ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.848 μέλη

    Ζητιάνοι: μύθος ή αλήθεια;

    Spirous
    14.04.2009, 21:40

    Καλησπέρα, αφορμή γι' αυτο θέμα υπήρξε η τελευταία παρατηρούμενη αύξηση ζητιάνων στο κέντρο της Αθήνας. Ομολογώ πως με προβλημάτισε ιδιαίτερα το ποιόν τους. Είναι κατανοητή η διεθνής κακή οικονομική συγκυρία και η διαχρονική φτώχεια στην Ελλάδα  αλλα συνεχίζω να απορώ για τη φύση τους. Είναι πραγματικά άνθρωποι που έχουν ανάγκη ή απλά εκμεταλεύονται τις ευαισθησίες των υπολλοίπων; Έχω ακούσει διάφορα κατά καιρούς περί οργανωμένων κυκλωμάτων ζητιανιάς και έχω πάντα στο μυαλό μου και τον "Ζητιάνο" του Καρκαβίτσα. Από την άλλη κάποιοι βρίσκονται σε πραγματικά πολύ άσχημη κατάσταση και δεν γίνεται να έχεις υποψίες. Εσείς τι πιστεύετε για το θέμα;  


    paradisefox
    14.04.2009, 21:52

    Εγώ νομίζω ότι ισχύουν και τα δύο.Υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά έχουν ανάγκη αλλά και απατεώνες.


    megaloserwtikos
    14.04.2009, 23:20

    Παντού υπάρχουν πολλοί και διάφοροι... γιατί όχι και στους ζητιάνους!

    Πάντως μιας και μίλησες για τον ''Ζητιάνο'' του Καρκαβίτσα, να πω κι εγώ ότι πρόκειται για αριστούργημα! Απίθανο βιβλίο.


    john1987
    24.04.2009, 01:12

    Παιδια θυμηθηκα τωρα μια ταινια με τον συγχωρεμενο το Μουστακα,που επαιζε τον επαγγελματια ζητιανο,και ειχε και Mercedes!!!

     

    Διδασκε και σε σχολειο με ζητιανους!!χαχαχα


    john1987
    24.04.2009, 12:20

    I stand correctedSmile


    montechristos-ole
    24.04.2009, 19:00

    Βασικα πολλοι απο αυτους εχουν πραγματικη αναγκη και δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα.Αυτη ειναι η εσχατη λυση για αυτους...Καποιοι αλλοι ομως εχουν τη δυνατοτητα να δουλεψουν,να προσφερουν και επιλεγουν την "ευκολη λυση".Το ερωτημα ειναι και για τα δυο ειδη ζητιανων που ανεφερα παραπανω, η αξιοπρεπεια...Ποσο χαμηλα μπορει να πεσει ενας ανθρωπος,θυσιαζοντας αξιοπρεπεια και αρχες στον βωμο του χρηματος...???