ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Να μάθω αρμόνιο? Συμβουλες...?

    vasoula90
    12.04.2009, 23:01

    Θέλω να μάθω αρμόνιο! Σκέφτομαι να ξεκινήσω μαθήματα αλλά φοβάμαι μήπως είναι αργά. Πάω στα 19 και είναι κάτι που θέλω να κάνω ερασιτεχνικά. Πιστεύω οτι το πιάνο θα ήταν μια πολύ καλύτερη επιλογή αλλά οι οικονομικές μ δυνατότητες δεν είναι και οι καλύτερες. Αφήστε που υπάρχει και το πρόβλημα του χώρου! Γιάυτό θα ήθελα να μάθω αν η διαφορά τους είναι μεγάλη. Διαφέρουν στον ήχο; Στην ποιότητα; Αλλά μήπως τσάμπα ονειρεύομαι;;; Φοβάμαι μην μου πάρει πάρα πολύ χρόνο για να μάθω να παίζω έστω και μια μελωδία... Θέλω να ξεκινήσω άμεσα και να μην τα παρατήσω... Το συγκεκριμένο όργανο με ηρεμεί και γενικά η μουσική του είναι μια υπέροχη συντροφιά... Δεν έχω όμως καμία βοήθεια από πουθενά! Θα ήθελα να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα και να μην πάω σε ωδείο. Πιστεύω οτι έτσι θα είναι κάτι πιο εντατικό και θα μάθω πιο γρήγορα και εύκολα. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει δίνοντας μου κάποιες καλές πληροφορίες γιατί όπως καταλαβαίνετε είμαι αρκετά άσχετη και ειλικρινά ντρέπομαι γι'αυτό!!! Η μουσική είναι κάτι πολύ ενδιαφέρον το οποίο δυστυχώς θα έπρεπε να έχω ξεκινήσει πολύ νωρίτερα... Επίσης όποιος θέλει ας μου προτείνει κάποιες λυσεις, όπως π.χ. από πού να αρχίσω να ψάχνω να βρώ έναν καλό δάσκαλο για παράδειγμα... Αττική, Περιστέρι, Πετρούπολη, Ίλιον για 'μένα ειναι περιοχές που θα με βόλευαν αρκετά. Όποιος γνωρίζει κάτι ας επικοινωνήσει θα του/της είμαι ευγνώμων... Ευχαριστώ πολύ!!!{#emotions_dlg.helpsmilie}


    taksidiwths
    13.04.2009, 01:34

    καταρχην ηρεμα.εχεις αγχωθει κατι απολυτα φυσιολογικο.καταρχην σε θεμα χωρου,το πιανο δεν εχει πολυ μεγαλες διαφορες σε μακρος.το υψος δεν νομιζω να ενοχλει.οσο για το οικονομικο ειναι απολυτα κατανοητο μιας και εχω το ιδιο προβλημα.οσο για το θεμα της ηλικιας μην το σκεφτεσαι καν.ξερω ανθρωπους που ξεκινησανε πιανο η κιθαρα μετα τα "αντα" :P. αρκει να εχεις θεληση και αγαπη για αυτο που κανεις και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.οσο για το ωδειο, αν ο/η δασκαλος/α που πετυχεις ειναι πολυ καλος θα πας μπροστα.σκεψου οτι μπορει να πετυχεις ενα δασκαλο ιδιαιτερων που δεν αξιζει καθολου.οντως αυτο το ζητημα θελει μεγαλη σκεψη.κυριως βρες γνωστους σου που παιζανε/παιζουν αυτο το οργανο η γνωστους των γνωστων σου τελος παντων.θελει πολυ καλο ψαξιμο.και τελος το θεμα αρμονιου..κοιτα και το καλυτερο και ακριβοτερο αρμονιο να βρεις σαν κλασσικο δεν θα ειναι ακριβως γιατι ειναι ηχογραφημενο και γιατι τα πληκτρα δεν ειναι σαν του κλασσικου.με την τεχνολογια βεβαια εχουν προσωμοιωσει τοσο καλα τα πληκτρα και τον ηχο που κατα ενα 85-90% καλυπτει απολυτα την αισθηση ενος κλασσικου πιανου.αν ψαχνεις κυριως καλο ηχο κλασσικου πιανου και αφη πληκτρων καλυτερα να κοιταξεις για digital piano.σαν εμφανιση ειναι πιο κοντα στα κλασσικα πιανα.τωρα αν θες και τα εξτρα οπως περισσοτερους ηχους ρυθμους κτλ τοτε ενα αρμονιο ειναι οτι πρεπει για σενα.αν θες αρμονιο προτεινω να κοιταξεις το yamaha dgx 630.εχω παιξει στο εν λογω οργανο και για τα χρηματα του ειναι πολυ καλο.το πληκτρα του βεβαια μου φανηκαν λιγο μαλακα,αλλα και των κλασσικων yamaha πιανων,τα πληκτρα δεν ειναι ιδιαιτερα σκληρα.αν τωρα θες digital piano θα σου λεγα να κοιταξεις για yamaha clanicova.αλλα πραγματικα καλυτερα βρες πρωτα δασκαλο/α να τα συζητησετε αυτα τα θεματα που ως επαγγελματιες θα ξερουν κατι παραπανω και μετα να αγορασεις.πηγαινε και παιξε σε κλασσικα πιανα και μετα σε ηλεκτρικα για αν δεις την διαφορετικοτητα τους τοσο προς τον ηχο οσο και προς τα πληκτρα.μην κανεις βιαστικες κινησεις και μετα το μετανοιωσεις.ασε και εγω εδω και δυο μηνες θελω να αγορασω και εχει αρχισει να με χτυπαει ασχημα,αλλα πηγα σε πολλα μαγαζια με πιανα ηλεκτρικα και κλασσικα και ειμαι αναμεσα σε δυο.ειναι στο τοπικ που λεει yamaha dgx 630 vs yamaha ydp 140... αυτα απο μενα!σου ευχομαι ο δρομος που ξεκινας προς την μουσικη να ειναι γεματος εκληξεις,χαρα και δημιουργικοτητα...!!


    -----------------
    Κάποτε οι στίχοι φτάνουν στον προορισμό τους,μονάχα όταν το τραγούδι έχει τελειώσει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : taksidiwths στις 13-04-2009 01:36 ]


    iliasart
    13.04.2009, 14:33

    Μακάρι να είχα ξεκινήσει κι εγώ στα 19 μου, θα ήμουν αστέρι τώρα στα 33 μου. Βασικά κι εγώ πριν από λίγο καιρό έβλεπα το θέμα όπως κι εσύ πάνω - κάτω. Έχω ξεκινήσει με ιδιαίτερα μαθήματα και νιμίζω ότι πηγαίνω καλά. Αν υπάρχει όρεξη για μελέτη και χρόνος να ασχοληθείς, κάντο. Θα εκπλαγείς όταν συνειδητοποιήσεις πόσο εύκολο είναι να παίξεις μια απλή μελωδία.

    Όσο για όργανο, έχω ένα yamaha psr 313 για αρχή και είναι μια χαρά. Με ένα ποσό όχι πάνω από 300 Euro παίρνεις κάτι αντίστοιχο και αν θές να συνεχίσεις αργότερα, αγοράζεις κάτι πιο καλό. Go for it!


    vasoula90
    13.04.2009, 14:36

    Σ'ευχαριστω πολυ my friend! Πρεπει να το ψαξω πολυ παντως γιατι δυστυχως δεν ξερω σχεδον κανεναν γνωστο που να εχει ασχοληθει με αυτο που ψαχνω... Αλλα θα τον βρω..που θα παει!{#emotions_dlg.blush} Παντως δυστυχως, θα επικεντρωθω στο αρμονιο (καλυτερο μπορει να μην ειναι αλλα με βολευει αρκετα.τι να κανουμε...) κ οτα με το καλο βρω δασκαλο αρχιζω! thnx και παλι να σαι καλα! {#emotions_dlg.clap}