ελληνική μουσική
    744 online   ·  210.849 μέλη

    Έλλη Πασπαλά - Ποιός ξέρει το τραγούδι;

    melin
    27.04.2009, 22:05

    Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να μου πεί κανείς αν γνωρίζει ποιό τραγούδι είναι αυτό που είχε τραγουδήσει η Έλλη Πασπαλά σε διασκευή, ξένο. Νοίζω ότι είναι το take five, αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Αν γνωρίζει κάποιος θα χαρώ πολύ.

    Ευχαριστώ


    -----------------
    Άδραξε την μέρα!!!....Ζήσε όσα περισσότερα μπορείς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-04-2009 22:49 ]


    Amalia_little
    27.04.2009, 23:49

    Η Έλλη Πασπαλά λατρεμένη κι αυτή και τα τραγούδια της και πέτυχες και περίοδο που έχω φάει τρελό κόλλημα μαζί της!!!{#emotions_dlg.blink} Λοιπόν μήπως λες κάποιο από αυτά :

    -My white yasmine

    -Summertime in Prague

    -Alma libre

    Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να κατεβάσεις και την ταινία φτηνά τσιγάρα που παίζουν πολύ καλοί ηθοποιοί και η μελωδική της φωνή συνοδεύει τα πιο συγκινητικά σημεία της ταινίας. Σε αυτή ακούγεται και το δάκρυ. Απλά ακούστε το...


    https://www.youtube.com/watch?v=h6b9913f8iA

    Link
    >
    melin
    28.04.2009, 12:21

    Ευχαριστώ αλλά δεν είναι κάποιο από αυτά, νομίζω ότει ειναι κάποιο με τίτλο take five ή take the train κάπως έτσι σε Jazz ήχο, και έιναι διασκευή απο ξένο τραγούδι και όχι δικό της. Το έια ακούσει στο radio και ήταν τέλειο, αλλά απο τότε δεν μπορω να το βρω.....


    giorth
    02.05.2009, 03:19
    >
    emmanuella
    02.05.2009, 15:18

    Εννοείς το Take the "A" train, ένα πολύ ωραίο Jazz τραγούδι που ακούστηκε σε μια συναυλία της Έλλης Πασπαλά. Θα κοιτάξω να δω εάν το έχω. Πάντως, μπορείς να το ακούσεις από Oscar Peterson στο πιάνο! Πολύ τέλειο !{#emotions_dlg.walkman}


    melin
    06.05.2009, 14:15

    Ναι, παίζει να είναι αυτό, αλλά το θέλω στην εκτέλεση που το τραγουδάει εκείνη. Γενικά είναι πολύ ωραίο κομμάτι, αλλά ψάχνω την συγκεκριμένη εκτέλεση.

    Περιμένω νεα σου,

    Ευχαριστώ


    Bosey
    06.05.2009, 16:37

    Μήπως εννοείς
    Link

    " target="_blank">αυτό?

    "Take the A Train" is a Jazz standard by Billy Strayhorn, referring to the A subway service that runs through New York City, going at that time from eastern Brooklyn up into Harlem and northern Manhattan, using the express tracks in Manhattan. It became the signature tune of Duke Ellington and often opened the shows of Ella Fitzgerald.


    -----------------
    "Η Μουσική είναι ίδια, όπου και να παίζεται!" —Βασίλης Τσαμπρόπουλος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Bosey στις 06-05-2009 16:51 ]


    emmanuella
    06.05.2009, 19:49

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 06-05-2009 στις 16:37 έγραψε...

    Μήπως εννοείς
    Link" target="_blank">αυτό?

    "Take the A Train" is a Jazz standard by Billy Strayhorn, referring to the A subway service that runs through New York City, going at that time from eastern Brooklyn up into Harlem and northern Manhattan, using the express tracks in Manhattan. It became the signature tune of Duke Ellington and often opened the shows of Ella Fitzgerald.



    Ναι το είπα και πιο πάνω ότι είναι αυτό. Αλλά εμείς το ψάχουμε σε Έλλη Πασπαλά.

    Κοίταξα σε κάτι live cd της που έχω και δύστυχώς δεν βρήκα το συγκεκριμένω τραγούδι. Μόνο εάν το βρούμε μέσα από τη δισκογραφία της γενικά.Smile


    Bosey
    07.05.2009, 12:04

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 06-05-2009 στις 19:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bosey στις 06-05-2009 στις 16:37 έγραψε...

    Μήπως εννοείς
    Link" target="_blank">αυτό?

    "Take the A Train" is a Jazz standard by Billy Strayhorn, referring to the A subway service that runs through New York City, going at that time from eastern Brooklyn up into Harlem and northern Manhattan, using the express tracks in Manhattan. It became the signature tune of Duke Ellington and often opened the shows of Ella Fitzgerald.



    Ναι το είπα και πιο πάνω ότι είναι αυτό. Αλλά εμείς το ψάχουμε σε Έλλη Πασπαλά.

    Κοίταξα σε κάτι live cd της που έχω και δύστυχώς δεν βρήκα το συγκεκριμένω τραγούδι. Μόνο εάν το βρούμε μέσα από τη δισκογραφία της γενικά.Smile



    Ναι, καλή μου Εμμανουέλα, το είπες! 'Εβαλα το link με τα λόγια, για να σιγουρευτούμε ότι η φίλη μας αναφέρεται στο συγκεκριμμένο τραγούδι... 

    ...και γιατί μου αρέσει η Jazz!Wink

     




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία