ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Λαυρέντης Μαχαιρίτσας πως μπορούμε να τον χαρακτηρίσουμε

    rotse
    15.04.2009, 18:24

    Πως χαρακτηρίζετε μια τόσο μεγαλη προσωπικότητα και έναν τόσο μεγάλο τραγούδιστή όπως είναι ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 15-04-2009 19:39 ]


    jorge
    15.04.2009, 19:41

    Μεγάλη προσωπικότητα ή μεγάλος τραγουδιστής, δεν θεωρώ οτι είναι.

    Συνθέτης ναι.


    NikosRoman
    15.04.2009, 19:55

    Τα ιδια και τα ιδια αν συνεχεια ακους τα ιδια.Τωρα απλα μενει σαν καποιο παλιο αξιοπιστο μοντελο σε εναν νεο αλοπροσαλλο κοσμο.Και οποτε απογοητευεσαι το βγαζεις απο το ραφι για να θυμασαι οτι υπηρξε αξεχαστο αλλα μπροστα στο νεο και γυαλιστερο το ξεχνας αμεσως.Και ο κυκλος συνεχιζεται..........


    rotse
    15.04.2009, 20:01

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-04-2009 στις 19:41 έγραψε...

    Μεγάλη προσωπικότητα ή μεγάλος τραγουδιστής, δεν θεωρώ οτι είναι.

    Συνθέτης ναι.



     

    OK GIA PROSOPIKOTHTA OK ALLA GIA TRAGOUDISTHS TI MAS LES RE JORGE


    stevi93
    15.04.2009, 20:23

    Δεν ειναι απο τους αγαπημενους μου..
    Με τις Ιταλικες μελωδιες εκανε πολυ καλα πραγματα ,καποια ωραια κομματακια στο συνολο της καριερας του και μεχρι εκει..
    Δεν σχιζω και τα ιματια μου για την φωνη του.

    Επισης μια διεκρυνηση,ο Μαχαιριτσας δεν ειναι τραγουδιστης,αλλα τραγουδοποιος.


    rotse
    15.04.2009, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος stevi93 στις 15-04-2009 στις 20:23 έγραψε...

    Δεν ειναι απο τους αγαπημενους μου..
    Με τις Ιταλικες μελωδιες εκανε πολυ καλα πραγματα ,καποια ωραια κομματακια στο συνολο της καριερας του και μεχρι εκει..
    Δεν σχιζω και τα ιματια μου για την φωνη του.

    Επισης μια διεκρυνηση,ο Μαχαιριτσας δεν ειναι τραγουδιστης,αλλα τραγουδοποιος.



    kala gia ta italika kammatakia ekane poly kaly douleia kai me ton alkh konstantopoulo

    alla ti ennoeis tragoudopoios


    stevi93
    15.04.2009, 20:46

    Εννοω οτι δεν ειναι καλλιτεχνης με αυστηρα την ιδιοτητα του τραγουδιστη.
    Δεν μπορουμε να τον χαρακτηρισουμε μεγαλη φωνη,διοτι δεν την εχει.
    Οι περισσοτεροι ταγουδοποιοι χωρις να εχουν φωνη για καριερα τραγουδιστη,τραγουδουν τα ασματατα τους.
    Παραδειγμα ο Μαλαμας,ο Σεβιλογλου,ο Λειβαδας,ο Παπακωνσταντινου.και αλλοι..

    Αν τελει συμφωνω με τον χορχε.


    kasel
    15.04.2009, 21:06

    Θα συμφωνήσω κι εγώ οτι ούτε μεγάλος τραγουδιστής είναι,πόσο μάλλον μεγάλη προσωπικότητα.Σίγουρα στο παρελθόν έκανε κάποια καλά πράγματα και κάποια εξ'αυτών θα μείνουν για πάντα(Διδυμότειχο blues),αλλά από εκεί κι έπειτα λίγα πράγματα.Μου φαίνεται λίγο βαριεστημένος.Ακόμα και στα live έχει το χέρι στην τσέπη και παρ'όλα αυτά θέλει τον κόσμο να είναι ανεβασμένος.Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος ο ίδιος είχε πει στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης οτι δε μπορούν οι παλιοί να γράψουν ένα καλό τραγούδι σήμερα κι έβαλε και τον εαυτό του μέσα.Ή κάπως έτσι τέλος πάντων.


    stevi93
    15.04.2009, 21:08

    Σωστη η επισημανση για την βαριεστημαρα στα live kasel...
    Αυτο το χερι στην τσεπη...μου αναβει τα λαμπακια...


    rotse
    15.04.2009, 21:25

    re paidia den milaw gia twra milaw gia ton kairo tou!

    ekei htan kataplhktikos   teratakia tsephs h o soultanos ths vavylwnas


    rotse
    15.04.2009, 21:30

    mphte edw kai tha katalavete


    https://www.youtube.com/watch?v=db1d7Ga1ZH4Link

    >

     


    https://www.youtube.com/watch?v=coSvSBAg3M8&feature=relatedLink

    >

     


    https://www.youtube.com/watch?v=-vehNpSQoH0&feature=relatedLink

    >

     


    https://www.youtube.com/watch?v=XdsKk6YPzek&feature=relatedLink

    >

     

     


    Termite
    16.04.2009, 10:58

    Ο Λαυρέντης βρίσκεται στον χώρο της μουσικής στην Ελλάδα απο το 1978...

    Με τις συνθέσεις του απο τότε μέχρι το 1988 συνέβαλε ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ στη διαμορφωση του ροκ ήχου στην χώρα μας μέσα απο τους Τερμίτες. Εκείνη τη 10ετία οι συνθέσεις του ήταν σε κορυφαίο επίπεδο (βλέπε Αρμαγεδών, Πυτζαμάνθρωποι, Τσιμεντένια τρένα - δίσκοι που είναι πλέον συλλεκτικοί στο εξωτερικό) και ολη του η παρουσία αναγνωρίστηκε απο το 1986 και μετά την περίφημη συναυλία στο Λυκκαβητό αλλα και πιο μετά με το δισκογραφικό μπαμ του Πόσο σε θέλω το 1988. Θα μπορούσα να αναφέρω και τη "Σκόνη" που τραγούδησε ο Γιώργος Νταλάρας και έφερε τους Τερμίτες στην πρώτη γραμμή, αλλα δεν είναι δική του σύνθεση, είναι του Αντώνη Μιτζέλου (μέλος SETIMRET στο MusicHeaven).

    Στη σόλο καριέρα του κατα τη γνώμη μου έκανε 3 ΚΟΡΥΦΑΙΑ αλμπουμ (Διδυμότειχο Blues, Να δείς τι σού'χω για μετά, Παράθυρα που κούρασε η θέα) και απο εκεί και πέρα, έκανε κατα καιρούς τραγουδάρες (κυρίως σε στίχους άλλων) που αγαπήθηκαν αλλα με πολύ μικρή μουσική (απο άποψη σύνθεσης και ενορχήστρωσης) προσφορά. Σε όλους του τους δίσκους υπάρχουν πραγματικα καταπληκτικά κομμάτια αλλα συνθετικά τα τελευταία 10 χρόνια, εχει λίγα καλά τραγούδια ενώ απο το 1999 εχει κάνει συνολικά 7 δίσκους.

    Συνθετικά λοιπόν σύμφωνα με τη συνολική του εικόνα, ειναι σε αρκετά ψηλό επίπεδο.

    Ερμηνευτικά δεν έχει να επιδείξει κατι το ιδιαίτερο για πολλούς. Έχει τραγουδήσει, ροκ και λαικό κυρίως σε Ελληνικό στίχο. Αυτό  όμως που οφείλω να του αναγνωρίσω ειναι οτι μερικά τραγούδια του τα έχει πραγματικα  απογειώσει με την ιδιαιτερότητα της φωνής του, ειδικά τις μπαλάντες του.

    Κατα την γνώμη μου όμως, αυτό που αξίζει περισσότερο απο όλα στον Λαυρέντη, ειναι ο χαρακτήρας του, και η σταθερότητα στις επιλογές του. Μιλάει ανοιχτά, δε κωλώνει, χώνει παντού και όπου μπορεί είτε με τραγούδια είτε με συνθέσεις σε στίχους είτε με μια συνέντευξη. Έχει σταθερούς συνεργάτες πράγμα που στη σκηνή του προσφέρει τη δυνατότητα για περισσότερους πειραματισμούς. Και αυτό ειναι που μετράει περισσότερο για μένα.


    uNick
    16.04.2009, 11:32

    Διάβασα τα παραπάνω... και θυμήθηκα αυτό:

    και συγκεκριμένα εκεί που λέει για τον Μαχαιρίτσα:

    "Πληρώνουν ρε οι άνθρωποι... Αυτός βγαίνει σαν να πληρώνει αυτός!"

    Και μπορεί ο Ζουγανέλης να το λέει στην πλάκα, αλλά είναι όντως έτσι. Τί ξυνίλα είναι αυτή ρε παιδί μου... Σκηνική παρουσία: μηδέν!!!

    Φωνητικά δεν μου αρέσει, τον θεωρώ εκνευριστικά άχρωμο και μονότονο.

    Όσο για τις συνθέσεις του... περί ορέξεως...

     

     


    kwstasagas
    16.04.2009, 12:34

    Σαν καλλιτέχνης, αλλά και σαν άνθρωπος, μού εμπνέει μεγάλο σεβασμό και εκτίμηση !!! Επιπλέον, τα τραγούδια που έχει τραγουδήσει είναι συνδεδεμένα με ένα σωρό όμορφες αναμνήσεις μου : Στο σχολείο, όπου εμείς οι μαθητές γράφαμε ο ένας στον άλλον κασέτες με τους ΤΕΡΜΙΤΕΣ .... Στην παραλία του νησιού μου βραδάκι, όπου, γύρω από φωτιά, και με μουσικά όργανα, τραγουδήσαμε "Θάλασσα Ερωμένη μου" .... Στο ΚΑΦΕΘΕΑΤΡΟ της οδού Κοδριγκτώνος στις αρχές των 90ς, όπου, παρέα με τον Τσακνή, έστηναν ανεπανάληπτες παραστάσεις ...... Επίσης, σε συνεντεύξεις του έχει δηλώσει το πόσο του αρέσουν συγκροτήματα όπως οι YES, ή το πόσο επηρεάζεται από τα ριφς των THIN LIZZY, με αποτέλεσμα να ανέβει ακόμη περισσότερο στην εκτίμησή μου ....

    Θυμήθηκα, επίσης, σε κάποια συνέντευξή του που δήλωσε ότι "ο ίδιος δεν την περίμενε την επιτυχία του, η οποία ήρθε σε κάποια στιγμή που ... ήταν έτοιμος να αλλάξει επάγγελμα" ......

     

     


    emmanuella
    16.04.2009, 14:26

    Λαυρέντης Μαχαιρίτσας ...

    Ένας άνθρωπος με μια σωστή αντιμετώπιση απέναντι στην ελληνική σκηνή και με χιούμορ. Αυτό και μόνο με κάνει να τον λατρέψω. Λέει τα αστεία του... με επιτυχία... και ζει μια αξιοπρεπέστατη ζωή... παρέα με αυτο που αγαπά, την μουσική δηλαδή.

    Θα συμφωνήσω με jorge και stevi ...

    Τραγουδιστής δεν είναι. Παίρνει τραγούδια και τα τραγουδάει απλά. Φωνή με έκταση και βάθος δεν έχει. Απλά έχει μια φωνή, μια φωνή που την έχει "καλλιεργήσει" σωστά και βγάζει ένα καλό και ευχάριστο αποτέλεσμα. Τα τραγούδια που τραγουδάει, όπως Μικρός Τιτανικός ή Μάτια δίχως λογική, ναι, είναι τρομερά και "μαγικά" τραγούδια, αλλά δεν με μαγεύει η φωνή άλλα το όλο αίσθημα ( πακέτο: στίχος, μουσική, ενορ΄χήστρωση ) που βγάζει σαν τραγούδι. Και έχει μεγααααααααλη αγάπη σε αυτό ποτ κάνει ... εεε... και την δείχνει !{#emotions_dlg.blush}

    Είναι όμως, ΜΕΓΑΛΟΣ και, προσωπικά, υπερλατρεμένος συνθέτης. Έχει γράψει τόσα υπέρχοσα τραγούδια, είτε για τον εαυτό του είτε για άλλους τραγουδιστές. Ξέρει με τα τραγούδια του τον τρόπο να αγγίξει την ψυχή.{#emotions_dlg.walkman}

    Όσο για κάτι συνεργασίες με Κίτρινα Πόδήλατα, Παπακωνσταντίνου, Τσακνή, Καζούλλη, Σταρόβα, Δρογώση, Ζουγανέλη, Πλιάτσικα ...  {#emotions_dlg.thumbup}... απλά RESPECT  {#emotions_dlg.clap}

    {#emotions_dlg.beer}


    blackdragon
    16.04.2009, 15:45

    Συμφωνώ με την Εμανουέλλα.....Ίσως είναι "one of the last of the mohicans" .... {#emotions_dlg.yes}


    inkve
    17.04.2009, 14:28

    μεγαλη προσωπικοτητα δεν ειναι...

     

    ουτε μεγαλος τραγουδιστης...

     

    ουτε φυσικα συνθετης...

     

    ΑΝ ηταν μεγαλη προσωπικοτητα δεν θα μιλαγε με φθονο και ζηλια για εναν ανθρωπο που εκτος οτι ητανε ΠΟΛΥ καλυτερος μουσικος απο αυτον,εκτος οτι καποτε σαν πιτσιρικας(ο μαχαιριτσας) επαιζε μπασσο στην μπαντα του,αυτη την στιγμη ο ανθρωπος αυτος εχει πεθανει...αλλα και ο <<μαγκας>>ο λαυρεντης ξερει να μιλαει οταν οι αλλοι βλεπουν τα ραδικια αναποδα..

    δεν τον γνωριζω σαν ατομο...αλλα ομως το να απαξιωνεις καποιον τον οποιο σε εχει <<βαπτισει>>και μαλιστα οταν αυτος ΔΕΝ ΖΕΙ πλεον για να μπορεσει να αντικρουσει την λασπη που πετας στον ταφο του ειναι το λιγοτερο ασεβεια και δειχνει τι χαρακτηρας εισαι....

    θεωρειτε τον μαχαιριτσα μεγαλο τραγουδιστη και φωναρα...μηπως απλα μπερδευεται την σωστη και οχι φαλτσα φωνη του με τους πραγματικους τραγουδιστες?

     

    οσο για συνθετης...ΣΥΝΘΕΤΕΣ ειναι ο παππαθανασιου...ο gianni...αυτοι ειναι ΣΥΝΘΕΤΕΣ με την κυριολεκτικη εννοια!!ο μαχαιριτσας απο που κι ως που χαρακτηριζεται σαν τετοιος??

     

    σε πολλους δεν θα αρεσουν τα παραπανω αλλα ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...

     

    επιφυλασομαι μονο στο κομματι του χαρακτηρα του επειδη δεν τον ξερω προσωπικα...αλλα οτι ειπε λογια ασχημα τα ειπε..δεν μιλανε ετσι για αυτους που γυρνουσαν οταν εσυ ακομα πηγαινεςWink


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 17-04-2009 14:28 ]


    NikosRoman
    17.04.2009, 16:26

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 16-04-2009 στις 10:58 έγραψε...

    Ο Λαυρέντης βρίσκεται στον χώρο της μουσικής στην Ελλάδα απο το 1978...

    Με τις συνθέσεις του απο τότε μέχρι το 1988 συνέβαλε ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΑ στη διαμορφωση του ροκ ήχου στην χώρα μας μέσα απο τους Τερμίτες. Εκείνη τη 10ετία οι συνθέσεις του ήταν σε κορυφαίο επίπεδο (βλέπε Αρμαγεδών, Πυτζαμάνθρωποι, Τσιμεντένια τρένα - δίσκοι που είναι πλέον συλλεκτικοί στο εξωτερικό) και ολη του η παρουσία αναγνωρίστηκε απο το 1986 και μετά την περίφημη συναυλία στο Λυκκαβητό αλλα και πιο μετά με το δισκογραφικό μπαμ του Πόσο σε θέλω το 1988. Θα μπορούσα να αναφέρω και τη "Σκόνη" που τραγούδησε ο Γιώργος Νταλάρας και έφερε τους Τερμίτες στην πρώτη γραμμή, αλλα δεν είναι δική του σύνθεση, είναι του Αντώνη Μιτζέλου (μέλος SETIMRET στο MusicHeaven).

    Στη σόλο καριέρα του κατα τη γνώμη μου έκανε 3 ΚΟΡΥΦΑΙΑ αλμπουμ (Διδυμότειχο Blues, Να δείς τι σού'χω για μετά, Παράθυρα που κούρασε η θέα) και απο εκεί και πέρα, έκανε κατα καιρούς τραγουδάρες (κυρίως σε στίχους άλλων) που αγαπήθηκαν αλλα με πολύ μικρή μουσική (απο άποψη σύνθεσης και ενορχήστρωσης) προσφορά. Σε όλους του τους δίσκους υπάρχουν πραγματικα καταπληκτικά κομμάτια αλλα συνθετικά τα τελευταία 10 χρόνια, εχει λίγα καλά τραγούδια ενώ απο το 1999 εχει κάνει συνολικά 7 δίσκους.

    Συνθετικά λοιπόν σύμφωνα με τη συνολική του εικόνα, ειναι σε αρκετά ψηλό επίπεδο.

    Ερμηνευτικά δεν έχει να επιδείξει κατι το ιδιαίτερο για πολλούς. Έχει τραγουδήσει, ροκ και λαικό κυρίως σε Ελληνικό στίχο. Αυτό  όμως που οφείλω να του αναγνωρίσω ειναι οτι μερικά τραγούδια του τα έχει πραγματικα  απογειώσει με την ιδιαιτερότητα της φωνής του, ειδικά τις μπαλάντες του.

    Κατα την γνώμη μου όμως, αυτό που αξίζει περισσότερο απο όλα στον Λαυρέντη, ειναι ο χαρακτήρας του, και η σταθερότητα στις επιλογές του. Μιλάει ανοιχτά, δε κωλώνει, χώνει παντού και όπου μπορεί είτε με τραγούδια είτε με συνθέσεις σε στίχους είτε με μια συνέντευξη. Έχει σταθερούς συνεργάτες πράγμα που στη σκηνή του προσφέρει τη δυνατότητα για περισσότερους πειραματισμούς. Και αυτό ειναι που μετράει περισσότερο για μένα.



    Ροκ ηχος??????Μαλλον πρεπει να ξανασυστηθουμε στην ροκ!!!!!

    Κατα τα αλλα,και εγω μιλαω ανοιχτα(οχι μονο εδω)αλλα δεν με εχεις φιλο σου!!!!

     


    DENA1111
    18.04.2009, 15:14

    Ο Μαχαιριτσας ειναι για οσους δεν το εχουνε παρει χαμπαρι ακομα ο κλασσικος Ελληνας ταληροφονιας....


    johnfrusciante
    18.04.2009, 16:03

    εχει γραψει ποτε ο μαχαιριτσας κανενα διαφορετικο τραγουδι..οχι απο τους αλλους...εστω απο τα δικα του?εχει εδω κ καμια 10αρια χρονια που πανω σ αυτη τη δομη εχει βγαλει ποσα τραγουδακια τα οποια οσοι ακουν μαχαιριτσα τα θεωρουν μαγικα..δικο τους θεμα..

    0 πειραματισμος....τπτ καινουργιο να πεις...κ απλα προσπαθεις να γραψεις μια μελωδιουλα ομορφη πανω σε χιλιοπαιγμενες συγχορδιες για να βγαλεις ενα δισκο ωστε να μπορεις να βγαινεις με τιμια κ καθαρη δικαιολογια στα κεντρα οτι κ καλα προωθεις κατι καινουργιο κ να βαρας τις τιμες στο κεφαλι των ανθρωπων που σε ακουν..

    κ φυσικα δεν ειναι ο μαχαιριτσας ο μονος..φυσικα κ οχι..ειναι οοοοολη αυτη η σακουλα μουσικων που καποτε πειναγαν..κ επειδη αλλαξε ο καιρος..εγιναν φοιτητες τα παιδια που δεν πολυ ακουγανε μπουζουκια κ εγινε αυτη η στροφη στην ελλαδα εδω κ 2-3 χρονια..

    απλα..οπως παντα..για να μπορεσεις να κρινεις εναν ανθρωπο η μουσικο..περιμενε να τον δεις στα καλα του..κ στα κακα του πως συμπεριφερεται...οταν ολοι αυτοι ηταν στα κατω τους..τους θεωρουσα κατι σημαντικο για τα ελληνικα δεδομενα..πλεον θεωρω οτι ειναι πολυ χειροτεροι απο τους σκυλαδες κ τα αλλα μηδενικα..γιατι αυτοι.ηταν 1000% δεδομενο οτι αυτο το πραγμα δεν ηταν μουσικη κ γελαγαμε.....οι "εντεχνοι" ομως..το πιστευουν κιολας..οτι ειναι κ μεγαλοι καλλιτεχνες..

    κ μονο που τα προγραμματα ολων αυτων σκαλιζουν μουσικες πολλων δεκαετιων πισω αυτο τα λεει ολα..αντι ν ακουμε τραγουδια που βλεπουν μπροστα η το τωρα..ακουμε τραγουδια με δομες αρχαιων τραγουδιων γιατι πολυ απλα ισως οι καλλιτεχνες μας..δεν κανουν γι αυτη τη δουλεια..

    180 ευρω μπουκαλι ο παπακωνσταντινου πριν απο 5 χρονια σαλονικα

    180 ο πασχαλιδης με μια κοπελα που κανει συναυλιες αυτο το καιρο στην ΒΑΡΔΙΑ στην σαλονικα..ενα ****μαγαζο..

    ο μαχαιριτσας δεν ξερω ακριβως αλλα φανταζομαι η τιμη ειναι εκει..δε πεφτει...

    κ ο αγγελακας..εχει πανω στην σκηνη 16 μουσικους..προσφερει φρεσκο εργο,νεες ιδεες κ τον βλεπεις με 18 ευρω.........κ δεν κανω πλακα..18 ευρω

    θα μου πειτε γουστα ειναι αυτα...Κ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ Κ ΓΩ!!!!!!!!!!!!!!!!..ελεος..λιγο γουστο..

    αλλα κ μαχαιριτσα να πατε να δειτε δε θα σας κρατησω κ κακια..{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}

    οπως ειχε πει κ ο Μικης-νατασσα θεοδωριδου..ολοι χρειαζομαστε κατι ελαφρυ..




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία