ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη

    Ποιό σόλο με ηλεκτρική κιθάρα σασ κόλλησε?

    rotse
    15.04.2009, 15:20

    Λοιπόν υπάρχουν πολλά σόλο στην ηλεκτρική κιθάρα που συγκλονίζουν, μαγεύουν ή σε ταξιδεύουν. Ποιά σόλο είναι αυτά η απάντηση είναι δική σας επιλογή!


    MikeGnR
    15.04.2009, 17:09

    Δεν θα σου πω ποια θεωρώ καλύτερα, απλά αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που μας είπες... "με ποια κόλλησα"...

    (ενδεικτικά σου ονομάζω 10 από τα 1000 που μου έχουν κολλήσει)

    Stairway to heaven - Led Zeppelin

    November rain - Guns n' Roses

    Free Bird - Lynyrd Skynyrd

    Nothing else matters - Metallica

    Come together - the Beatles

    Echoes - Pink Floyd

    Sweet home Alabama - Lynyrd Skynyrd

    La Grange - ZZ Top

    No one like you - Scorpions

    Erruption - Eddie Van Allen

     

     


    inkve
    15.04.2009, 22:31

    το σολο που μου ηρθε κατευθειαν στο μυαλο ειναι του Van Halen στο τραγουδι beat it του jackson.

     

    υπαρχουν πολυ πιο μελωδικα σολο...πιο εκφραστικα...

     

    απλα μου αρεσε απο 5-6 χρονων..οταν ακομα δεν ηξερα τι οργανο παιζει σε αυτο το μερος του κομματιου...και ομως ανατριχιαζα και τεντωνα τα αυτια μου..

     

    εννοειται οτι η λιστα ειναι ατελειωτη...αλλα το συγκεκριμενο σολο το <<εχω μεσα μου>>απο μικρο παιδακι και ακομα οποτε το ακουω τα ιδια παθαινω!!{#emotions_dlg.laugh}

     

    το δευτερο σολο που ουσιαστικα ηταν και αυτο που με εκανε να συνειδητοποιησω οτι η κιθαρα ειναι το οργανο που θελω να εκφραστω ειναι το forgotten part2 του joe satriani..

     

    μεγαλο θεμα ανοιξες φιλε....πραγματικα ατελειωτο!!{#emotions_dlg.lol}


    Moonchild92
    16.04.2009, 02:34

    Πραγματικά τεράστιο θέμα, όπως είπε κι ο inkve, με άπειρες απαντήσεις.....

    Αυτό που μου κόλλησε την τελευταία ώρα(είναι τόσα που θα αλλάζουν συχνά τα κολλήματα) είναι του Dreamer Deceiver των Judas Priest. Αυτά τα δυόμισι τελευταία λεπτά είναι σκέτη πανδαισία...... {#emotions_dlg.beer}


    djmetronomos
    16.04.2009, 12:37

    Σταθερές αξίες... Και σίγουρα, έχουμε περισσότερες πιθανότητες να ταυτιστούν κάποιοι μαζί μας εάν αναφέρουμε το "Freebird' ή το "Stairway To Heaven"... Παρόλα αυτά, σε ένα μουσικό σάιτ θα περίμενα λίγη περισσότερη πρωτοτυπία... Όχι για να κάνω τον έξυπνο, αλλά επειδή και αυτά αξίζει να τα ερευνήσει κανείς, ιδού κάποιες - αγαπημένες μου - εναλλακτικές προτάσεις:

    "Whatevershebringswesing" από το ομώνυμο άλμπουμ του Kevin Ayers (1972). Σολάρει ο Mike Oldfield (προτού ξεκινήσει τη σόλο καριέρα του ήταν στο σχήμα του Kevin Ayers)... Απλοϊκός, με ντελικάτη ανάπτυξη και με πεντακάθαρες νότες δίχως εφέ, διηγείται μια πανέμορφη ιστορία μετά το δεύτερο ρεφραίν.

    "Dreams" - Allman Brothers (One Way Out, Live At The Beacon Thetre, 2003). Οι Duanne Alllman & Dickie Betts έστρωσαν το χαλί για το southern rock. Σε αυτή την εκτέλεση του κλασικού τους τραγουδιού, η επόμενη φουρνιά κιθαριστών (Warren Haynes & Derek Trucks) εκτοξεύουν τις χορδές τους στο διάστημα. Ασύλληπτο slide!

    "Nantucket Sleighride" (από το ομώνυμο άλμπουμ των Mountain, 1971)... Ο άτιμος ο Leslie West ζύγιζε 150 κιλά, αλλά το χέρι του ήταν πουπουλένιο. Γλυκός και μελαγχολικός, αγριεύει την κατάλληλη στιγμή κι αφού εκτονωθεί, επιστρέφει στο πνεύμα της μπαλάντας.

    "Cowgirl In The Sand" (1969) - η έλλειψη μουσικής παιδείας επιτρέπει στη φαντασία του Neil Young να οργιάσει, δίχως αρμονικούς, ρυθμικούς ή στυλιστικούς φραγμούς. Μακάρι να άκουγα περισσότερες παρόμοιες κιθάρες από σύγχρονα σχήματα.

    "Willie The Pimp" - Frank Zappa (1969) Ο ορισμός της wah-wah κιθάρας. Τελεία και παύλα.

    "The Day The Sun Come Out" - Ginger Baker Trio (1996)... Ένα τζαζ τρίο με την αισθητική προσέγγιση των Cream... Ginger Baker (ντραμς), Charlie Haden (μπάσο) και ο "ολιγομίλητος αλλά με πολύ ουσία" Bill Frisell στην ηλεκτρική κιθάρα...

    "Marquee Moon" - Television (1977).  O Tom Verlaine είναι ο κιθαρίστας τον οποίο οι "σοβαροί" κιθαρίστες λατρεύουν να περιφρονούν. Ίσως επειδή παίζει με δικούς του κανόνες. Ίσως πάλι ζηλεύουν το ότι μπορεί με μια χορδή να στήσει το σκηνικό για ένα ολόκληρο δράμα... Ίσως ο πιο λυρικός κιθαρίστας που αναδείχθηκε μέσα από τη New Wave σκηνή της Νέας Υόρκης...


    chris2401
    18.04.2009, 02:43

    τα 2 αγαπημενα μου σολο κιθαρας θαναι μαλλον του nothing else matters κ comfortably numb.απλα τελεια!!!!


    montechristos-ole
    18.04.2009, 14:55

    Εγω ειμαι κολλημενος με κατι πιο κλασικο...Το "the thrill is gone" του bb king...Υπεροχος ηχος.Απο τα λιγα σολο  που σε ταξιδευουν αλλου...


    bittersweet
    18.04.2009, 16:40

    Από το I'd love to change the world.

    Τρέλααα!Smile


    delta66
    18.04.2009, 23:02

    Αυτες τις μερες μου εχουν κολλησει καποια παλια κλασικ μεν, αλλα κορυφη.

    Τοσο που καθισα και τα "περασα" Smile


    Pink">Link

    Floyd - Comfortably Numb solo1


    Pink">Link

    Floyd - Comfortably Numb solo 2


    Pink">Link

    Floyd Dogs solo 1

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    SpyrosDelta

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 19-04-2009 02:25 ]


    billaros
    21.04.2009, 15:59

    Γενικά ,μου αρέσουν πιο πολύ progressive metal solos ,όπως:

    DREAM THEATER :Τα περισσότερα solo του Petrucci με τρελαίνουν(ειδικά σε κάτι εναλλαγές με τα πλήκτρα..) ,αλλά μπορώ να ξεχωρίσω τα εξής:

    This dying soulτο σόλο στην αρχή του κομματιού είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!μικρό αλλά πορωτικό!!)

    Sacrificed sons: ανατριχιαστικό..

    Fatal Tradegy :σκέτη πόρωση!

    The spirit carries on

    A change of seasons

    RUSH : 2112

    PAIN OF SALVATION : Iter impius

    Song for the innocent (το αγαπημένο μου solo του Hallgren)

    People passing by

    Παραταύτα γουστάρω τρελά τα solo του Τοm Morello των RAGE AGAINST THE MACHINE.Εμπνευσμένα και πρωτότυπα!!

    Τέλος ,το solo του Through the fire and flames των Dragonforce . Δεν λες οτι σε "ταξιδεύει" κιόλας ,αλλά δεν παύει να είναι ένα πολύ τεχνικό και παραλληλα μελωδικό (κατά τη γνώμη μου) solo.

     

     


    Moonchild92
    21.04.2009, 23:18

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 16-04-2009 στις 12:37 έγραψε...

     

    "Cowgirl In The Sand" (1969) - η έλλειψη μουσικής παιδείας επιτρέπει στη φαντασία του Neil Young να οργιάσει, δίχως αρμονικούς, ρυθμικούς ή στυλιστικούς φραγμούς. Μακάρι να άκουγα περισσότερες παρόμοιες κιθάρες από σύγχρονα σχήματα.



    Ω, ναιιιιιιι!{#emotions_dlg.rockon}


    edalleynejohnson
    21.04.2009, 23:46

    All Along the Watchtower

    >
    NoQuarter
    24.04.2009, 10:53

    Μερικά solo που μου αρέσουν:

    Pink Floyd - Time, Money (από το Pulse κυρίως), Dogs, Comfortambly Numb (και το studio και το Pulse), The Wall Part 2, Have A Cigar, Hey You
    Led Zeppelin - Whole Lotta Love, Heartbreaker, Black Dog, Rock and Roll, The Rover, Custard Pie, Achilles Last Stand, Since I've Been Loving You, Stairway to Heaven, Dazed and Confused
    Deep Purple - Highway Star, Smoke on the Water, Child In Time, Lazy, Space Truckin'
    Metallica - Fade To Black (Intro), Master of Puppets, Nothing Else Matters, Wherever I may Roam, Enter Sandman, Sad But True (και τα 2), The Unforgiven
    Gary Moore - Still Got The Blues, Cold Day In Hell (από το Blues Alive), Parisienne Walkways
    Santana - Εξαιρώντας τα κομμάτια του που είναι instrumental και στην ουσία είναι μεγάλα solo (π.χ. Blues for Salvador, Europa, The Calling) - Smooth, Black Magic Woman, Corason Espinado
    Rory Gallagher - Tatood Lady (Irish Tour), Moonchild, Shadowplay, Walk on Hot Coals (Irish Tour), Do You Read Me, Calling Card (BBC Sessions)
    Dream Theater - To 1o solo από το Strange Deja Vu (Scenes from a memory)
    Cream - Sunshine of Your Love, White Room, Crossroads, Strange Brew (Intro)
    Jimi Hendrix - All Along the Watchtower (όλα), Machine Gun (το εισαγωγικό), Hey Joe, Voodoo Child
    Αυτά τα λίγα... {#emotions_dlg.tt2} Υπάρχουν και άλλα πολλά απο τους ίδιους και άλλους μουσικούς αλλά ήδη έχω ξεφύγει...


    -----------------
    When all are One and One is all To be a Rock and not to Roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NoQuarter στις 24-04-2009 10:56 ]


    TRAVELOGUE
    17.09.2009, 13:57

    Yer Blues - Beatles

    Freebird - Lynyrd Skynyrd

    Burn - Deep Purple

    A tale that wasn't right - Helloween

    Rollin' Stone - Muddy Waters

    Sweet child - Guns 'n' Roses

    Comfortably numb - Pink Floyd

     

     


    -----------------
    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : TRAVELOGUE στις 17-09-2009 13:58 ]


    sexygirl123
    19.07.2010, 14:24


    Harmoner
    05.01.2011, 11:13

    Over the Hills and Far Away - Nightwish... Το solo τα σπάει...


    ApostolisArmagos
    16.02.2011, 00:22
    Dry county-Bon Jovi και Στη Ρωγμη του χρόνου (Παπαζογλου)
    giannhs995
    06.09.2012, 21:04
    Ολα τα λεφτα ειναι το σολο απο το "Rock n roll στο κρεβατι" του Π. Σιδηροπουλου, και απο Rory Gallagher το σολο του Walk on hot coals (απο το irish tour live)
    tallos
    06.09.2012, 21:10
    tornado of souls-megadeath
    tapak
    07.09.2012, 08:05

    GODFATHER...




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία