ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη
    dimko
    10.12.2004, 09:42
    Βρε Σηφαλιό, βρε Σηφαλιό...

    Τόσος κόπος είναι να διαβάσεις το thread από την αρχή;
    IOSIF
    10.12.2004, 19:13
    και, για να τα λεμε κι εδω κρατιστε dimko, ακομα και να διαβαζα την αρχη, το αρθρο του χαριτοπουλου ως εναυσμα της συζητησης, θα προτιμουσα να ειναι και το τελος της... στο κατω κατω, τι αλλο να πει κανεις? δε φτανει αυτο? αμπελοφιλοσοφιές,να 'χουμε να λέμε? και, παρεπιμπτοντως, τ ονομα μου ειναι ΙΩΣΗΦ προς γνωσιν και συμμορφωσιν ........αυτα για σημερα
    vouliakis
    10.12.2004, 20:19
    Παιδιά, εδώ είναι forum. Δεν είναι "αποφασίζουμε και διατάζουμε και κανέναν δε διαβάζουμε".
    Τώρα για όσα αφορούν τα αμπέλια... Καθένας γράφει με βάση τα βιώματα και τις γνώσεις του.
    Από όσα έχω διαβάσει εδώ στο MH, δεν βρίσκω και τίποτα αστήρικτο.
    Τώρα αν μερικοί δεν φτάνουνε και τα κάνουν κρεμαστάρια, πρόβλημά τους...
    Τουλάχιστον όμως ας μη μετατοπίζουν ευθύνες.

    vouliakis
    05.03.2005, 23:21
    Spilman44
    06.03.2005, 07:38
    "Καιρός ψυχή μου με ζεΐμπέκικο χορό
    να αντρειωθείς,
    ν΄απογειωθείς,
    να καταρρεύσεις ! "

    Σπήλιος ΄01

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Spilman44 on 06-03-2005 07:39 ]
    ANDREAZ
    06.03.2005, 17:27
    Αντιγράφω απ το άρθρο της Ελευθεροτυπίας που μας παρέπεμψε ο vouliakis:

    Ο Τσιτσάνης γούσταρε να βλέπει γυναίκες να χορεύουν μπροστά του: «Οποιος είναι ωραίος και χορεύει ωραία και όποιος έχει μαγκιά, ανεξαρτήτως φύλου, δικαιούται να χορέψει»

    Πολύ καλά τα λέει...
    Και επειδή μπορεί να θεωρηθεί ρατσιστική η άποψή του, οι υπόλοιποι μή ωραίοι και ουχί χορευταράδες , κουτσαβάκια κ.λ.π., μπορούν να συνεχίσουν τις προσπάθειες...Δικαίωμα στη γελοιότητα έχουν όλοι...
    thanasis1987
    06.03.2005, 23:10
    Τις ριζες τις εχουμε για να βγαζουμε κλαδια δεν το ''εχουμε'' πει . Ο Στεφανοπουλος το ειχε πει σε συνεντευξη του. Χωρις παρεξηγηση προς τον Γιαννηγιαννη. Και κατι αλλο, ειναι διαφορετικονα χορευει μονος του ενας αντρας τσιφτετελι ή με εναν αλλο αντρα και αλλο να χορευει με γυναικα. Στο ζειμπεκικο ειναι εντελως διαφορετικο γιατι ειναι μοναχικος χορος ισως γιάυτο δε μπορω να βλεπω κατι γυναικες στα κεντρα με τη μαγκια να τρεχει απο το μπατζακι να χορευουν αυτο το χορο και απο κατω η αλλα γυναικα (φιλη της πρωτης) να ''στηνει'' το τσιγαρο ορθιο για να το σβησει (η πρωτη) με την παλαμη της. Φυσικα δεν αντεχω και τους καραψωνισμενους ''αντρες'' που χορευουν μονο και μονο μπας και πουλησουν λιγο μουρη...που πας ρε ξεφτιλα??? Αντιθετα οταν το ζειμπεκικο το χορευει καποια και βγαινει αληθινα απο μεσα της τοτε ναι θα τη χειροκροτησω κιολας αν και δεν τρελαινομαι.




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 06-03-2005 23:15 ]
    elenigeladari
    07.03.2005, 15:41
    το μοναδικό άτομο που έχω δει να χορεύει ζεϊμπέκικο, και να μένω με το στόμα ανοιχτό, ήταν μια γυναίκα... έβγαζε τόσο νεύρο και τόση δυναμικότητα απο μέσα της, που έλεγες πως θα ραγίσει το πάτωμα.. έβαλε κάτω όλους τους άντρες...
    frufru
    07.03.2005, 16:05
    ....Εχουμε δει και τα trendy τυπακια με το μαλλι καγκελο απο το ζελε να χορευουν ζειμπεκικο στις πιστες και την trendoπαρεα να βαραει παλαμακια....
    Και εχω δει επισης τις χαζογκομενες και τις πεταλουδιτσες να χορευουν
    ''Απελπιστηκα μανουλα μου να υποφερω
    κουραστηκα μες στη ζωη τον χαρο να γυρευω'' ξερετε πως....

    Αλλα οχι ρε παιδια....! Οι γυναικες να μην χορευουν ζειμπεκικο....
    Πως δηλδη οι γυναικες δεν πονουν? Πως δεν απελπιζονται? Πως δεν ειναι περηφανες ? Πως ενα βαρυ ζειμπεκικο τις απαξιωνει σαν θηλυκα?
    Πως δεν εχουν τι?
    Δεν εχουν το σθενος και τον καυμο να ανταποκριθουν σε εναν τετοιο χορο?
    Δεν νοιωθουν το παραμιλητο ενος ζειμπεκικου ρυθμου?
    Ε οχι ρε παιδια! Ταμπελες στον καυμο βαζουμε....??
    elenigeladari
    07.03.2005, 16:08
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 07-03-2005 στις 16:05 έγραψε:

    ....Εχουμε δει και τα trendy τυπακια με το μαλλι καγκελο απο το ζελε να χορευουν ζειμπεκικο στις πιστες και την trendoπαρεα να βαραει παλαμακια....
    Και εχω δει επισης τις χαζογκομενες και τις πεταλουδιτσες να χορευουν
    ''Απελπιστηκα μανουλα μου να υποφερω
    κουραστηκα μες στη ζωη τον χαρο να γυρευω'' ξερετε πως....

    Αλλα οχι ρε παιδια....! Οι γυναικες να μην χορευουν ζειμπεκικο....
    Πως δηλδη οι γυναικες δεν πονουν? Πως δεν απελπιζονται? Πως δεν ειναι περηφανες ? Πως ενα βαρυ ζειμπεκικο τις απαξιωνει σαν θηλυκα?
    Πως δεν εχουν τι?
    Δεν εχουν το σθενος και τον καυμο να ανταποκριθουν σε εναν τετοιο χορο?
    Δεν νοιωθουν το παραμιλητο ενος ζειμπεκικου ρυθμου?
    Ε οχι ρε παιδια! Ταμπελες στον καυμο βαζουμε....??






    φρου-φρου μου, άσ΄τους να λένε.. ξέρουν πως υπάρχουν και γυναίκες που τους βάζουν τα γυαλιά...
    istoxastis
    08.03.2005, 13:48
    ...Παλιού Πυρίχιου χορού
    ψάχνω τα βήματα,
    ένα ζεϊμπέκικο να σου χορέψω
    πάνω στα κύματα...
    GIORGOS1750
    01.11.2005, 09:33
    Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφώμενα του αρθογράφου ,
    Το ζεϊμπέκικο είναι μια εκτόνωση της εσωτερικής ψυχοσύνθεσης του ατόμου
    και με αυτον τον τρόπο μπορει να εκφράσει το τι αισθάνεται μέσα του εκείνη την
    στιγμή και γενικότερα το πως αντιλαμβάνεται την ζωή, σε σε αυτήν του, την περίοδο.
    Ο χορός αυτός δεν μπορεί να διδαχθεί και ποσόν μάλλον να αντιγραφεί.
    Είναι κατι που βγαίνει απο μεσα του - του χορευτη- και κακώς κατα την
    γνώμη μου που υπάρχουν και διάφορα κέντρα εκμάθησης χορού που περιλαμβάνουν στο πρόγραμμά τους και χορούς ζεϊμπέκικου.
    Σύμφωνα με άλλα σχετικά άρθρα του ιδίου θέματος ο χορός αυτός
    πριν απο αρκετα χρόνια χορευόταν απο τους πολεμιστές όταν ετοιμαζόνταν
    να ξεκινήσουν για κάποια μάχη απο την οποία δεν ξέρανε και οι ίδιοι εάν θα γυρίσουν πίσω ζωντανοί.
    Ήταν μία τελετή κατα την οποία ο πολεμιστής προκαλούσε το πεπρωμένο του
    και ερχόταν σε κάποια μορφή "αντιπαράθεσης" με τον χάρο.
    Αυτή την στιγμή όλοι την σεβόντουσαν,ηταν η ιερότερη στιγμή για τον πολεμιστή,
    για τον άνθρωπο που πήγαινε να παλέψει με το χάρο.
    Ίσως ήταν μια μορφή μοιρολογιού ή ήταν μια μορφή των επερχωμένων επινικίων.

    mamapetaw
    21.11.2008, 20:19

    ακουστε λοιπον και την δικη μου διασταση του θεματος και συγγνωμη για την κουραστικη εισαγωγη. καταγομαι λοιπον απο ενα χςριο τησ λεσβου, χριστουγεννα του 2001 και εχει πεθανει ο παππους μου πολυ προσφατα και η οικογενειακη ατμοσφαιρα ειναι τεταμενη. χρονια ακουγα στα πανηγυρια απο τους χωριανους πως ο κωνσταντινος(ο πατερας μου) χορευει το καλυτερο ζεμπεκικο που εχουν δει αλλα εγω ποτε δεν τον ειχα δει. με τα πολλα καταφερνω τους γονεις μου ωστε να βγουμε το βραδυ της πρωτοχρονιας στην πλατεια να διασκεδασουμε. εμεις σαν νεοι τοθ διναμε και καταλαβαινε απο χορο. απο ωρα στο μουσικο προγραμμα επαιζαν τα ζεμπεκικα και ολοι χορευαν ευθυμοι ωσπου το τραγουδι ΚΥΡΑ ΖΩΗ του μητροπανου ξεκινησε. σηκωθηκε ο πατερας μου και πηγε στην μεση. ολοι οι αλλοι που χορευαν εκατσαν κατω και απολαυσαν τον πατερα μου να χορευει το πραγματικο ζεμπεκικο για τον χαμο του πατερα του. απλα ανατριχιασα, συγκινηθηκα και ενιωσα υπερηφανος. καταλαβα τον λογο που δεν τον ειχα δει να χορευει ως εκεινη την μερα. οταν τελειωσε ο χορος και γυρισε στο τραπεζι ηταν βουρκωμενος και δεν ξαναμιλησε ολο το βραδυ σε κανενα. απο εκεινη την μερα σταματησα να χορευω το ζεμπεκικο καθε φορα που το ακουω. μονο μια φορα απο τοτε το χορεψα για εναν πολυχρονο δεσμο που τελειωσε αδικα. μακαρι να μην ζησω να ξαναδω τον πατερα μου να χορευει τον χορο του πονου οπως τοτε που σηκωθηκε και διδαξε πώς και ποτε κυριως χορευεται ετουτος ο λεβεντικος χορος. συγγνωμη αν κουρασα αλλα ηθελα να γραψω κατι για το ζεμπεκικο που με στιγματησε.