ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη

    Απονομή στον Πέτρο Γαϊτάνο μέσα σε εκκλησία

    guitarteacher
    23.04.2009, 13:41

     

    Αγαπητή Amalia_little,

    και εγώ "μένω εκτός..." απο τέτοιου είδους "Απονομές"

    ...θα μπορούσε κάλλιστα να συμβεί αυτό το Καλλιτεχνικό Γεγονός σε κάποιο Πνευματικό Κέντρο της Εκκλησίας, και δεν θα ήταν καθόλου "περίεργο"...αλλά όχι και μές τον Ιερό Ναό...Ύμαρτον...{#emotions_dlg.smartass}

    Παράθεση:

    Το μέλος Amalia_little στις 23-04-2009 στις 00:02 έγραψε...

    Μάλλον είναι πιο περίεργο να βλέπουμε την εκκλησία σαν ξένο σώμα...ανίκανη να κάνει οποιαδήποτε προοδευτική κίνηση και ανίκανη να συμμετάσχει σε οτιδήποτε άλλο πέρα από αυτό που θεωρείται θείο-άγιο-δωρεάν.




    -----------------
    Π.Σ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-04-2009 13:48 ]


    Amalia_little
    24.04.2009, 16:25

    Το ''μένω εκτός'' δεν έχει καμία σχέση με το ποστ μου μα καμία όμως καθώς είναι απλά η υπογραφή μου..{#emotions_dlg.wacko} Ε όσο για το μέρος άντε να συμφωνήσω αν και δε ξέρω τι θα με πείραζε και τι όχι εφόσον δεν ήμουν εκεί!


    -----------------
    Μένω εκτός...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amalia_little στις 24-04-2009 16:26 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amalia_little στις 24-04-2009 16:27 ]


    guitarteacher
    24.04.2009, 16:32

    Αγαπητή Amalia_little,

    1. Γνωρίζω ότι το "Μένω εκτός..." είναι η Υπαγραφή σου!!!Δεν είμαι ξανθός{#emotions_dlg.nono}(βλ. φωτό)!!!Σχήμα λόγου ήταν{#emotions_dlg.clap}
    2. Μήν τρώς τα νυχάκια σου...δεν κάνει{#emotions_dlg.whistling}

    Φιλικά,

     


    tsibitos
    24.04.2009, 20:59

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-04-2009 στις 19:14 έγραψε...

    Νομίζω;

    Και ήταν λάθος μου που έκανα αναπαραγωγή του, μάλλον άστοχου, τίτλου στο MusicHeaven, ζητω συγνώμη.

     

    Γιατί όμως ο τίτλος παραμενει ο ίδιος;;;


    jorge
    24.04.2009, 22:44

    Περίμενα διευκρινιστική δήλωση από την ενορία ή το Δήμο ;)


    Amalia_little
    25.04.2009, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 24-04-2009 στις 16:32 έγραψε...

    Αγαπητή Amalia_little,

    1. Γνωρίζω ότι το "Μένω εκτός..." είναι η Υπαγραφή σου!!!Δεν είμαι ξανθός{#emotions_dlg.nono}(βλ. φωτό)!!!Σχήμα λόγου ήταν{#emotions_dlg.clap}
    2. Μήν τρώς τα νυχάκια σου...δεν κάνει{#emotions_dlg.whistling}

    Φιλικά,

     Αγαπητέ...δεν προσέχω ποτέ τις photos στο ΜΗ I'm sorry!{#emotions_dlg.rolleyes}


    guitarteacher
    26.04.2009, 01:13

    Χαχαχα!!!Πλάκα έχουμε{#emotions_dlg.thumbup}

    Amalia_little δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκες..?


    Amalia_little
    26.04.2009, 16:39

    Όχιιιιιιι έχει πλάκα,μη σου πω να τσακωθούμε κιόλας σαν κάτι παραπληγικά forum χεχε{#emotions_dlg.biggrin}


    RockAlximistis
    27.04.2009, 00:03

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 19-04-2009 στις 12:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Acebes στις 19-04-2009 στις 10:50 έγραψε...

    Ας αναλογιστούμε με αυτά τα χρήματα πόσοι άστεγοι θα έβρισκαν ένα δωμάτιο να κοιμηθούν τις κρύες νύχτες του χειμώνα και θα μπορούσαν να έχουν και ένα πιάτο φαί. Τα παραμύθια δήθεν για ηχώ φωτιστική κάλυψη να τα πουν αλλού ο Ιησούς Χριστός δεν δίδασκε το λόγο του με προτζέκτορες   αντιθέτως τους έμπορους τους πέταξε έξω από το ναό με κλοτσιές. Άραγε με 500.000  άλμπουμ που έχει πουλήσει ο κύριος αυτός εις το όνομα της εκκλησίας πόσα εκατομμύρια ευρώ έχει βγάλει, σκεφτείτε  από 5 ευρώ να παίρνει σε κάθε cd πόσα χρήματα είναι.

    Ντροπή και αίσχος μέρα που είναι



    Συμφωνω.

    Γιατι δεν σταματας και εσυ τη συνδρομη στο ιντερνετ, που καθεσαι εδω και γραφεις και δεν δινεις τα χρηματα αυτα σε κανενα φτωχο παιδακι?Smile

    Αν εχεις "κοψει" κατι αλλο και δινεις εκεινα τα χρηματα σε αγαθοεργειες, τοτε καλως κρατα τη συνδεση. {#emotions_dlg.biggrin}

    Πως ξερεις ομως οτι το ιδιο δεν κανουν και οι αλλοι. Wink

     

     

    Ενταξει και εγω κατα των λαμογιων ειμαι αλλα ελεος με το κηνυγι σε οποιον παρει αμοιβη για τη δουλεια του.

    Δεν μπορουμε να ξερουμε που πηγαν ολα αυτα τα λεφτα και αν μπηκαν σε μια τσεπη.

    Το ανεφερα και πιο πανω, μπορει να πληρωθηκαν πολλοι ανθρωποι για τη δουλεια τους που αν δεν πληρωνοταν θα εμεναν και αυτοι "αστεγοι".

    Μη γενικευουμε και καλυτερα να εχουμε επιφυλαξεις στις δηλωσεις μας οταν δεν ειμαστε σιγουροι.

     

    Κατα τα αλλα συμφωνω, τα λαμογια κυριαρχουν. {#emotions_dlg.yes}



    Delta66 πολύ έξυπνο πρώτο σκέλος,και σωστές απόψεις στο δεύτερο..Αλλά πιστέυω πως ο Acebes ήθελε να αναφέρει τον κερδοσκοπικό χαρακτήρα της Εκκλησίας στις μέρες μας,η οποία έχει μετατραπεί σε τράπεζα και πολλοί παπάδες σε Golden Boys!!!Τι δουλειά έχουν στα χέρια της Εκκλησίας χωράφια,κτήρια κτλ ενώ θα έπρεπε,εντώς και εκτός εισαγωγικών,να βάλει τους πιστούς της στον δρόμο του Θεού???

    Τέσπα,βγήκα off topic πάλι!

    Φιλικά,

    Κώστας


    delta66
    27.04.2009, 02:44

    Παράθεση:

    Το μέλος RockAlximistis στις 27-04-2009 στις 00:03 έγραψε...

    ....Αλλά πιστέυω πως ο Acebes ήθελε να αναφέρει τον κερδοσκοπικό χαρακτήρα της Εκκλησίας στις μέρες μας,η οποία έχει μετατραπεί σε τράπεζα και πολλοί παπάδες σε Golden Boys!!!.....



    Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται Wink


    guitarteacher
    27.04.2009, 11:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Amalia_little στις 26-04-2009 στις 16:39 έγραψε...

    Όχιιιιιιι έχει πλάκα,μη σου πω να τσακωθούμε κιόλας σαν κάτι παραπληγικά forum χεχε{#emotions_dlg.biggrin}


    Είσαι μεγάλη μορφή{#emotions_dlg.thumbup}


    Amalia_little
    28.04.2009, 00:05

    {#emotions_dlg.happycrazy}Μη σου πω κι ότι όσο πιο πολύ μαλώσουμε τόσο περισσότερες νότες θα μαζεύουμε χαχαχα! Είμαι που να μην ήμουν{#emotions_dlg.smartass}


    jorge
    28.04.2009, 00:33

    Ας ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ στο θέμα της συζήτησης...


    freakhood
    28.04.2009, 01:19

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 23-04-2009 στις 03:07 έγραψε...

    Ο ρόλος της εκκλησίας είναι προκαθορισμένος και νομοτελειακός εδώ και αιώνες. Εδώ η σαπίλα συνταυτίζεται με το εμπόριο και εθελοτυφλεί σφόδρα όποιος δεν το βλέπει.

    Δυο από τα συνθήματα που έχουμε δει κατά καιρούς γραμμένα είναι: εκκλησία=υποκρισία & θεός και κράτος το ίδιο συνδικάτο. Πόσο μα πόσο αληθεύουν αλήθεια!

    Όσο για τον Γαιτάνο και τον κάθε Γαιτάνο...δεν χρειάζεται να πούμε κάτι ούτε να ασχοληθούμε καν. Στην Ελλαδάρα ζούμε εξάλλου.



    Eπανερχόμεθα λοιπόν...


    StavmanR
    28.04.2009, 13:18

    Εγώ θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (εκκλησίας κατά Freakhood) και θα αναρωτηθώ:

    Υπάρχει κάτι το μεμπτό στη συγκεκριμένη κίνηση; Κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στην υπόλοιπη κοινωνία;

    Μήπως κατηγορούμε την εκκλησία για μεσαιωνισμό, αλλά στην ουσία εμείς επιθυμούμε να την βλεπουμε και να τη συντηρούμε έτσι;

    Μήπως τελικά η ιερά εξέταση είναι ένα μέρος του εαυτού μας και κρίνουμε την ιερότητα ή τον δαιμονισμό ανθρώπων, ομάδων και θεσμών;

    Γιατί ο λόγος όλος γίνεται επειδή η συγκεκριμένα εκκλησία προέβη σε μία κίνηση. Και μάλιστα η κρίση συνήθως έρχεται από ανθρώπους που δεν σχετίζονται με εκείνη και δεν συμπορεύονται με όσα εκείνη διδάσκει. Ακόμα κι άν η διοίκηση της εκκλησίας πέφτει σε αναντιστοιχία λόγων-έργων, γιατί πάντοτε σκανδαλίζει περισσότερο από τα αντίστοιχα παραπτώματα του κράτους, που σε τελική ανάλυση αφορούν όλους μας και καθορίζουν τη ζωή των πάντων;

    Διότι, αν η εκκλησία διδάσκει, το κράτος ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ. Το ένα σε προσανατολίζει και το άλλο σε διοικεί. Άν υποπέσεις σε θρησκευτικό παράπτωμα συγχωρείσαι μέσα από θρησκευτικές διαδικασίες. Άν υποπέσεις σε αστικό πληρώνεις με μέρος της ζωής σου.

    Είμαι ο πρώτος που συμφωνάζει όλα τα "ουαι" του Ιησού προς τους Φαρισαίους (τυπολάτρες). Αλλά, συντάσσομαι μαζί του και στα "ουαι" εναντίον των Γραμματέων, δηλαδή των νομοτηρητών, των γνωστικών, των νομοθετών και των απανταχού επαϊόντων.

    Το πρόβλημα είναι ότι καθαρίζουμε την σαπίλα της ζωής μας στην κολυμβήθρα του Σιλωάμ. Τα ρίχνουμε όλα μέσα στο "μπλέντερ της κάθαρσης" και βγάζουμε ένα μηδενιστικό χυλό, βολικό και ευπροσάρμοστο στα πάντα. Διότι ο πιο εύκολος δρόμος προς την αυτοδικαιολόγηση είναι η  δια υπερέκτασης δείκτη κατάδειξη της ανομίας των άλλων.

    Απαξιώ να συζητήσω για την ηθική αξιολόγηση περί χρηματικών ποσών σε μία ανήθικη κοινωνία που ονειρεύεται και μάχεται καθημερινά για πλουτισμό. "Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω" από το στόμα του Ιησού, όταν πήγε να προστατεύσει την πόρνη από το λιθοβολισμό των πόρνων ηθικολόγων. Το πρόβλημα είναι η υποκρισία, που συσσωρεύεται μεν σε Γραμματείς και Φαρισαίους, αλλά παράγεται από το σύνολο των ανθρώπων. Ουδείς αναμάρτητος. Στο ουδείς περιλαμβάνονται όλοι και φυσικά ο γράφων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-04-2009 14:48 ]


    freakhood
    29.04.2009, 03:29

    Για να μιλήσω με την γλώσσα του λαού, Ουαί στους γραμματείς και φαρισαίους λοιπόν. Συμφωνώ. Και επειδή το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, ουαί σε αυτούς που τροποποιούν κατά κανόνα και κατά ιδίον όφελος το "κράτος". Κατά κύριο λόγο η εκτελεστική και νομοθετική εξουσία.

    Ο βόθρος δεν έχει πάτο. Και κανείς κούκος δεν φέρνει καμια άνοιξη αφού το όλο σύστημα είναι σάπιο. Money makes the world go round. Αυτό αποδυκνείεται και ιστορικά αλλά και την σήμερον.

    Άρα γιατί μιλάμε? Για Γαιτάνους, εκκλησιαστικά τροπάρια και μπόλικο χρήμα. Διότι το χρήμα δεν κρύβεται. Όπως και η υποκρισία. Φοράμε τα καλά μας για να πάμε στην εκκλησία. Χα χα!

    Το πρόβλημα είναι η ίδια η εκκλησία. Δεν μιλάμε για αυτούς που έχουν απαρνηθεί τα εγκόσμια.

    Μιλάμε για εμάς που υποτίθεται πως αγαπάμε τον πλησίον μας και στην πράξη κάνουμε το εντελώς αντίθετο. Σε έναν κόσμο όπου η τυπολατρεία ζει και βασιλεύει. Και την συντηρούν τα κανάλια, οι εκάστοτε κοσμικοί (εξουσιαστές η μη), και οι κάθε λογής Γαιτάνοι.

     


    Amalia_little
    29.04.2009, 13:15

    Freakkkkkkkkkkkkkkkkkk αηδία κατήντησε αυτό το θέμα!{#emotions_dlg.thumbdown} Διαχειριστή, σόρυ που δεν μιλώ επί του θέματος{#emotions_dlg.ban}


    rompa
    29.04.2009, 18:14

    Εδώ ο κόσμος χάνεται ... και αυτοί τα βιολιά τους ...

     

    Ο Γαϊτάνος διατηρείται νεότατος και από επιδερμίδα .....φράπα {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}

    (Ομολογουμένως η Εκκλησία εκσυγχρονίζεται ...)


    guitarteacher
    30.04.2009, 12:33

    Παράθεση:

    Το μέλος Amalia_little στις 29-04-2009 στις 13:15 έγραψε...

    Freakkkkkkkkkkkkkkkkkk αηδία κατήντησε αυτό το θέμα!{#emotions_dlg.thumbdown} Διαχειριστή, σόρυ που δεν μιλώ επί του θέματος{#emotions_dlg.ban}



    ...όντως...ξέφυγε λίγο...