ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη
    marilloumajore
    21.04.2009, 22:57

    Οπως φανερωνει και ο τιτλος του θεματος αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τα μονιμως παγωμενα χερια μου που δε ζεσταινονται με τιποτα.(εχω δοκιμασει εννοειται το ζεστο νερο και το τριψιμο....) Αναγκαζομαι να παιζω με το αεροθερμο κολλημενο πανω μου και μου σπαει τα νευρα οπως καταλαβαινετε.... Πιθανως να φταιει γι αυτο γι αυτο η σχετικα χαμηλη μου πιεση, το θεμα ομως ειναι οτι δε μπορω να κανω τιποτα για να βελτιωσω τη κατασταση.

    Εχετε αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα? Το λυσατε καπως???

     

    Ευχαριστω πολυ....


    taksidiwths
    22.04.2009, 00:33

    νομιζω πως δεν μπορεις να κανεις τιποτα...η μανα μου εχει το ιδιο προβλημα...και ζεστη να χει τα χερια της θα ναι κρυα.επισης το εχει και ενας φιλος μου..ισως εχει κανεις παρομοιο προβλημα εδω και σε βοηθησει καλυτερα..


    oscarpeterson
    22.04.2009, 01:54

    κλίμακες και HANON με σταδιακά όλο και μεγαλύτερη ταχύτητα.

    δεν υπάρχει περίπτωση έτσι να μην ζεσταθείς.  εννοείται μιλάμε για νορμάλ θερμοκρασίες του χώρου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oscarpeterson στις 22-04-2009 02:11 ]


    marilloumajore
    22.04.2009, 08:54

    Παράθεση:

    Το μέλος oscarpeterson στις 22-04-2009 στις 01:54 έγραψε...

    κλίμακες και HANON με σταδιακά όλο και μεγαλύτερη ταχύτητα.

    δεν υπάρχει περίπτωση έτσι να μην ζεσταθείς.  εννοείται μιλάμε για νορμάλ θερμοκρασίες του χώρου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : oscarpeterson στις 22-04-2009 02:11 ]



     

    Μα αυτα εννοειται οτι τα κανω (πως αλλιως αλλωστε να αρχισει κανεις να μελεταει?) Και οχι μονο Ηanon αλλα και ασκησεις brahms και cortout, αλλα τιποτα.... Και μπορει να παιζω για ωρα με αεροθερμο και να εχω ζεσταθει κανονικα και να παιζω πχ Chopin (τουτ εστιν τα χερια δε καθονται), αλλα μολις το κλεισω εντος 2 λεπτων να παγωνω......


    uNick
    22.04.2009, 09:53

    "Κρύα χέρια, ζεστή καρδιά", λέγανε οι παλιοί... Ξέρω ότι δεν βοηθάει και πολύ, απλά το έθεσα ως "ψυχολογική στήριξη". Innocent

     

     


    MirsiniManou
    22.04.2009, 12:50

    Περα απο μια καλη προθερμανση τι αλλο μπορεις να κανεις??Μονο να περιμενεις ενα ικανο χρονο οπου το χερι σου θ'ανταποκριθει!!Απο εμπειρια ,παντως,εχω να πω οτι αν το χερι ειναι "λυμενο"τεχνικα δεν εχει και τοση σημασια αν ειναι κρυο,ειναι δηλ. και θεμα ψυχολογιας

    Αν σ'επηρεαζει ασχημα ρωτησε εναν καρδιολογο σχετικα με την πιεση σου και το αν,σε περιπτωση συναυλιας θα μπορουσες να υποβοηθηθεις φαρμακευτικα


    MirsiniManou
    22.04.2009, 12:51

    Περα απο μια καλη προθερμανση τι αλλο μπορεις να κανεις??Μονο να περιμενεις ενα ικανο χρονο οπου το χερι σου θ'ανταποκριθει!!Απο εμπειρια ,παντως,εχω να πω οτι αν το χερι ειναι "λυμενο"τεχνικα δεν εχει και τοση σημασια αν ειναι κρυο,ειναι δηλ. και θεμα ψυχολογιας

    Αν σ'επηρεαζει ασχημα ρωτησε εναν καρδιολογο σχετικα με την πιεση σου και το αν,σε περιπτωση συναυλιας θα μπορουσες να υποβοηθηθεις φαρμακευτικα


    oscarpeterson
    22.04.2009, 15:25

    Συμφωνώ με την mirsini ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο ψυχολογικός παράγοντας (με την προυπόθεση ότι το χέρι είναι "λυμένο" τεχνικά).

    Άποψή μου, γάντια, καλοριφεράκια, αερόθερμα κτλ δεν κάνουν τίποτα συγκριτικά με το ζέσταμα με ασκήσεις.


    o-Zone
    22.04.2009, 18:59

    Η "προθέρμανση" αφορά την εξωτερική θερμοκρασία του σώματος και της επιδερμίδας ή την αίσθηση μας ότι κρυώνουμε?

    Μήπως αφορά το "ζέσταμα" και το "λύσιμο" των μυών και των αρθρώσεων των χεριών και γενικά του σώματος?

    Είναι δυνατό μέσα σε δύο λεπτά από το τέλος ενός πολύ απαιτητικού (τεχνικά) παίξιμου του πιάνου, να "παγώσουν" τα χέρια και το σώμα? 

    Τελικά, τι νιώθει κάποιος που θα ξεκινήσει να παίζει χωρίς να "ζεσταθεί"? Τι θα πάθει δηλαδή? 

    Συγχωρήστε με αν κάνω χαζές ερωτήσεις, αλλά είμαι άσχετος με αυτά!{#emotions_dlg.blush}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : o-Zone στις 22-04-2009 19:01 ]