ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Απονομή στον Πέτρο Γαϊτάνο μέσα σε εκκλησία

    jorge
    17.04.2009, 14:24

    Από το Zougla.gr

    "[...]Για την ακρίβεια, η βράβευση ήταν τριπλή. Πριν από τον Αρχιεπίσκοπο, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Γλυφάδας, Ελληνικού, Βούλας, Βουλιαγμένης και Βάρης, Παύλος και ο δάσκαλος βυζαντινής μουσικής του καλλιτέχνη, Μανόλης Χατζημάρκος, απένειμαν στον Πέτρο Γαϊτάνο δύο χρυσούς δίσκους για τα άλμπουμ «Τα Θεία Πάθη» και «Ώρα Ενάτη», τα οποία πούλησαν 30.000 αντίτυπα.

    Την κορυφαία βράβευση, όμως, έκανε ο ίδιος ο Αρχιεπίσκοπος, αφού ο συγκεκριμένος τραγουδιστής έχει πουλήσει πάνω από μισό εκατομμύριο δίσκους με ύμνους της Ορθοδοξίας. Έτσι, για τη συνολική του προσφορά στην εκκλησιαστική μουσική και για το πάθος και τη συγκίνηση που μεταδίδει, ερμηνεύοντας τους κατανυκτικούς ύμνους, ο Πέτρος Γαϊτάνος έγινε ο πρώτος καλλιτέχνης στην ιστορία της… Ορθοδοξίας, που βραβεύτηκε μέσα σε εκκλησία!

    Μετά την απονομή, ακολούθησε και συναυλία, μέσα στον ιερό ναό. Μια συναυλία με τον τίτλο «Πορεία στο Θείο Πάθος», την οποία διοργάνωσε ο Δήμος Γλυφάδας και προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων, λόγω της υψηλής αμοιβής του καλλιτέχνη, η οποία ανήλθε στις 38.000 ευρώ!

    Ο σάλος που είχε ξεσπάσει στο Δημοτικό Συμβούλιο, ανάγκασε το δήμαρχο Γλυφάδας, Ιωάννη Θεοδωρόπουλο, να πει ότι δεν ήξερε τίποτα για το συγκεκριμένο ποσό και ότι τη συμφωνία έκλεισε η σύμβουλος της δημοτικής Αρχής και πρώην τραγουδίστρια, Μπέσσυ Αργυράκη.

    [...]

    http://www.zougla.gr/news.php?id=33752

    http://www.zougla.gr/news.php?id=31725

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 24-04-2009 22:42 ]


    KIT_KAT
    17.04.2009, 14:46

    Μπήκα κι εγώ να δω σε ποιο σημείο τη διακόψανε...

    Το "εν ώρα λειτουργίας" και το "μέσα στην εκκλησία", έχουν μια διαφορά. Εντάξει, προφανώς είναι σοκαριστικό σε κάθε περίπτωση, αλλά όσο αντιπαθής κι αν μου είναι ο Γαϊτάνος τι γράφουμε τίτλους για εντυπωσιασμό; (στη zougla αναφέρομαι)

    Συν τοις άλλοις τα άρθρα είναι ανακριβή, τα 38 δόθηκαν για τη συναυλία της εκδήλωσης, που έγινε πριν τη Μεγάλη Εβδομάδα όπως λέει το ένα άρθρο, ή για το ποίημα της Κασσιανής, όπως λέει στο άλλο; (επίσης έχει μια άλφα διαφορά...)


    NikosRoman
    17.04.2009, 16:20

    Ας πουμε απλα οτι τα λεφτα δεν θα αγορασουν ουτε στον Γαιτανο ουτε στον Αρχιεπισκοπο την εισοδο στην"Βασιλεια των ουρανων".

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Καλο εεεεε????Το πιασατε το υπονοουμενο?ΟΧΙ ?????ΓΙΑΤΙ ΡΕ???Καλο ηταν!!!!

    ΕΚΚΛΗΣΙΑ......ΤΟ ΠΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ.(εις τον αιωνα των αιωνων......αμην!!!)

    ΖΗΛΕΥΩ,,,,{#emotions_dlg.blush}


    gate
    17.04.2009, 16:41

    Ανεξάρτητα από το πόσο σκανδαλώδες είναι το θέμα της αμοιβής (που σίγουρα είναι), δύο διευκρινίσεις είναι απαραίτητες, για το "δίκαιο" του πράγματος.

    Τη μία την είπε και η Κατερίνα:

    - ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝ ΩΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ η απονομή.

    και η άλλη είναι ότι:

    - ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ή η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, αλλά ο ΔΗΜΟΣ που διοργάνωσε την εκδήλωση.


    NikosRoman
    17.04.2009, 16:50

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 17-04-2009 στις 16:41 έγραψε...

    Ανεξάρτητα από το πόσο σκανδαλώδες είναι το θέμα της αμοιβής (που σίγουρα είναι), δύο διευκρινίσεις είναι απαραίτητες, για το "δίκαιο" του πράγματος.

    Τη μία την είπε και η Κατερίνα:

    - ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝ ΩΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ η απονομή.

    και η άλλη είναι ότι:

    - ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ Ο ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ή η ΕΚΚΛΗΣΙΑ, αλλά ο ΔΗΜΟΣ που διοργάνωσε την εκδήλωση.



    Εχουν σημασια αυτα που εγραψες τωρα??

    Δεν εχω το παραστημα να μειωσω την αξια του Γαιτανου και ουτε να τα βαλω με την πιστη.

    Αλλα "παν μετρον αριστον".Για ολους και οχι μονο σε οτι συμφερει τον καθενα απο εμας.

    Ηταν ακραιο γεγονος.Τελος.


    gate
    17.04.2009, 16:53

    Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ διαφωνούμε σε κάτι από αυτά που έγραψες... Και απορώ γιατί ενοχλήθηκες από αυτά που έγραψα. Δημοσιεύθηκε μία είδηση και διόρθωσα τις ανακρίβειες. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερα. Κι εγώ είμαι κατά της υπερβολής όπως και κατά των υπέρογκων αμοιβών. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν προς τι ...το πρόβλημα...

     


    NikosRoman
    17.04.2009, 17:12

    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 17-04-2009 στις 16:53 έγραψε...

    Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ διαφωνούμε σε κάτι από αυτά που έγραψες... Και απορώ γιατί ενοχλήθηκες από αυτά που έγραψα. Δημοσιεύθηκε μία είδηση και διόρθωσα τις ανακρίβειες. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερα. Κι εγώ είμαι κατά της υπερβολής όπως και κατά των υπέρογκων αμοιβών. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν προς τι ...το πρόβλημα...

     



    Κανενα προβλημα.Καταλαβα οτι συμφωνουμε απο πιο πριν.{#emotions_dlg.blush}


    dafnoula
    17.04.2009, 20:45

    Όπως και να ΄ναι τα πράγματα είναι υπερβολικό να γίνεται η απονομή στο χώρο της εκκλησίας , είναι υπερβολική η αμοιβή , όπως είναι και υπερβολικό να είναι υπεύθυνη των πολιτιστικών του Δήμου η κ. Αργυράκη .


    998
    18.04.2009, 14:10

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 11:03 ]


    marylin
    18.04.2009, 15:43

    Δυστυχώς  998 ζήσαμε να το δούμε κι αυτό... {#emotions_dlg.helpsmilie}


    delta66
    18.04.2009, 22:33

    Μηπως μιλαμε χωρις να ξερουμε λεπτομεριες? {#emotions_dlg.rolleyes}

    Μηπως σε αυτα χρηματα περιλεμβανονται αμοιβες ηχητικων, φωτιστικων, ηχοληπτων, μουσικων και και και ...

    Ξερετε ποσοι δουλευουν και τι εξοπλισμος χρειαζεται για να γινει μια συναυλια?

    Οχι πως δεν μασανε τα λαμογια ολων των κατηγοριων αλλα να ξερουμε και τι λεμε για να μη πιανομαστε αδιαβαστοι Wink


    Acebes
    19.04.2009, 10:50

    Ας αναλογιστούμε με αυτά τα χρήματα πόσοι άστεγοι θα έβρισκαν ένα δωμάτιο να κοιμηθούν τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα μπορούσαν να έχουν και ένα πιάτο φαί. Τα παραμύθια δήθεν για ηχώ φωτιστική κάλυψη να τα πουν αλλού ο Ιησούς Χριστός δεν δίδασκε το λόγο του με προτζέκτορες   αντιθέτως τους έμπορους τους πέταξε έξω από το ναό με κλοτσιές. Άραγε με 500.000  άλμπουμ που έχει πουλήσει ο κύριος αυτός εις το όνομα της εκκλησίας πόσα εκατομμύρια ευρώ έχει βγάλει, σκεφτείτε  από 5 ευρώ να παίρνει σε κάθε cd πόσα χρήματα είναι.

    Ντροπή και αίσχος μέρα που είναι


    delta66
    19.04.2009, 12:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Acebes στις 19-04-2009 στις 10:50 έγραψε...

    Ας αναλογιστούμε με αυτά τα χρήματα πόσοι άστεγοι θα έβρισκαν ένα δωμάτιο να κοιμηθούν τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα μπορούσαν να έχουν και ένα πιάτο φαί. Τα παραμύθια δήθεν για ηχώ φωτιστική κάλυψη να τα πουν αλλού ο Ιησούς Χριστός δεν δίδασκε το λόγο του με προτζέκτορες   αντιθέτως τους έμπορους τους πέταξε έξω από το ναό με κλοτσιές. Άραγε με 500.000  άλμπουμ που έχει πουλήσει ο κύριος αυτός εις το όνομα της εκκλησίας πόσα εκατομμύρια ευρώ έχει βγάλει, σκεφτείτε  από 5 ευρώ να παίρνει σε κάθε cd πόσα χρήματα είναι.

    Ντροπή και αίσχος μέρα που είναι



    Συμφωνω.

    Γιατι δεν σταματας και εσυ τη συνδρομη στο ιντερνετ, που καθεσαι εδω και γραφεις και δεν δινεις τα χρηματα αυτα σε κανενα φτωχο παιδακι?Smile

    Αν εχεις "κοψει" κατι αλλο και δινεις εκεινα τα χρηματα σε αγαθοεργειες, τοτε καλως κρατα τη συνδεση. {#emotions_dlg.biggrin}

    Πως ξερεις ομως οτι το ιδιο δεν κανουν και οι αλλοι. Wink

     

     

    Ενταξει και εγω κατα των λαμογιων ειμαι αλλα ελεος με το κηνυγι σε οποιον παρει αμοιβη για τη δουλεια του.

    Δεν μπορουμε να ξερουμε που πηγαν ολα αυτα τα λεφτα και αν μπηκαν σε μια τσεπη.

    Το ανεφερα και πιο πανω, μπορει να πληρωθηκαν πολλοι ανθρωποι για τη δουλεια τους που αν δεν πληρωνοταν θα εμεναν και αυτοι "αστεγοι".

    Μη γενικευουμε και καλυτερα να εχουμε επιφυλαξεις στις δηλωσεις μας οταν δεν ειμαστε σιγουροι.

     

    Κατα τα αλλα συμφωνω, τα λαμογια κυριαρχουν. {#emotions_dlg.yes}


    Acebes
    19.04.2009, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 19-04-2009 στις 12:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Acebes στις 19-04-2009 στις 10:50 έγραψε...

    Ας αναλογιστούμε με αυτά τα χρήματα πόσοι άστεγοι θα έβρισκαν ένα δωμάτιο να κοιμηθούν τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα μπορούσαν να έχουν και ένα πιάτο φαί. Τα παραμύθια δήθεν για ηχώ φωτιστική κάλυψη να τα πουν αλλού ο Ιησούς Χριστός δεν δίδασκε το λόγο του με προτζέκτορες   αντιθέτως τους έμπορους τους πέταξε έξω από το ναό με κλοτσιές. Άραγε με 500.000  άλμπουμ που έχει πουλήσει ο κύριος αυτός εις το όνομα της εκκλησίας πόσα εκατομμύρια ευρώ έχει βγάλει, σκεφτείτε  από 5 ευρώ να παίρνει σε κάθε cd πόσα χρήματα είναι.

    Ντροπή και αίσχος μέρα που είναι



    Συμφωνω.

    Γιατι δεν σταματας και εσυ τη συνδρομη στο ιντερνετ, που καθεσαι εδω και γραφεις και δεν δινεις τα χρηματα αυτα σε κανενα φτωχο παιδακι?Smile

    Αν εχεις "κοψει" κατι αλλο και δινεις εκεινα τα χρηματα σε αγαθοεργειες, τοτε καλως κρατα τη συνδεση. {#emotions_dlg.biggrin}

    Πως ξερεις ομως οτι το ιδιο δεν κανουν και οι αλλοι. Wink

     

     

    Ενταξει και εγω κατα των λαμογιων ειμαι αλλα ελεος με το κηνυγι σε οποιον παρει αμοιβη για τη δουλεια του.

    Δεν μπορουμε να ξερουμε που πηγαν ολα αυτα τα λεφτα και αν μπηκαν σε μια τσεπη.

    Το ανεφερα και πιο πανω, μπορει να πληρωθηκαν πολλοι ανθρωποι για τη δουλεια τους που αν δεν πληρωνοταν θα εμεναν και αυτοι "αστεγοι".

    Μη γενικευουμε και καλυτερα να εχουμε επιφυλαξεις στις δηλωσεις μας οταν δεν ειμαστε σιγουροι.

     

    Κατα τα αλλα συμφωνω, τα λαμογια κυριαρχουν. {#emotions_dlg.yes}

    Εύχομαι  Χρόνια πολλά και Χρηστός Ανέστη.

    Όσο αφορά την παρατήρηση σου σχετικά με το ότι όποιος δουλεύει πρέπει να αμείβετε είμαι απόλυτα σύμφωνος και πουθενά δεν ανέφερα το αντίθετο.

    Στο ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε που πήγαν αυτά τα λεφτά και αν μπήκαν σε μία τσέπη θεωρώ ότι από την στιγμή που ξεπερνάει κάθε όριο ιδιωτικής πρωτοβουλίας  με βάση τους κανόνες της ελεύθερης αγοράς και αγγίζει θέμα εκκλησίας και δημόσιου φορέα (Δήμος Γλυφάδας ) είναι υποχρέωση τους να ενημερώσουν επακριβώς το κοινό για το που πηγαίνουν όλα αυτά τα έσοδα- έξοδα .

    Στο θέμα γνώσης του αντικειμένου αλλά και στο θέμα  σύνδεσης και συνδρομής θα σου αναφέρω απλά ότι όσο μπορώ να την πληρώνω θα συνεχίσω να την έχω για να μπορώ να ενημερώνω όσους περισσότερους ανθρώπους μπορώ  για την προσπάθεια που καταβάλουμε μέσα από εκδηλώσεις  που διοργανώνουμε κάποιοι άνθρωποι  και με τεράστιο προσωπικό κόστος με μοναδικό σκοπό να μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάποια παιδάκια που δεν έχουν την δυνατότητα ούτε να τραφούν σωστά ούτε να έχουν πρόσβαση σε στοιχειώδη εκπαίδευση.

    Στο αν κάνουν και άλλοι το ίδιο είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν – υπάρχουν και θα υπάρξουν πολλοί ακόμα συνάνθρωποί μας όπου θα προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο.


     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-04-2009 18:47 ]


    StavmanR
    19.04.2009, 20:40

    Αυτή τη στιγμή συζητάτε πάνω σε ένα θέμα το οποίο χαρακτηρίζεται ως "μή γενόμενο", όπως εξήγησαν η KIT KAT και η Gate. Προσοχή στην παραφιλολογία.

     

    ΆΝ επιμένετε να συνεχίσετε τη συζήτηση σε άλλο πλαίσιο (εκκλησία και DVD κλπ.) καλό θα ήταν να αλλάξει ο τίτλος ώστε να τεθεί νέο ς ορίζοντας που θα μας καταστήσει εντός θέματος κι όχι "εντός εκτός κι επί τα αυτά" που λέγαμε στα μαθηματικά.


    jorge
    20.04.2009, 19:14

    Η Zougla.gr είναι ένα "κίτρινο" ΜΜΕ που στις μισές περιπτώσεις ίσως "φωτίζει" καταστάσεις. Στις άλλες όμως περιπτώσεις δε διαφέρει από φυλλάδες τύπου Espresso κλπ. Αν ήθελε να κάνει σωστό ρεπορτάζ, κι από τη στιγμή που έχει πρόσβαση σε Δήμο Γλυφάδας και καλλιτέχνη, θα μπορούσε να ενημερώσει πόσα θα πάρει ο Γαϊτάνος, πόσα ο ηχολήπτης, πόσα η εταιρία που θα στολίσει το χώρο, πόσα η χορωδία. Δεν ήταν και πολύ δύσκολο να ρωτήσει την κα Αργυράκη.

    Νομίζω;

    Και ήταν λάθος μου που έκανα αναπαραγωγή του, μάλλον άστοχου, τίτλου στο MusicHeaven, ζητω συγνώμη.

    Δε με χαλάει πάντως που μια απονομή δίσκου γίνεται μέσα σε εκκλησία από τη στιγμή που γίνεται με σεμνότητα. Ίσα ίσα το θεωρώ σημαντικό βήμα από τη μεριά της εκκλησίας να τολμήσει κάτι τέτοιο.

    Εξάλλου δε μιλάμε για απονομή σε καμιά Έφη Θώδη, αλλά στον Πέτρο Γαϊτάνο που μπορεί να μην είναι ο μέγιστος καλλιτέχνης, αλλά έχει μια σοβαρότητα και μια συνέπεια σε ότι κάνει.

    Και νομίζω έχει καταφέρει να ανεβάσει αρκετά τα στάνταρντς σε αυτό το είδος, για τους ανθρώπους που έχουν βαρεθεί τα ακούσματα αυτά, επειδή ακούνε συνέχεια παράφωνους παπάδες ή τυχαίους ψάλτες. Προσωπικά με μαγεύει η φωνή του και είναι λόγος να παρακολουθήσω για λίγο τέτοιες εκπομπές.


    Amalia_little
    22.04.2009, 13:19

    Πρώτα απ'όλα θα έρθω να συμφωνήσω με την άποψη ότι μία απονομή δίσκου μέσα στο χώρο της εκκλησίας δεν είναι ''έγκλημα''. Αντιθέτως είναι ένα καλό βήμα για την εκκλησία καθώς δείχνει πως δεν κλείνει τις πόρτες της σε κανένα νεαρό καλλιτέχνη αλλά και ότι προσπαθεί να κάνει πιο οικείο τον χώρο της. Δε θα κρύψω το γεγονός ότι ξέρω τον Π.ΓαΪτάνο απο παιδί και δεν μπορώ να πω κάτι άσχημο. Δεν είναι όμως προκατάληψη. Επειδή ακριβώς ξέρω, γνωστοποιώ και στους υπόλοιπους ότι τα τραγούδια βγαίνουν απο την ψυχή του. Όσο για την αμοιβή΄, που άφησα επίτηδες τελευταία,έχω να πω ότι τραγουδιστές με λιγότερες ικανότητες(διάλεξε όποιον θέλεις εντός πίστας) αμοίβονται την βραδιά με το ίδιο ποσό. Ο συγκεκριμένος όμως δεν τραγουδά σε πίστα αλλά ούτε και σε μπουζουκομάγαζα επομένως είναι λογικό να περιμένει αμοιβή που να επιβραβεύει την μοναδικότητα του στο είδος ειδικά την στιγμή που αυτό γίνεται σπάνια. Εδώ δώσαμε ένα σωρό χρήματα για το φόρεμα της Καλομοίρας στη Eurovision η αμοιβή για μία τόσο άγια μέρα μας πείραξε; Άλλωστε ο δήμος Γλυφάδας-Βούλας δεν νομίζω να αντιμετωπίζει οικονομικό πρόβλημα αν κρίνω από τα άτομα που τον αποτελούν...Cool 


    guitarteacher
    22.04.2009, 16:07

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    ...το θέαμα είναι τουλάχιστον "περίεργο"...

    Οφείλω να ομολογίσω πως εκτιμώ βαθύτατα το Έργο και την Πορεία του Π. Γαϊτάνου στο μουσικό στερέωμα, αλλά αυτή η εικόνα δεν "κολλάει", όσο προοδευτικός και να είναι κάποιος...

    Φαίνεται σαν η Εκκλησία να είναι η Παραγωγός Εταιρία και λόγο της Αυξημένης Κερδοφορίας από την πώληση-διαφήμηση του Μουσικού Προίόντος, τιμά τον Καλλιτέχνη...

    Φιλικά,

     

     


    Amalia_little
    23.04.2009, 00:02

    Μάλλον είναι πιο περίεργο να βλέπουμε την εκκλησία σαν ξένο σώμα...ανίκανη να κάνει οποιαδήποτε προοδευτική κίνηση και ανίκανη να συμμετάσχει σε οτιδήποτε άλλο πέρα από αυτό που θεωρείται θείο-άγιο-δωρεάν.


    freakhood
    23.04.2009, 03:07

    Ο ρόλος της εκκλησίας είναι προκαθορισμένος και νομοτελειακός εδώ και αιώνες. Εδώ η σαπίλα συνταυτίζεται με το εμπόριο και εθελοτυφλεί σφόδρα όποιος δεν το βλέπει.

    Δυο από τα συνθήματα που έχουμε δει κατά καιρούς γραμμένα είναι: εκκλησία=υποκρισία & θεός και κράτος το ίδιο συνδικάτο. Πόσο μα πόσο αληθεύουν αλήθεια!

    Όσο για τον Γαιτάνο και τον κάθε Γαιτάνο...δεν χρειάζεται να πούμε κάτι ούτε να ασχοληθούμε καν. Στην Ελλαδάρα ζούμε εξάλλου.