ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    minor swing intro ταμπλατουρα

    anmaddna
    05.04.2009, 16:13

    λοιπον ειμαι αρχαρια κι επειδη αυτο το κομματι μ αρεσει πολυ θελω να κανω το ιντρο σαν ασκηση αυτο το smoke on the water το χω σιχαθει!!! αλλα διαβαζω την παρτιτουρα διαβαζω την ταμπλατουρα (τα πρωτα τρια μετρα και μονο εννοειται που ειναι και ομοια!!!) και δεν βγαζω ακρη ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε τον συσχετισμο μεταξυ των δυο και να μου εξηγησετε την ταμπλ? διαβασα στο μερος της διδσκαλιας πως διαβαζουμε ταμπλατ και σε αλλες σλιδες αλλα δεν με βοηθησαν...

    παραθετω και τις δυο που βρηκα απο το scridb

    και πχ διαβαζω λα ντο μι και μετα 7 5 5 ε υπεθεσα στη χορδη λα 7 ταστο...αλλα μπαααα βρηκα κ ενα βιντεο στο utube αλλα ειναι πρεπει να κατσω ωρα για να καταλαβω ποια ταστα και ποιες νοτες ...θα προσπαθησω μονη μου αλλα οποιος μπορει και θελει ας μου δωσει μια ιδεα

    ευχαριστω εκ των προτερων!!!

     

     


    επισυναπτόμενα: 98920.pdf 
    anagnar
    14.04.2009, 10:23

    Καλημερα,η Ταμπλατουρα απεικονιζει τις χορδες τις κιθαρας  γιαυτο και βλεπεις 6 γραμμες. Η επανω γραμμη ειναι η ΜΙ καντινι ενω η κατω ειναι η Μι μπασσο.Καθε αριθμος που βλεπεις απεικονιζει ενα συγκεκριμενο ταστο στην συγκεκριμενη χορδη που ειναι γραμμενο  ετσι αν δεις τον αριθμο 7 στην ρε χορδη τοτε προκειτε για την νοτα λα.Εχεις την καλη τυχη να ετυχες σε ταμπλατουρα η οποια ειναι σωστα γραμμενη απο την αποψη οτι εχει γραμμενο και τον ρυθμο ενω απο πανω εχει και το κομματι γραμμενο σε κανονικο πενταγραμμο για οσους το προτιμανε...ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.