικά και αισθητικά μου φαίνεται φτηνός τρόπος να προσεγγίσουν επαναστατικά ένστικτα της επικαιρότητας και να προκαλέσουν. Αυτό μου βγάζει, δε με συγκινεί καθόλου κ δε με κινητοποιεί συναισθηματικά. Η άποψή μου είναι υποκειμενική και προσωπική και την καταθέτω με πάσα ειλικρίνεια.  Όσο για τα καταγγελτικά τραγούδια του Σιδηρόπουλου είναι σαφώς, σαφέστατα άλλης πάστας, χτυπάνε καρδιά με την αλήθεια τους και είναι διαχρονικά και αθάνατα.   


    spiroos
    06.04.2009, 10:17

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 06-04-2009 στις 04:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 06-04-2009 στις 01:06 έγραψε...

    Και για να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε. Εγώ μιλώ για το συγκεκριμένο τραγούδι απο τα Κίτρινα Ποδήλατα, όχι για όλο το έργο τους.

    Και τέλος, ο Χρήστος Θηβαίος είναι από τους σημαντικότερους στιχουργούς-ποιητές του ελληνικού τραγουδιού ever. Πάντα με την υποκειμενικόητα των απόψεών μας.



     

    Είναι πολύ προς την τιμήν του όμως που διαφημίζει την δουλειά του μέσω καναλιού που περιέχει εκπομπές στο πρόγραμματα του τουλάχιστον παρακμιακές;

     Όσο για το τραγούδι (μην είμαστε και όφ τόπικ) εμένα μου αρέσει. Ο φίλος μαντζαφλάρης προφανώς έχει διαφορετικά ακούσματα, διαφορετικά βιώματα που δεν του επιτρέπουν να δεχτεί πως ένα σχετικά ρηχό (το σχετικά είναι σχετικό (sic)) τραγούδι περιέχει λέξεις όπως δημοκρατιά .ελευθερία κ.ο.κ. Θα ήθελα με πολύ ενδιαφέρον να μάθω ποιους καλλιτέχνες αποδέχεται.

    Φιλικά,
    Χρήστος



    Τι σχέση έχει το είδος του ως στιχουργός με το πού προβάλλεται; Μην τα συγχέουμε όλα.Έπίσης άλλο διαφορετικά βιώματα και άλλο θίγω και υπόβιβάζω αυτούς που το ακούν. Ας μείνει στην άποψή του αν δεν ξέρει τους άλλους.


    kasel
    06.04.2009, 13:12

    Απ' ότι φαίνεται φίλε matzaflari δε πρόκειται να πειστείτε με όσα κι αν ειπωθούν απ'ολους μας.Διακρίνω έναν αφορισμό κι αυτό είναι που δεν δέχομαι.Όπως διακρίνω και μια τάση χούντας ως προς τη χρησιμοποίηση των λέξεων στα τραγούδια.Με πρόλαβε ο φίλος spiroos με τους στίχους του Τριπολίτη,μιας κι εγώ αυτούς είχα στο μυαλό μου για παράδειγμα.

    Εχώ την εντύπωση οτι είστε κάποιας ηλικίας μιας και ο υποβιβασμός των νεότερων είναι εμφανής στα λεγόμενά σας.

    Κι εγώ 32 χρονών είμαι και ειλικρινά μου αρέσουν οι ιστροίες των μεγαλυτέρων μου.Αλλά όχι όταν τις λένε με ύφος τύπου.....Εμείς τότε.......

    Εγώ σας απαντώ.......Πού να δείτε εμείς τώρα.

    Αν μπορείτε να δείτε........

    Υ.Γ. Ο Θηβαίος μια χαρά είναι.Δε σας αρέσει ο στίχος 1000 μαχαιριές?Αν και λέει:Θα γίνω 1000 μαχαιριές να σ'αγκαλιάσω.....κι εσύ δε κόπηκες.Μια χαρά μου ακούγεται.Όπως και μια χαρά μου ακούγεται ο στίχος του:Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,αγάπη μου μικρή,να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί.Όπως κι ο στίχος του:Θέλω να σου στείλω μια λευκή κόλα χαρτί,γιατί είσαι η μόνη που μπορεί τη σιωπή μου να διαβάζει.

    Αλλά απ'ότι φαίνεται αντιμετωπίζετε επιδερμικά τους νέους τουλάχιστον καλλιτέχνες,Είμαι σίγουρος ότι δεν έχετε ασχοληθεί καθόλου με τον Θηβαίο,όπως και με τα Κίτρινα Ποδήλατα.Αλλά απ'ότι κατάλαβα είναι χάσιμο χρόνου για σας.Δε πειράζει........Και για το πείσμα σας γουρούνια θα αντέχω.....Τστστστστς.Τί απαίσια λέξη το γουρούνι για τραγούδι.

    Υ.Γ. 1 Φίλε Χρήστο κάποτε γρκινιάζαμε ότι η τηλεόραση δεν διαφήμιζει το ποιοτικό τραγούδι.Ούτε εμένα μου αρέσει να βλέπω τα ζουζούνια και μετά τον Θηβαίο,αλλά είναι στην κρίση του καθενός τί απ'τα δύο θα επιλέξει.