ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.830 μέλη

    Ενισχυτης ηλεκτρακουστικης σε ηλεκτρικη...?

    magnan
    05.04.2009, 18:13

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα!

    Ειμαι νεο μελος, οποτε οποια παραβαση στους κανονες δεν ειναι εσκεμμενη.

    Ειμαι αυτοδιδακτος (με οποια ασχημα μπορει να σημαινει αυτο) και παιζω ηλεκτρακουστικη κιθαρα (washburn D-10SCEB που ειχα παρει απο το ΝΑΚΑ πανακριβα κιολας...) και την συνοδευω με ενα ενισχυτη επισης Washburn WA20 15watt ηλεκτρακουστικης.

    Επειδη θελω να μπω στο χωρο της ηλεκτρικης, γνωριζοντας βεβαια πως οι ικανοτητες μου ειναι περιορισμενες, εχω καταληξει σε 2 κιθαρες απο την Ibanez. Η πρωτη ειναι η Ibanez GRG170DX-WH και η άλλη πιο ακριβη η Ibanez RG350 DX WH.Η ερωτηση ειναι αν μπορουν να συνδεθουν με τον ενισχυτη που εχω της ηλεκτρακουστικης ωστε να μην χρειαστει και αλλη αγορα (δεν ξερω καν αν η ερωτηση μου ειναι χαζη και sorry about that!)

    Αν παλι δεν γινεται ισως περιοριστω σε ενα jampstart pack διοτι δεν υπαρχει στον προυπολογισμο κατι παραπανω...!

    Οσον αφορα το ειδος της μουσικης, σχετικα θα ελεγα blues, rock και οσο μπορεσω metal (που πιστευω οτι δεν θα κανω και πολλα πραγματα...)

    Smile


    Bassman3
    08.04.2009, 22:17

    Φιλε μου, κατα πασα πιθανοτητα ο ενισχυτης σου δεν εχει καναλι παραμορφωσης(εφ οσον προκειται για ενισχυτη ακουστικων οργανων). Αυτο σημαινει οτι ροκ κ μεταλ δεν θα μπορεσεις να παιξεις. Οποτε η αγοραζεις ενα πεταλακι τυπου distortion (boss, ibanez κλπ) η αλλαζεις ενισχυτη. Οσο για το pack που αναφερεις οσο μπορεις αποφυγε το (γιατι καποια στιγμη δεν θα σε καλυπτει και ειναι καλυτερα να διαθεσεις ολο το ποσο σου για κιθαρα παρα για pack) αφου την κιθαρα και στον υπολογιστη ακομα την ακους!!!


    delta66
    10.04.2009, 11:33

    Δεν κανει για ηλεκτρικη κιθαρα λογω ηχειων και προενισχυτη (θελει διαφορετικα η ηλεκτρικη).

    Η μονη πατεντα που θα μπορουσες να κανεις ειναι να συνδεες επανω του, καποιο προενισχυτη προσομοιωσης ενισχυτων για ηλεκτρικη που κανει προσομοιωση και ηχειων (speaker simutation).

    Αυτο θα "συνεφερε" μονο αν ειχες τον προενισχυτη και για αλλες χρησεις πχ συνδεση για connect ηχοηγραφηση με υπολογιστη ή κονσολα, γιατι τα εχει τα λεφτακια του ενας προενισχυτης (απο 100-120€ ενα pocket pod μεχρι .... βαλε οσα θελεις, 1000-2000€).

     

    ΥΓ φυσικα αν συνδεσεις ηλεκτρικη επανω του, ηχο θα ακουσεις αλλα δεν θα ειναι ηλεκτρικης κιθαρας Smile

     


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-04-2009 11:34 ]


    magnan
    12.04.2009, 13:08

    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Μου λυσατε καθε απορια. Οπως φαινεται λοιπον θα προσπαθησω να παρω την 170 (λεμε γεια στην 350 + ενισχυτη), και σε 2ο χρονο θα αγορασω και εναν ενισχυτη. Απομακρυνομαι και απο τη λυση του pack καθως ειναι ενας συμβιβασμος στον οποιο δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη.

    Για αρχη θα ειμαι με τον ενισχυτη αυτο και βλεπουμε!