ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη

    Θέλω το πιο ερωτικό τραγούδι που έχετε ακούσει ποτέ...μπορείτε;;;

    emmanuella
    01.05.2009, 19:05

    Hello - Lionel Richie ...

    Υποκλίνομαι στον καλλιτέχνη. Όπως και στον δημιουργό του βίντεο. Και το τραγούδι... απλά άπαιχτο λέμε και με μεγάλη συναισθηματική φόρτιση{#emotions_dlg.inlove}


    asfytisa
    01.05.2009, 21:52

    Δοκίμασε το "να με θυμάσαι" από Γιώργο Νταλάρα. Αυτό το κομμάτι με συγκινεί ιδιαίτερα για ευνόητους λόγους....      {#emotions_dlg.inlove}  

    Όταν θα τελειώσει ξαφνικά το καλοκαίρι
    όταν θα 'χω φύγει μακριά σε κάποιο αστέρι
    τίποτα να μη φοβάσαι να με θυμάσαι
    γιατί σ' αγαπούσα πιο πολύ κι απ' τη δική μου τη ζωή

    Όταν θα χαθούν οι αγάπες κι οι φιλίες
    όταν θα με βλέπεις στις παλιές φωτογραφίες
    τις βραδιές που δεν κοιμάσαι να με θυμάσαι
    γιατ'ι σ' αγαπούσα πιο πολύ κι απ' τη δική μου τη ζωή

    Όταν θα κοιτάς την άδεια θέση στο τραπέζι
    όταν θα ακούσεις το τραγούδι αυτό να παίζει
    μη δακρύζεις μη λυπάσαι να με θυμάσαι
    γιατί σ' αγαπούσα πιο πολύ κι απ' τη δική μου τη ζωή


    Amalia_little
    01.05.2009, 22:26

    Τους οποίους καταλαβαίνω μόνο εγώ βεβαίως βεβαίως..! Μισώ τον Νταλάρα,προτιμώ το τραγούδι που έχεις για υπογραφή..!Smile


    Amalia_little
    02.05.2009, 00:21
    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amalia_little στις 03-05-2009 14:37 ]


    kwstasagas
    02.05.2009, 03:30

    Το πιο ερωτικό τραγούδι που έχω ακούσει είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, το "ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΝΝΑ ΚΑΠΟΤΕ" του ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΥ !!! Θα έλεγε κανείς ότι μέσα σε τρία, περίπου, λεπτά περιγράφεται .... ολόκληρη η "ερωτική διαδρομή" του βίου μας : Ο παιδικός έρωτας, ο χωρισμός, το ερωτικό ανεκπλήρωτο, οι προσπάθεια να ξεπεράσουμε το χωρισμό ή την ερωτική απόρριψη και να σταθούμε ξανά στα πόδια μας .... 

    Και να σκεφθεί κανείς ότι ο Σαββόπουλος δεν είναι ο κατεξοχήν ερωτικός τραγουδοποιός. Κι όμως, κατάφερε να γράψει, κατ' εμέ, το πλέον ερωτικό ελληνικό τραγούδι !!!! Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με έναν άλλο τραγουδοποιό, τον Καναδό ΝΗΛ ΓΙΑΝΓΚ !!! Ο οποίος, χωρίς να είναι κατεξοχήν ερωτικός τραγουδοποιός, έγραψε δύο από τα πιο όμορφα ερωτικά - μπαλαντιέρικα - ροκ τραγούδια : Το RUNNING DRY και HARVEST MOON {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove} {#emotions_dlg.inlove}....

     

     

      


    kwstasagas
    02.05.2009, 03:37

    "Hello - Lionel Richie ...

    Υποκλίνομαι στον καλλιτέχνη. Όπως και στον δημιουργό του βίντεο. Και το τραγούδι... απλά άπαιχτο λέμε και με μεγάλη συναισθηματική φόρτιση{#emotions_dlg.inlove}"

     

     

    Ωωωωω, τι μού θύμισες emmanouella .... Όταν κάαααποτε ήμασταν στην ηλικία σου, εκεί στα 80ς, με αυτό το τραγούδι χορέψαμε αγκαλιαστούς χορούς με τις ... συνομήλικες των ονείρων μας {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove} .............


    asfytisa
    02.05.2009, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Amalia_little στις 01-05-2009 στις 22:26 έγραψε...

    Τους οποίους καταλαβαίνω μόνο εγώ βεβαίως βεβαίως..! Μισώ τον Νταλάρα,προτιμώ το τραγούδι που έχεις για υπογραφή..!Smile



    Amalia-little Smile

    είπαμε ότι ξέρεις όλα τα μυστικά μου, ότι είσαι η κολλητή μου ...όμως πρέπει να κατέβεις απ' το καλάμι γιατί αργά ή γρήγορα θα εισηγηθώ στο music heaven και από βασική νότα θα γίνεις περαστική !!!!!! Innocentωραία κομμάτια είναι επίσης τα "σου τηλεφωνώ" και "μάτια που δεν βλέπονται" από Μίλτο Πασχαλίδη (το πρώτο μάλιστα είχα φαγωθεί να το πουν στο beach party στις 12 ιουλίου που είχε γίνει στην τιμημένη Λούτσα και όπου είχα πρωτογνωρίσει το music heaven {#emotions_dlg.blush}ακόμη θυμάμαι πόσο όμορφα ήταν..!)


    Amalia_little
    03.05.2009, 14:42
    >

    Και αυτό... Ας βοηθήσει κάποιος να φανεί κανονικά ως βιντεάκι{#emotions_dlg.blush}{#emotions_dlg.oops}


    Crocodile
    04.05.2009, 01:54

    Θέλει και ρώτημα; Το "Σαν με κοιτάς" του Γιάννη Σπανού σε στίχους του Αλέξη Αλεξόπουλου είναι νομίζω ανυπέρβλητο. Λιτό και σπάνιας δύναμης τραγούδι! Από εκείνες τις ταινίες που κατά καιρούς μας έχουν κάνει να πιστέψουμε στους παραμυθένιους έρωτες και ύστερα φρικάρουμε κάθε φορά που διαπιστώνουμε πόσο διαφορετική είναι η γαμημένη η πραγματικότητα.


    https://www.youtube.com/watch?v=cdA0nRzqFrA&feature=related

    Link
    >
    vero
    04.05.2009, 04:42
    >

    μασκες-άρωμα! Γι αυτη την περιοδο για μένα το πιο ερωτικο κομματι ειναι το πιο πάνω!


    Amalia_little
    05.05.2009, 11:46

    ''Εκείνο το καλοκαίρι" είναι απ'τις αγαπημένες μου ελληνικές ταινίες και από τις πιο συγκινητικές και το τραγούδι το ίδιο λοιπόν!{#emotions_dlg.thumbup} (Μπορεί τελικά να βάλει κάποιος το link του προηγούμενου μου post σαν κανονικό βιντεάκι??!){#emotions_dlg.helpsmilie}


    -----------------
    Μένω εκτός...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amalia_little στις 05-05-2009 11:48 ]


    rory166
    05.05.2009, 17:25


    rory166
    05.05.2009, 17:27

    Aμαλιτσα να σαι καλα που μου το θυμησες αυτο το τραγουδι,το χα ξεχασει τελειως Smile


    Amalia_little
    05.05.2009, 23:02

    Κι εσύ που το ανέβασεςSmileSmile


    margo
    06.05.2009, 01:29

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 05-05-2009 στις 17:25 έγραψε...



    {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.walkman}


    kithara-woman
    06.05.2009, 19:28

    Υπάρχουν πάρα πολλά,αλλά το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό,επειδή το άκουσα πριν λίγες μέρες,είναι το "Αγάπη" με τον Χ.Θηβαίο,από την τηλεοπτική σειρά "Μεγάλος Θυμός".Πολυαγαπημένο.{#emotions_dlg.inlove}


    blackdragon
    07.05.2009, 15:07

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 01-05-2009 στις 19:05 έγραψε...

    Hello - Lionel Richie ...

    Υποκλίνομαι στον καλλιτέχνη. Όπως και στον δημιουργό του βίντεο. Και το τραγούδι... απλά άπαιχτο λέμε και με μεγάλη συναισθηματική φόρτιση{#emotions_dlg.inlove}



     

    Απίστευτο το video....δεν το είχα δει......{#emotions_dlg.crying}

     

    Επίσης και το κομμάτι της Μαρινέλλας "για σένανε μπορώ"....


    Amalia_little
    07.05.2009, 17:40

    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 07-05-2009 στις 15:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 01-05-2009 στις 19:05 έγραψε...

    Hello - Lionel Richie ...

    Υποκλίνομαι στον καλλιτέχνη. Όπως και στον δημιουργό του βίντεο. Και το τραγούδι... απλά άπαιχτο λέμε και με μεγάλη συναισθηματική φόρτιση{#emotions_dlg.inlove}



     

    Απίστευτο το video....δεν το είχα δει......{#emotions_dlg.crying}

     

    Επίσης και το κομμάτι της Μαρινέλλας "για σένανε μπορώ"..

    ...τις φλέβες σου να κόψεις;


    vicobubble
    07.05.2009, 21:03

    kai auto...............I'll stand by you - the pretenders


    https://www.youtube.com/watch?v=maAyfcO-X3k

    Link
    >
    Amalia_little
    08.05.2009, 00:41

    To harvest moon που ανέφερε κάποιος πάντως έχει μέχρι στιγμής τα πρωτεία και απ'ότι είδα και αυτό που ανέφερα εγώ αλλά και πρόσθεσε ο rory βιντεάκι poor man's moody Blues. Έτσι για να έχουμε και μια επιθυμία να βρούμε ακόμα πιο ερωτικό..!{#emotions_dlg.clap}


    -----------------
    Μένω εκτός...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Amalia_little στις 08-05-2009 11:58 ]




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία