ελληνική μουσική
    827 online   ·  210.850 μέλη

    Comfortably Numb Solo - Spyros Delta

    delta66
    05.04.2009, 00:23

    Αφιερωμενο σε οσους γουσταρουν τρελλά PINK FLOYD την καλυτερη μπαντα ever.
    Πατηστε απο κατω το HQ για καλυτερη ποιοτητα ηχου.



    Κιθαρα : PRS special 24 '87 Brazilian rosewood, Μαονι ονδουρας, Reverse tremolo, wide thin neck.
    Μαγνητες : SD full shred πισω (λογω  βλαβης του JB που φοραει κανονικα) και PRS Vintage Bass (o παλιος μαμισιος) στη θεση neck.
    Αλλαγμενα ηλεκτρικα (crl volume, gibson sg τριθεσιο επιλογεα, japan push-pull tone για να σπλιταρει τους μαγνητες)
    Προενισχυση : POD xt, soldano simulation.
    Καλωδιο : George L's με switchcraft βισματα
    Πενα : Dunlop Tortex 0.88mm
    Χορδες : DR 09

    Εγγραφη ηχου στο PC με:
    Καρτα ηχου προπολεμικη soundblaster live 5.1
    Προγραμμα εγγραφης ηχου Cool Edit pro II
    Εγγραφη εικονας με φωτογραφικη olympus fe-130.


    purplehaze
    05.04.2009, 00:54

    Και τους PINK FLOYD γουστάρω αλλά και το συγκεκριμένο τραγούδι , αλλά ειδικά το παιξιμό σου είναι τουλάχιστον εξαιρετικό . Είσαι κορυφαίος κιθαρίστας. Μπράβο!!!!! Πάντα θέλω να ακούω αγαπημένα κομμάτια τόσο ωραία να τα παίζει κάποιος.


    o-Zone
    05.04.2009, 08:50

    Τ Ε Λ Ε Ι Ο!!!{#emotions_dlg.thumbup}

    {#emotions_dlg.rockon}


    djmetronomos
    05.04.2009, 11:34

    Μπράβο! Ωραία δουλειά... Απ' όσο ξέρω, το σόλο αυτό είχε κάποτε ψηφιστεί στην τέταρτη θέση ανάμεσα στα καλύτερα όλων των εποχών, στο περιοδικό Guitar World. Κάποιες φορές, μου αρέσει ακόμα καλύτερα η λάιβ εκτέλεση στο Pulse. Είναι πιο θυμωμένη...


    billaros
    05.04.2009, 13:13

    Μπράβο!Εξαιρετικό σόλο ,και εξαιρετική εκτέλεση!!!Η καλύτερη που έχω ακούσει από Έλληνα κιθαρίστα!

    Οχι πως έχει  να ζηλέψει τίποτα από τις ξένες εκτελέσεις ,απλά η αγαπημένη είναι του Petrucci .Ειδικά από το 1.28 και μετά που μπαίνουν και οι Queensryche είναι όνειρο!

    Και πάλι μπράβο πάντως!{#emotions_dlg.beer}


    oscarpeterson
    05.04.2009, 14:06

    μπραβο δελτα66. και ευχαριστώ! εκπληκτικό


    o-Zone
    05.04.2009, 15:11

    billaros, μη μας βάλεις να ψηφίσουμε γιατί εγώ στο λέω! ...θα ψηφίσω Δ66!!! {#emotions_dlg.tt2}

    Η άλλη εκτέλεση μου φαίνεται λίγο επιπόλαιη και ρηχή (και φλύαρη άνευ ουσίας), ενώ του Σπύρου είναι εγκεφαλική και μέσα στο κλίμα του κομματιού, χωρίς φανφάρες!

    {#emotions_dlg.yes}


    billaros
    05.04.2009, 22:16

    Δε βρίσκω κάτι τέτοιο. Ίσως σου φαίνεται έτσι επειδή ο Petrucci το παίζει και σε λίγο γρηγορότερο tempo ,κι επειδή το παίζει με σχετική ευκολία ,χωρίς να κάνει καραγκιοζιλίκια πάνω στη σκηνή όπως πολλοί άλλοι Metal κιθαρίστες. Τέσπα ,ίσως και να τα λέω αυτά επειδή είναι ο αγαπημένος μου κιθαρίστας!!!Όπως και νά 'χει και οι 2 εκτελέσεις είναι για μένα πολύ καλές.

    Και ,προς θεού ,δεν θέτω θέμα σύγκρισης! Απλά αναφέρω το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό βλέποντας αυτό το solo!Smile