ελληνική μουσική
223 online   ·  201.123 μέλη

Πoιο Αρμόνιο να αγοράσω;

NBestgirl
Περαστική Νότα
Chat
19.04.2009, 16:39

Καλησπέρα Είμαι μια φίλη της μουσικής δεν έχω κάνει ιδιαίτερα μαθήματα πέρα απο τη σχολή μου :P (όχι τίποτα ιδιαίτερο) και έχω μάθει μόνη μου κιθάρα (μην τρομάζετε για αυτοδίδακτη τα πάω μια χαρά μετά απο αρκετή πρώτα απο όλα ΕΠΙΜΟΝΗ, έπιτα μεράκι και τέλος διάβασμα ^^). Επέιδή η μουσική γενικά με συναρπάζει σκέφτομαι να προχωρήσω και στην αγορά ενός αρμόνιου. Δυστυχώς δεν ξέρω πολλά πράγματα παρόλα αυτό έχω "κακό σκοπό" :P γι αυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ενα αρκετά καλό αρμόνιο απο τον Νάκα (ελπίζω να μην θεωρήθεί διαφήμιση) μέχρι 800 περίπου ευρώ, αν πάει και κανένα κατοστάρικο παραπάνω δε πειράζει ^^ αρκεί να είναι καλό με ελληνικούς ρυθμούς) :/ και καλά βιβλία για το ξεκινημά μου. Ευχαριστώ προκαταβολικά

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-04-2009 20:13 ]

220493
Σολίστ
Chat
19.04.2009, 22:40

Ακουσε μια πρόταση που έχω να κάνω:Πάρε το

Tyros 3 Αρμόνιο Yamaha 3000 ευρώ
θα το έχεις και θα είσαι αρκετά μπροστά στην τεχνολγία για 10 χρόνια ενώ μέσα σε αυτά τα χρόνια θα έχεις μάθεις το 50% των δυνατοτήτων του

Αν θέλεις κάποιο ποιο οικονομικό

PSR-A1000 Oriental Αρμόνιο Yamaha

Αν θλεις να μάθεις περισσότερα εδω είμαι

-----------------
http://blogs.musicheaven.gr/220493 to blog mou......!!!! kai......>>>>"The dreams of music" Μια εκπομπή άκρως διασκεδαστική καθε Σάββατο στις 17,00

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 21-04-2009 15:20 ]

NBestgirl
Περαστική Νότα
Chat
20.04.2009, 00:06
3000 ευρω είναι πάρα πολλά δεν έχω ιδέα απο αρμόνιο :/ (και τα 800 πολλά είναι αλλα ελπιζώ να τα καταφέρω όπως και με την κιθάρα και να μην χτυπιέμαι που δεν πείρα απο την αρχή κάτι καλό) ίσως πάω και σε δάσκαλο θα δούμε... απλά θέλω να αποφύγω τη θεωρία ^^. Το δεύτερο σκεφτόμουν κι εγώ, οπότε αξίζει να προχωρήσω στην αγορά του :/ ?
Termite
Φθασμένος
Chat
20.04.2009, 16:36

οταν μιλάς για αγορά μουσικού οργάνου η εξοπλισμού καλό είναι να ξέρουμε πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για να σου προτείνουμε ότι πιστεύουμε οτι αξίζει περισσότερο

220493
Σολίστ
Chat
21.04.2009, 15:18

Θα σου προτείνω κάτι πιο οικονομικό αλλά σε περίπτωση που οι μουσικές γνώσεις προχωρήσουν θα θελήσεις κάποιο πιο "καλό" με περισσότερες λειτούργιες αρμόνιο και θα είναι πεταμένα λεφτά!!!!

1o)

PSR-S550 Silver Αρμόνιο Yamaha
600 euro

2o)

PSR-450 Αρμόνιο Yamaha
450 euro

Τo PSR 450 το έχω και εγώ!!!!

-----------------
http://blogs.musicheaven.gr/220493 to blog mou......!!!! kai......>>>>"The dreams of music" Μια εκπομπή άκρως διασκεδαστική καθε Σάββατο στις 17,00

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 220493 στις 21-04-2009 15:19 ]

NBestgirl
Περαστική Νότα
Chat
26.04.2009, 22:06
Οκ ευχαριστώ :)
NBestgirl
Περαστική Νότα
Chat
11.10.2009, 10:41

Μια ερώτηση ακόμη ^^ Το PSR-S550 Silver Αρμόνιο Yamaha Πόσους ελληνικούς ρυθμούς έχει;

Sokratis121974
Συγχορδία Μινόρε
Chat
12.10.2009, 08:57

Φιλη μου ολα αυτα τα οργανα δεν εχουν εργοστασιακους Ελληνικους ρυθμους.

Aρα αυτο σημαινει οτι σε αυτες τις περιπτωσεις δινει συνηθως η αντιπροσωπεια (Νακας) καποιους βασικους Ελληνικους ρυθμους.

Ομως σαφως και το εν λογω οργανο (που πραγματι ειναι αρκετα καλο για τα χρηματα του) εχει την δυνατοτητα να κατασκευασει επανω του καινουριους ρυθμους.

Βεβαια αυτο δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκολο....

Η αποψη μου ειναι να επικοινωνησεις με τον αντιπροσωπο ωστε να σου δωσει πληροφοριες σε αυτο το θεμα (δηλαδη ποσους Ελληνικους ρυθμους δινουν) και απο εκει και περα υπαρχουν και ανθρωποι αν θελεις περεταιρω πραγματα οι οποιοι μπορουν να κατασκευασουν οτι αλλο θα ηθελε κανεις επιπλεον.

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 12-10-2009 12:55 ]

axilleas23
Σολίστ
Chat
13.10.2009, 12:22

Για αρμόνιο της Yamaha θα επιλέξεις!

mi3s
Συγχορδία Μινόρε
Chat
13.10.2009, 15:23

Ρε παιδιά είστε σοβαροί όλοι?Γιατί προτείνετε μόνο yamaha?Έλεος πια.Κοίταξε το κorg pa500 φίλε μου.Ελπίζω να βοηθάει πολύ η γνώμη μου.

Sokratis121974
Συγχορδία Μινόρε
Chat
14.10.2009, 14:29

Παράθεση:

Το μέλος mi3s στις 13-10-2009 στις 15:23 έγραψε...

Ρε παιδιά είστε σοβαροί όλοι?Γιατί προτείνετε μόνο yamaha?Έλεος πια.Κοίταξε το κorg pa500 φίλε μου.Ελπίζω να βοηθάει πολύ η γνώμη μου.

Αγαπητε φιλε mi3s ....

Θα σου προτεινα αλλη φορα να εισαι ποιο προσεκτικος οταν γραφεις κατι!!!!

Πρωτον: Δεν ειναι φιλος ειναι φιλη!!!!

Δευτερον: Θα σου προτεινα να διαβαζεις προσεκτικοτερα το πρωτο post ωστε να καταλαβαινεις περι τινος προκειται....

Αν το εκανες αυτο θα εβλεπες οτι η φιλη μας εδω ηθελε κατι συγκεκριμενα απο τον ΝΑΚΑ.....

Εσυ ξερεις να αντιπροσωπευει ο ΝΑΚΑΣ KΟRG οργανα;;

Τριτον: Τι παει να πει  (Ειστε σοβαροι;;;;).....Δεν καταλαβα;;;;;.....που ειναι το προβλημα;;;;;...Διαπρατουμε κανενα εγκλημα;;;;;....

Τεταρτον: Τι σημαινει (ελεος πια;;;) Δεν καταλαβα δηλαδη την σκεψη σου!!!!

Πεμπτον: Για να βοηθαει η γνωμη σου οπως λες στο τελος, θα πρεπει (την στιγμη μαλιστα που απευθυνεσαι σε καποιον ανθρωπο οπως η φιλη εδω που τωρα ξεκιναει, να δινεις περεταιρω πληροφοριες οπως εκανε ο φιλος 220493.

Kαι τελος: ο ομιλων (ή μαλλον γραφων) δεν εχει ουδεμια σχεση με την Yamaha, και ουτε διαθετει καποιο οργανο της εν λογω εταιριας!!!!......Ουτε και Korg!!!!!....

Τελος να σου πω οτι δεν μου αρεσει το υφος που εχω γραψει αυτο εδω το post ομως νομιζω οτι απευθυνεσαι με τον τροπο απαντησης σου σε ολους ,και νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να απαντησω και εγω, την στιγμη που  εχω γραψει εδω την αποψη μου!!!!

Δεν εχω ουδεμια προθεση να σε θιξω.....Απλα και εγω εκφραζω καποιες αποριες απο την απαντηση σου!!!!

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-10-2009 13:45 ]

mi3s
Συγχορδία Μινόρε
Chat
15.10.2009, 15:50

Παράθεση:

Το μέλος Sokratis121974 στις 14-10-2009 στις 14:29 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος mi3s στις 13-10-2009 στις 15:23 έγραψε...

Αγαπητε φιλε mi3s ....

Θα σου προτεινα αλλη φορα να εισαι ποιο προσεκτικος οταν γραφεις κατι!!!!

Πρωτον: Δεν ειναι φιλος ειναι φιλη!!!!

Δευτερον: Θα σου προτεινα να διαβαζεις προσεκτικοτερα το πρωτο post ωστε να καταλαβαινεις περι τινος προκειται....

Αν το εκανες αυτο θα εβλεπες οτι η φιλη μας εδω ηθελε κατι συγκεκριμενα απο τον ΝΑΚΑ.....

Εσυ ξερεις να αντιπροσωπευει ο ΝΑΚΑΣ KΟRG οργανα;;

Τριτον: Τι παει να πει  (Ειστε σοβαροι;;;;).....Δεν καταλαβα;;;;;.....που ειναι το προβλημα;;;;;...Διαπρατουμε κανενα εγκλημα;;;;;....

Τεταρτον: Τι σημαινει (ελεος πια;;;) Δεν καταλαβα δηλαδη την σκεψη σου!!!!

Πεμπτον: Για να βοηθαει η γνωμη σου οπως λες στο τελος, θα πρεπει (την στιγμη μαλιστα που απευθυνεσαι σε καποιον ανθρωπο οπως η φιλη εδω που τωρα ξεκιναει, να δινεις περεταιρω πληροφοριες οπως εκανε ο φιλος 220493.

Kαι τελος: ο ομιλων (ή μαλλον γραφων) δεν εχει ουδεμια σχεση με την Yamaha, και ουτε διαθετει καποιο οργανο της εν λογω εταιριας!!!!......Ουτε και Korg!!!!!....

Τελος να σου πω οτι δεν μου αρεσει το υφος που εχω γραψει αυτο εδω το post ομως νομιζω οτι απευθυνεσαι με τον τροπο απαντησης σου σε ολους ,και νομιζω οτι εχω το δικαιωμα να απαντησω και εγω, την στιγμη που  εχω γραψει εδω την αποψη μου!!!!

Δεν εχω ουδεμια προθεση να σε θιξω.....Απλα και εγω εκφραζω καποιες αποριες απο την απαντηση σου!!!!

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-10-2009 13:45 ]

Οκ δεν πρόσεξα ότι το μέλος ήταν γυναικα.Με συγχωρείς.Άλλωστε δεν έχει σημασιά αυτό στην επιλογή ενός οργάνου.Γιατί απαραίτητα να αγοραστεί το όργανο από τον νάκα όμως?Τα e-shop δίνουν και παίρνουν.Το πρόβλημα είναι ότι η πλειοψηφία των μελών,που ως κουλτουριάδηδες θα μπορούσα να χαρακτηρίσω υοθετούν την άποψη ότι τα korg είναι για τους γάμους και τα πανηγύρια και τα yamaha για τα έντεχνα και κλασσικά.Μήπως κάνω λάθος?Οκ και αν είανι απαραίτητο να βοηθήσω περισσότερο θα πρότεινα να η φίλη να κοιτάξει το korg pa500 από κάποιο site όπως thomann.de ή musicorama.gr(στην ανάγκη(ναι είναι πολύ ακριβό)).Επίσης θέλω να ενημέρωσω ότι δεν είμαι σε καμοιά περίπτωση κολλημένος με την korg απλά πιστεύω ότι τα όργανα αυτά αξίζουν περισσότερο τα λεφτά τους.

Sokratis121974
Συγχορδία Μινόρε
Chat
15.10.2009, 16:45

Μα φιλε μου ποιος ειπε οτι μια εταιρια οπως η Korg ειναι για τα πανηγυρια;;;;;

Για μενα οποιος λεει τετοια σαχλαμαρα ειναι αυτος για τα πανηγυρια, (χωρις να θελω να θιξω αυτον τον καθ'ολα αξιοσεβαστο θεσμο που και εγω τρωω ενα κομματι ψωμι απο αυτα!!!!)

Καθε οργανο εχει μια προσωπικοτητα......

Με farfisa επαιζε ο Βασιλειαδης με τον αξεχαστο Καζαντζιδη πχ, και ακριβως το ιδιο οργανο χρησιμοποιουσε και ο Jean Michel Jarre στο αξεπεραστο Oxygene, και πολλοι αλλοι!!!

Και εγω εχω ενα Novation KS4 (Analog Modeling Synth) το οποιο αν το ακουσει καποιος θα πει οτι κανει μονο για Dance μουσικη, και το εχω καταντησει το αγαπημενο μου σκυλαδικο!!!!!

Τι σημαινει αυτο;;;.....Αφου μιλαμε για οργανα με δυνατοτητες (οποιες ειναι αυτες) Synth, τοτε αναλογα τις αναγκες του καποιος διαμορφωνει και το οργανο αρκει να ξερει καποια βασικα τουλαχιστον πραγματα!!!!!

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 15-10-2009 16:51 ]

NBestgirl
Περαστική Νότα
Chat
20.10.2009, 17:22

Ο λόγος που θέλω να παρω αποκλειστηκα απο το Νάκα είναι οτι 1 θέλω να πληρώσω με αντικαταβολή και όχι με τη χρήση κάποιας κάρτας και 2 δεν θέλω να αγοράσω απο κάποιο eshop που δεν γνωρίζω την αξιοπιστία του.

ARISTEIDHSKARADOYKAS
Περαστική Νότα
Chat
03.11.2009, 15:41

Kκαλησπερα και απο μενα! ολοι καλα τα λετε παιδια. πιστευω οτι καλυψατε την ενδιαφερομενη θα ηθελα να προσθεσο σαν προταση και το roland gr5 και ενα φτηνοτερο που εχει βγει τωρα. φυσικα δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα αλλα ειναι πολυ αποτελεσματικο για τα λεφτα του και αρκετα ευχρηστο. οσο για τον νακα αν και δεν συμπαθο ιδιετερα τα YAMAHA εχω να πω οτι εχει πολλυ καλη εξυπηρετηση σε περιπτοση βλαβων..σου στελνουνε με κουριερ τα παντα στην επαρχια πχ ενω η ΚΟRGπρε4πι να πας το οργανο σε αντιπροσοπο οποσδηποτε..οσο για τον φιλο που ειπε παραπανω για το τι οργανα ειναι για τι εχω να πω οτι και εγω παιζο λαικοσκυλε κτλ με ενα korg ms2000 poy otan to phr5a sthn αρχη ειπα τσαμπα τα λεφτα! και μετα απο συντομο χρονικο διαστημα καταλαβα οτι ειχα στα χε4ρια μου ενα οργανο που δεν θα μαθω ποτε τισ δυνατοτητεσ του

earinos
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.11.2009, 17:27

Παράθεση:

Το μέλος Sokratis121974 στις 12-10-2009 στις 08:57 έγραψε...

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 12-10-2009 12:55 ]

ΑΑΑΡε Σωκράτη σε  πέρασα  για  έξυπνο .  Εχουν  όλα  αυτά  Ελληνικούς  ρυθμούς  αλλιώς  δεν  θα  ήταν  στην  Ελλαδα. Εχω δύο  τέταια και  ξέρω . όποιο  απο αυτα  υποστηρίζει flop-dick και style-αρχείο τότε  μπορεί να έχει ελληνικούς ρυθμούς αμέτριτους.  

NBestgirl
Περαστική Νότα
Chat
01.01.2010, 12:55

Να με πάλι ^^ ακόμη δεν έχω αποφασίσει... Το 450 λέει οτι έχει αρκετούς ελληνικούς ρυθμούς και οδηγίες στα ελληνικά το PSR-S550 Silver Αρμόνιο Yamaha δε λέει κάτι :$ αλλα απο την αλλη είναι "το ίδιο" απλά νεότερο μοντέλο... να υποθέσω οτι έχει οτι και το 450 απλά με κάποιες δυνατότητες παραπάνω ^^ ;

Αυτά υποστηρίζουν flop-dick και style-αρχεία;

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NBestgirl στις 01-01-2010 12:57 ]

drumsGerm57
Βασική Νότα
Chat
17.01.2010, 14:30

Αυτο:

ButtonBeats.com

drumsGerm57
Βασική Νότα
Chat
17.01.2010, 14:30

Καλο;

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drumsGerm57 στις 17-01-2010 14:31 ]

Sokratis121974
Συγχορδία Μινόρε
Chat
18.01.2010, 08:44

Παράθεση:

Το μέλος earinos στις 05-11-2009 στις 17:27 έγραψε...

Παράθεση:

Το μέλος Sokratis121974 στις 12-10-2009 στις 08:57 έγραψε...

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

ΑΑΑΡε Σωκράτη σε  πέρασα  για  έξυπνο .  Εχουν  όλα  αυτά  Ελληνικούς  ρυθμούς  αλλιώς  δεν  θα  ήταν  στην  Ελλαδα. Εχω δύο  τέταια και  ξέρω . όποιο  απο αυτα  υποστηρίζει flop-dick και style-αρχείο τότε  μπορεί να έχει ελληνικούς ρυθμούς αμέτριτους.

Aγαπητε φιλε μου.......

Αν και πολυ καθηστερημενα ειδα το μηνυμα σου ομως θα πρεπει να απαντησω και εγω.....

Ωραια!!!!!!!.....εγω δεν ειμαι εξυπνος κατα τα λεγομενα σου.......εσυ ομως εχεις κανει παραθεση στο μηνυμα μου και δεν βλεπεις τι γραφω;;;;;;;;....

Δεν μιλησα οτι δεν φορτωνει, αλλα οτι δεν εχει <οσο τουλαχιστον ξερω> ενσωματομενους <ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΥΣ> Ελληνικους ρυθμους !!!!.....

Και καλο ειναι να ξανακοιταξεις το μηνυμα μου ωστε να δεις οτι τονιζω στην ουσια αυτο που λες!!!!!.....

-----------------
Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 18-01-2010 14:56 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 18-01-2010 15:01 ]

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 18-01-2010 15:04 ]