ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Βοήθεια για σύνθεση

    earinos
    08.04.2009, 19:28

    Η σύνθεση σπουδάζεται εγω δεν έχω σπουδάσει αλλά δημιουργώ . Διαβάζω ακουστικά πως εκφράζεται κάποιο κομμάτι , τι όργανα παίζονται και πως.Τελιώνοντας  κάποιο καμμάτι το  ακούν κάπιοι. Δέχομαι την  οποιαδήποται κριτική . Γα  μένα αυτό  είναι  το  σχολείο  μου.Αλλά  νιώθω  ότι  δεν  παέι  κάτι  καλά  με  εμένα . Θέλω  μια συμβουλή όπως  δείνω και  εγω  συμβουλές σε  κάτι  που  γνωρίζω  καλά.Ποιο  είναι  όμως  το  είδος  της  συμβουλής?

    Πρέπει  όμως  να  αναφέρω  το  πρόβλημα.

    Ενα τραγούδι στην  κατηγορία  της  ελαφρολαικής  μουσικής , αποτελείται π.χ. απο όργανα όπως : μπουζούκι  , μπάσσο , κιθάρα  ακουστική , μπορεί  και βιολί , ντραμς , φλάουτο ή κλαρίνο .

    Εστιαζόμαστε  μόνο  σε  αυτά .

    1)Το  πρόβλημα που  έχω είναι ότι  δεν έχω  καταφέρει να εμπλουτίζω το  μπάσσο για  να ξεχωρίσει σε  διάφορους χρόνους απο  την κιθάρα .

    2)Ειναι φτωχό  το  ντράμς στις  αλλαγές  στις  ανταποκρίσεις  και  στο  ανέβασμα του  ρεφρέν.

    3)Πότε  πρέπει  να  μπει  το  πνευστό ? οι  τομείς για μένα είναι : εισαγωγή , πρώτη  ανταπόκριση του  πρώτου  κουπλέ , ανάμεσα απο κουπλέ και ρεφρέν και το διάστημα απο ρεφρέν και δεύτερου κουπλέ.

    4) Τι  είναι κουραστικό σε ένα τέτιου  είδους τραγούδι?Μην αναφέρεται φωνή!

    Και Τέλος όσο αφορά σπουδές σε σχολείο κ.λ.π. αυτά τα γνωρίζω πολύ  καλά. Απλά θέλω την γνώμη των εμπειριών σας . Σας  ευχαριστώ .....!!!

    Ακης  Εαρινός....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-04-2009 20:28 ]


    delta66
    10.04.2009, 12:17

    Τα ερωτηματα που θετεις χρειαζονται μια εγκυκλοπαιδεια γραψιμο για να καλυφθουν και παλι πληρης δεν θα ειναι {#emotions_dlg.biggrin}

    Μια δυο προτασεις θα κανω για να ξεκινησεις να πειραματιστεις τουλαχιστον.

     

    1. Προσπαθησε να σκεφτεις το μπασο σαν ενα οργανο "βαση" (οπως και λεγεται) που δινει τον τονο της συγορδιας και που συνδεει το ρυθμο (τυμπανα-κρουστα) με την μελωδια (υπολοιπα οργανα).

    Με λιγα λογια προσπαθησε να το ταιριαξεις ρυθμικα με τα τυμπανα και ξεκινα για αρχη να το ταιριαξεις με την "μποτα".

    2. Παρε παραδειγματα τι παιζουν τα τυμπανα σε κομματια που σου αρεσουν.

    Στην αρχη αντεγραψε τα και μετα προσπαθησε να κανεις τις παραλλαγες σου για να ειναι "δικα σου" πλεον.

    3. Δεν υπαρχει κανονας (οπως και πουθενα στην μουσικη).

    Οπου "αισθανεσαι" οτι πρεπει να ακουστει πνευστο, το βαζεις.

    4. Ποτε ειναι κουραστικο?

    Οταν δεν ειναι ωραιο.

    Και για να ειναι ωραιο συμβαλουν πολλοι παραγοντες, Καλη συνθεση, στιχοι, ενορχηστρωση, εκτελεση, παραγωγη (ηχοληψια-μιξη).

     


    -----------------
    SpyrosDelta

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-04-2009 12:18 ]


    earinos
    17.04.2009, 16:41

    πήρα κάτι απο εσένα θα πάρω ένα τραγούδι και θα το ενωχηστρώσω με το ερμόνιο .Ξέρεις δεν έχω μποζούκι και αυτοί που πάιζουν οι γνωστοί μου βαριούντε. θα το κάνω mp3 και θα σου το στείλω για να το ακούσεις .Αν δεν σε πειράζει θα το ερμηνέυσω κιόλας . Το pc που έχω είναι παλιό μη περιμένεις κάτι επαγγελματικό. Σ΄ ευχαριστώ..