ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Συνελήφθη ιδιοκτήτης ιστοσελίδας με MP3

    jorge
    07.04.2009, 19:03

    Ένας 36χρονος συνελήφθη ύστερα από καταγγελία με την κατηγορία της απάτης και παράβασης του νόμου περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

    Ο δράστης είχε δημιουργήσει ιστοσελίδα στο διαδίκτυο, μέσω της οποίας προσέφερε, για αγορά, στους χρήστες του internet «σπασμένα» προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών, παιχνίδια, μουσικά cd και άλλο υλικό.

    Ο κατηγορούμενος διέθετε σε κάθε χρήστη του διαδικτύου τραγούδια σε μορφή MP3 και video clips Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών μέσα από μια τεράστια συλλογή.

    Σε έρευνα στο σπίτι του, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν μια κεντρική μονάδα ηλεκτρονικού υπολογιστή, 2.742 ψηφιακοί δίσκοι dvd, που περιέχουν τεράστιο αρχείο ήχου, επτά εξωτερικοί σκληροί δίσκοι και ένας φάκελος αλληλογραφίας με αντικαταβολή.

    Σε βάρος του κατηγορούμενου υποβλήθηκαν μηνύσεις από τους εκπροσώπους της Ένωσης Ελλήνων Παραγωγών Ηχογραφημάτων και της ΑΕΠΙ.

    Ο συλληφθείς οδηγήθηκε σήμερα στον εισαγγελέα.

     

    (πηγη: zougla.gr)


    freakhood
    08.04.2009, 04:06

    Αν ο τυπάς τα διέθετε δωρεάν στο διαδύκτιο, θα ήταν ήρωας για μένα. 

    Αν πάλι έκανε εμπόριο...καλύτερα να μην μιλήσουμε για τον ρόλο της ΑΕΠΙ καθώς και για τους μεγάλους εμποράκους που λυμαίνονται τα πάντα.

    υγ: ζήτω η πειρατεία!


    odis13
    08.04.2009, 10:32

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 08-04-2009 στις 04:06 έγραψε...

    Αν ο τυπάς τα διέθετε δωρεάν στο διαδύκτιο, θα ήταν ήρωας για μένα.

    Αν πάλι έκανε εμπόριο...καλύτερα να μην μιλήσουμε για τον ρόλο της ΑΕΠΙ καθώς και για τους μεγάλους εμποράκους που λυμαίνονται τα πάντα.

    υγ: ζήτω η πειρατεία!



     

     

    Freakhood εχει ενα ενδιαφερον αυτο που λες, αλλα δες το λιγο απο αυτη τη σκοπια.

     

    Η μεγαλοεταιρειες εδω και αρκετα χρονια τα παιρνουν απο τον απλο κοσμο-ακροατη ενω παραλληλα κλεβουν και τους ιδιους τους καλλιτεχνες. Αρα η λυση σε αυτο το προβλημα ειναι να κλεβουμε και εμεις απο τους καλλιτεχνες?

    Αδυνατω να ακολουθησω τη λογικη αυτη του "ζητω η πειρατεια".

    Και σαν μουσικος και σαν καταναλωτης δε μπορω (εγω προσωπικα) να βγω να πω ζητω η πειρατεια. Γιατι κατι δε μου καθεται κατι καλα στο "με πηδανε οι δισκογραφικες αρα ας πηδηξω και εγω τον χ καλλιτεχνη που τον πηδανε και αυτον οι δισκογραφικες".

     

    Εκτος αυτου, ενα κομματι μουσικης ειναι η πνευματικη δημιουργια καποιου, τουτεστιν μια μορφη εργασιας και παρολο που καποιοι διανεμουν το εργο τους δωρεαν οι περισσοτεροι θελουν να αμοιβονται για αυτο που κανουν.Και δεν ειναι παραλογο, γιατι η μουσικη για καποιους ειναι ενα επαγγελμα, κατι που σπουδασανε σε ενα πανεπστημιο/σχολη/ωδειο, κατι στο οποιο βασιζονται για να επιβιωσουν οικονομικα. Ναι η μουσικη ειναι τεχνη και πολλες φορες ειναι υπερανω χρηματων κλπ κλπ αλλα καποιοι πραγματικα εξαρτωνται οικονομικα απο τη μουσικη που πουλανε. Και οταν προκειται για κατι που μου αρεσει θα το αγορασω απο σεβασμο προς τον καλλιτεχνη αντι να το κατεβασω.

     

    Λες αν τα εδινε δωρεαν θα ηταν ηρωας για εσενα.

    Αν εδινε πχ δωρεαν μουσικη της beyonce, 50 cent, (οποιονδηποτε γνωστο ματσο απο οποιοδηποτε μουσικο χωρο θελετε), οκ καταλαβαινω το οτι ουσιαστικα προκειται για ενα πληγμα εναντιον αυτον και της συμπεριφορας τους, μια μορφη "αντιστασης" ισως. Ισως εγω να μην τον ελεγα και ηρωα αλλα καταλαβαινω τι θες να πεις.

    Πες ομως οτι εχουμε καποιον που ασχολειται με ηλεκτρονικη μουσικη (τυχαιο παραδειγμα). Μετα απο καιρο αυτος ο ανθρωπος καταφερνει να βγαλει ενα κομματι που αρχιζει να γινεται μια σχετικη επιτυχια, να παιζεται σε κλαμπ κλπ. Και ολοι αγοραζουν/κατεβαζουν πειρατικα το κομματι του επειδη καποιος ασχετος με τον καλλιτεχνη αποφασισε οτι το κομματι αυτο θα πρεπει, ασχετως της γνωμης του δημιουργου του, να διατιθεται δωρεαν,με αποτελεσμα ο καλλιτεχνης να μη παιρνει ουτε royalties ουτε να πουλαν οι δισκοι του και να παιρνει γενικως το πουλι.

     

    Που ειναι το ηρωικο σε αυτο? Που ειναι το ηρωικο στο να αποφασισω αυθαιρετα οτι το εργο του x συγκροτηματος στην ψ μικρη δισκογραφικη θα πρεπει να διανεμεται δωρεαν αντιθετα με τη θεληση των δημιουργων του, στερωντας τους και απο ενα καποιο εισοδημα που να ειναι πιθανον πολυ σημαντικο για αυτους?

     

    Γιατι να μην κλεψεις ενα βιβλιο, μια ταινια απο το βιντεοκλαμπ αλλα να κλεψεις ενα κομματι, ενα προγραμμα? Λενε καποιοι οτι ειναι κατι αυλο και δε το στερεις απο κανενα. Ναι μπορει εσυ και εγω ενα κομματι να το βλεπουμε σαν ενα ψηφιακο αρχειο ηχου, ενα software σαν μια σειρα 01001 σαν κατι αυλο και αοριστο, για τους δημιουργους του ομως πολυ συχνα ειναι κατι καθολου αοριστο και αυλο, κατι που βαζει φαι στο τραπεζι τους.

     

    Θελω να πω κατανοητο το ολο background πισω απο την πειρατεια ως μια μορφη αντιδρασης προς τις δισκογραφικες αλλα κατα τη γνωμη μου υπαρχουν αλλοι καλυτεροι τροποι αντιδρασης. Θες να τους τι μπεις? Στηριξε τη δουλεια των τοσων και τοσων αξιολογων συγκροτηματων/καλλιτεχνων σε μικρα independent labels, σπιτικες παραγωγες, κινησοεις καλλιτεχνων που βγαινουν μονοι τους. Αν δε σου αρεσει το γεγονος οτι η ΕΜΙ και καθε ΕΜΙ η Beyonce και καθε Beyonce εχουν χεστει στο χρημα απλα ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΥΣ.

     

    Γιατι πιστεψε με, η καθε δισκογραφικη και ο καθε καλλιτεχνης στον οποιο πας κοντρα προτιμαει χαλαρα να κατεβασεις πειρατικα το κομματι του και να δεις τα βιντεοκλιπ του τζαμπε στο youtube απο το να τον γραψεις στα @@ σου.

     

    Δεν ειμαι φαν του "Η πειρατεια σκοτωνει τη μουσικη" (τι φανφαρα) αλλα ΔΕΝ ειμαι υπερ της πειρατειας, απλα γιατι οπως και να το συγκαλυψουμε ειναι μια μορφη κλοπης πνευματικης ιδιοκτησιας και οσο και να μας εχουν κλεψει εμας αυτο δε μας δινει το δικαιωμα να κλεψουμε και εμεις.

     

     

     

    Δεν ειναι ηρωικο να παρω εγω το βιβλιο καποιου και να το ανεβασω σε αcrobat σε καποιο torrent server, να μοιραζω τζαμπε το τελευταιο cd του ρουβα, να κατεβασω μια ταινια τη στιγμη που παιζει στον κινηματογραφο. Ηρωικο ειναι να κατσεις να γραψεις ενα κομματι, ενα βιβλιο και μετα να το μοιρασεις στον κοσμο χωρις αντιτιμο.

     

     

    Πω ρε π**στη μου κατεβατο εγραψα.


    alexspil
    09.04.2009, 00:35

    Ο Οdis είπε "Δεν ειναι ηρωικο να παρω εγω το βιβλιο καποιου και να το ανεβασω σε αcrobat σε καποιο torrent server, να μοιραζω τζαμπε το τελευταιο cd του ρουβα, να κατεβασω μια ταινια τη στιγμη που παιζει στον κινηματογραφο. Ηρωικο ειναι να κατσεις να γραψεις ενα κομματι, ενα βιβλιο και μετα να το μοιρασεις στον κοσμο χωρις αντιτιμο."

    Φίλε, Odis, συμφωνώ στο 99% των όσων λες. Βασικά σε πήρε αρκετές γραμμές για να φτάσεις στις παραπάνω 4, που πιστεύω ότι περιέχουν όλο το "ζουμί" της υπόθεσης.

    Γενικά πιστεύω ότι σήμερα περνάμε μία παρατεταμένη κρίση ταυτότητας και ιδεών, όπου ακόμα και οι λέξεις έχουν χάσει την σημασία τους, ή τείνουν να αλλάξουν σημασία...  Αν δούμε τη λέξη ήρωας στο λεξικό, λέει οτι "είναι αυτός που διακρίνεται για το ήθος, την αρετή και την αυτοθυσία του στην υπηρεσία ενός ανώτερου σκοπού"...

    Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν βλέπω κάποιο ήθος ή αρετή, ενώ αν για αυτοθυσία εννοούμε το ρίσκο να τον πιάσουν οι αρχές, ε , τότε μπορώ να πω ότι είναι ήρωας και ο σπάμερ και ο χάκερ που στέλνει ιούς...(και να τους βάλουμε υποψηφιους για τους 100 μεγαλύτερους Έλληνες του ΣΚΑΙ, πλάι στον Κολοκοτρώνη και τον Παπαφλέσσα, χαχα). Δυστυχώς όλη αυτή η νέα τεχνολογία, μαζί με τα αμέτρητα καλά, έχει φέρει και μεγάλη σύγχυση στον κόσμο, καθώς πολλές ηθικές αρχές, που ίσχυαν επί εκατοντάδες χρόνια, στον κυβερνοχώρο και στην νέα τεχνολογία γενικά είναι ασαφείς... και ποιός ξέρει πόσα χρόνια θα χρειαστεί η ανθρωπότητα για να κατασταλλάξει κάπου...

     

     


    freakhood
    13.04.2009, 01:30

    Γράφεις:

    "Ηρωικο ειναι να κατσεις να γραψεις ενα κομματι, ενα βιβλιο και μετα να το μοιρασεις στον κοσμο χωρις αντιτιμο"

    Κι επειδή ο κολλητός μου έχει κάνει το δεύτερο με πολλές θυσίες και χρήματα ενώ υπάρχουν καλλιτέχνες και γκρουπ εδώ στο Ελλάντα που κάνουν το πρώτο, μου επιτρέπεις να πω πως τα υπόλοιπα είναι εμπόριο? Και το εμπόριο είναι καπιταλισμός. Είναι αθέμιτο. Άρα τι Γιάννης..τι Γιαννάκης.

    Όσον αφορά την λέξη ¨καλλιτέχνης" καλύτερα να υπάρξη κάποια αποσαφήνιση στον όρο αυτό για να συννενοούμαστε καλύτερα.

    Όχι τίποτ'αλλο, διότι υπαρχει κόσμος που θεωρεί καλλιτέχνη τον Παπαδόπουλο ας πούμε...ενώ ο τυπος για μένα είναι σκουπίδι. Ειδικά σήμερα.

     


    johnfrusciante
    13.04.2009, 06:21

    ποιον παπαδοπουλο?


    KIT_KAT
    13.04.2009, 16:15

    Μα ο mprizas δεν έκανε σήμερα ποστ.