ελληνική μουσική
    411 online   ·  210.819 μέλη

    Βιβλία για σύνθεση, αρμονία, αντίστιξη, φούγκα

    vas33
    25.04.2009, 01:22

    ποια βιβλια προτεινετε για τη συνθεση,αρμονια ,αντιστιξη,φουγκα?για αντιστιξη και φουγκα εχω διαβασει του alfred mann the study of fugue ,the study of counterpoint τα οποια μου φαινονται πολυ πρακτικα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-04-2009 14:34 ]


    noizreduction
    25.04.2009, 01:38

    Νομιζω πως ξεκινησες απο το βαθος της μπυρας για να πας προς τον αφρο. Κατα την προσωπικη και ταπεινη μου αποψη θα χρειαστεις κι εναν καθηγητη διπλα σου για να μπορεσεις να πεις πως κατανοησες και μελετησες πληρως τα σταδια των θεωρητικων της μουσικης. Κατι που ενα βιβλιο απλως δε θα σε βοηθησει, οσο φιλοτιμος και μελετηρος κι αν εισαι! Η πρακτικη εξασκηση ειναι το μεγαλυτερο μερος της θεωριας που διαβαζεις. Smile


    guitarteacher
    27.04.2009, 16:46

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 25-04-2009 στις 01:38 έγραψε...

    Νομιζω πως ξεκινησες απο το βαθος της μπυρας για να πας προς τον αφρο. Κατα την προσωπικη και ταπεινη μου αποψη θα χρειαστεις κι εναν καθηγητη διπλα σου για να μπορεσεις να πεις πως κατανοησες και μελετησες πληρως τα σταδια των θεωρητικων της μουσικης. Κατι που ενα βιβλιο απλως δε θα σε βοηθησει, οσο φιλοτιμος και μελετηρος κι αν εισαι! Η πρακτικη εξασκηση ειναι το μεγαλυτερο μερος της θεωριας που διαβαζεις. Smile



    ...έχεις ένα δίκιο...και 2 μή σου πώ!{#emotions_dlg.smartass}


    vas33
    28.04.2009, 12:47

    ξεχασα να πω πως εχω κανει την αρμονια που χρειαζεται για τις πανελληνιες.

    πηγα και σε ενα δασκαλο και μου προτεινε αρμονια αμαραντιδη ,ακησεις διαμαντη,αντιστιξη knud jeppesen και κent kennan , φουγκα prout ebenezer.

    ευχαριστω για τη συμβουλη σας.


    CROSS
    28.04.2009, 14:57

    Παράθεση:

    Το μέλος vas33 στις 28-04-2009 στις 12:47 έγραψε...

    πηγα και σε ενα δασκαλο και μου προτεινε αρμονια αμαραντιδη ,ακησεις διαμαντη,αντιστιξη knud jeppesen και κent kennan , φουγκα prout ebenezer.

    ευχαριστω για τη συμβουλη σας.



    Τα βιβλία που αναφέρεις όσον αφορά την αρμονία ,είναι καλά για κάποιον που θέλει απλώς να πάρει μια μικρή ιδέα.Για αντίστιξη όμως ο Jeppesen δεν είναι καθόλου κατάλληλος πρώτον γιατί είναι ένα βιβλίο που όποιος δεν έχει ιδιάιτερες μουσικές γνώσεις δεν μπορεί να το κατανοήσει πολύ έυκολα και δεύτερον και πιο σημαντικό αναφέρεται σε αντίστιξη 16ου αι.,και στη ''σχολή''του Palestrina.Είναι ένα πολύ περιορισμένο στύλ αντίστιξης ,σε σχέση με του 18ου, όσον αφορά την εξέλιξη.

    Απλώς σου λέω ότι ο Bach θεωρούσε γελοίο το στύλ  του Palestrina.Πέρα απ'αυτό, δε νομίζω να χρειάζεται να αναφερθεί κάτι άλλο για να μπορέσεις να καταλάβεις τη διαφορά ανάμεσα στα 2 στύλ.

    Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με 18ο αι, ''σχολή'' Bach,για να καταλάβεις τι είναι αντίστιξη(βιβλίο T.Dubois-Θεόδωρου Ντιμπουά).Για να γίνει αυτό όμως πρέπει πρώτα να αποκτήσεις μια καλή γνώση αρμονίας.Το ίδιο ισχύει και με τη φούγκα(πρέπει να ξέρεις αρμονία και αντίστιξη).Η μουσική δεν είναι μυθιστόρημα που το απλώς το διαβάζουμε.Θέλει πολύ γράψιμο και όχι μια ανάγνωση.Αν σου αρέσει να ασχοληθείς,κάντο σοβαρά και δώσε όσο χρόνο χρειάζεται.Σίγουρα θα πρέπει να βρείς και δάσκαλο,όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω.

    Smile

     

     

     


    noizreduction
    28.04.2009, 15:10

    Σου εχουν προτεινει τα καλυτερα βιβλια ( εαν μπορουμε να μιλησουμε αντικειμενικα για συγκριση ), ομως εαν παραμεινεις καθαρα στο θεωρητικο τους μερος θα εχεις στην κατοχη σου απλως μια καλη βιλβιογραφια χωρις πρακτικο αντικρυσμα.

    Αν και μπορω να κατηγορηθω για διαφημιση, νομιζω πως εαν θελεις πραγματικα να εντρυφησεις στα ανωτερα θεωρητικα θα χρειαστεις εναν καθηγητη που θα σε καθοδηγησει αναμεσα στη πραξη και στη θεωρια αυτων των βιβλιων.


    marilloumajore
    28.04.2009, 16:40

    Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Ενας καλος καθηγητης ειναι αναγκαιος. Και το γραψιμο ειναι απαραιτητο. ΕΙναι σαν να βλεπεις απλα σε βιντεο τον καλυτερο πιανιστα του κοσμου και να περιμενεις οτι μετα θα παιξεις οπως αυτος.... Δε γινεται....

    Προσωπικα στην Αρμονια ειχα το βιβλιο του Αδαμ(το βρηκα απλο αλλα οχι απλοικο). Τωρα τελειωνω αντιστιξη και να σου πω την αληθεια δεν ειχα κανενα βιβλιο θεωριας. Απλα ανελυσα πολυ Palestrina, di Lasso, κοκ για τον 16ο αιωνα και πολυ Μπαχ για τον 18ο. Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει τιποτα σε ενα βιβλιο θεωριας που δε μπορεις να μαθεις μελετωντας τη πραγματικη μουσικη με την κατευθυνση ενος καλου καθηγητη....

    Γι αυτο θα σου ελεγα να ψαξεις περισσοτερο για καλο καθηγητη παρα για καλα βιβλια.........